اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از باطری برای تغذیه AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از باطری برای تغذیه AVR

سلام به اساتید
    دوستان من یه پروژه گرفتم که در نوع خودش جالبه و میخوام از شما در پیاده سازیش کمک بگیرم

داستان اینه که یه تیم تحقیقاتی دارن روی شترمرغها تحقیق میکنند و از من خواستن یه سیستم بهشون بدم که نزدیک اونجای :surprised: حیوون نصب بشه و دمای اونجا رو به صورت بیسیم با فاصله های زمانی 1 دقیقه ای به یه لپ تاپ بفرسته .برد این مدار باید حداقل 100 متر باشه و 20 روز کار کنه و تمام سیستم باید داخل یه باکس با ابعاد 22*50*80 میلیمتر قرار بگیره.
    من میخوام از HMTR استفاده کنم .میکرو Atmega 32 و سنسور هم SMT160 هست که مجموعا 70mA مصرف دارن(چرا اینقدر زیاد)
    مشگل اساسی تامین انرژی دستگاه برای مدت 20 روز هست.شما چه راه لی پیشنهاد میکنید؟

پاسخ : استفاده از باطری برای تغذیه AVR

سلام دوست عزیز
    می تونی از باتری های لیتیوم پلیمر استفاده کنی چون هم خیلی سیک و هم نازک هستن البته اگه مسئله هزینه نداری . چون این باتری ها خیلی گرونن !!
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

سلام!
      اگه میخواین هر 1 دقیقه کار نمونه برداری و ارسال رو انجام بدین ، بهتره تغدیه ماژول و سنسور رو به وسیله میکرو قطع و وصل کنین به طوری که بعد از حدود 1 دقیقه اونا رو روش کنین و
      بعد از دریافت دما و ارسال اون ، دوباره خاموششون کنین!
      میتونین خود میکرو رو هم به حالت standby ببرین و اونو بعد یه دقیقه بیدار کنین که عملیات رو انجام بده!
      اینطوری مصرف باتری به شدت کم میشه!
      اگه بتونین از xmega استفاده کنین که بهترم میشه! :job:
      لازم به ذکر نیست که باید طول track های PCB کوتاه باشه و در مونتاژ از حداقل قلع استفاده کنید!!! :agree:
      در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
      اگر قبول تو افتد، فدای چشم سیاهت

http://upload7.ir/images/83524254953910725183.gif

دیدگاه

من برای شروع دوتا باطریli ion 3.7v 1000 mAh رو با هم سری کردم تا ولتاژ 7.5 ولت بسازم و بعد از عبور از 7805 به مدار وصلش کردم
        حدود 12 ساعت کار کرد و در ضمن رگولاتور هم خیلی گرم میشد. با این شرایط برای اینکه مدار 20 روز کار کنه یه باطری
        34 آمپری لازم دارم :eek:
        ماجول رو تو مود sleep نمیتونم ببرم چون درخواست از کامپیوتر میاد و میکرو به به عنوان پاسخ دما رو میفرسته
        در مورد طول track ، این مورد رو لحاظ کردم.
        در مورد xmrga تجربه ای ندارم و البته اگر از xmega هم استفاده کنم بازم HMTR برای کار 5 ولت رو میخواد

دیدگاه

سلام.

دوست عزیز اگه میخوای از باطری برای تغذیه استفاده کنی:
          --از میکرویی استفاده کن که رنج ولتاژ کاری پایین داشته باشه (مثلا از 1.8 ولت تا 3.6 ولت بتونه کار کنه). فکر کنم Xmega بتونه (از PIC هم میتونی استفاده کنی، سری های nano Watt و XLP که در بازار به راحتی پیدا میشن و قیمتشون هم پایینه).

-- از ماژول بیسیمی استفاده کن که ولتاژ کاریش پایین باشه. HMTR اصلا گزینه خوبی نیست. سراغ RFM12B یا RFM23B برو. لازم به ذکره که RFM12B و RFM23Bدارای مد Sleep هم هستند (در مود Sleep جریان کمتر از 1 میکرو آمپر میکشن).

-- در مداری که از باتری تغذیه میشه، باید میکرو و سایر تجهیزات (مثل سنسور و ماژول بیسیم)، در حداقل زمانها در حال فعال باشن و در سایر زمانها در حالت Low power باشن.

-- در مداری که از باتری تغذیه میشه هرگز از رگولاتور استفاده نکن. رگولاتورها (حتی LDOها) یک جریان نشتی (بالاتر از 100 میکرو آمپر در LDOها و در حد چند میلی آمپر برای رگولاتورهای معمولی) دارن.

-- در مداری که با باتری تغذیه میشه، از ادوات با ولتاژ کاری کم استفاده کن. سنسور دمای مقاومتی (مثل PT100های مدل چیپ) استفاده کن.

در مداری که شما دارین، اگه از یک میکروی Low power (مثل مدلهای nano Watt و XLP از PIC یا Xmega از AVR) و RFM و سنسور دمای مقاومتی استفاده کنین، میتونین با دوتا باتری نیم قلمی (سایز AAA) معمولی مدار رو به راحتی برای بیشتر از یک ماه تغذیه کنین.

خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آرمان مهیار
            سلام به اساتید
            دوستان من یه پروژه گرفتم که در نوع خودش جالبه و میخوام از شما در پیاده سازیش کمک بگیرم

داستان اینه که یه تیم تحقیقاتی دارن روی شترمرغها تحقیق میکنند و از من خواستن یه سیستم بهشون بدم که نزدیک اونجای :surprised: حیوون نصب بشه و دمای اونجا رو به صورت بیسیم با فاصله های زمانی 1 دقیقه ای به یه لپ تاپ بفرسته .برد این مدار باید حداقل 100 متر باشه و 20 روز کار کنه و تمام سیستم باید داخل یه باکس با ابعاد 22*50*80 میلیمتر قرار بگیره.
            من میخوام از HMTR استفاده کنم .میکرو Atmega 32 و سنسور هم SMT160 هست که مجموعا 70mA مصرف دارن(چرا اینقدر زیاد)
            مشگل اساسی تامین انرژی دستگاه برای مدت 20 روز هست.شما چه راه لی پیشنهاد میکنید؟
            سلام دوست عزیز از atmega32L استفاده کنید همون طور که دوستمونم گفت بخش sleep رو هم فعال کنید
            اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
            هيتلر

دیدگاه

استفاده از 7805 معمولی اصلا مناسب نیست چون اتلاف توان بالایی داره! شاید اگه از 78L05 برای تغذیه میکرو استفاده کنین بهتر باشه اما دقیقا مطمئن نیستم!

نوشته اصلی توسط آرمان مهیار
              به صورت بیسیم با فاصله های زمانی 1 دقیقه ای به یه لپ تاپ بفرسته .
              مگه قرار نیست که میکرو خودش بعد 1 دقیقه بفرسته!؟؟ :mrgreen: پس میتونین از مد sleep استفاده کنین! :biggrin:
              در هر صورت میتونید به قول آقا حامد از rfm12 استفاده کنین که sleep هم داره! البته میشه وقتی ماژول از مد Sleep در میاد، میکرو رو هم از این مد خارج کنه! :nice: (شایدم نشه !!! )
              در انتظار تو چشمم سپید گشت و غمی نیست
              اگر قبول تو افتد، فدای چشم سیاهت

http://upload7.ir/images/83524254953910725183.gif

دیدگاه

سلام.

رگولاتور 78L05 هیچ فرقی از لحاظ جریان نشتی با 7805 نداره. فقط جریان خروجیش کمتره.
                در مورد ATmega32L (یا هر سری L دیگه)؛ ولتاژ کاریش حداقل تا 3.3 ولته که باز هم مناسب برای کار باتری نیست.

دیدگاه

اول جریان کشی رو چک کن این ماژول ات چه قدر جریان می کشه؟باتری های Li مثلا 3.7 یک امپر طبق گفته فروشنده به خود من تا بک ساعت مداوم جریان یک امپر می ده شما هر یک دقیقه لازم داری (یعنی جریان لحظه ای داری).......... جریان رو هم بیار پایین مهمتر از ولتاژ کاریه
                  تو اين جهان 7 ميلياردي من معني ندارد و اگه تو اين دنيا فقط 1 نفر وجود داشت باز هم من معني نداشت

دیدگاه

سلام
                    نمیشه اطلاعات دما و زمان رو تو یه حافظه ذخیره کرد و بعد از اتمام مدت آزمایش از اون یکجا استفاده کرد فکر میکنم اینجوری مصرف توان کمتر میشه. :rolleyes:

منم یه پروژه دارم که تماما باید با باطری کار بکنه . چند تا موتور dc (موتور برف پاکن پراید)دارم که تنها با یک باطری خودرو کار میکنه در هر لحظه حداکثر یک موتور با فرمانی که از میکرو (به هر موتور یک میکرو متصل است) دریافت میکند روشن می شود .
                    اگر ازهمان یک باطری برای تغذیه میکرو ها استفاده کنم وقتی موتوری روشن بشود چون موتور باری سلفی است احتمال از کار افتادن میکرو زیاد است . لذا میخوام برای میکرو ها یه باطری جدا بزارم که خیلی هم گرون در نیاد میکرو ها با هم 5 متر فاصله دارن
                    این مدار چند شیر را میخواد مادام العمر کنترل کنه . باطری خودرو که شارژ میشه و آمپر ساعتش هم مشخصه یعنی با توجه به میزان جریان کشی مدار میشه فهمید تا کی جواب میده برای میکرو چکار کنم.
                    معبودا :
                    من در قلب کوچکم چیزی دارم
                    که تو در عرش کبریاییت نداری
                    من چون تویی دارم
                    و تو چون خود نداری ...

