اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی یک ماژول بیسیم برد بالا و مطمئن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی یک ماژول بیسیم برد بالا و مطمئن

با درود . . .
    من به یه ماژول بیسیم احتیاج دارم که دارای بردی در حدود 3000 تا 3500 متر باشه و بشه روش حساب باز کرد.
    در ضمن راه اندازیش با میکرو هم ساده باشه و مثل RFM12b نباشه که همه دارن ازش مایوس میشن.
    کسی چیزی سراغ داره؟ و همچنین رنج قیمتش؟

با سپاس
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

پاسخ : ماژول بیسیم برد بالا و مطمئن

در ضمن فراموش کردم بگم:
    هدف روشن و خاموش کردن 5 خروجی هست که در فاصله 3000 متری قرار دارند

با سپاس
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

پاسخ : ماژول بیسیم برد بالا و مطمئن

سلام دایی جان
      بهتره از همین ماژولهای کم توان استفاده کنی. کافیه آنتن جهت دار مناسب براش بزاری تا مثل بقیه نا امید نشی.
      تشعشع توان بالا در تمام جهات باعث اختلال در سیستم های دیگران میشه. مگر اینکه به اداره فرکانس مخابرات برید و یه فرکانس خاص رو برای خودتون ثبت کنید(البته سالهاست به کسی ندادن :biggrin
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پاسخ : راه اندازی یک ماژول بیسیم برد بالا و مطمئن

متشکرم دایی که چراغ اول رو روشن کردید. :biggrin:
        در این کار امنیت دیتا مهم هست و نباید در گیرنده نویز و یا فرستنده های دیگه باعث فعال شدن خروجی ها بشوند.
        شما چه ماژولی رو پیشنهاد میدید تا توی همین تاپیک ادامش بدیم و لااقل ازش جواب بگیریم(بالای 3 کیلومتر)
        یادمه در یه تاپیک اشاره کرده بودید که چند وقت پیش برای یک نفر کا باید شبها بلند میشده و میرفته سر زمین پمپ آبش رو روشن میکرده یه مدار ساختید. میشه راجع به اون هم توضیح بدید.

سپاس

بدرود . . .

دیدگاه

دمت دایی جان
          واسه اون از یه دزدگیر آماده ماشین و تقویت کننده 2 ترانزیستوری استفاده کرده بودم.
          اون موقع ها ماژول پیدا نمیشد دایی جان.
          الان بازار پر از ماژولای متنوع و استاندارد است.
          به نظر من واسه کار شما ماژولهای 2.4 گیگاهرتزی عالیند. آنتن های جهت دار 2.4 گیگ هم فراوونه.
          من ماژول زیر رو پیشنهاد می کنم:
          http://www.rfphone.com/index.aspx?siteid=1&pageid=237&proid=310

دیدگاه

دایی یه طوری داری میگی انگار من خدای مخابراتم و ... oo:
            لااقل در حد اکابر بگو بفهمیم چی به چیه :mrgreen:
            این زیگبی ای هم که لینکش رو قرار دادید ماشاا... انقدر ارزونه که اصلا به صرفه نیست برای تست خیدش(فقط 100 بابت ماژولها باید پیاده شم :cry
            کلی راجع به RFM رفتم تحقیق کردم. تو سایتهای به (قول شما) دایی های فرنگی هم سرک کشیدم.
            اما متاسفانه کسی به طور قطع از برد 3 کیلومتریش نگفته
            به نظر شما جواب میده؟
            قیمت هم کردم 15 تومن.
            راستی اگر یخورده از قضایای آنتن توضیح بدید ممنون میشم.

سپاس

بدرود . . .

دیدگاه

منم تخصصم مخابرات نیست دایی جان!
              RFM12bp فرکانسش پایینه.
              برای فرکانس های زیر گیگاهرتز باید از آنتن های یاگی استفاده کنیم. هم می تونی بسازی هم می تونی بخری. برای ساختنش باید تجهیزات اندازه گیری مخابراتی هم داشته باشی تا امپدانس و گین و نسبت SWR رو اندازه بگیری. یا اینکه چشم بسته از روی نرم افزارهای طراحی آنتن بسازیش. آمادش هم حدود 40 تومنه اما باید ضمانت بگیری که برد 3 کیلومتر رو جواب بده.

