اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو وتبادل نظر]ولوم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو وتبادل نظر]ولوم

سلام
    من هر کاری بگید کردم تا بتونم یه ولوم دیجیتال بسازم نتونستم انواع و اقسام ای سی های تست کردم نشد یه ای س پیدا نمیشه که با میکرو صدا کم و زیاد کنم ؟

تا حدودی بی خیال اون شدم

راهی یا مداری روشی چیزی هست که من بتونم با یه پتانسیومتر صدا دو تا امپ استریو رو با هم و هم اندازه کم و زیاد کنم بهتر توضیح بدم یه امپ 4 کانال ساختم که بعدا تا 6 کانال( همون 5.1) هم احتمالا ببرم گیرم اینکه می خام صدای تمام کانال ها رو با یه نسبت باهم کم زیاد کنم ولوم کلی برای تمام کانال ها می خام اول می خواستم دیجیتال بزارم ولی نتونستم حال راهی داره که فعلا بتونم 4 کانال رو با هم کم و زیاد کنم
    وحشناک گیر کردم کلی برنامه نوشتم برای یه امپ دیجیتال به تمام معنا ولی تو ولوم گیر کردم
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۶:۴۵ ۱۳۹۵/۰۵/۲۴.

پاسخ : ولوم

نوشته اصلی توسط vahidsport
    سلام
    من هر کاری بگید کردم تا بتونم یه ولوم دیجیتال بسازم نتونستم انواع و اقسام ای سی های تست کردم نشد یه ای س پیدا نمیشه که با میکرو صدا کم و زیاد کنم ؟

تا حدودی بی خیال اون شدم

راهی یا مداری روشی چیزی هست که من بتونم با یه پتانسیومتر صدا دو تا امپ استریو رو با هم و هم اندازه کم و زیاد کنم بهتر توضیح بدم یه امپ 4 کانال ساختم که بعدا تا 6 کانال( همون 5.1) هم احتمالا ببرم گیرم اینکه می خام صدای تمام کانال ها رو با یه نسبت باهم کم زیاد کنم ولوم کلی برای تمام کانال ها می خام اول می خواستم دیجیتال بزارم ولی نتونستم حال راهی داره که فعلا بتونم 4 کانال رو با هم کم و زیاد کنم
    وحشناک گیر کردم کلی برنامه نوشتم برای یه امپ دیجیتال به تمام معنا ولی تو ولوم گیر کردم
    با سلام منم چند وقتی هست ( تقریبا 10 ماه ) درگیر این مورد شدم دیگه دیوونم کرده

تورو به اون خدایی که میپرستید اگه کسی ایده ای اره بگه یا خودش این کارو کرده بگه تا عمر دارم دعاش میکنم
    مشکل اصلی یک پتانسیومتر دیجیتال هست چند مدل از این ایسی ها رو تو جمهوری زیرو رو کردم اصلا نیست این چندتا مدل مدّ نظرم هست :

cat5128 - ds1669 - an691 - MCP41100 - AD5171 - MAX5160

دیتاشیتاش هم تو گوگل سرچ کنید راحت پیدا میشه

میگن تو جمهوری پاساژ امجد طبقه سوّم از اینا دارن oo:
    من که رفتم هنوز چیزی پیدا نکردم ولی بازم میگردم شاید صاحب مغازش عوض شده از اینا اورده
    AV Maziton 100
    Render By Artlantis Studio
    [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

خب شما میتونید به تعداد کلید های افرایش صدا رله یا رله آیسی بزارین و اونا رو طوری به هم وصل کنید که با یه کلید شستی همه با هم راه اندازی شه،همین کار رو برای رله های کاهش صدا هم بکنید گر چه یخورده روش خز و قدیمیه ولی قطعا جواب میده :mrgreen: :mrgreen:
      رازي در کار نبود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
        خب شما میتونید به تعداد کلید های افرایش صدا رله یا رله آیسی بزارین و اونا رو طوری به هم وصل کنید که با یه کلید شستی همه با هم راه اندازی شه،همین کار رو برای رله های کاهش صدا هم بکنید گر چه یخورده روش خز و قدیمیه ولی قطعا جواب میده :mrgreen: :mrgreen:
        HS جان دستت درد نکنه اولّش نوشتی رله فکر کردم از این رله های معمولی رو میگی اونجوری بخوای صدا کمو زیاد بشه هی تخ تخ تخ تخ تخ صدای رله میاد رله ایسی خوبه ولی اگه این بود که استفاده از 4067 که راحت تره !!!

