اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت استفاده از خازن الکترولیتی موازی با رگولاتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت استفاده از خازن الکترولیتی موازی با رگولاتور

سلام.
    کسی میدونه علت گذاشتن دو تا خازن الکترولیتی موازی با رگولاتور چیه؟

پاسخ : علت استفاده از خازن الکترولیتی موازی با رگولاتور

سلام
    با ورودی یا با خروجی ؟ linear یا switching ؟ یه کم توضیح بده تا علتش رو بگم .
    Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

دلیل علمیش رو نمیدونم ولی کلا یا برای نویز گیری و یا برای جلوگیری از گرم شدن رگولاتور در جریان بالا هست.
      تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
      دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
      مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
      حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

سلام محمد عزیز .
        یه مسئله : منظورت چیه برا جلو گیری از گرم شدن تو جریان بالا؟
        من فکر نمیکنم اینی که گفتی تو هیچ مداری درست باشه .
        و یه چیز دیگه وقتی این دوستمون مشخص نکردی رگولاتورش linear هستش یا switching چه جوری میشه نظر داد ؟ یا این که کجاش هست ؟
        Best Events
        Goldsmith

دیدگاه

سلام
          تا اونجایی که من میدونم خازن الکترولیت برای جلوگیری از افت ولتازه و خازن عدسی برای حذف نویز

دیدگاه

اگه منظورت از دوتا خازن یکی الکترولیتی ویکی غیر الکترولیتی
            خازن الکترولیتی برای حذف مولفه های جریان(ریپل ولتاژ) یه ذخیره کننده...........خازن عدسی برای حذف مولفه های فرکانسی ................

بهتره که قبل از رگولاتور(یکسوساز) از خازنهای الکترولیتی ظرفیت بالا(بسته به جریان مصرفی) استفاده کنی وتوخروجی رگولاتور از خازن الکترولیتی ظرفیت پایین تر (نسبت به ورودی) استفاده کنی

....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

سلام alielcr
              علت اون چیزی رو که گفتی میدونی چیه ؟ ( چرا خازن های الکترولیت نمیتونند فرکانس های بالا رو حذف کنند ؟ )
              این سوال رو پرسیدم چون خیلی جا ها دیدم دوستان زیادی هستند که علت علمی این قضیه رو نمیدونند ، گفتم اگه علتش رو نمیدونی ، همین جا کامل توضیح بدم .

دیدگاه

چون خازن های الکترولیت انحراف بیشتری از حالت خازن ایده ال دارند و ESL و ESR بالا تری نسبت به خازن های عدسی دارند و نمیتونند در فرکانس های بالا خوب عمل کنند ...
                برا همین از یه خازن عدسی موازی باهاشون استفاده میشه ...
                (استاد گلد اسمیت باز الان میاد یقه مارو میگیره :biggrin
                در مورد سوال دوستمون هم به احتمال قوی رگلاتور های لاینر رو میگه که برای حذف نویز و صاف کردن ولتاژ و تامین جریان های لحظه ای هست که اگه در خروجی رگلاتور خازن بزرگ بزارید باید برای جلوگیری از سوختن رگلاتور در هنگام قطع ورودی یه دیود نسبتا سریع(با توجه به تحمل رگلاتور و ...)به صورت معکوس بین ورودی و خروجی رگلاتور بزارید ...
                با سپاس

دیدگاه

پاسخ : علت استفاده از خازن الکترولیتی موازی &

سلام علی آقا .
                  برا چی یقه بگیرم ؟ خدا نکنه !
                  همون طور که علی جان اشاره کردند ، ما یه چیزی داریم به اسم ESR : Equivalent series resistor و یه چیز دیگه به اسم ESL :Equivalent series inductance که برای خازن های الکترولیت هر دو تای این مقادیر یه کم زیادند ( من یه بار یه فرستنده ی 300 مگا هرتز تو دوران طفولیت ساخته بودم ! توانش حدود 200 وات بود ، خازن های تغذیه ام ، از نوع مناسب نبودند ، به جهنم تبدیل شده بودند ! پس همیشه حواستون به اون دو تا پارامتر باشه .)

دیدگاه

ممنون از همتون بابت جوابهایی که دادید
                    مداری که من میگم یه رگولاتوره 7805 هست که دو تا خازن یکی عدسی یکیم الکترولیتی موازی با ورودی و دوباره هین خازنا با خروجی موازی شده و ولتاژه خروجیشو به پایه ی avcc ای سی atmega32 داده حالا چرا از دو تا خازن استفاده شده؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

اگه دقت کنی هم بقیه ی دوستان توضیح دادن و هم من . خازن های الکترولیتی ظرفیت بالا ، تو فرکانس های بالا افتضاح هستند . ولی ظرفیت هر چی کمتر ، تو فرکانس های بالا مشخصات بهتری داره .
                      بنابر این چند تا موازی می کنیم .

دیدگاه

خوب چرا فقط دو تا عدسی موازی نمیکنن؟؟

دیدگاه

به خاطر این که ریپل فرکانس پایین از عهده ی خازن عدسی خارجه

دیدگاه

سوال: علت استفاده از خازن الکترولیتی موازی با رگولاتور

من با lm2576 adj کار میکنم و چجوری مدارشو az datasheet اصلاح کنم تا داهم ازش استفاده کنم و کمتر گرم کنه؟

قضیه دیود ورودی و خروجی چیه؟ که از خرابی قطع و وصل جلوگیری میکنه؟

دیدگاه

پاسخ : سوال: علت استفاده از خازن الکترولیتی موازی با رگولاتور

نوشته اصلی توسط نیما3008
                              من با lm2576 adj کار میکنم و چجوری مدارشو az datasheet اصلاح کنم تا داهم ازش استفاده کنم و کمتر گرم کنه؟

قضیه دیود ورودی و خروجی چیه؟ که از خرابی قطع و وصل جلوگیری میکنه؟
                              ببینید دوست من.اگه اشتباه نکنم .این رگولاتور3امپره.پس اگه شما مثلا پیوسته 2.5-3امپر ازش بکشید خوب معلومه که گرم میکنه وکاریشم نمیشه کرد .جز یه رادیاتور ویه تهویه خوب
                              شما ننوشتید که چقدر ازش جریان عبور میدید
                              اون دیود هم
                              برای رگولاتور خطی که در خروجیشون یه خازن الکترولیت ظرفیت بالا دارن.یه دیود همون طور که دوستان گفتن درجهت معکوس بین ورودی وخروجی میزارن تا ورودی قطع شد وبارهم نبود.این ولتاژداخل خازن رگولاتور رو نسوزونه واز مسیری دیودی تخلیه شه.تو دیتا شیت 7805 روبگیری عکسش هست!
                              [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X