اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد ترموکوپل و نحوه تبدیل جهت میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در مورد ترموکوپل و نحوه تبدیل جهت میکرو

سلام دوستان
    اگه میشه در مورد نحوه تبدیل و اندازه گیری دما با ترموکوپل با avr رو توضیح دهید . در ضمن در صورت بودن نقشه ممنون میشم

پاسخ : در مورد ترموکوپل و نحوه تبدیل جهت میکرو

ترموکوپل بر اساس پدیده ترمو الکتریک کار می کنه یعنی دما(حرارت) رو به ولتاژ تبدیل می کنه به این ترتیب که هر تغییر 100درجه سانتی گراد باعث تغییر چند میلی ولتی در خروجی میشود بنا بریان می تونید خروجی اون رو با پ امپ تقویت کنید وبعد توسط ADC میکرو اون رو اندازه بگیرید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط a-hadad
      سلام دوستان
      اگه میشه در مورد نحوه تبدیل و اندازه گیری دما با ترموکوپل با avr رو توضیح دهید . در ضمن در صورت بودن نقشه ممنون میشم
      سلام
      رنج دمائی تون چقدره؟؟؟ حتما باید از ترموکوپل استفاده بکنید؟؟؟ اگه محدوده دمائی تون خیلی زیاد نباشه ..... بهتره از سنسور دمای PT استفاده بکنید(مثلا PT100.)
      در صورتیکه فاصله تون با محل اندازه گیری خیلی زیاد نباشه راحت می تونید ازش استفاده بکنید. ولی برای ترموکوپل مجبورید مسائل زیادی مانند مسله سیم ها و نوع اتصالشون محدودیت فاصله دامنه کم سیگنال ترموکوپل غیرخطی بودن خروجی ترموکوپل مواجه هستید .

دیدگاه

در مورد ترموکوپل فراوان در این انجمن بحث شده، لطفا یه کم سرچ بفرمائید، ولی جهت اطلاع دوستان، خروجی ترموکوپل به هیچ وجه خطی نیست و باید اونو برای اتصال به adc خطی کرد، AD595 برای این کار مناسب است و قیمت اون در حدود 10000تومن هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Majid-BN
          در مورد ترموکوپل فراوان در این انجمن بحث شده، لطفا یه کم سرچ بفرمائید، ولی جهت اطلاع دوستان، خروجی ترموکوپل به هیچ وجه خطی نیست و باید اونو برای اتصال به adc خطی کرد، AD595 برای این کار مناسب است و قیمت اون در حدود 10000تومن هست
          مخصوصا وقتی بخواین از خروجی ترموکوپل استفاده بکنید به خاطر غیرخطی بودن مجبورید نسبت به نیازتون تعدادی از خروجی های ترموکوپل رو بصورت جدول به همراه معادل دمائی شون در برنامه تعریف بکنید..... اونم دردسر خودشو داره و مجبورید تا جائی که می تونید روی رفع انواع خطا ها کار بکنید. برای این کار نیاز به مرجع دارید ..... اگه کارتون دانشجوئی مهم نیس می تونید مسله دقت رو بی خیال بشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Majid-BN
            در مورد ترموکوپل فراوان در این انجمن بحث شده، لطفا یه کم سرچ بفرمائید، ولی جهت اطلاع دوستان، خروجی ترموکوپل به هیچ وجه خطی نیست و باید اونو برای اتصال به adc خطی کرد، AD595 برای این کار مناسب است
            بله
            ولی منظور من این نبود که رابطه خطی هست چرا که اصلا ما اینجا دوتا فلز ناهم جنس داریم با دو تا ثابت دمایی
            نامساوی ولی میشه ولتاژ خروجی ترموکوپل رو با توجه به همین ضرایب بدست آورد :
            اگر T1 دمای مورد اندازه گیری و T2 دمای مرجع ترموکوپل باشه و A1 ثابت فلز مثبت و A2 ثابت فلز منفی داریم :

V=Vt1 -Vt2 =A1*(T1-T2)+A2(T1^2-T2^2)

دیدگاه

سلام دوستان
              ممنون که زجمت کشیدین و جواب دادین . به خصوص از مجتبی جان
              ولی من یه مداری میخوام که ترموکوپل را بخونه در خروجی یه ولتاژ تا 5 ولت بده جهت خواندن میکرو
              پس چطور با lm324 توی همه ترموستات ها اینکارو میکنن

دیدگاه

خوب با توجه به Type ترموکوپل تون خروجی mv dc رو نسبت به دمای حد بالای و حد پائین مورد نیاز برای ترموستاتتون رو دارید.(هیسترزیس)
                اگه مشکل فاصله و نویز و مسله جبران سازی دما ( به شکل سخت افزاری) رو در نظر نگیریم ( مراحل بعد می تونید حلشون بکنید) نیاز به یک مدار مقایسه کننده دارید . اگه حد بالای و پائین مقایسه رو توی این مدار قابل تنظیم بکنید با وجود یک مرجع می تونید ترموستاتتون رو کالیبره بکنید و ازش استفاده بکنید.
                ممکنه دامنه کم خروجی ترموکوپل اذیت بکنه پس حتما نیاز به تقویت هم دارید.
                اصول کلی ساده س