اما برای فرکانس های گیگاهرتز می تونی از آنتنهای پارابولیک استفاده کنی که هم گین نسبی بالایی در یک جهت دارند، هم خیلی استاندارد ساخته شده:
              http://www.linkdevs.com/fa/shop/list/43/291.aspx
              بخاطر همین اون ماژول 2.4 گیگ رو بهت معرفی کردم تا با آنتن جهت دار 50 تومنی جمعا بشه 100 تومن برای هر طرف.
              برای یه پروژه برد بالا این قیمت مجانیه. در ضمن هیچی نمی سازی و همگی تجهیزات استاندارد هستند.

دیدگاه

پاسخ : راه اندازی یک ماژول بیسیم برد بالا و م&#1591

دایی فکر کنم زیادی داریم گندش میکنیم. کل کار برای روشن و خاموش کردن 5 تا لامپ تو 3 کیلومتری هستش و فکر نکنم حتما بخواد که این همه شاخ و برگ داشته باشه. پهنای باند و نرخ انتقال هم مطرح نیست که بخواهیم باهاش سر و کله بزنیم. چون انتقال دیتا به اون صورت قرار نیست انجام بگیره.
                من خودم فکر میکردم با RFM بشه. منتها هیچکس تظمینش نکرده و کسانی هم که ساختنش به طور قطع نگفتن جواب میده یا نه.
                اگر جناب کی نژاد در بحث شرکت میکردن ممکن بود به جاهای بهتری برسیم :smile:
                به هر حال خیلی ممنونم که شما دارید مثل همیشه کمک میکنید :applause:

بدرود . . .

دیدگاه

دمت دایی جان
                  قدیما فرکانس کاری ریموتها 27 مگاهرتز و تقویت سیگنال خیلی ساده بود. در عوض آنتن درست و حسابی نمیشد براش ساخت چون ابعادش خیلی بزرگ میشد.
                  الان فرکانس بالا رفته و تقویت سخت شده. در عوض میشه با یه آنتن کوچیک برد بالایی گرفت.
                  RFM12bp برای روشن کردن لامپ کافیه و حتی می تونی فیدبک هم بگیری. یعنی مطمئن بشی فرمانی که فرستادی رفته.
                  اما برای گرفتن برد بالا حتما باید آنتن مناسب داشته باشی.
                  احتمالا نوع 434 مگ اون توی بازار باشه و توی این فرکانس به یه آنتن یاگی نیاز داری. بدون آنتن حتی 100 متر هم برد نخواهد داشت.
                  آنتن های UHF تلویزیون رو می تونی تست کنی اما این آنتن ها پهنای باند بالا دارند و هیچوقت به اندازه یه آنتن خاص برد نخواهند داشت.

دیدگاه

سپاسگذارم دایی. . .
                    یه چند باری خواستم برم سراغ RFM منتها به دلیل چینی بودنش زیاد بهش امیدوار نیستم. هرچند دیزاین آمریکا هستش. منتها سرهم بندی چین هست و ممکنه با تمام تشکیلات و آنتن درست و حسابی هم 1000 متر بشه! جنس چینی متاسفانه همینه!
                    تا حالا هم ندیدم کسی بگه که تونسته برد بالا ازش بگیره. توی سایتهای خارجی هم سر زدم. منتها خیلی هاشون نیمه کاره رها شدن.
                    یه جارو خوندم طرف نوشته بود با یه ماژول تقویتی تونسته تا 20 وات ببرتش بالا و برای تست توی 27 کیلومتری هم جواب داده! نمیدونم حالا واقعیت داره یا نه

بدرود . . .

دیدگاه

موردی پیش نیامده تا با RFM12 بصورت عملی کاری را انجام دهم، اما از آنجا که در این مورد سوال کردید موارد زیر به نظرم می رسد. اول اینکه در پست زیر و پست قبلی آن توضیحاتی داده شده که می تواند مفید باشد:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...4626#msg284626

