اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ربات مسیریاب با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ربات مسیریاب با میکرو

توضیحات ربات مسیریابی که در این تاپیک در قسمت های منبع برای ربات و رگلاتور و قسمت سنسور های مادون قرمز ربات و موتور ها و درایور آن ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت
    __________________________________________________ __________________________________________________

با سلام و تشکر بسیار بسیار فراوان از همه دوستان

1 . سنسور های من از نوع ON2179 است که تصویر و مشخصات آن را به همراه شماتیک اتصال آن به میکرو گزاشته ام .
    2 . موتور های من نیز توسط درایوی L298 به میکرو متصل شده است که تصویر موتور و شماتیک اتصال آن به میکرو رو در زیر آورده ام .
    3 . لطفا بالاترین ظرفیت خازنی که می توان استفاده کرد رو معرفی کنید .
    4 . لطفا شماتیک ها رو چک و بررسی کنید .

************************************************** ************************************************** **************
    1 . سنسور :

تصویر پکیج :

توضیحات و مشخصات پک :

کاتالوگ http://roboeq.com/PDF/0401013.pdf : PDF
    Panasonic - Matsushita
    گیرنده فوتوترانزیستوری -
    فاصله عملیاتی از سطح : 6 میلی متر
    ولتاژ کاری 3 ولت
    جریان مصرفی فرستنده : 50 میلی آمپر
    ولتاژ کلکتور به امیتر : 20 ولت
    ولتاژ امیتر به کلکتور : 5 ولت
    دمای کاری : 30 - تا 80 +

شماتیک اتصال به میکرو :

************************************************** ************************************************** **************
    2 . موتور :

تصویر موتور :

موتور گیربکس 6 ولت 300 دور ZGA25

شماتیک اتصال به میکرو :

__________________________________________________ __________________________________________________ ________
    سوال در مورد استفاده از پل دیود به جای 4 دیود در قسمت درایور موتور

با سلام

1 . اگر لطف کنید و شماتیک های بالا رو چک و بررسی کنید
    2 . فکر کنم منظور شما استفاده از پل دیود در قسمت درایور موتور هایم هست ، ولی یک مشکل این که من تاکنون با پل دیود کار نکرده ام ولی در کتاب خوانده ام که ترکیب 4 دیود در یک بسته بندی است و شماتیک آن نیز در زیر آمده است ، اگر لطف کنید و توضیح دهید که چگونه پل دیود رو جایگزین دیود های مدارم بکنم و از چه نوع پل دیودی استفاده کنم مثلا شانه ای یا ....

شماتیک پل دیود :

با تشکر
    __________________________________________________ __________________________________________________ ________
    توضیحات آقای iman-63 در مورد سنسور ها و قسمت رگلاتور و منبع و ...

بذارید چندتا تجربه که توی مسابقات امدادگر داشتم رو بگم:

1- در مورد سنسورها اینو بگم که انتخاب خوبی نیست. ایرادشون هم اینه که فاصه گیرنده و فرستنده توی این پکیج ها زیاده. من پیشنهاد میکنم 1550 بگیری. اینجانب بشخصه تضمین میکنم!!

2- در مورد بایاس کردنشون هم توی گیرنده مقاومت زیادی گذاشتی. با این کار بازه تغییر ولتاژت رو بالا بردی اما حساسیت سنسورت هم بالا رفته. خیلی سخته اما سعی کن با مقاومت زیر 10 کیلو بایاسش کنی. (بعداً میفهمی که ......) در ضمن برای گیرنده، سر مثبتش رو زمین کن و سر منفیش رو با یه مقاومت بین 6.8 تا 10 کیلو به vcc بده و ......

3- روش بستن سنسورها خیلی مهمه (8 یا V یا W یا .......)

4- دیراورها تو دوتا دوتا موازی کن. اینطوری دیگه اصلاً داغ نمیکنه. یکی از اصول شرکت توی این مسابقات اینه که یه روبات مطمئن داشته باشی. نه اینکه مدام بخوای درایور عوض کنی یا رگولاتور. حتماً روی درایورت خوب کار کن.

5- در مورد باتری من از این باتری های لیتیوم آیون استفاده کردم. (12 ولت). زمانی که فروشنده داشت برام پکشون میکرد گفتم هم از ولتاژ 6 ولت برام یه سیم بیاره بیرون و هم از 12 ولت. بعد برای تغذیه رگولاتور میکرو اون 6 رو دادم به رگولاتور. دیگه اصلاً غضه سوختن و داغ کردن نخوردم!!!

