اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارسال دیتا از زیر آب ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارسال دیتا از زیر آب ؟

سلام خدمت تمام مخابراتی های عزیز
    می خواستم ببینم اگر بخواهم از اعماق آب به صورت بیسیم به بیرون دیتا ارسال کنم از چه نوع امواجی می تونم استفاده کنم ؟ :question:
    رادیویی یا وایرلس یا بلوتوث یا ...
    ممنون
    بانک اطلاعاتی مسابقات رباتیک ایران
    http://robocenter.ir/Match/DefaultMatch.aspx
    آموزش جامع ساخت ربات به زبان فارسی در 110 صفحه
    http://www.4shared.com/document/u_72uaga/Robotic_Mechatronic.html

پاسخ : ارسال دیتا از زیر آب ؟

باید از امواج SONAR استفاده کنی
    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

ببین بالام جان زیر آب فرکانس رادیویی و ماکرو ویو و... نداریم ها :biggrin:
      فقط فقط امواج سونار :agree:
      طیف سونار در محدوده فرکانس های شنوایی است. امروزه رادار های سونار زیر دریایی ها قادرند از 400 کیلو متری کوچکترین صداهای هدف را ره گیری کنند از جمله باز شدن درب اژدر افکن زیر دریایی دشمن. (الله اکبر) :eek:
      و لازم است ذکر کنم بسیاری از آبزیان مثل دلفین ها با همین طیف قادرند تا دها کیلومتر پیام بفرستند و با هم ارتباط داشته باشند.
      خلاصه بی خیال امواج رادیویی شو (فقط سونار) :bye
      توان هر کس به وسعت همت اوست امام علی (ع)

دیدگاه

سلام
        حالا این امواج سونار چی هست میشه بیشتر توضیح بدین.

دیدگاه

سونار یا Sound Navigation And Ranging System

همان طوری که از رادار در هواپیماها استفاده میآ‌شود و ارتفاع هواپیما از زمین و سرعت و جهت حرکت آن را در فضا مشخص میآ‌کند. به کمک سونار نیز میآ‌توان حمل زیردریایی و فاصله آن از سطح آب و سرعت و جهت حرکت آن را در دریا معلوم کرد. جالب است بدانیم که رادارها و سونارها بر اساس مطالعهآ‌ای که بر روی خفاش صورت میآ‌گرفت طرح ریزی شدند. میآ‌دانیم که خفاش در شب تاریک با سرعت پرواز میآ‌کند و هنگامی که به نزدیکی یک مانع برسد با هوشیاری جهت پرواز خود را تغییر میآ‌دهد. مشخص شده است عاملی که سبب گاهی او از مانع میآ‌شود بازتابش امواجی است که از خود منتشر می کند.یعنی خفاش با طریقی غیر از دیدن با نور دنیا را می بیند.

ساختمان سونار:

بخش اصلی هر سونار مولد یا ترانسدیوسر و گیرنده موج آن است این مولد و گیرنده دستگاهی مانند بلندگو میآ‌باشد، که اولا انرژی الکتریکی را به امواج ماورای صوت یا هایپر تبدیل میآ‌کند و آن را به درون آب میآ‌فرستد. مولد این امواج در امتدادهای مختلف میآ‌تواند امواج خود را منتشر کند. البته این مولدها به صورت مداوم امواجی ارسال نمیآ‌کنند، بلکه امواج مقطع بوده بطوری که وقتی یک ضربه موجی فرستاده شد، دستگاه قطع میآ‌شود تا آنکه موج رفته و باز گردد و دریافت شود. ممکن است مولد موج ماورای صوت را در یک ایستگاه ثابت و یا بر روی یک مرکز متحرک مانند هلیکوپتر و یا کشتی قرار دهند.

نحوه انتشار امواج ماورای صوت در سونارها :

در سونارها امواج ماورای صوت به صورت امواج ناپیوسته در امتداد معین فرستاده میآ‌شود و چنانچه مانعی در مسیر این امواج موجود باشد، امواج بازتاب میآ‌شود و بوسیله گیرندهآ‌ها و آشکارسازها دریافت میآ‌گردند. زمان بین انتشار موج و دریافت بازتابش آن را با سرعتهای دقیق اندازه میآ‌گیرند و چون سرعت موج در هر محیط مشخص است فاصلهآ‌ای که موج در این مدت پیموده محاسبه میآ‌شود و از روی آن فاصله مانع را معلوم میآ‌کنند.
          کاربرد سونارها :

سونارها را برای تعیین عمق دریاها ژرفاسنجی و فاصله کشیها و زیر دریاییها و نیز

سرعت آنها بکار میآ‌برند. تعیین فاصله با اندازه گیری رفت و برگشت موج انجام میآ‌گیرد. در صورتی که سرعت آن را با استفاده از پدیده دوپلر مشخص میآ‌کنند. هرگاه موجی با فرکانس مشخص به مانعی متحرک بتابد، این موج با تغییر فرکانس باز میآ‌گردد و تغییر فرکانس آن به سرعت متحرک بستگی دارد، بطوری که میآ‌توان با اندازه گیری تغییرات فرکانس ، سرعت متحرک را مشخص کرد.

