اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور PT100

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور PT100

سلام
    من سنسور PT100 رو خریداری کردم نوع سه سیمش هست می خواستم بدونم این سنسور چه جور کار می کنه و هر سیم بیانگر چی هست؟
    تیبل یا جدول مربوط به این سنسور چی هست که فروشنده گفت بهتره بخونمش؟

نمای سنسور:

ممنونم
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : سنسور PT100

سلام پس از مدت ها به همه دوستان

خدمت شما :

Datasheet + Table
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

سلام آقا محمد
      خوشحالم که باز در سایت می بینمتون ، اگر اشتباه نکنم آخرین پستهاتون مربوط به یک ماه پیش می شده

بازم ممنونم از لطفتون
      اما سوالاتم
      نحوه استفاده از این سنسور به چه صورت هست ؟ برای فهمیدن دمای محیط بعد از گرفتن خروجی باید چه عملی دی میکرو صورت بگیره تا دما بر حسب ولتاژ بدست بیاد؟

این تیبل چه چیزی رو بیان می کنه؟
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
        سلام آقا محمد
        خوشحالم که باز در سایت می بینمتون ، اگر اشتباه نکنم آخرین پستهاتون مربوط به یک ماه پیش می شده

بازم ممنونم از لطفتون
        اما سوالاتم
        نحوه استفاده از این سنسور به چه صورت هست ؟ برای فهمیدن دمای محیط بعد از گرفتن خروجی باید چه عملی دی میکرو صورت بگیره تا دما بر حسب ولتاژ بدست بیاد؟

این تیبل چه چیزی رو بیان می کنه؟
        سلام
        ممنون.
        آره دیگه ترم آخر هست و کارآموزی و پروژه . این یکی دو ماه پروژه و کارآموزی خیلی وقتم رو پرکرده . به همین دلیل نتونستم بیام فروم.
        و اما :
        من خودم هم اولین بار اسم این سنسور رو توی کارآموزیم شنیدم .این سنسور بیشتر کاربرد صنعتی داره .به خاطر گستره کاریش که بین-200 تا 800 درجه هست . اون فایل هایی که گذاشتم و این مداری که الان براتون میذارم از همون موقع هست .
        توی این زمینه که خودتون استادین ولی نظر من اینه که :
        چیز خاصی نداره . فقط طبق همون جدول در دماهای مختلف مقدار مقاومت های مختلفی داره . هم می تونید مثل مدار ضمیمه اون رو داخل یک پل قرار بدید و هم می تونید با یک مقاومت دیگه اون رو سری کنید و بدید بین 5 و زمین و ولتاژ سر RTD رو با ADC بخونین . همه مقادیر رو داخل رابطه دارین جز مقاومت RTD که اونم بدست میاد . از این رابطه مقدار مقاومت و به طبع مقدار دمای اون بدست میاد :

اینم از درایور مدار با پل (این روش بدون میکرو یعنی همون قسمت درایور پل اون بیشتر کاربرد صنعتی داره):

Circuit

دیدگاه

سلام و ممنونم آقا محمد
          من با یه مدار آینه جریان ، جریان ثابت 3.6 میلی آمپر رو تهیه کردم و اون رو می خوام شبی تزریق کنم به pt100 و نهایتا با میکرو ولتاژ حاصله که جریان در مقاومت RTD هست رو به دست بیارم.
          من طبق این جدول بیشترین نکته مقاومت 100 اهم در صفر بودن کمکم کرد
          گویا به ازای هر درجه سانتی گراد .4 اهم مقدار این مقاومت تغییر می کند پس به طبع
          .0036*.4=.00144 ولت
          یعنی به ازای هر درجه سانتی گراد .00144 ولت که یعنی میکروام تقریبا با خطای 5 درجه سانتی گراد (با توجه به 10بیتی بودن ADC عمل خواهد کرد)(اگر ADC میکرو 12 بیتی بود دقیقا به ازای هر درجه می تونستم کار کنم که متاسفانه دیگر خیر)

بازم ممنونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            گویا به ازای هر درجه سانتی گراد .4 اهم مقدار این مقاومت تغییر می کند پس به طبع
            .0036*.4=.00144 ولت
            یعنی به ازای هر درجه سانتی گراد .00144 ولت که یعنی میکروام تقریبا با خطای 5 درجه سانتی گراد (با توجه به 10بیتی بودن ADC عمل خواهد کرد)(اگر ADC میکرو 12 بیتی بود دقیقا به ازای هر درجه می تونستم کار کنم که متاسفانه دیگر خیر)

بازم ممنونم
            این روش اینه جریان هم خوب ایده ای بود . فقط اگه می تونید نقشه دقیق این جریان رو بذارید . جریانش واقعا ثابته ؟
            اگر ولتاژ رفرنس میکرو رو 2.56 انتخاب کنید 2.56/1024=0.0025 ولت رو هم می تونید اندازه بگیرید . دقتتون بهتر میشه .

