اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه بدون ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه بدون ترانس

با سلام
    من یه مدار عملی و مطمئن میخوام که در اون بشه تغذیه یه میکرو و دو تا رله و یه ال سی دی 2* 16رو فراهم کرد
    بدون ترانس و با استفاده از مقسم خازنی

پاسخ : منبع تغذیه بدون ترانس

سلام

ببین ببین خروجی این مدار 12 ولت که با یه رگولاتور می تونی به 5 ولت برای میکرو تبدیل کنی .
    البته یه مدار راحتتر و کم قطعه تر از این هم هست . اگه توی کامپیوترم تونستم پیداش کنم برات میزارم و اگه نشد برات رسمش می کنم .
    امروز زندگی را آغاز کن !
    امروز مخاطره کن !
    امروز کاری کن !
    نگذار که به آرامی بمیری !
    پابلو نرودا

دیدگاه

میشه یه توضیح کوتاه در مورد مدار بدی مثلا fs1 و fr چیه ؟ یا br1 چیه ؟ آی سیه ؟ یا خودم پل دیودی رو ببندم؟
      این مدار تا چه قدر جریان رو تحمل میکنه ؟
      ظاهرا توضیح در مورد c1 داده شده میشه اون رو هم بذاری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پراو
        میشه یه توضیح کوتاه در مورد مدار بدی مثلا fs1 و fr چیه ؟ یا br1 چیه ؟ آی سیه ؟ یا خودم پل دیودی رو ببندم؟
        این مدار تا چه قدر جریان رو تحمل میکنه ؟
        ظاهرا توضیح در مورد c1 داده شده میشه اون رو هم بذاری
        ُسلام
        دوست عزیز کدام آی سی ؟؟؟
        اگر منظورتون 7805 است این تا 800 میلی آمپر جریان دهی میکند که برای مداری که شما گفتید جوابگو است. 7805 قابلمه ای هم هست که تا 4 آمپر جوابگو می باشد.
        موفق باشید

دیدگاه

فکر میکنم سوالم واضحه
          من نمیدونم fs1 و fr و br1 چیه
          در مورد جریان منظورم 7805 نبود بلاکه جریان قابل کشیدن از مداره چون مدار های بدون ترانس محدودیت در جریان دارند

دیدگاه

خوب من لینک اصلی شکلی رو که شما گذاشتی پیدا کردم این مدار در حدود 20 میلی آمپر ساپرت میکنه
            اما با توجه به نیاز من فکر کنم مداری نیاز داشته باشم که حدود 500 میلی رو تامین کنه

دیدگاه

سلام

این اون مداری بود که می گفتم . قبلی رو خودم تست نکرده بودم .
              فکر می کنم این مدار مقدار جریانی که تو می خوای رو بده . حدودا 0.9 آمپر جریان می ده . من برای میکرو و ال سی دی از این مدار استفاده کردم و خوب جواب داد . چون خودم استفاده کردم میگم که مدارش صد در صد عملیه .

درباره ی مدار قبلی هم باید بگم که FS1 فیوزه و FR مقاومت و BR1 هم یه پل دیود هست .
              امروز زندگی را آغاز کن !
              امروز مخاطره کن !
              امروز کاری کن !
              پابلو نرودا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arnic
                سلام

فکر می کنم این مدار مقدار جریانی که تو می خوای رو بده . حدودا 0.9 آمپر جریان می ده . من برای میکرو و ال سی دی از این مدار استفاده کردم و خوب جواب داد . چون خودم استفاده کردم میگم که مدارش صد در صد عملیه .

درباره ی مدار قبلی هم باید بگم که FS1 فیوزه و FR مقاومت و BR1 هم یه پل دیود هست .
                با سلام
                مدار جالبی معرفی نموده اید.
                پیشنهاد می کنم در مسیر نول نیز بلاکر خازنی قرار دهید تا با نوسان سینوسی فاز و نول ، در گراند مدار ، فاز مستقیما جاری نشود و لا اقل امپدانس خازنی را داشته باشد.( حدود 2 کیلو اهم )
                با سپاس

گشتی در لاله زار
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arnic
                  سلام

سلام
                  اون مقاومت اولی 33 کیلوه ؟ sw که بالاش نوشته یعنی چی ؟ اولین خازن که 1.5 میکرو هست مطمئنی 100 ولته یا 400 ولته؟
                  دیود زنر 12 ولت از چه شماره ای استفاده کنم ؟
                  من تا حالا مستقیم با 220 ولت سیم کشی نکردم برای کدام قسمت ها از سیم های 25 آمپر استفاده کنم ؟ واز کدام قسمت به بعد میتونم از سیم های نازک مخصوص برد برد استفاده کنم ؟

دیدگاه

ببین گل پسر اولا مقدار مقاومت 33 اهمه نه کیلو اهم .... دوما خازن هم 1.5 میکرو فاراد حداقل 400 ولت باید باشه بیشتر هم بود بهتره ولی ابعادش بزرگتر می شه سوما اون SW نیست و احتمالا 5W یعنی 5 وات ... زینرت هم بهتره ترنزیل (transilience یا زینر وات بالای فست ) مثل 1.5ke12a باشه ....