برای تعیین امتدادی که مانع بر روی آن قرار دارد از پدیده تداخل و ایجاد امواج ایستاده استفاده میآ‌شود. در این عمل موج در امتداد مشخصی به مانع برخورد میآ‌کند و بازتاب میآ‌شود چنانچه مانع ساکن باشد، فرکانس امواج تابشی و بازتابشی باهم برابر خواهند بود و اگر این دو موج بر یک راستا منتشر شوند، باهم تداخل میآ‌کنند و امواج ایستاده را بوجود میآ‌آورند. بطوری که پیش از این گفتیم در امواج ایستاده نقاطی دارای حداکثر دامنه ارتفاع و نقاطی دیگر همواره ساکن هستند.

علاوه بر تعیین عمق دریاها و فواصل کشتیها و زیر دریاییها ، سونارها میآ‌توانند از حرکت و فاصله کوههای یخ محل تجمع ماهیها اطلاعاتی بدست دهند و همچنین در مواقعی که ابر و مه میآ‌باشد کشتیها را در نزدیک شدن به بندر راهنمایی کنند. فرکانس امواج ماورای صوت که در سونارها بکار میآ‌رفت 40 کیلو هرتز بود و لیکن با ابزارهای جدید امواج بسیار بیشتر تا 108 هرتز نیز کار گرفته میشوند.

الهی.
          در ذات خودم متحیرم ِ تا چه رسد در ذات تو

دیدگاه

باشه ... قبول ... سونار !!!
            حالا چطوری میشه عملیش کنی ؟؟
            یعنی چطوری ؟
            با چی ؟
            چه فاصله ای ؟
            اصلا ایران چنین چیزی گیر میاد ؟ :sad:
            ¸.•`¯`•.¸¸. S.A.E.I.D .¸¸.•`¯`•.¸
            ~~ ~~> M~S~K <~~ ~~

دیدگاه

رادار سونار

سونار :

سونار (sonar) ، ناوبری و تشخیص فاصله توسط صوت ( sound navigation and ranging) ، تکنولوژی است که با استفاده از انتشار صدا در زیر آب قادر به شناسایی دیگر ناوها یا کشتی ها است . در انگلستان این تکنولوژی با نام ASDIC ( 1948) شناخته شده است .

تاریخچه :

در سال 1906 ، اولین سونار غیر فعال جهت شناسایی توده های یخ توسط لوییس نیکسون اختراع گردید . در جنگ جهانی اول به علت نیاز به شناسایی اهداف دریایی تمایل به استفاده از سونار افزایش یافت . پاول دانکوین فرانسوی به همراه کنستانتین چلوسکی روس موفق به اختراع اولین سونار فعال در سال 1915 شدند . اگرچه مبدل های پیزوالکتریک نسبت به این سونار ترجیح داده شدند ، اما در جای خود این نوع سونارها آینده روشنی را در علم رادار شناسی باز کردند .

در سال 1916 زیر نظر بخش تحقیقاتی و اختراعات ناوگان دریایی بریتانیا ، رابرت بویل ( فیزیکدان کانادایی) ، پروژه ای را بر عهده گرفت و با تشکیل کمیته تحقیقاتی تشخیص ضدزیر دریایی ( یا زیردریایی )

or alied)) submarine detection investigation committee ) موفق به ساخت نمونه آزمایشی شدند که با نام مخفف ASDIC شناخته می شود .

درسال 1918 انگلیس و ایالات متحده متفقا موفق به ساخت سیستم های مجهز به سونارفعال گشتند ، ودرسال 1923 تولید این نوع سیستم ها به طور رسمی آغاز گشت . تکنیک تشخیص نابودگرهای سیستم هایی که مجهز به تکنیک ASDIC بودند در سال 1922 ساخته شد .

پس از جنگ جهانی دوم ناوگان آمریکا اقدام به تولید کشتی ها و زیر دریایی های که دارای فناوری معروف به ماهی کوچک بودند ، کرد .

