اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک یا همفکری برای نوع سنسور تشخیص آب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک یا همفکری برای نوع سنسور تشخیص آب

باسلام خدمت دوستان و همکاران خوبم
    من مداری رو طراحی کردم برای کنترل سطح مخزن آب که کار هم میکنه
    اما مشگل من اینجاست از چه نوع سنسوری و به چه صورت استفاده کنم !
    از سنسور هم فقط برای سوئیچ کردن مدارم میخوام استفاده کنم
    سنسور های صنعتی تشخیص آب هم قیمت بالایی دارن و نمیخوام ازشون استفاده کنم.
    نظر خودم اول روی کار با مگنت بود .اما به دلیل مشگلاتی نمیشه سنسور یا اجزای سنسور روی آب شناور باشه
    و در بخش فاصله سنسور از آب هم بگم که هرچی فاصله بیشتر باشه بهتره .حداقل 2سانت که موج احتمالی آب سنسور رو خراب نکنه.
    حالا سنسور مادون قرمز یا التراسونیک یا هر چیز دیگه ای که فکر میکنید بهترین بازدهی رو داره معرفی کنید.
    ممنونم از همراهی شما
    منتظر نظرهاتون هستم :bye نظرهاتون هرچند هم ساده باشه ولی بازم برام ارزش داره ممنون

هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

پاسخ : کمک یا همفکری برای نوع سنسور تشخیص آب

از چندتا میله ( الکترود) برای سنجش ارتفاع استفاده کنید
    یه الکترود ثابت قرار بدهید تا ته مخزن آبتون ، حالا یه الکترود کوچکتر هم ، تو اون ارتفاعی که می خواید قرار بدهید ، جالا اگه آب به اون میله دومی برسد ، مقاومت بین این دوتا الکترود کم میشود ( 500 اهم ) اگه نرسد ، 100 کیلو :agree:

دیدگاه

با سلام

خواص قابل اندازه گیری آب برای اندازه گیری ارتفاع:

1- چگالی بیشتر از هوا: ( شناوری حباب فلوتر بر روی سطح، نیرو سنج ستون آب در کف مخزن، انعکاس اولترا سونیک از سطح، وزن کل مخزن ... )
      2- انعکاس بخشی از نور تابشی: ( تابش و انعکاس مادون قرمز، ...)
      3- مقداری رسانایی الکتریکی: ( میله الکترود بلند و کوتاه برای تغییر مقاومت ، میکرو سوییچ مکانیکی فلوتری در چند سطح ....)
      4-...

با سپاس
      گشتی در لاله زار
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

از Solsalو aryanaarعزیز ممنونم :nerd:

راستش از سنسور مادون قرمز که نمیشه استفاده کنم چون دقت خوبی نداره و خطاش زیاده

از الکترود هم نمیشه چون آب آشامیدنی هست

از التراسونسیک هم به دلیل پیچیدگی مدار و هزینه بر بودنش نمیتونم استفاده کنم
        منبع هم رو باز نسیت .و احتمال اینکه بخار آب سنسور الترا سونیک رو خراب کنه هست .

ولی ییشنهاد این سنسور فشار سنج یا وزن سنج برام خیلی جالب بود :applause:

وزن سنج رو بازم :redface: چون منبع امکان جابجایی نداره .
        فقط میمونه این فشار سنج که قیمت زیادی هم داره ! و میزاریمش برای مرحله آخر

یکی از دوستان ییشنهاد داد که درون یک توپ پینگ پنگ آهن ربای قوی قرار بدم و روی آب شناور باشه
        یک رید رله هم از خارج مخزن میتونه سطح مایع رو با سوئیچ کردن به مدار اطلاع بده

به نظر من هم این خیلی با صرفه هست و 1000تومن بیشترم خرج نداره و مدار هم پیچیده نمیشه

در این صورت تنها مشگل باقی مونده این هست که چطور اون توپ رو در حالتی اتصال بدیم تا در طول منبع به صورت عمودی بالا پایین بره :agree:

باز هم از کمک همه دوستان متشکرم ( هنوز هم نیاز به کمک دارم )
        هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

با سلام
          به جای توپ پینگ پنگ ، از شناور پلاستیکی کولری استفاده کنید.( شناور = فلوتر = floater )
          اهرم آن، حرکت در محل صحیح را ایجاد می کند.
          با سپاس
          گشتی در لاله زار
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
            از الکترود هم نمیشه چون آب آشامیدنی هست
            :applause:
            خواهش میکنم ، اما
            چرا !!! oo:
            الکترود چه مشکلی ایجاد میکنه ؟
            2 تا میله استیل بذار ، اندازه یه خودکار باشن کافی هستند
            تو دستگاهی که آب خیلی تمیز میدن ، از این سیستم استفاده میشه

دیدگاه

شما میتونید اون توپ پینپونگ را درون یه لوله شیشه ای یا فلزی که سوراخ سوراخ باشه استفاده کنی

دیدگاه

با سلام
                یادم میاد یه جایی دیدم اومده بودن برای سنجیدن ارتفاع مایه داخل مخزن از دوتا فلومتر که یکی تو ورودی و اون یکی هم تو خروجی بود استفاده کرده بودن .
                برای اینکار اول باید هجم و ابعاد مخزن رو اندازه بگیریم که کار راحتی هست
                با سنجیدن مقدار مایع وردی و مایع خروجی از مخزن میشه فهمید که در هر لحظه چه مقدار از مایع در داخل مخزن باقی هست و اگه این مقدار رو با هجم مخزن مقایسه کنیم میفهمیم که ارتفاع مایع داخل مخزن چقدر هست
                روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

دوست گرامی

میتوانید همانطور که دوستان اشاره کردند از دو میله استیل و سنجش مقاومت بین آنها استفاده کنید در مورد لازمه برای سنجش مقاومت از عبور جریان متناوب از میله ها استفاده کنید تا مشکل تجزیه آب ، ایجاد گاز و درگیر شدن میله ها در فرآیند شیمیایی ممانعت به عمل آید ... در روشی بهتر میتوانید یک صفحه استیل را ابتدا با یکی از انواع رزینها کاملا عایق کرده و به صورت عمودی در مخزن نصب نمایید به طوری که از بدنه کاملا عایق باشد ... در این روش ظرفیت خازن تشکیل شده بین بدنه مخزن صفحه قرار داده شده در آن متناسب با میزان آب موجود در مخزن میباشد ... در اینجا هم مطابق معمول به منظور انمدازه گیری ظرفیت خازن از جریان متناوب استفاده میشود و به دلیل کوچک بودن ظرفیت خازن تشکیل شده تا حد امکان نیز از فرکانس بالاتری استفاده میشود منتها باید دقت نمود بالا رفتن فرکانس منجر به تشعشع از بدنه مخزن ( مانند یک آنتن ) نگردد به طوری که در بسیاری از وسایلی که از این روش استفاده میکنند حداکثر فرکانس از یک مگاهرتز تجاوز نمیکند
                  دقت کنید که در این روش میدان الکتریکی بوجود آمده توسط دی الکتریکهای خازن کوچکترین تاثیری بر اکثر مواد ( حتی انواع قابل انفجار ) ایجاد نمینماید و تنها مورد دقیق ساخت صفحه فلزی و عایق کردن آن از مایع و جدار مخزن میباشد
                  پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X