میگم وحید جان چطوره بیایم تو همین تاپیک یه ولوم دیجیتال خودمون طراحی کنیم ها ؟ نظرت چیه ؟
        اولیشو میگم اصولا ساختمانه پتانسیمتر های دیجیتال به این صورته :

باید بجای اون کلیدها از قطعه ای استفاده کنیم که مثل کلید عمل کنه همون کاری که4067 میکرد

ولی فکر کنم بشه از ترانزیستور استفاده کرد فردا تست میکنم خبرشو میدم
        AV Maziton 100

دیدگاه

اره فکر خوبیه توهمین تاپیک باید این مشکل حل بشه....

این عکسی که گذاشتین دقیقا همون مداری هست که هر دو تست کردیم دیروز که تست میکردم بنظرم داشت جواب میداد ولی ای سی سوخت بنظرم مقادیر مقاومت هاش یکم زیاد بود ، من پتانسیومتر دوبل 50 کیلو استفاده می کنم پس ما باید مداری بسازیم که حداکثر مقاومت ش به 50 کیلو برسه که فکر میکنم تو اون مدار از 50 کیلو بیشتر میره اگه با مقاومت داخلی خود ای سی کمتر نشه من بتونم بازم تست میکنم

خب شما میتونید به تعداد کلید های افرایش صدا رله یا رله آیسی بزارین و اونا رو طوری به هم وصل کنید که با یه کلید شستی همه با هم راه اندازی شه،همین کار رو برای رله های کاهش صدا هم بکنید گر چه یخورده روش خز و قدیمیه ولی قطعا جواب میده
          آقا این رله ای سی چی هست من تا حالا نشنیدم همون کلید الکترونیکی رو میگید مثل ای سی 4066 که 4 تا کلید داره

دیدگاه

http://www.4shared.com/document/__qLXedc/PT2313.html
            من میخوام رو این کار کنم اگه جواب داد خبرتون میکنم
            پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسنی کاخکی
              http://www.4shared.com/document/__qLXedc/PT2313.html
              من میخوام رو این کار کنم اگه جواب داد خبرتون میکنم
              آقا خیلی ممنون
              من ای سی TDA7313 رو دارم که دقیقا با PT2313 یکی هست یه مشکل دارم تو راه اندازی ش که نمیدونم چرا پله های صدا پشت سره م نمیره در صورتی که کد دستور درست هست چیز خاصی نداره . تو ارسال شما اون بیت ACK ( اکنالیج) رو چه طوری میفرستید با بسکام کارمیکنید تا کد ویژن من همین مشکل رو با ای سی PT2257 هم داشتم

آقا من اینو تو پروتئوس بستم مثل بچه ادم داره کم و زیاد میکنه اقای maziyar123 ای سی من ترکیده اگه ممکنه شما تست کنید
              maziyar123

دیدگاه

آقا خیلی ممنون
                من ای سی TDA7313 رو دارم که دقیقا با PT2313 یکی هست یه مشکل دارم تو راه اندازی ش که نمیدونم چرا پله های صدا پشت سره م نمیره در صورتی که کد دستور درست هست چیز خاصی نداره . تو ارسال شما اون بیت ACK ( اکنالیج) رو چه طوری میفرستید با بسکام کارمیکنید تا کد ویژن من همین مشکل رو با ای سی PT2257 هم داشتم

آقا من اینو تو پروتئوس بستم مثل بچه ادم داره کم و زیاد میکنه اقای maziyar123 ای سی من ترکیده اگه ممکنه شما تست کنید
                maziyar123
                شما برنامه رو نوشتین؟
                من تازه میخوام شروع کنم
                اگه برنامه ای دارید لطفا بذارید تا کارمون ساده تر بشه
                من با بسکام کار میکنم
                ACK و NACK هم خود بسکام داره و پس از هر ارسال میتونین بفرستین مثل این

