اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل 12 به 5

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل 12 به 5

سلام دوستان
    ورودی 12 هست میخوام بدم به رگولاتور7805 خیلی داغ میشه و اصلا هم درست نیست این کار
    حالا چکار کنم؟تقسیم ولتاژ با مقاومت میزنم چون جریان متغیره (جریان ایسی .البته کمه این جریان.در حد میلی امپر)ولتاژ بالا و پایین میشه.
    میشه اول با رگولاتور به 8 ولت بعد بدیم به رگولاتور 5 ولت؟
    چه کنم؟
    **** k i n j ****

پاسخ : تبدیل 12 به 7

رگولاتور lm2576 یه رگولاتور سوییچینگه. با یه سلف و یه دیود با تلفات کم کار میکنه. خودش میتونه سه امپر بده. البته با هیت سینگ. اندازه همون 7805 هم هست. قیمتش هم حدود نهصد تومنه.

دیدگاه

12 ولت برای 7805 زیاد نیست احتمالا داری تا خرخره ازش جریان میکشی که داغ میکنه و طبیعی هم هست!
      میتونی از LM2575 هم که 1 آمپریه استفاده کنی!

دیدگاه

اره هم میتونی اول ولتاژ رو به 8 ولت تبدیل کنی سپس به 5 ولت هم میتونی یه مقاومت با ورودی ای سی سری کنی.تا مقداری از طلفات بر رو ی مقاومت باشه.
        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
        امروز رو کامل زندگی کن...
        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
          12 ولت برای 7805 زیاد نیست احتمالا داری تا خرخره ازش جریان میکشی که داغ میکنه و طبیعی هم هست!
          میتونی از LM2575 هم که 1 آمپریه استفاده کنی!
          دارم به میکرو میدم
          البته رگولاتور رو بدون خازن بستم.دلیل اینه؟
          به خروجی رگولاتور یه خازن 460 میکرو بزنم خوبه؟چند بزنم؟
          رگولاتور که معرفی کردید دو نوع هست .کدومش:LM2575T ADJوLM2575T
          مرسی
          **** k i n j ****

دیدگاه

سلام به نظر من اگه از mc34063 استفاده کنی از همش بهتره خیلی عالیه. :applause:
            ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
              ممنون اقا مسعود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                سلام
                یه توضیح میدی که چطوری وصل میشه؟
                خروجی ثابت 5 ولت داره؟
                اکه یه شماتیک بذاری خیلی ممنون میشم
                **** k i n j ****

دیدگاه

7805 باید خیلی راحت بهت جواب بده،برای 1 میکرو که 1میلی آمپر جریان میکشه!
                  یه جای کارت ایراد داره بدون شک
                  12 ولت رو از چی میگیری؟

دیدگاه

دوست عزیز برای تغذیه میکرو تبدیل ولتاژ از طریق سوئیچینگ اصلا توصیه نمیشه . مخصوصا برای شما که ولتاژ 12 ولت رو موجود دارید و اصلا لزومی به این کار نیست ضمن اینکه استفاده از سیستم سوئیچینگ برای این جای حساس نیاز به تبحر زیاد داره . اگر به مقاله استاد کی نژاد در مورد کاهش نویز برای میکرو مراجعه کنید هم می بینید که ایشون توصیه به استفاده از رگولاتور دو مرحله ای کردند . من هم همیشه ولتاژ ورودی مدارات میکرو کنترلی که اتفاقا مخلفات هم زیاد داره رو 12 میگیرم یک عدد 7809 و یک عدد 7805 قرار میدم و برای هر کدوم یک هیت سینک سرکنی می زارم . این کار با توجه به اینکه متاسفانه رگولاتورهایی که به دست من و شما می رسه جنس مرغوب نیست تاثیر بسزایی در رگولاسیون ولتاژ داره . در ضمن همون طور که دوستان گفتند یه جای مدارتون جریان کشی بیش از حد داره وگرنه با یک عدد رگولاتور و هیت سنک مناسب هم از نظر دمای رگولاتور نباید مشکلی داشته باشید .