دیگر اینکه کاربرد مورد نظر شما که در حد روشن و خاموش کردن یکسری وسیله برقی است، در واقع یک ریموت کنترلر چند کاناله است و Data خاص و پیچیده ای احتمالا برای ارتباط مد نظر نیست. در این رابطه هم انواع و اقسام نقشه ها برای ریموت کنترلر های چند کاناله وجود دارند که بسیاری در همان باند 27 مگاهرتز عمل می کنند و بردهایی تا حد 50 کیلومتر و بیشتر هم برای آنها ذکر شده است. اما وارد شدن در بحث ساخت هم مشکلات و پیچیدگی های خاص خود را دارد که احتمالا مد نظر شما نیست. بحث بعدی که جناب کوهستانی به درستی به آن اشاره کردند اهمیت آنتن و matching مناسب آن است. چرا که هرچه هم که توان فرستنده بالا باشد، اگر آنتن مناسبی وجود نداشته باشد منجر به برگشت توان و حتی سوزاندن طبقه خروجی فرستنده خواهد شد. یک مورد دیگر که ممکن است مفید باشد این است که یکسری گهی برای ریموت های با برد بالای حاضر و آماده در اینترنت وجود دارد که بستگی به بودجه اختصاص داده شده مورد نظر دارد و مثلا در لینک زیر برای برد 3 کیلومتر قیمت 350000 تومان مطرح شده است:

http://www.niazerooz.com/Provinces/C...i/cid_1/361771

اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سپاسگذارم جناب کی نژاد . . .
                        قیمتهای خرید بسیار بالا هست و بیشتر از اونکه صرف قطعات شده باشه هزینه تکنولوژی هستش.
                        بحث وجود آنتن یه مسئله غیر قابل انکار هست و من هم قبولش دارم.
                        من بیشتر به دنبال این هستم که راه حل ها رو پیدا کنم تا اینکه از موارد آماده استفاده کنم. منتها این کار به زمان و هزینه زیادی برای تحقیقات نیاز داره که فعلا از حیطه من خارج هست.

یک سوال ذهن من رو مشغول کرده و اون هم اینه که آیا میشه با قویتر کردن گیرنده (ارتباط یکطرفه) از فرستنده معمولی استفاده کرد؟
                        منظورم این هست امکانش هست که گیرنده قدرتش به حدی باشه که بتونه تا چند کیلومتر رو پوشش بده و فرستنده های ضعیف که تا 20 متر هم ارسال ندارن رو دریافت کنه؟ و یا اینکه حتما باید فرستنده هم با قدرت بالا ارسال داشته باشه؟ تا در فواصل بالا جواب گرفته بشه؟

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری

یک سوال ذهن من رو مشغول کرده و اون هم اینه که آیا میشه با قویتر کردن گیرنده (ارتباط یکطرفه) از فرستنده معمولی استفاده کرد؟
                          منظورم این هست امکانش هست که گیرنده قدرتش به حدی باشه که بتونه تا چند کیلومتر رو پوشش بده و فرستنده های ضعیف که تا 20 متر هم ارسال ندارن رو دریافت کنه؟ و یا اینکه حتما باید فرستنده هم با قدرت بالا ارسال داشته باشه؟ تا در فواصل بالا جواب گرفته بشه؟
                          به دلیل وجود نویز در سطوح مختلف، اعم از نویز دریافتی و نویز قطعات و ... تقویت میزان گیرندگی تا حد مشخصی میسر است که تبدیل یک برد 20 متر به چند کیلومتر را بدون تغییر در فرستنده و آنتن آن در اکثر موارد ناممکن می کند. زیرا معمولا حساسیت گیرنده در همان وضعیت اولیه در حد بالایی انتخاب می شود و تقویت آن تا مرتبه مورد نظر شما احتمالا با مرزهای ممکن ناشی از وجود نویز، تداخل می کند.
                          اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                          دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                          برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                          قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                          ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

انهایی که مینویسم به شدت مطمئن هستند و کلی کار انجام میدن و بصورت ATCommand کار میکنن فقط بعضی هاشون نیاز به تقویت دارن ولی DRF های سری جدید نه:
                            SIM20
                            RXQ3
                            DRF7020D27
                            ماژول IPTR که از SIM20 ساخته شده
                            و...
                            خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

دوست عزیز بهترین راه برای این کار
                              1- استفاده از دستگاههای کنترل از راه دور توسط تلفن ثابت (50-100 تومان )
                              2- استفاده از دستگاههای کنرتل از راه دور توسط سیم کارت( 150-500 تومان)
                              موارد فوق کم هزینه راحت و سریع بدون هیچ تداخلی
                              3 استفاده از لینک های ptp که هم هزینه میره بالا هم تخصص میخواهد هم ممکنه جواب نداه هم وسایل جانبی دیگه میخواهد ولی اخرشه
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=10159.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X