6-من همه اینا رو یه بار دیگه هم توی یه تایپیک دیگه گفتم، اما یادم نمیاد کجا بود!!! دیگه چیزی یادم نمییاد.

موفق باشی.
    سوال من از آقای iman-63 در مورد نوع بایاس کردن سنسور ها

با سلام

اگر لطف کنید و توضیحاتتون رو که برای بایاس کردن سنسور ها در پست بالا ذکر کرده اید رو به صورت شماتیک پلود کنید تا مورد بررسی قرار دهیم و بهترین نوع بایاس سنسور مادون قرمز رو تهیه کنیم

با تشکر
    __________________________________________________ __________________________________________________

من منتظر پاسخ دوستان هستم تا تاپیک رو در جهت کامل کردن قسمت منبع تغذیه ربات و رگلاتور و قسمت سنسور ها و موتور های ربات و درایور آن ها و در نتیجه طراحی کردن کاملترین شماتیک ها با استفاده از توضیحات دوستان ، پیش ببریم
    http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

پاسخ : ربات مسیریاب با میکرو

دیود های مدار رو حذف کن
    خروحی l298 رو بده هم به موتور هم به سر های ورودی ac پل دیود و خروجی منفی پل دیود رو به زمین و خروجی مثبتش رو به مثبت ورودی
    برای چینش هم به صورت |__| مناسب هست

دیدگاه

لطفا این پست رو کامل بخوانید و لطف کنید به سوال های من پاسخ دهید بسیار بسیار ممنون می شوم
      ************************************************** ************************************************** ********

با سلام خدمت تمامی دوستان من در نظر دارم که یک جمع بندی کلی روی تاپیک داشته باشم و تاپیک رو به نتیجه برسونم ، لطفا در بحث شرکت نمایید و کمک و راهنمایی کنید ، خیلی خیلی ممنون و تشکر

من قسمت هایی رو که می خواهم مورد بررسی قرار دهم رو در زیر همراه با توضیحات هر یک گزاشته ام

1 . قسمت سنسور ها و شماتیک اتصال آن ها به میکرو و نحوه بایاس کردن
      2 . قسمت موتور های ربات و شماتیک اتصال آن ها به میکرو و نحوه درایور کردن آن ها
      3 . قسمت منبع تغذیه ربات ( باتری و رگلاتور )
      4 . مکانیک ربات و چینش سنسور ها

1 . سنسور ها :

1 . سنسور های من از نوع ON2179 است که تصویر و مشخصات آن را به همراه شماتیک اتصال آن به میکرو گزاشته ام .
      2 . لطفا شماتیک زیر رو چک و بررسی کنید .

تصویر پکیج :

توضیحات و مشخصات پک :

کاتالوگ http://roboeq.com/PDF/0401013.pdf : PDF
      Panasonic - Matsushita
      گیرنده فوتوترانزیستوری -
      فاصله عملیاتی از سطح : 6 میلی متر
      ولتاژ کاری 3 ولت
      جریان مصرفی فرستنده : 50 میلی آمپر
      ولتاژ کلکتور به امیتر : 20 ولت
      ولتاژ امیتر به کلکتور : 5 ولت
      دمای کاری : 30 - تا 80 +

شماتیک اتصال به میکرو :

2 . موتور ها :

1 . من در نظر دارم که طبق شماتیک زیر و توسط درایور L298 موتور هایم رو به میکرو متصل کنم .
      2 . آیا می توانم از پل دیود به جای 8 دیود موجود در شماتیک استفاده کنم ، لطفا با شماتیک توضیح دهید .
      3 . موتور های رباتم رو با چه ولتاژ و RPM انتخاب کنم ؟
      4 . من دو نوع موتور رو در نظر دارم که تصویر هر یک را در زیر آورده ام .