I2crbyte a , Ack
                پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسنی کاخکی
                  شما برنامه رو نوشتین؟
                  من تازه میخوام شروع کنم
                  اگه برنامه ای دارید لطفا بذارید تا کارمون ساده تر بشه
                  من با بسکام کار میکنم
                  ACK و NACK هم خود بسکام داره و پس از هر ارسال میتونین بفرستین مثل این

I2crbyte a , Ack
                  من با کدویژن کار میکنم برنامش زیاد وقت گیر نیست ولی نمیدونم چرا جواب نداد البته فقط برای ولوم شما سعی ت رو بکون میتونی جواب بگیری یا نه
                  برنامه ای که نوشتم این مدلی کار میکنه
                  از پله 0 تا 9 بدونه مشکل کار میکنه وقتی می خام ببرم رو پله 10 میره رو پله مثلا 20 واز پله 20 تا 29 مثل بچه ادم درست کار میکنه وقتی که می خام ببرم رو پله 30 میره رو پله 40 و از 40 تا 49 درست کار میکنه یه همچین چیزیه نمیدونم چرا این طوری کار میکنه
                  راستی من اگه به خوام با یه میکرو سه تا از این ای سی ها رو درایور کنم چی کار باید بکنم منظورم انتخاب یکی از سه ای سی هست و فقط دیتا به ای سی مورد نظر بفرستم چون ادرش های همون 88 هگز هست

دیدگاه

سلام دوستان عزیز . من قطعه ای ساختم که کار ولوم صدا رو در مدار انجام بده .البته خیلی طرحش ساده و ابتکاریه . ایدشو از یه جائی گرفتم که با تغییر اندک اونو تبدیل کردم به چیزی که بدردکار بخوره .
                    من اومدم یه دونه از این ال ای دی های نور سفید (از توی یدونه ال سی دی خراب شده بود در آوردم ) رو با چسب دوقلو روی یدونه مقاومت نوری چسبوندم بصورتی که هیچ نور دیگه ای به مقاومت نرسه .بعدشم PWM میکرو رو با یه خازن 1000 میکرو وصل کردم به ال ای دی . خوب نتیجه این شد که با کم و زیاد کردن نور ال ای دی مقدار مقاومت از چندین مگا اهم تا 300 اهم تغییر میکنه و در نتیجه با استفاده از پایه های این مقاومت در ورودی مدار آمپلی فایر، صدا رو کم و زیاد میکنیم . من این طرح و آزمایش کردم جوابش تا حد زیادی قابل قبول بود و فکر میکنم ساختن یه ولوم دیجیتال با حد اقل قطعات و هزینه برای کارهای ساده خیلی بدرد بخوره . :mrgreen:
                    وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
                    نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

اره فکر خوبیه توهمین تاپیک باید این مشکل حل بشه....

این عکسی که گذاشتین دقیقا همون مداری هست که هر دو تست کردیم دیروز که تست میکردم بنظرم داشت جواب میداد ولی ای سی سوخت بنظرم مقادیر مقاومت هاش یکم زیاد بود ، من پتانسیومتر دوبل 50 کیلو استفاده می کنم پس ما باید مداری بسازیم که حداکثر مقاومت ش به 50 کیلو برسه که فکر میکنم تو اون مدار از 50 کیلو بیشتر میره اگه با مقاومت داخلی خود ای سی کمتر نشه من بتونم بازم تست میکنم
                      سلام وحید جان به نظر من بهتره همینجا مشکل حل بشه
                      بله این عکس دقیقا همون چیزی هست که ما تست کردیم که بجای اون کلیدا از ایسی 4067 استفاده کردیم البته 4066 هم میشه ولی تعداد پله های کمتری داره :agree:
                      مطمئنی ایسیت سوخته ؟ برای منم همین بود هر کاری کردم جواب نگرفتم فکردم سوخته یه بار کار میکرد یه بار نه تا اینکه فهمیدم تغذیه ایسی باید کمتر از 12 ولت باشه تا کار کنه ( تو دیتاشیت زده 15 ولت ) ولی من 15 ولت هم بهش دادم بازم نشد خلاصه یه مقاومت 1 کیلو اهم سر راه تغذیش گزاشتم دیدم مثل ساعت داره کار میکنه ولی بازم مشکل صدا رو داشتم صدا زیاد تغییر نمیکرد گفتم شاید مقادیر مقاومت ها درست نیست عوضشون کردم بازم نشد :cry2: حالا نمیدونم شاید مقادیر اشتباست
                      مقادیر مقاومتها ربطی به ایسی نداره ایسی فقط مثل کلید عمل میکنه حالا شما یه مقاومت بزار ببین چی میشه