سونار فعال

سونار فعال با ایجاد پالس های صوتی (معروف به پینگ) ، وسپس گوش دادن به پالس بازگشتی عمل میکند . برای تشخیص فاصله از هدف ، شخص می تواند مدت زمان بین دریافت و ارسال پالس را اندازه گیری کند. برای اندازه گیری جهت و راستای هدف می توان از هیدروفونیک های متعدد (hydrofonic) استفاده کرده ، و سپس زمان دریافت پالس توسط هر یک از این هیدروفون ها را اندازه گرفت ، و با مقایسه این زمان ها به راحتی می توان جهت و راستای هدف را تعیین نمود .
              پالس ارسالی ممکن است دارای فرکانس ثابت بوده یا دارای چهچهه ای (chirp ) از تغییرات فرکانس حامل باشد . درحالت دوم ما شاهد تغییر نامطلوب در بسامد حامل موج پیوسته هستیم . و میتوان از روش فشرده سازی برای دست یابی به سیگنالی با باند باریک و عاری از فرکانس های نامطلوب استفاده کرد . درعمل هنگامی که سیگنال ما از نوع چهچهه ای است مدت زمان دریافت سیگنال افزایش میابد . در نتیجه ما سیگنال دریافتی را با انرژی کمتری نسبت به زمانی که سیگنال ما دارای یک فرکانس بود دریافت می کنیم . در حالت کلی رابطه بین فرکانس و مسافت بدین صورت است که برای مسافت های طولانی از فرکانس های ضعیف تری استفاده می شود .

در یکی از موارد کاربردی ما از این سونار به عنوان چراغ قوه استفاده می کنیم . از یکی از نقاط زیر زیردریایی یا کشتی سنسور به درون آب فرستاده شده و می تواند فواصل خواسته شده را اندازه گیری کند .یگی دیگر از کاربردهای سونار فعال در شناسایی توده ماهیهای درون آب است . یکی دیگر از کاربردهای سونار فعال درعملیات نظامی می باشد و این سونار قادر به ایجاد یک تصویر سه بعدی با وضوح بالا ازمحیط اطراف سونار می باشد .با این وجود از این نوع سونار در عملیات جاسوسی مورد استفاده قرار نمی گیرد .درادامه کاربردهای این نوع سونار را به طور دقیق تر مورد بررسی قرار می دهیم .

از سونار فعال می توان در اندازه گیری عمق دریا استفاده کرد ، که این عملکرد معروف به عمق سنجی آکوستیکی ( echo sounding) است .

از سونارهای فعال معمولا در اندازه گیری مسافت بین دو پاسخگر (transponder ) استفاده میگردد . پاسخ گر وسیله ای است که قادر به دریافت و ارسال پالس های نوع اول ( فرکانس ثابت ) می باشد . ونیز هنگامیکه این پاسخ گر پالسی را دریافت می کند بسته به میزان انرژی پالس دریافتی از خود عکس العمل نشان میدهد . برای اندازه گیری مسافت یکی از پاسخ گرها اقدام به تولید پالس می کند سپس به اندازه گیری مدت زمان ارسال به پاسخگر دیگر و دریافت پالس می پردازد .حال کافی است تنها سرعت صوت ( پالس ارسالی ) را درون آب بدانیم . یعنی در اینجا مدت زمان طی مسافت بین دو پاسخگر اندازه گرفته شده و در سرعت پالس در آب ضرب می کنیم تا مسافت بین دو پاسخگر بدست آید . با بکارگیری پاسخگرهای متعدد ما قادر به شناسایی نسبی موقعیت های اجسام ثابت و متحرک درون آب هستیم . اینم سایتش اگه خواستی بیشتر بدونی.www.military.ir
              الهی.
              در ذات خودم متحیرم ِ تا چه رسد در ذات تو

دیدگاه

شما اگه تونستی سونار رو گیر بیاری که حله اما اگه از طریقی بتونی پالسهای صوتی در آب ایجاد کنی. فقط یه سنسور در نزدیکی سطح آب قرار میدی و با استفاده از یه مبدل پالسهای صوتی دریافتی رو به پالسهای رادیویی تبدیل میکنی. حالا میتونی اطلاعات را به خارج از سطح آب ارسال کنی!
                البته تولید همچین سنسوری هم به راحتی و ارزونی نیست چون به مدولاتور جهت حذف سیگنالهای اضافی محیط و یه مبدل و حسگر صوتی قوی نیاز هست :sad:

امواج الکترومغناطیس مثل IR و RF به هیچ عنوان در محیطهایی مثل آب منتشر نمی شوند چون توسط ملکول های آب جذب می شوند.

خدا نور است و من اشعه ای از او ...