تصویر موتور 1 :

موتور گیربکس 6 ولت 300 دور ZGA25

تصویر موتور 2 :

موتور گیربکس 12 ولت 300 دور ZGA28 یا ZGB25

شماتیک اتصال به میکرو :

3 . باتری و رگلاتور :

1 . بهترین نوع باتری برای استفاده در ربات مسیریاب چیست ؟
      2 . من خودم دو نوع باتری رو در نظر گرفته ام که توضیحات آن ها رو همراه با تصویر در زیر پلود کرده ام .
      3 . من شماتیکی برای اتصال رگلاتور به میکرو در زیر آورده ام لطفا شماتیک رو چک کنید و بررسی کنید که آیا شماتیک درست و کامل است و نیاز به قطعه دیگری ندارد ؟
      4 . لطفا بیشترین مقدار خازنی که می توان استفاده نمود رو معرفی کنید .

1 .باتری لیتیوم آیون

14.4 ولت 1800 میلی امپر ساعت
      این باطری می تواند جریان 3.6 آمپر را به مدت نیم ساعت بدهد.
      یا این پک باتری می تواند جریان 1.8 آمپر را به مدت 1 ساعت بدهد.
      یا جریان 0.9 آمپر را به مدت 2 ساعت بدهد .
      باتری ها از جنس نیکل متال بوده و بسیار سبک هستند وزن حدود 170 گرم

وزن:178 گرم
      ابعاد:3*6*3

2 . باتری نیکل کادمیوم / 900 میلی آمپر / 3.6 ولت ( می توان با متصل کردن چند یک از این باتری ها به باتری 12 ولت دست یافت )

این باتری از نوع قابل شارژ می باشد که دارای خروجی 3.6 ولت و قدرت جریان دهی 900mAH می باشد

3 . شماتیک اتصال رگلاتور به میکرو :

4 . مکانیک :

1 . ابعاد رباتم رو چه اندازه ای انتخاب کنم ؟
      2 . بهترین چینش سنسور ها به چه صورت است ؟

دیدگاه

جناب یه سوال درمورد قسمت موتور برا این که سرعت بره بالا از موتور گیربکس استفاده کردی ؟ به جاش میشه از موتور dc هم استفاده کرد؟

دیدگاه

سلام دادا.

دیود های مدار رو حذف کن
          خروحی l298 رو بده هم به موتور هم به سر های ورودی ac پل دیود و خروجی منفی پل دیود رو به زمین و خروجی مثبتش رو به مثبت ورودی
          موافق نیستم. دیود سر موتور یه چیز دیگست!!!

جناب یه سوال درمورد قسمت موتور برا این که سرعت بره بالا از موتور گیربکس استفاده کردی ؟ به جاش میشه از موتور dc هم استفاده کرد؟
          اینا موتور dc هستن دیگه!. بسته به مکانیک میشه دور موتور رو انتخاب کرد. با این موتورها من فکر کنم که جناب sodi از سیستم چرخ استفاده کرده. که در این صورت نباید از 200 دور بیشتر استفاده کنه.

موفق باشید.
          تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط miladsrr
            معمولا موتور های dc دور های بالایی دارند و قدرت کم
            برای کاهش سرعت و افزایش قدرت گیربکس استفاده میکنند
            نوشته اصلی توسط iman-63
            سلام دادا.
            موافق نیستم. دیود سر موتور یه چیز دیگست!!!

اینا موتور dc هستن دیگه!. بسته به مکانیک میشه دور موتور رو انتخاب کرد. با این موتورها من فکر کنم که جناب sodi از سیستم چرخ استفاده کرده. که در این صورت نباید از 200 دور بیشتر استفاده کنه.

موفق باشید.
            خوب پل دیود هم همون دیود سر موتور هست دیگه!
            اینو بهشون پیشنهاد کردم مدارشون شلوغ نشه

دیدگاه

راستی باتری اول به علت کوچک تر بودن بهتره
              برای اتصال رگلاتور به میکرو هم خازن بعد رگلاتور رو 4700 بزار

دیدگاه

با سلام

و خیلی خیلی ممنون از پاسخ هایتان ، من در پست بالا اندازه سوال های پاسخ نداده شده و به نتیجه نرسیده رو بزرگتر کردم لطفا مشاهده نمایید و لطف کنید و پاسخ دهید خیلی خیلی ممنون می شوم

با تشکر

دیدگاه

موتور 12 ولت 600 rpm

دیدگاه

با سلام

لطفا اگر ممکن است توضیح دهید که چگونه پل دیود رو به جای 4 دیود در مدار استفاده کنم ؟
                    و آیا 600 RPM برای استفاده برای ربات مسیریاب که سیستم چرخشی تغییر زاویه می دهد زیاد نیست ؟
                    اگر لطف کنید و بگویید که خودتان از چه موتور و باتری استفاده نمودید ؟
                    و لطفا دوستان پست بالا رو کامل بخوانند چون هنوز سوال های پاسخ نداده موجود است ، اگر پاسخ دهید بسیار بسیار ممنون می شوم و کمال تشکر رو دارم .