دیدگاه

میکرو انتخابی شما خیلی پر مصرفه
                      ما معمولا عادت کردیم به خاطر dip بودن این چیپ و اینکه تو آموزشگاه ها (و دانشگاهها) اون رو درس میدن ازش استفاده کنیم .
                      اینو واسه این پروژه نمیگم کلا تو هر پروژه ای که دارید اول مشخص کنید چه امکاناتی نیازه مثلا اگه یک دما و یک پورت سریال رو نیاز دارید اصلا توجیه نداره که یک میکرو با 4 تا پورت و کلی امکانات رو بکار ببرید
                      بهتره تو دیتاشیت میکروهای avr نگاه بندازید و یکی رو انتخاب کنید که کمتر امکانات داره . برنامه نویسی این خانواده کلا شبیه همه
                      بعدا میتونید از ARM ها استفاده کنید که مدیریت توان بهتر و قیمت کمتری دارند بعنوان مثال اینجا atmega32 به 9 تومان رسیده (و این به خاطر تقاضای زیاده )
                      در حالیکه بعضی مدلهای arm با امکاناتی به مراتب پیشرفته تر تنها 3 تومان قیمت دارند .
                      Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

سلام.

باتری های Li مثلا 3.7 یک امپر طبق گفته فروشنده به خود من تا بک ساعت مداوم جریان یک امپر می ده
                        جالبه بدونین که جریانی که روی باتری نوشته شده، معمولا ضریبی از 20 ساعته در یک آمپر پایین تر.
                        مثلا اگه شما یه باتری 10 آمپر ساعت داشته باشین، به این معنی نیست که این باتری میتونه 10 آمپر رو به مدت یک ساعت تامین کنه. بلکه به این معنی هست که این باتری میتونه جریان 0.5 آمپر رو به مدت 20 ساعت تامین کنه.
                        به عبارتی اگه شما باتری فوق الذکر رو ازش 10 آمپر بکشین، در مدت کمتر از 1 ساعت تخلیه میشه.
                        اینم مرجعش:
                        http://en.wikipedia.org/wiki/Battery_%28electricity%29

دیدگاه

چرا از نیروگاه حرارتی یا هسته ای استفاده نمیکنید اونجای حیون باید همه اینا موجود باشه
                          ببخشید شوخی کردم :cry2: :cry2:
                          نمیشه با یه سلول خورشیدی یا چیز دیگه ای داعما باطریها رو شاررشون کرد
                          بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

اگه بخواین از میکروهای PIC استفاده کنین هستم در خدمتتون!! مدل پیشنهادیم هم PIC16F688 هست که :

8 تا ADC داره+ ماژول ارتباط سریال+کریستال داخلی+از خانواده nano watt هست+حد اقل ولتاژ مورد نیازش 2 ولت هست + طبق دیتاشیت standby -2v -1nA oo:

و اینکه 14 پایه س!! میتونی واسه ش یه باطری خورشیدی فسقلی هم بزاری تا منت باطری های دیگه رو نکشی! :mrgreen: بقیه ش مربوط میشه به ماژول که چقدر توان مصرف میکنه... :redface:

دیدگاه

آقا از لطفی که داشتید جدا تحت تاثیر قرار گرفتم :cry2:

باید بگم که در جریان این پروژه متوجه شدم که شترمرغها بسیار نازک نارنجی تشریف دارند و سریع دچار استرس میشن (که باعث میشه نتایج آزمایش نا معتبر بشه)
                              از سلول خورشیدی نمیشه استفاده کرد چون شترمرغ حیوون شیطون و پر جمب و جوشی هست و در ضمن تمایل داره درون سایه باشه.
                              من وقتی میکرو رو تو مد sleep بردم جریان کشی میکرو از 35mA رفت زیر یک میلی امپر ولی HMTR رو نمیتونم تو مد sleep ببرم برای اینکه درخواست ارسال دیتا از طرف کامپیوتر باید صادر بشه چون 10 تا نمونه همزمان در حال کار هستند و بهترین راه حلی که به نظرم اومد تا بشه روی دیتاها مدیریت کرد و همینطور دونست که هر دیتا مربوط به کدوم جونور هست اینه که هر دستگاه یه ای دی یونیک داره و وقتی ای دی دستگاه توسط کامپیوتر رسید ، دستگاه پاسخ میده در غیر این صورت خیر ، پس لازم هست که ماجول همیشه اماده باشه(30mA)
                              البته الان تو مرحله تست هستم و در نهایت میخوام از ماجول Xbee استفاده کنم که مد power down داره

به نظر شما نمیتونم سه تا باطری AAA رو با هم سری کنم و بعد با استفاده از MC34063 بدمش به مدار؟
                              اگر MAX1674 گیر میومد میشد سه تا باطری مثلا 4000mA رو موازی کرد تا جریان سه برابر بشه و بعد با اون ای سی 5 ولتش کرد؟
                              در مورد استفاده از xmega یا آرم خوب من تجربه ای ندارم و تجربه نشون داده نباید سر یه پروژه ای که موعد داره رفت سراغ یه چیزی که درش تجربه ای ندارم.البته به جد تصمیم دارم از کار با avr استعفا بدم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X