آقا خیلی ممنون

maziyar123
                      وحید جان شما tda7313 رو تست کردین ؟ ورودی آمپلی فایر رو میبنده ؟ ببینید منم از ایسی PT2353H
                      استفاده میکردم تقریبا مثل همین ایسی tda7313 بود فرقش تو نحوه ارتباطشون هست tda7313 با i2c ارتباط برقرار میکنه ولی این ایسی نه فقط چند تا کلید برای کم و زیاد کردن صدا داره که اونم راحت میشه با میکرو کنترلش کرد ولی چه ایسی شما و چه ایسی که من استفاده کردم هیچ کدوم ورودی آمپلی رو نمیبنده مثل پتانسیومتر !!
                      پس باید این ایسیها رو بزاریم کنار و به فکر یک پتانسیومتر دیجیتال باشیم مثل همون ایسیهایی که من معرفی کردم

AV Maziton 100

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad1354
                        سلام دوستان عزیز . من قطعه ای ساختم که کار ولوم صدا رو در مدار انجام بده .البته خیلی طرحش ساده و ابتکاریه . ایدشو از یه جائی گرفتم که با تغییر اندک اونو تبدیل کردم به چیزی که بدردکار بخوره .
                        من اومدم یه دونه از این ال ای دی های نور سفید (از توی یدونه ال سی دی خراب شده بود در آوردم ) رو با چسب دوقلو روی یدونه مقاومت نوری چسبوندم بصورتی که هیچ نور دیگه ای به مقاومت نرسه .بعدشم PWM میکرو رو با یه خازن 1000 میکرو وصل کردم به ال ای دی . خوب نتیجه این شد که با کم و زیاد کردن نور ال ای دی مقدار مقاومت از چندین مگا اهم تا 300 اهم تغییر میکنه و در نتیجه با استفاده از پایه های این مقاومت در ورودی مدار آمپلی فایر، صدا رو کم و زیاد میکنیم . من این طرح و آزمایش کردم جوابش تا حد زیادی قابل قبول بود و فکر میکنم ساختن یه ولوم دیجیتال با حد اقل قطعات و هزینه برای کارهای ساده خیلی بدرد بخوره . :mrgreen:
                        سلام جواد جان ایده خوبی هست این ایده رو من قبلا تو سایت AVR64 دیده بودم احتمالا شما شماتیک زیر رو میگید :

AV Maziton 100

دیدگاه

سلام با ترانزیستور تست کردم ولی خیلی نویز میندازه اصلا صدا رو خراب یکنه
                          AV Maziton 100

دیدگاه

وحید جان شما tda7313 رو تست کردین ؟ ورودی آمپلی فایر رو میبنده ؟ ببینید منم از ایسی PT2353H
                            کار به اینجا نرسیده تست کنم
                            راستی 4067 رو با 15 و یه مقاومت 1 کیلو بستم ساله داره کار میکنه و صدا رو هم قشنگ کم و زیاد میکنه ولی دو تا مشکل داره
                            1) وقتی صدا رو تا ته میدم دامنه صدا کمتر از دامنه ورودی اصلی هست
                            2) وقتی صدا کمتر از یه حدی میشه وحشتناک خراب میشه فکر میکنم این رو بشه حل کرد ولی اولی رو نه چون وقتی از ای سی بدونه مقاومت فقط برای سوئیچ کردن هم استفاده میکنم صدا کمتر از صدای ورودی هست شاید با افزایش دامنه ورودی بشه یه کار هایی کرد یا از یه ای سی با مقاومت کمتر تو زمان سوئیچ استفاده کنیم واقعا برایم سوال شده این شرکت ها مانند سونی سامسونگ و... چی کار میکنن
                            این مشکل برای خودش یه پروژه شده

http://www.4shared.com/file/6K3kYECI/Sim_2.html
                            من تا حالا با دو تا ای سی یکی AD8403 (این پتانسیومتر دیجیتال هست )و دیگری PT2256 صدا کم و زیاد کردم و هیچ مشکلی نداشه تنها مشکل این بوده که تو خروجی هر دو ای سی باید یه بافر بزارم تا کار کنه که این هم باعث میشه مقاومت ورودی امپ ثابت باشه یعنی مثل این میمو نونه که صدا امپ رو تا ته زیاد کردین و مثلا از کامپیوتر یا اون پلیر تون صدا کم و زیاد میکنید که این خوب نیست