دیدگاه

به نظر من هم برای میکرو از همون 7805 استفاده کن اما باید یه جای مدارت اشکال داشته باشه که اینطوری میشه.
                      من 155 ولت رو به 7806 دادم مشکلی پیش نیومده.
                      طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                      امروز رو کامل زندگی کن...
                      (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

سلام کردن یه
                        میتونی از مدار زیر راحت تا 4 ، 5 امپر هم بکشی ...

در مورد خازن گذاری ورودی و خروجی رگلاتور :
                        1- ساده ترین حالت اینه که در ورودی رگلاتور یه خازن بزرگ و در خروجی یه خازن حداکثر 1 میکرو بزاری ...
                        2- اگه جریان کشی لحظه ای داری و مجبوری خازن بزرگ بزاری تو خروجی رگلاتور میتونی از یکی از دو شیوه زیر استفاده کنی :
                        الف:یه خازن بزرگ تر از خازن خروجی رگلاتور در ورودیش بزاری و یه مقاومت بالا با خازن خروجی رگلاتور موازی کنی که نشتیش زیاد تر از خازن ورودی بشه ....
                        ب:در ورودی رگلاتور یه خازن حداکثر 1 میکرو بزاری و یه دیود ترجیها فست با رگلاتور موازی کنی ( کاتود دیود به ورودی رگلاتور)
                        این دو حالت الف و ب رو هم هیچ با هم به کار نبر یعنی اگه خازن بزرگ تر میخوای بزاری تو ورودی رگلاتور دیگه دیود نزار(چون اگه بزاری هم هیچ وقت دیود بایاس مستقیم نمیشه و فایده ای نداره ...)
                        تبدیل 12 به 7
                        در ضمن ما که نفهیمیدیم قضیه این 7 چیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kinj
                          سلام
                          یه توضیح میدی که چطوری وصل میشه؟
                          خروجی ثابت 5 ولت داره؟
                          اکه یه شماتیک بذاری خیلی ممنون میشم
                          سلام اگه به سایتهای زیر بری و ورودی و خروجی و مقادیر خواسته شده رو پر کنی شماتیک رو بهت میده.
                          http://www.nomad.ee/micros/mc34063a
                          http://dics.voicecontrol.ro/tutorials/mc34063
                          راستش من زیاد با میکرو کار نکردم که تبدیل 12 به 5 با سوئیچینگ برای میکرو خوبه یا نه ولی آخرین تجربه ای که با میکرو داشتم این بود که یک برد ساخته بودم که مستقیم باید به برق 220 میخورد و بعد یک سوئیچینگ باید برق 12 ولت برای ال ای دی ها با جریان ثابت ایجاد میکرد و میکرو هم ال ای دی ها رو کنترل میکرد. اول اومدم با همین mc34063 میخواستم 12 رو به 5 تبدیل کنم دیدم جا ندارم کلا 6 سانت جا داشتم بعد با 7508 بازم دیدم اون تاجش بزرگه و گیر میکنه بعد اومدم 78L05 گذاشتم که کوچک و پلاستیکی بود که عالی کار کرد. من در تعجبم که 7805 با اون قدرت چرا برای شما کم میاره. شاید مشکلی در مدار هست.
                          ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                            سلام کردن یه
                            میتونی از مدار زیر راحت تا 4 ، 5 امپر هم بکشی ...

در مورد خازن گذاری ورودی و خروجی رگلاتور :
                            راستش منم این مدار رو خیلی دیدم و توصیه شده ولی خیلی جواب خوبی ازش نگرفتم! بیشتر رگولاتور جریان میکشه تا اون ترانزیستور یعنی وقتی جریان از 1 آمپر بیشتر میشه تازه بقیه جریان از ترانزیستور کشیده میشه تازه وقتی جریان زیاد تر هم میشه مثلا 3 آمپر رگولاتور 1.5 آمپر میکشید! و یکم که میگذشت بر اثر حرارت وارد حالت امنیتی میشد که جرانش کم میشد و به مراتب جریان ترانزیستور هم کم میشد و من توی خروجی افت ولتاژ.

داشتم شما این مشکل رو نداشتید؟

دیدگاه

سلام
                              حتما مقدار مناسبی برای مقاومت ها انتخاب نکردین
                              واسه من که خیلی خوب جواب داده
                              مقاومت سری با رگلاتور رو مثلا 100 اهم بزارین و تست کنید ...
                              با سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X