دیدگاه

سلام دادا

لطفا اگر ممکن است توضیح دهید که چگونه پل دیود رو به جای 4 دیود در مدار استفاده کنم ؟
                      در اصل همان چیزیه که خودت بستی. نیاز نیست دست بزنی.

آیا 600 RPM برای استفاده برای ربات مسیریاب که سیستم چرخشی تغییر زاویه می دهد زیاد نیست ؟
                      زیاده دادا. تازه 300 رو هم نمیشه کنترل کرد. این موتورها فقط توی تعقیب خط ساده مناسبه.

موفق باشی.
                      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

با سلام

1 . مدار من به خاطر وجود 4 دیود متراکم و مضاعف است پس به همین دلیل قصد دارم که از پل دیود استفاده کنم ، لطفا یکی از دوستان نحوه متصل کردن پل دیود رو طبق شماتیک موتور ها توضیح دهد تا من شماتیک موتو رو طبق توضیحات شما تغییر دهم یا اگر لطف کنید و شماتیک رو هم پلود کنید خیلی خیلی ممنون می شوم .

2 . بهترین نوع پل دیود کدام نوع است ( مدل شانه ای یا ... ) تا من انتخاب کنم و در مدارم به کار ببندم .

3 . لطفا قسمت های بزرگ نوشته شده در پست 3 رو بخوانید و لطف کنید و من رو راهنمایی کنید .

با تشکر

دیدگاه

سلام دادا.

مدار من به خاطر وجود 4 دیود متراکم و مضاعف است پس به همین دلیل قصد دارم که از پل دیود استفاده کنم ، لطفا یکی از دوستان نحوه متصل کردن پل دیود رو طبق شماتیک موتور ها توضیح دهد تا من شماتیک موتو رو طبق توضیحات شما تغییر دهم یا اگر لطف کنید و شماتیک رو هم پلود کنید خیلی خیلی ممنون می شوم
                          پل دیود 4 تا پایه داره روی 2 تاش علامت ~ وجود داره و دوتای دیگش + و - . شما دوپایه ای که علامت ~ داره رو به موتور بده و + و - رو به vcc و gnd

بهترین نوع پل دیود کدام نوع است ( مدل شانه ای یا ... ) تا من انتخاب کنم و در مدارم به کار ببندم .
                          فرقی نداره دادا. هر کدوم راحتی ببند. فقط به تحمل جریانشون توجه داشته باش. فکر کنم 1 آمپر کفایت کنه.

لطفا قسمت های بزرگ نوشته شده در پست 3 رو بخوانید و لطف کنید و من رو راهنمایی کنید
                          همه اون سوالات بسته به مسابقه ای که میخوای شرکت کنی داره دادا. مخصوصاً اندازه و چینش سنسور هت. شما نمیتونی با یه روبات توی تمام مسابقات شرکت کنی دادا.
                          باید ببینی قوانینت چی میگن. در مورد مدار رگولاتور هم خروجی رو با یه سلف 10 میکرو هانری سری کن و بعدش به یه خازن 100 نانو زمین کن.
                          موفق باشی .

تشکر لازم نیست!

دیدگاه

یک نکته مهم هم اینه که هر نوع سنسوری میگیرین جنس خوب بگیرین و برد ببرین همونجا تست کنین
                            من همین چند روز پیش از on2179 که از اصفهان گرفته بودم جواب نگرفتم ولی یک مدل cny70 پیدا کردم خیلی تغیرات ولتاژ خوبی داشت و بین 0.5 تا 4.5 تغییر ولتاژ داشت
                            yesterday؟

دیدگاه

با سلام

با توجه به توضیحات شما دوستان در این قسمت سوالی پیش می آید که با توجه به علم شما دوستان در زمینه رباتیک لطفا بهترین پک سنسور مادون قرمز برای ربات مسیر یاب رو معرفی کنید من در پست سوم پکیج ON2179 رو معرفی کردم

با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X