دیدگاه

کار به اینجا نرسیده تست کنم
                              راستی 4067 رو با 15 و یه مقاومت 1 کیلو بستم ساله داره کار میکنه و صدا رو هم قشنگ کم و زیاد میکنه ولی دو تا مشکل داره
                              1) وقتی صدا رو تا ته میدم دامنه صدا کمتر از دامنه ورودی اصلی هست
                              2) وقتی صدا کمتر از یه حدی میشه وحشتناک خراب میشه فکر میکنم این رو بشه حل کرد ولی اولی رو نه چون وقتی از ای سی بدونه مقاومت فقط برای سوئیچ کردن هم استفاده میکنم صدا کمتر از صدای ورودی هست شاید با افزایش دامنه ورودی بشه یه کار هایی کرد یا از یه ای سی با مقاومت کمتر تو زمان سوئیچ استفاده کنیم واقعا برایم سوال شده این شرکت ها مانند سونی سامسونگ و... چی کار میکنن
                              این مشکل برای خودش یه پروژه شده

http://www.4shared.com/file/6K3kYECI/Sim_2.html
                              من تا حالا با دو تا ای سی یکی AD8403 (این پتانسیومتر دیجیتال هست )و دیگری PT2256 صدا کم و زیاد کردم و هیچ مشکلی نداشه تنها مشکل این بوده که تو خروجی هر دو ای سی باید یه بافر بزارم تا کار کنه که این هم باعث میشه مقاومت ورودی امپ ثابت باشه یعنی مثل این میمو نونه که صدا امپ رو تا ته زیاد کردین و مثلا از کامپیوتر یا اون پلیر تون صدا کم و زیاد میکنید که این خوب نیست
                              ایسی tda7313 برای کاری که شما میخوای انجام بدی کاملا مناسبه چون شما گفته بودی میخوای چند تا ورودی بهش بدی در واقع این ایسی 3 نوع ورودی مختلف داره که میشه با i2c اونا رو کنترل کرد ولی مطمئن باش صدای ورودی آمپ رو نمیبنده
                              به خاطر همین باید بعدش یه پتانسیومتر دیجیتال بزنی

خوشحالم که راش انداختی :applause: ولی من اصلا اون 2 مشکل رو نداشتم

والا من خودمم موندم چجوری این کارو میکنن شرکت های مثل سونی و ......
                              احتمال میدم هر شرکتی مخصوص خودش ایسی میزنه که هیچ جا فروش نمیره
                              یادمه دبیرستان که بودم یه تلویزیون پارس 14 اینچ به هر نفر میدادن برای تمرین توی اون تلویزیونا از میکروکنترلر استفاده شده بود چند روز پیش به ذهنم رسید چجوری صدا رو به صورت دیجیتال کمو زیاد میکرد
                              تا اینکه فهمیدم که میکرو میاد با پالس pwm و با یه مقاومت و یه خازن تو خروجیش میره تو یه ایسی به شماره : TBA121 این ایسی برای اشکار ساز کردن صوت بود که امواج صوت گرفته شده از تیونر میومد توش و خروجیش تبدیل به صوت میشد شماتیک زیر رو ببین :

ما اینجا فقط پایه های 10 11 12 13 14 رو باهاشون کار داریم

ما میتونیم صدا رو وارد پایه 10 یا 12 کنیم پایه 11 یه کلیده که ورودی رو بین پایه 10 و 12 تغییر میده
                              پایه 13 برای ولوم هستش که سیستم ولومش به صورت dc هست میتونیم از روش نردبان مقاومتی باهاش ارتباط برقرار کنیم پایه 14 هم خروجی

فقط اینو خواستم بگم که این یه نمونه قدیمی کنترل دیجیتالی صدا بود

AV Maziton 100

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X