اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شکل موج نویز EMI لامپ کم مصرف (از نوع داخلی!)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شکل موج نویز EMI لامپ کم مصرف (از نوع داخلی!)

با سلام.

پروژه کارشناسی من ساخت یه سیستم کنترل روشنایی در خیابونا بود. قلب پروژه مودم PLC (یا Power Line Communication) بود. توسط این مودم میشه اطلاعات رو از روی خط برق رد و بدل کرد (که با مدولاسیون انجام می شود(چه به صورت FSK و چه به صورت ASK)).

به هر حال؛ چیزی که در ارتباط از طریق خط برق خیلی مهمه، عدم وجود نویزهای فرکانس بالا در خط هست. اگر در خط برق نویز فرکانس بالا (که معمولا بارهای سوییچینگ مسبب آن هستند) وجود داشته باشد، مدولاسیون شدیدا با مشکل مواجه می شود.

از جمله بارهای سوییچینگ که به صورت فراوان استفاده می شود، لامپ کم مصرف است. در شکل های زیر هارمونیک های فرکانس بالای یکی دو تا لامپ کم مصرف رو اندازه گیری کردم و اسپکتروم اونا رو گذاشتم.

در شکل زیر اسپکتروم یه پریز خانگی بدون بار نشون داده شده:

پس از گذاشتن یه لامپ کم مصرف 23 وات ساخت داخل(!) روی همان پریز:

شکل زیر هم اسپکتروم یه پریز کارگاهی بدون بار رو نشون میده:

پس از گذاشتن یه لامپ کم مصرف 32 وات ساخت داخل(!) روی همان پریز:

لازم به ذکره که اسپکتروم های بالا رو با یه فیلتر بالا گذر از روی خط گرفتم. اگه متن کامل به همراه مدار تستش و سایر اطلاعات دیگه رو میخواین، PDF زیر رو دانلود کنین:

http://s2.picofile.com/file/73380324...ument.pdf.html
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

پاسخ : شکل موج نویز EMI لامپ کم مصرف (از نوع داخلی!)

حامد جان من بدجور عاشق این اسکوپت شدم ها

لامپ های کم مصرف داخلی اونم از نوع چینیش که این روزه همه جا ریخته همونطور که دوستمون هم گفتم خیلی برای شبکه مضره . هم به خاطر دلیلی که دوستمون گفتن هم به خاطر کسینسوس فی در حد 0.5 !!!! اون .البته این مقدار برای مصرف کننده خوبه ولی اثرات بدی روی شبکه داره.
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

پاسخ : شکل موج نویز EMI لامپ کم مصرف (از نوع داخلی!)

سلام.

حامد جان من بدجور عاشق این اسکوپت شدم ها
      قابل شما رو نداره :redface:

لامپ های کم مصرف داخلی اونم از نوع چینیش که این روزه همه جا ریخته همونطور که دوستمون هم گفتم خیلی برای شبکه مضره .
      کاش فقط ضرر. مصیبته.
      اگه خط برق نویزهای این چنینی داشته باشه (که داره)، در عمل هیچ وقت نمیشه به صورت قابل اطمینان روش اطلاعات ارسال و دریافت کرد. من چندین مدل لامپ کم مصرف رو باز کردم (همچنین چندین مدل رو نویزشون رو گرفتم)، هیچکدومشون فیلتر نداشت.
      من فقط یه لامپ 105 وات قدیمی با مارک Wester Shark رو امتحان کردم، هیچی نویز نداشت! از اون خارجی قدیمیا بود.
      خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X