اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید تراشه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید تراشه

چگونه میتوان یک تراشه تولید کرد و آیا در ایران تراشه تولید میشود؟
    کریستال سیلیکون مخصوص ساخت تراشه را از کجا میتوان خرید؟ :nerd:

پاسخ : تولید تراشه

آقا سوال شما مثل(با فتحه روی ث) اونیه که توی خونه انرژی هسته ای تولید کرده.

ولی دور از شوخی در ایران هم کارهایی شده ولی با تکنولوژی قدیمی که از روسیه خریداری شده. نمی دونم فکر می کنم 50 میکرن باشه. ولی کارهایی که شده اصلا قابل ذکر نیست. فکر کنم در حد یه آزمایشگاه برای دانشجویان دکترای فیزیک و الکترونیک باشه. اصلا قابل رقابت با جاهای دیگه نیست. راست و حسینیش ما از این تکنولوژی عقب موندیم و امیدی هم به جبران نیست. مگر اینک از یکی از شاخه های میانی مثل نانو خودمونو از زیر کرکره رد کنیم. فکر کنم دیگه دنبال سیلیکون نباشی.
    Growth for the sake of Growth is the idealogy of cancer cells

دیدگاه

سلام
      منضور من این نبود که بیایم تراشه ی میکرو پروسسور رو بسازیم :angry:
      منضور من این هست که تراشهایی رو بسازیم که حد اقل کار کنه و بعد اونو ارتقاء بدیم
      تو یه کتاب : ساخت تراشه رو اینتور توضیح داده بود که روی کریستال سیلیکون بخار مواد حساس به نور ایجاد می کنند سپس فیلم را روی ان قرار داده ونور می دهند و بعد ان را در معرض دما ومواد مخصوص برای تبدیل شدن نقاط نور ندیده سیلیکون به نیمه هادی مورد نظر قرار میدهند سپس این کار را دو بار دیگر برای ایجاد دو نیمه هادی دیگر انجام میدهند . بدین شکل یک ترانزیستور تولید میشود که بسته به نوع فیلم تعداد ترانزستور و مکان انها ایجاد میشود :surprised:
      حالا اینکه چطور فیلم به این کوچکی را میسازند یا اینکه ان مواد و دما چه هستند ؟؟؟ :sad:
      دیدی اینکه انرژی هسته هی نیست!!!! :smile: با تشکر :bye

دیدگاه

تولید نیمه هادی تکنولوژی بالایی است. به ابزارهای پیچیده ای نیاز دارد که مفصل است و مجال گفتن نیست. شما در قدم اول یک Clean Room نیاز دارید.
        اگر اینو درست کردی بگو بریم مرحله بعد ...

دیدگاه

اقا رضا ممنون از راهنمایی شما
          فکر کنم منضور شما از ساختن اتاق اینکه بی خیالش بشم
          اگه به نظر شما ساخت تراشه توست من غیر ممکن بگید که دنبالش نرم . و اگه غیر ممکن نیست یه سایت یا کتاب معرفی کنید

دیدگاه

آقا رضا بی شک غیر ممکنه. من خودم و شما رو به بالا بردن دانش الکترونیک برای طراحی مدارات توصیه می کنم. در قدم اول طراحی مدارات معمول و در حالت پیشرفته طراحی تراشه که دریایی است کرانه ناپدید گرچه پایه های الکترونیک مبتنی بر ترانزیستور هم لرزان شده و سیتمهای آینده سیستمهای متفاوتی خواهد بود.
            چیپ رو که طراحی کردی میدی چین یا تایوان روی سیلیکون پیاده می کنه.

موفق باشید.

دیدگاه

هالا که ما نمی تونیم ای سی بسازیم
              هد اقل به من بگید چطور میشه ا ل ای دی ساخت که دیگه اقده ای نشیم
              قربون دستت

دیدگاه

سلام :

من از یکی شنیدم که تو صنایع الکترونیک شیراز ( صا ایران ) یه چند مدل آی سی می سازن . اما فکر کنم همونیه که دوستمون گفت احتمالاً تکنولوژی 1 قرن پیشه یه کشوریه که دیگه به دردش نمی خورده .

در مورد clear room هم یه استادی داشتیم میگفت تو چین رفته یه کارخونه تولید آی سی . میگفت کارخونه کارخونه که میگفتن یه زیر زمین بود 4 تا دستگاه گذاشته بودن ، این استادمون همونطوری با لباس بییرون و کفش و کلاه رفته بود آی سی ساخته بود ( برای دیدن روش ) .
                برای همینه که منه بدبخت آیسی جدید و تازه میزارم رو برد می بینم 2 تا پورتش خرابه :angry: حتماً یارو دستشو نشسته بوده داشته تو زیر زمین خونش آی سی می ساخته !! oo: :mrgreen:

اما کلاً از نظر سرمایه گذاریه کلان وقتی چین آی سی میزنه مفت نمی ارزه یک کارخونه با تکنولوژی در حد تیم ملی با کلی هزینه تو ایران زده بشه تازه ممکنه یه وقت خدایی نکرده جوونا برن سر کار اشتغال زایی بشه مردم از بیکاری در بیان ( زبونم لال ) اون وقت دیگه کی معتاد بشه بیفته کنار خیابون ؟ :mrgreen:

موفق باشید

دیدگاه

در زمانهای دور صنایع دفاع شروع به تولید چند تا از ای سی های سری ttl کرد با پکیج سلیکن (من شاهدم چون دوتا دارم) ولی بعد از مدت کوتاهی کم اورد تازه چاپ روشم رو هم که دیگه نگو
                  رو دمپایی بهتر از اون چاپ می کنند حالا بهد از سالها یه مقاومت که نمی تونیم تولید کنیم که هیچ تعرفه ورود ای سی هم کردن 30% تازه کلی هم دوندگی داره بعد تعرفه لب تاب 5%
                  ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

دوست عزیز الان در صنایع اپتیک و در وزارت دفاع آی سی هایی تولید می شند ولی جنبه تجاری ندارند و بیشتر برای مصارف داخلی خودشون استفاده میشند. البته اون جوری که آقای پروشانی هم گفتند در شیراز یه چیزایی تولید می شه. ظاهرا از آی سی ها Lm741 تولید میشه. ترانزیستور هم می سازند...

چیزی که هست اینه که ایران هنوز به تکنولوژی خالص سازی سیلیسیوم و به طور کلی نیمه هادی ها دست نیافته و به صورت ویفر یا قرص از خارج و اون طور که استاد ما می گفت به خصوص از آلمان خریداری می شه...

برای تولید آی سی روش های مختلفی وجود داره. مثل روش رونشانی , نفوذی و ...

در مقطع فوق لیسانس الکترونیک , ما درسی داشتیم به نام تکنولوژی ساخت قطعات نیمه هادی که در این درس همه روش های ساخت نیمه هادی ها و ترانزیستورها توضیح داده می شد. البته این درس را به صورت ساده تر در دوره لیسانس هم داشتیم.

برای اطلاعات بیشتر می تونی به کتاب فیزیک الکترونیک مراجعه کنی.
                    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

در ایران ایسی های زیادی طراحی شده و در کشور های دیگه تولید میشه اما شنیدم که میخوان خط تولید اریستو رو بیارن تو ایران .

http://www.sakhtafzar.com/news/first-32-bit-iran-processor-designed.html
                      فتو بلاگ من
                      کاردستی ها :
                      روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
                      فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
                      کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

تو ایران کار طراحیشو میکنن, بعدشم میفرستن فیلیپین (فکر کنم), براشون درست کنه. البته این کار رو شرکت معروف TSMC انجام میده(تایوانیه), و TAPE OUT(فرستادن برای ساخت) IC هاشون رو به صورت گروهی انجام میدن.
                        یعنی 100 گروه یا نفر IC طراحی میکنن, بعد حدود 50000 دلار میدن تا این IC ها رو از هر کدوم 10 تا تحویل بگیرن.
                        برای اطلاع بیشتر میتونین به بچه های الکترونیک گرایش مدار شریف مراجعه کنین.
                        اگر آن كس كه بايد باشد، نيستي ؟
                        پس چه فرقي مي كند كه كيستي ؟

دیدگاه

سلام بر همگی.
                          والا من چند سال پیش یک آی سی 4011 گرفتم , یک ساعت رو مدارم کار نکرده سوخت... :angry: بعد که پشت آی سی را نگاه کردم دیدم نوشته Iran .
                          آی سی گیت معمولی می زنند می سوزه , چه برسه به تولید تراشه که قراره مثلا یک فرآیند صنعتی را کنترل کنه ...(احتمالا خط تولید منفجر می شه) :cry2:
                          موفق و پیروز باشید.
                          زهر است عطاي خلق هر چند كه دوا باشد***حاجت ز كه مي خواهي جايي كه خدا باشد

دیدگاه

آی سی گیت معمولی می زنند می سوزه , چه برسه به تولید تراشه که قراره مثلا یک فرآیند صنعتی را کنترل کنه ...(احتمالا خط تولید منفجر می شه)
                            دوستان فکر نکنید طراحی آی سی و ساخت اون کار ساده اییه , تا جایی که من می دونم طراحی آی سی های حتی ساده در حد پروژه دکتراست ...

ساخت اون هم که از مرحله خالص سازی تا پکیج نهایی جزو پیشرفته ترین تکنولوژی هاست .

در ضمن این را هم فراموش نکنید که ایران در حال حاضر تحریمه و همین چیزی هم که هست کار و تلاش مهندسین خودمونه . پس مسخره نکنید...
                            از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                            گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

با سلام
                              ساخت تراشه یک تکنولوژی است که زیاد به فیزیک مربوط است
                              ولی طراحی مدار داخلی تراشه خیلی مهمتر و تجاری تر است
                              مقایسه کنید با مدارات دیسکریت طراحی مدار و تهیه فیبر مدار چاپی . از لحاظ طراحی کدام برتر است
                              در ایران هم چند دانشگاه در طراحی فعالیت دارند وطرحشان را می فرستند شرکت های خارجی بصورت آی سی می سازند بعد تحویل می دهند
                              بعد از تست به قیمت خوبی به شرکت های خارجی فروخته می شود
                              دکتر حدیدی از دانشگاه ارومیه در این زمینه نام آور است و چند سال پیش یک آی سی آنالوگ به دیجیتال که سریعترین نو ع آن در دنیا بود را ساخته
                              و فروخته.
                              به امید فتح قله های علم و تکنولوژی تو سط دانشمندان ایرانی .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X