در حالت کلی با این مشکلات مواجه هستی
                - ممکنه نیاز به تقویت خروجی داشته باشی پس نیاز به یک تقویت کننده (Opamp) خوب داری.
                - اگه فاصله خود ترموستات از ترموکوپل خیلی زیاد باشه این مسله واست دردسر سازه
                - نویز محیط هم مهمه و روی خروجی ترموکوپل تاثیر داره
                - برای ترموستات حتما هر دفعه نیاز به کالیبراسیون داری

دیدگاه

سلام آقای حاجی زاده
                  نه فاصله ترموکوپل با ترموستات 30 سانته . من یه مدار میخوام که از ترموکوپل در بازه دمایی 0 الی 250 درجه رو بخونه و خروجی نسبت به دما از 0 ولت الی 5ولت متغیر باشه تا بتونم با میکرو کنترل کنم . من یه کتاب خوندم در مورد جبران سازی و از این مسایل حرفه ای گفته بود نتونستم سر در بیارم . اگه میشه با یه نقشه کمک کنید

دیدگاه

خوب شما چرا دوس دارید خودتون رو اذیت بکنید؟؟؟؟
                    اگه پروژه تون درسی نیس خیلی راحت می تونید این کار رو با یک PT100 انجام بدید.
                    هنوز دلیل اصرارتون برای استفاده از ترموکوپل متوجه نمیشم بازم میگم اذیتتون میکنه oo:

دیدگاه

برای استفاده از PT100 روش های زیر وجود داره

1- در یک مدار مقاومتی سری قرار داده بشه . با توجه به تغییرات خطی مقاومت PT100 نسبت به دما مقدار تقسیم ولتاژ روی دو تا مقاومت تغییر میکنه
                      با توجه به اینکه با تغییر مقاومت مقدار کل مقاومت معادل تغییر میکنه و این تغییر عامل تغییر جریان عبوری هستش و این مسله نیز باعث میشه مقادیر افت ولتاژ روی مقاومت ها تغییر بکنه .
                      این حالت ساده ترین حالت ممکنه برای راه اندازی RTD و بیشتر زمانیکه فاصله تون کمی و زیاد دقت بالائی نیاز ندارید و هدفتون اندازه گیری نیس و میخواین PT100 رو بعنوان المان حس کننده دما در یک ترموستات بکار ببرید ، بدردتون میخوره
                      همین مدار مشکلات زیادی داره ... مثلا حساسیت همون مقاومت ثابت به دمای محیط و.........

2- در روش دوم میان یک منبع جریان رو با Pt100 سری می کنند با عبور جریان از Pt100 میشه به راحتی ولتاژ دو سر اون رو خوند. مشکلش فقط ساخت یه منبع جریان مناسبه که پارامترهای مزاحمی مثل دما وابستگی نداشته باشه. در این روش اگه فاصله تون زیاد باشه مشکلی نیست.

3- استفاده از پل های مقاومتی

برای راحتی کارتون از همون روش اول فعلا استفاده بکنید.

دیدگاه

سلام دایی جان
                        بیشتر میکروها تقویت کننده داخلی با بهره 200 دارند و اصلا نیازی به OPAmp خارجی نیست. :biggrin:
                        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط a-hadad
                          موندم من که چطور بتونم این دما رو بخونم . من مهمترین مسیله ام کار با ترموکوپله مانند ترموستاتها
                          مداری واسم بذارین که بتونه ترموکوپلو بخونه و در خروجی 0 - 5 ولت نسبت به دمای ورودی بده رو ممنون میشم .
                          بازه دمایی من 0 ال 350 درجه هست که با ترموکوپل معمولی قابله اندازه گیری هست
                          نمی دونم از چه میکرویی استفاده می کنی اما کافیه بخش ADC رو نگاه کنی. در اکثر AVR ها میشه ورودی تفاضلی با بهره 200 استفاده کرد.
                          کافیه دو سر ترموکوپل رو به پایه ADC0 و ADC1 بزنید و تمام.
                          باقیش نرم افزاره

دیدگاه

دایی جان یعنی چطور؟
                            میکرو من mega8 است . من بلدم از adc بخونم فقط یک کانال . نه اینکه یه ترموکوپلو وصل کنم به دو کانال . اصلان متوجه نشدم . خودشم با بیسیک کار میکنم

دیدگاه

خب معلومه که نباید متوجه بشی دایی جان چون mega8 این امکان رو نداره. اما اگه از mega16 استفاده کنی داره:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X