اضافه شده در تاریخ :
            نوشته اصلی توسط محمد م
            این روش اینه جریان هم خوب ایده ای بود . فقط اگه می تونید نقشه دقیق این جریان رو بذارید . جریانش واقعا ثابته ؟
            اگه میشه یکم در مورد این روشی که گفتین (آینه جریان 3.6 میلی آمپر) توضیح بدید و نقشش رو هم بذارید . من به نقشش احتیاج دارم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
              اگر ولتاژ رفرنس میکرو رو 2.56 انتخاب کنید 2.56/1024=0.0025 ولت رو هم می تونید اندازه بگیرید . دقتتون بهتر میشه .

اضافه شده در تاریخ : اگه میشه یکم در مورد این روشی که گفتین (آینه جریان 3.6 میلی آمپر) توضیح بدید و نقشش رو هم بذارید . من به نقشش احتیاج دارم .
              سلام

بفرمائید.
              http://en.wikipedia.org/wiki/Current_mirror

اینم شبیه سازی شدش و باتشکر ویژه از داش مهدی

یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                سلام
                من سنسور PT100 رو خریداری کردم نوع سه سیمش هست می خواستم بدونم این سنسور چه جور کار می کنه و هر سیم بیانگر چی هست؟

نمای سنسور:

ممنونم
                RTD یه سنسور دمایی (از نوع مقاومتی) هستش که مقاومت آن با با تغییر دما تغییر میکند.و در دمای صفر درجه سانتیگراد داری 100 اهم است(البته برای نوع PT100 ) و با افزایش دما این مقاومت افزایش مییابد.برای نوع PT100 به ازای هر درجه سانتی گراد 0.38اهم افزایش مقاومت داریم
                البته در اخر بگویم که انواع مختلفی از RTDوجود داره مثلPT100 -PT10 و ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                  سلام

نمای سنسور:

ممنونم
                  با سلام دوستان می تواند در مورد دماسنج PT100 به این تاپیک مراجعه کنند

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=75043.0
                  یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

سلام
                    من فرصت نکردم همه پستها را بخونم ولی نکته ای که بنظرم رسید اینه که ایا PT100 را بصورت 3 یا 4 سیمه وصل کردید تا مشکل مقاومت کابلهای مسیر را برطرف کنید؟؟؟

دیدگاه

اطلاعاتی راجع به راه اندازی سنسور ترمیستور برای کنترل دما می خوام. اصلا ntc بهتره یا ptc واسه اینکار؟
                      جانم به فدای ائمه اطهار
                      می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

دوستان پیشنهاد میکنم برای اندازه گیری دماهای زیر 80 درجه از lm35 و برای دماهای بالاتر تا 1200 درجه از ترموکوپل نوع j استفاده کنید.که تقریبا در 500 درجه 20.6 میلی ولت خروجی میدهد که با یک تقویت op-amp با ضریب تقویت 100 برابر میشه 2.06 ولت که به ای تو دی میکرو اعمال میشه .البته این مطالب تجربه یک ساله اینجانب در مورد اندازه گیری دما بود .

دیدگاه

دوستان پیشنهاد میکنم برای اندازه گیری دماهای زیر 80 درجه از lm35 و برای دماهای بالاتر تا 1200 درجه از ترموکوپل نوع j استفاده کنید.ترموکوپل تیپ j به دلیل تولید ولتاژ بالا و دقت مناسب از کاربردی ترین ترموکوپل ها محسوب می شود.باید توجه داشت در محیط های ساکن، خلا و بدون رطوبت تا حداکثر دمای 750 c کاربرد داکه تقریبا در 500 درجه 20.6 میلی ولت خروجی میدهد که با یک تقویت op-amp با ضریب تقویت 100 برابر میشه 2.06 ولت که به ای تو دی میکرو اعمال میشه .البته این مطالب تجربه یک ساله اینجانب در مورد اندازه گیری دما بود .

دیدگاه

اقای نوریانی.
                            متاسفانه ترموکوپل ها به شدت غیر خطی هستند و اندازه گیری دقیقی نمیتونیم باهاشون انجام بدیم. مزیت pt100 و pt1000 به اینه که جدول دقیقی دارند.

دیدگاه

pt100 در انواع دو یمه و سه وچهار سیمه استفاده میشند.اما نو دوسیمه اون عملا تو صنعت کارایی نداره و فقط برایمسیرهای کوتاه جوابگو هستش .نوع 3 و 4 سیمه اون بلت حذف کردن اهم مسیر مورد استفاده قرار میگیرند و سنسورهای خطی و دقیقی هستند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X