دیدگاه

مدارهای مخابراتی برای زیر آب

سلام
                  من دانشجوی نرمافزار کامپیوتر هستم و برای مسابقات روباتیک ساخت زیر دریایی دارم آماده میشم. مشکلی که من پیدا کردم این هستش که نمی تونم امواج رادیویی رو از بیرون آب به داخل اون ارسال کنم که زیر دریایی من بگیرتش. برای اینکه بتونم به ورش بدون سیم با زیر دریاییم ارتباط بر قرار کنم از چه روشی باید استفاده کنم؟

دیدگاه

پاسخ : مدارهای مخابراتی برای زیر آب

دوست عزیز تنها راه شما استفاده از فرستنده vlf یا lf هست برای ارتباط رادیویی با زیر آب به فاکتورهای زیادی باید توجه کنی و فرمولهای مخصوصی برای محاسبه طول موج زیر آب ،میزان تضعیف ،ضریب انکسار موج و ... وجود دارد. من مدت 1سال است که برای یک پروژه ارتباط رادیویی زیرآبی اطلاعات جمع میکنم و در این زمینه یافته های مفیدی دارم ولی چون این بحث بسیار فراتر از یک تاپیک هست پیشنهاد میکنم اطلاعاتی از قبیل عمق نفوذ امواج رادیویی،نوع آب (استخر،دریا،خلیج.....)و تعداد کانالهای مورد نیازت را یرایم بنویسی تا بهتر کمکت کنم.

دیدگاه

همه پارامترها برای یک استخر ساده هستن:

حداکثر عمق 4 متر.
                      حداکثر برد 55 متر.
                      دما حداکثر 21 درجه.

فکر کنم برای یک ارتباط سریال یک کانال کافی باشه؟ درسته. گفتم که من نرم افزار میخونم.

دیدگاه

در این رنجهای فرکانسی پائین ارتباط دیتا امکان پذیر نیست چون عملا مدولاسیون امکان نداره.یعنی شما فقط میتوانید بوسیله پهنای پالس و نرم افزار میکرو برای سیستم کد تعریف کنید.در ضمن منظور من از نوع آب دما نبود هر آبی دارای مقداری املاح هست که بر روی ارتباط رادیویی تاثیر میگذاره و به اون CONDUCTIVITY میگن در ضمن چون عمق کاری مورد نیاز شما زیاد نیست شاید بتوانید از فرکانس 300 کیلو هرتز ( حد بالای LF) استفاده کنید که در این صورت کار شما راحتتر میشود.این مطلب را هم باید ذکر کنم که طول موج ارسالی شما در زیر آب فشرده شده و فرکانس تغییر میکند یک مقاله مفید در این زمینه دارم که خیلی توی اینترنت گشتم تا پیداش کردم ولی الان نمی تونم آدرسش رو بدم باید تا فردا صبر کنی.

دیدگاه

آدرسش رو پیدا کردم . توی این سایت کاملا راجع به نحوه برقراری ارتباط زیرآبی و فرمولهای محاسباتی اون توضیح داده بهترین ودقیقترین مرجع هم همینه چون مال دانشگاه استرالیاست و خیلی جاها به این منبع لینک دادن.ترجمه اش کن اگر بازم مشکل داشتی پیام بذار .http://www.qsl.net/vk5br/UwaterComms.htm

دیدگاه

اینم ترجمه گوگل از لینک قبل : http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=en&js=y&u=http%3A %2F%2Fwww.qsl.net%2Fvk5br%2FUwaterComms.htm&sl =en&tl=fa&history_state0=

یه سوال داشتم. یعنی اگه ما بخوایم، یه فرستنده و گیرنده رو در آب های متفاوتی استفاده کنیم، باید برای هر کدوم تنظمات رو تغییر بدیم؟
                            کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

بله دوست عزیز همانطوری که این مقاله هم اشاره کرده آبهای مختلف دارای ضریب هدایتهای متفاوت هستند که بین 2 تا 8 متغیره.این ضریب هدایت روی نفوذ موج در آب و همچنین فشرده سازی موج در زیر آب و نیز میزان تضعیف موج بر حسب دسیبل بر متر تاثیر میگذارد مثلا اگر شما یک فرستنده 136 کیلوهرتز داشته باشید و این موج را به زیر آب بفرستید گیرنده شما باید روی فرکانس 80 مگاهرتز در آبی با ضریب هدایت 4 تنظیم بشه اما اگر ضریب هدایت به 5 برسه گیرنده شما روی موج 90 مگاهرتز سیگنال شما را دریافت میکنه.پس میبینید که آبهای مختلف چه تاثیری روی موج میگذارند.برای آبهای آزاد معمولا ضریب هدایت را برابر 4 در نظر میگیرند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X