اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری و کنترل دور موتور ac

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری و کنترل دور موتور ac

سلام
    خیلی وقته سوالی در مورد اندازه گیری و کنترل دور موتور ac از طریق تاکو، مطرح کردم ولی هنوز کسی جوابمو نداده. تورو خدا هرکی اطلاعاتی داره یه راهنمایی بکنه. خیلی تو نت گشتم ولی هیچی پیدا نکردم :cry: :cry2:
    خدا نور است و من اشعه ای از او ...

پاسخ : اندازه گیری و کنترل دور موتور ac

نوشته اصلی توسط .:: Nevada ::.
    سلام
    خیلی وقته سوالی در مورد اندازه گیری و کنترل دور موتور ac از طریق تاکو، مطرح کردم
    جنابعالی که این موضوع رو امروز مطرح کردی 1 ساعت هم نمیشه

راجع به اندازه گیری مطلب می خای یا کنترل دور
    تاکومتر سرعت رو اندازه گیری میکنه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
      جنابعالی که این موضوع رو امروز مطرح کردی 1 ساعت هم نمیشه

آره ولی جای دیگه هم مطرح کردم کسی جواب نداده.حالا بگذریم شاید جاش نابجا بوده :-P

می خوام دور موتور رو از طریق تاکو با میکرو اندازه بگیرم و بعد اگه خدا بخواد کنترل کنم. دقیقا مثل همون ماجرایی که سر موتور ماشین لباسشویی اتفاق میوفته
      البته اگه آی سی یا مدار خاصی هم هست که اینکارو انجام بده که خیلی خوشبحالمون میشه.چون هم من زودتر جواب میگیرم هم وقت شما کمتر گرفته میشه.
      قربون صفای همه بروبچز eca

دیدگاه

خب اینجا هم مثل اینکه کسی پیدا نشد جواب من رو بده :cry: :cry2:
        ینی هیجگی نمیدونه دور موتور ac رو چطوری کنترل میکنن؟؟؟ :angry:

دیدگاه

سلامد من خودم دارم اینکارو با میکرو dspic انجام میدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .:: Nevada ::.
            خب اینجا هم مثل اینکه کسی پیدا نشد جواب من رو بده :cry: :cry2:
            ینی هیجگی نمیدونه دور موتور ac رو چطوری کنترل میکنن؟؟؟ :angry:
            موتورهای AC معمولا از نوع القایی هستند. کنترلشون ساده است.
            برای کنترل دور اونها کافیه که فرکانس اعمالی به اونها رو تغییر بدیم.
            این موتور از نوع دو قطبی و چهار قطبی گاهی هم هشت قطبی هستند و بترتیب در دور سنکرون 3000 ، 1500، و 750 دور در دقیقه میچرخند.
            البته به نسبت باری که روشون هست کمی از این فرکانس سنکرون لغزش دارن که باعث میشه 10-20 درصد کندتر بچرخند.
            این سرعتها برای فرکانس 50 هرتز هست یعنی اگر مثلا بخواهید که دورش رو نصف کنید باید فرکانس اعمالی به اونها رو نصف کنید.
            اینکار با اینورتر یا درایورهای موتور سه فاز انجام میشه.
            برای کنترل دقیق از تاکومتر و گاهی هم انکودر استفاده میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Davood Kheradmand
              موتورهای AC معمولا از نوع القایی هستند. کنترلشون ساده است.
              اتفاقن کنترل دور موتور های تک فاز بشدت مشکل ه و اینورتری در این رابطه نداریم که خروجی تکفاز بده
              نمیدونم برای کدوم ماشین لباسشویی ها موتور سه فاز استفاده کردن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

اتفاقن کنترل دور موتور های تک فاز بشدت مشکل ه و اینورتری در این رابطه نداریم که خروجی تکفاز بده
                نمیدونم برای کدوم ماشین لباسشویی ها موتور سه فاز استفاده کردن

سوال از طرف شما بود یا nevada ؟؟
                من ندیدم که گفته باشه موتور تک فازه. فکر کنم گفت مثل ماشین لباسشویی بشه کنترل کرد.
                در ضمن کنترلر های دور موتور سه فاز رو برای یک فاز هم میشه استفاده کرد.
                البته قبول دارم که راه اندازی موتور تک فاز (البته اگر سوال مربوط به موتور تک فاز باشه) یک مشکلاتی داره
                اما اونها هم با توجه به لغزششون با دور سنکرون میچرخند.
                حالا پیشنهاد شما چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Davood Kheradmand
                  در ضمن کنترلر های دور موتور سه فاز رو برای یک فاز هم میشه استفاده کرد.
                  مال کدوم برند
                  فک نکنم بشه از کنترل دور های سه فاز به عنوان تکفاز استفاده کرد

دیدگاه

مال کدوم برند
                    فک نکنم بشه از کنترل دور های سه فاز به عنوان تکفاز استفاده کرد

سلام مهندس این کار رو میشه با اینورترهایی مثلLS600 (با الجی اشتباه نشه) که از سه فاز نمونه برداری نمیکنن انجام داد البته در این حالت یا باید فرکانس شروع رو تقریبا 1/3 فرکانس موتور انتخاب کرد یاAcceleration time رو خیلی کوتاه در نظر گرفت ولی در کل کار جالبی نیست.
                    البته دوستمون هم بگه از کدوم برند استفاده میکنه بد نیست.