چهارما که خیلی مهمه اگه می خوای با این مدار تغذیه ی میکرو و ال سی دی و از این حرفا رو بگیری که زهی خیال باطل چرا ؟ چون کافیه مهتابی خونتونو روشن یا خاموش کنی تا میکروت تو سیم سوت Reset بشه و از این حرفا ... حالا مهتابی نه دریل رو روشن کن تا یه حال اساسی بت بده ...

عزیزان دل ، این مدار ، مدار خوبیه ولی به درد کارای میکرو کنترلری نمی خوره ....

دیدگاه

من میخوام با رله و میکرو و دیگر قطعات یه کلید هوشمند برای کولر آبی درست کنم و خواستم یه مدار جمع و جور باشه و از فازی که به کولر وصله یه تغذیه هم برای میکرو و دیگر قطعات بگیرم حالا اگه دوستان راهی به نظرتون میرسه توضیح بدید

دیدگاه

کولر که دیگه بد تر عزیزم ...

ببین اگه Transformerless در مقابل نویز مصون می موند دیگه نمی رفتین سراغ سوییچینگ و ایزولاسیون و ....

در نهایت شاید بتونی با گذاشتن EMI Filter و یک فیلتر معمولی پایین گذر تا حدودی جلوی ورود نویز به میکرو رو بگیری اما چون مدار ایزوله نیست ، نویزها با دامنه ی بالا ضاهر می شن و نمی تونی جلوشونو بگیری و باز هم مستعد نفوذ در تغذیه ی کنترلر هستند .

تو اگه نمی خوای بری سراغ سوییچینگ و ترانس و از این حرفا بهتره از شارژر های کوچیک و جمع و جور باطری های 9 ولتی استفاده کنی که اگه تو ورودیش خودت یه دونه فیلتر بذاری مشکلت تقریبا حله ...

دیدگاه

من فکر میکنم بشه در مقابل نویز هم مدار خوبی پیدا کرد
                          دلیل استفاده از سویچینگ ها جریان بالا ی اونها میباشد و به نسبت وزن پایین آونها نسبت به ترانس های معمولی چون بازده اون هاخیلی بالاست
                          و مداراتی اینچنین به دلیل استفاده از خازن بیشتر محدودیت در جریان دارند تا نویز , فکر کنم نویز رو میشه تا حد زیادی جلوش رو گرفت

دیدگاه

اگر مداری به نویز حساسیت چندانی نداشته باشه مثل تایمرهای آنالوگ راه پله و... ، مدار فوق از سرشم زیاده ولی اگر به نویز حساس باشه مدار بالا کارایی نخواهد داشت . اگر دوست دارید چرخ رو از اول اختراع کنید اختیار با خودتونه .

مزایای سوییچینگ :

ابعاد کوچک ، راندمان زیاد ، امکان ایجاد ایزولاسیون ، ایجاد ولتاژ بالاتر از تغذیه : Boost یا Step up Converter ، انعطاف پذیری ، امکان کار کردن در هر دو حالت AC و DC ، امکان افزایش P.F تا حد 1 ، عدم اتلاف حرارتی و Power Dissipation در منابع جدیدتر (ZCS و ZVS) و مهار نویز های شبکه ، خط و RFI/EMI قریب به 100% و ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Persian.Bright
                              چهارما که خیلی مهمه اگه می خوای با این مدار تغذیه ی میکرو و ال سی دی و از این حرفا رو بگیری که زهی خیال باطل چرا ؟ چون کافیه مهتابی خونتونو روشن یا خاموش کنی تا میکروت تو سیم سوت Reset بشه و از این حرفا ... حالا مهتابی نه دریل رو روشن کن تا یه حال اساسی بت بده ...

عزیزان دل ، این مدار ، مدار خوبیه ولی به درد کارای میکرو کنترلری نمی خوره ....
                              سلام
                              از تاخیرم عذر می خوام
                              ببین دوست من زهی خیال باطل رو خوب اومدی ! ولی من نمی دونم چرا این چند تا مدار قبلی من مخصوصا مدار کولر ( که 5 سال داره کار می کنه ) و مدار محافظ برق ( که وارد 2 سال شده ) هنوز سالمند و هیچ مشکلی براش پیش نیومده . قابل توجه که مدار اونا دقیقا همین مدار بوده .
                              لطف می کنید علت این پدیده ( البته با حرفای شما ظاهرا باید بگم پدیده ی نادر ) رو توضیح بدید .
                              امروز زندگی را آغاز کن !
                              امروز مخاطره کن !
                              امروز کاری کن !
                              پابلو نرودا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X