اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارسال دیتا از زیر آب ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدارهای مخابراتی برای زیر آب

نه من تا به حال این کارو انجام ندادم. بهتره آزمایش کنید. مثلا یک گیرنده یا فرستنده رو بذارید تو آب و ببینید بشرط تضعیف نشدن سیگنال( نزدیک بودن فرستنده و گیرنده) آیا باز هم کار می کنه یا نه ؟ چون نظر من اینه که خاصیت آب تضعیف شدید سیگنال RF هست نه تغییر فرکانس.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

من که بخاطر نیازم این آزمایش رو انجام دادم و جوابش رو هم گرفتم.شما که مدعی هستید امواج در آب تضعیف دارند نه تغییر فرکانس مقاله ذکر شده رو مطالعه کنید و با یک فرستنده vlf یا lf نه با رنج فرکانسی بالا( چون فرکانسهای بالا در آب نفوذی ندارند که بتوانید نتیجه ای بگیرید) آزمایش کنید و نتایج رو با فرمول های ذکر شده مقایسه نمائید.

دیدگاه

پس تا حالا بحثمون سر چی بود؟! عرض کردم که یک فرستنده با قدرت بالا و فرکانس 136 کیلوهرتز ساختم و طبق فرمولهای موجود در منبع مذکور سیگنال دریافتی میبایست در آب خلیج فارس که دارای ضریب هدایت 9/5 است در حدود فرکانس 80 مگ باشد که اینطور هم شد حالا سوال من این است که مگر سرعت نور در آب چه مقدار کاهش می یابد که طول موج 2200 متری را به حدود 4 متر کاهش دهد و چه عواملی باعث این تغییرات شدند و اگر به گفته شما فرکانس نمیبایست تغییر کند پس اینهمه تغییر از کجا بوجود آمده.ضمنا دوستان به هیچ وجه از گفته های بنده سوء تعبیر نکنند که میخواهم حرف خودم را به کرسی بنشانم و .... به هیچ وجه فکر نمیکردم این بحث اینقدر مورد لطف دوستان قرار بگیرد و خوشحالم از اینکه از این مباحث به دانسته هام اضافه میشه ( کما اینکه شده).اگر ندانسته به کسی جسارت شد معذرت میخوام.

دیدگاه

دوست عزیز فرستنده ای که من ساختم یک فرستنده VLF ساده بود که معمولا برای ناوبری دریایی ازش استفاده میکنند هیچ نوع مدولاسیونی نداره چون اصلا دیتایی رو منتقل نمیکنه و در خروجی اش یک موج سینوسی با توان صد وات وارد آنتن میشود که نقشه آن هم موجود است اما چون در پ کردن مدار مشکل دارم فقط از طریق ایمیل میتونم ارسالش کنم.البته ناگفته نماند که هم در آب و هم در خشکی هارمونیکهایی از موج اصلی را روی طول موجهای مختلف داشتم که با توجه به سادگی و قدرت بالای فرستنده امری طبیعی است اما در آب صدای سوت واضحی رو وری موج 80 مگ داشتم که دقیقا متناسب با علائم ارسالی فرستنده من بود چون من بوسیله میکرو فرستنده را در فواصل زمانی خاصی قطع و وصل میکردم و صدای سوت نیز با همین توالی قطع و وصل میشد.

دیدگاه

مدار رو دیدم. مقاله رو هم خوندم. میشه اینطوری استنباط کرد که آب یک عایق نیست که تو صحبت های من صدق کنه. آب یک ماده رسانا هست و باید با معادلات دیگه ای با اون برخورد کرد. با این وجود من فرمولی برای تغییر فرکانس تو مقاله ندیدم. اما درباره تغییرات طول موج بحث شده. باید باز هم بیشتر تحقیق کنم.
            محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

این فقط شماتیک مدار فرستنده هست. برای دریافت اطلاعات و فرمولهای تغییر طول موج و.... در زیر آب به این لینک مراجعه کنید مفصلا توضیح داده

http://www.qsl.net/vk5br/UwaterComms.htm

دیدگاه

خدمتتون عرض کردم. جز این سه فرمول که من اونا رو با رنگ زرد نشون دادم فرمول دیگه ای نیست. یعنی هیچ فرمولی برای محاسبه فرکانس نداده.
                فایل های پیوست شده
                محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

فرمایش شما درست است اما اگر به این نکته توجه کنیم که در تمامی فرمولهای لازم برای طراحی آنتنها فرکانس فاکتوری است که نقش اصلی را ایفا میکند با در نظر گرفتن این موضوع اگر به ابتدای صفحه 4 این مقاله مراجعه نمائید میبینید که به این نکته اشاره کرده که کاهش در طول موج امواج در زیر آب باعث تغییرات زیادی در طراحی آنتنها برای این مقوله میشود یعنی میتوان اینگونه نتیجه گرفت که با تغییر طول موج و درنتیجه تغییر در فرکانس اندازه آنتنها نیز فرق خواهد کرد ((This reduction is wavelength leads to some considerable differences in antenna engineering with an underwater dipole at 1.8 MHz being only a few metres long.))
                  ضمنا در مورد این نکته که فرموده بودید فرمولی برای محاسبه فرکانس در این مقاله وجود نداشته باید خدمتتان عرض کنم که این توضیح واضحات است و از آنجا که با داشتن طول موج میتوان فرکانس را با یک فرمول ساده وابتدایی بدست آورد نویسنده به ذکر این فرمول در چنین مقاله ای نپرداخته و تنها به بیان تغییر در طول آنتنها بسنده کرده .