دیدگاه

موتور های تکفاز چون معمولن دارای خازن راه انداز دارن توی فرکانس های پایین مشخصه گشتاور بسیار کاهش پیدا می کنه و نمیتونی با کاهش فرکانس سرعت رو کم کنی (البته توی فرکانس های پایین )

حالا فرثی نداره که اینورتر چی باشه

دیدگاه

سلام مهندس
                        کاری که میگم رو انجام دادم وشدنیه...
                        درباره برند هم چرا اتفاا فرق داره تو اینورترهای درست حسابی از سه فاز نمونه برداری میشه به محض استفاده از دو فاز درایو الارم overcurent میده ولی تو اینورتری که گفتم فقط جریان dcbus اندازه گیری میشه وتقارن فازها براش مهم نیست.البته بازم تاکید میکنم کار جالبی نیست.
                        موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                          سلام مهندس
                          کاری که میگم رو انجام دادم وشدنیه...
                          درباره برند هم چرا اتفاا فرق داره تو اینورترهای درست حسابی از سه فاز نمونه برداری میشه به محض استفاده از دو فاز درایو الارم overcurent میده ولی تو اینورتری که گفتم فقط جریان dcbus اندازه گیری میشه وتقارن فازها براش مهم نیست.البته بازم تاکید میکنم کار جالبی نیست.
                          موفق باشید.
                          اتفاقن اینورتر های درست و حسابی مثل مارک تله مکانیک اگه دوفاز هم به وروی بدی باز هم کا رمی کنه
                          مشکل سر اینه که خازن ها توی فرکانس پایین اونقدر اختلاف فاز ایجاد نمی کنن
                          موتوری که راه انداختی چی بود ؟؟؟

دیدگاه

سلام مهندس من به توانایی های شما ایمان دارم ولی فکر کنم تو زمینه درایو یه مقداری تجربتون کمه(جسارت منو ببخشید) پس یه مقدار بیشتر توضیح میدم
                            من با اینورترهای زیادی کار کردم از جمله تله مکانیک که الان دیگه تبدیل به اشنایدر شده ولی تو هیچ کدوم از ولتاژ یا جریان ورودی نمونه بداری نمیشه چون لازم نیست در واقع تمام اینورترهای سه فاز با دو فاز هم کار میکنه ولی توان نامی رو نمیده... در واقع اون سه فازی که من تو پست قبل گفتم سه فاز خروجی بود نه ورودی. حالا چرا درایو درست حسابی(مثل تله مکانیک) وقتی از دو فاز خروجی استفاده میشه الارم میده هم کاملا روشنه ....
                            ولی بعضی از این درایو های ارزونتر این پروتکشن رو ندارن و اگه موتور تکفاز هم بهشون وصل کنی نمیفهمن.
                            درباره خازن هم مهندس منم که حرف شما رو تایید کردم وگفتم فرکانس شروع درایو رو حداقل 1/3 فرکانس اصلی(50هرتز) در نظر بگیرید.
                            موتوری هم که راه انداختم یه پمپ اب بود که از خازن برای راه اندازی استفاده میکرد.
                            مثل اینکه زیادی حرف زدم جسارت منو ببخشید.

دیدگاه

با تشکر از اساتید
                              مدتی بود کسی جواب نداده بود منم بی خیال شدم
                              البته دوستمون هم بگه از کدوم برند استفاده میکنه بد نیست.
                              موتوری که استفاده کردم موتور ماشین لباسشویی خونگی هست.برند AEG. من تاحالا موتور سه فاز تو اینجور تیپ از ماشینها ندیدم. با این حال تا اینجا میدونم که با تریاک و تغییر زاویه آتش میشه میشه دور موتور رو کم یا زیاد کرد.
                              ولی مشکل کار اینه که دور این موتور ها ثابت نیست و دائما برای ثابت نگه داشتن اون زاویه آتش رو باید تغیر داد. یعنی دائما باید ولتاژ دو سر تاکو رو بررسی کرد.کار واقعا سختیه چون اصولشو نمیدونم
                              کسی تا حالا با این جور موتورها کار نکرده منو راهنمایی کنه؟
                              ضمنا از avr استفاده میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X