دیدگاه

پاسخ : مخابره دیتا زیر آب

با سلام
                    ارتباط رادیویی زیرآب محدود به چند متر بوده وعملا غیر ممکن است مخصوصا برای انتقال داده. بهترین راه استفاده از امواج التراسونیک بوده که آنهم مشکلات خاص خودش را دارد.نرخ داده شما چقدر است؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrouz_t
                      فرمایش شما درست است اما اگر به این نکته توجه کنیم که در تمامی فرمولهای لازم برای طراحی آنتنها فرکانس فاکتوری است که نقش اصلی را ایفا میکند با در نظر گرفتن این موضوع اگر به ابتدای صفحه 4 این مقاله مراجعه نمائید میبینید که به این نکته اشاره کرده که کاهش در طول موج امواج در زیر آب باعث تغییرات زیادی در طراحی آنتنها برای این مقوله میشود یعنی میتوان اینگونه نتیجه گرفت که با تغییر طول موج و درنتیجه تغییر در فرکانس اندازه آنتنها نیز فرق خواهد کرد ((This reduction is wavelength leads to some considerable differences in antenna engineering with an underwater dipole at 1.8 MHz being only a few metres long.))
                      ضمنا در مورد این نکته که فرموده بودید فرمولی برای محاسبه فرکانس در این مقاله وجود نداشته باید خدمتتان عرض کنم که این توضیح واضحات است و از آنجا که با داشتن طول موج میتوان فرکانس را با یک فرمول ساده وابتدایی بدست آورد نویسنده به ذکر این فرمول در چنین مقاله ای نپرداخته و تنها به بیان تغییر در طول آنتنها بسنده کرده .
                      خوب شد این تاپیک بالا اومد. بهتره یادآوری کنم که در فرکانس ثابت اگر سرعت نور تغییر کنه باعث تغییر طول موج میشه. آنتن هم بر اساس طول موج ساخته میشه نه فرکانس. البته این مقاله میگه هر سه تا تغییر می کنن.
                      محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

پاسخ : ارسال دیتا از زیر آب ؟

روش دیگر ارتباط در زیر دریا به غیر سونار اسفاده از هیدروژل که یه سری سنسور در ابعاد 18 میلی متر در 18 میلی متر است که با فشار آب شکست می خورن و تغییر رنگ می دن و تصویری 3 بعدی در زیر آب به ما می ده اما هنوز کسی تو ایران من پیدا نکردم که این سنسور رو ساخته باشه و اینجور چیزا الان فقط دانشگاه mit سنگاپور ساخته آیا کسی هست در این زمینه کمک کنه من خیلی به یچیزی مثل سونار که زیر آب جواب بده نیاز دارم اما سونار زیر آبی الان قیمتش 2 میلیون و خیلی پر هزینه است

دیدگاه

پاسخ : ارسال دیتا از زیر آب ؟

سلام ببخشید پا برهنه وارد بحث علمی شدم یه تجربه کوچیک دارم
                          من در دانشگاه ازاد قزوین عضو رباتیک بودم جسارت نباشه منو جو گرفته بود مثل شما یک گروه جمع کردم رفتیم سراغ بیسیم برای زیر دریایی
                          خیلی گشتیم جز سونار هیچیز عملی نشد حتی یک متر اینو امتحان کردم دارم میگم
                          خوب تا اینجا همه چیز تعطیل شد جز سونار
                          منم هرچی رفتم تو نخ سونار چیزی نصیبم نشد
                          قانون مسابقات زیر دریایی ربات فرقی نداره سیم داشته باشه یا نه
                          راه اندازی سونار خیلی پیچیدست
                          البته شما خودت استادی کار نشد نداره
                          فقط هزینه رو هم تصور کنید و بعد عمل
                          این پروژه ها برای ارشد و دکتراست
                          دل سرد نشو

دیدگاه

سلام آقای بهروز،سپاسگذار می شم جهت دریافت مشاوره از شما یک کانال ارتباطی به من معرفی کنیم تا بونم از راهنماییتون استفاده کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pirshahbaz نمایش پست ها
                              سلام آقای بهروز،سپاسگذار می شم جهت دریافت مشاوره از شما یک کانال ارتباطی به من معرفی کنیم تا بونم از راهنماییتون استفاده کنم
                              دوست عزیز
                              این پست آقای بهروز مربوط به 14 سال پیش میباشد .و ایشان در 10 سال گذشته هم هیچ مطلبی در انجمن ارائه نکردند .... کاش هر موضوعی بود همینجا مطرح میکردید را دوستان در موردش بحث کنند
                              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X