اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تنظیم کننده ی نور لامپ بر اساس نور محیط

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تنظیم کننده ی نور لامپ بر اساس نور محیط

با سلام

بنده در حال طراحی مداری هستم که بتونه نور لامپ را بر اساس نور محیط تنظیم کنه. مثلا اگر نور محیط بیرون زیاد باشه لامپ داخل منزل نورش کم و کم کم با تاریک شدن هوای بیرون نور لامپ بیشتر بشه.(بصورت خودکار)
    برای لامپ ترجیح میدم لامپی باشه که با ولتاژ DC کار کنه. ولتاژ کاری لامپ هر چقدر کمتر باشه برای من بهتره.
    تصمیم گرفتم از LDR توی مدارم استفاده کنم. اما LDR کاملا برعکس عمل میکنه. وقتی نور بهش میرسه مقاومتش کمتر میشه که باعث افزایش جریان میشه و در نتیجه لامپ پر نورتر میشه... از چه مداری میتونم مابین لامپ و LDR استفاده کنم؟

از اساتید محترم خواهش میکنم که بنده را راهنمایی بفرمایید.
    متشکرم

پاسخ : مدار تنظیم کننده ی نور لامپ بر اساس نور محیط

نوشته اصلی توسط robot1
    با سلام

بنده در حال طراحی مداری هستم که بتونه نور لامپ را بر اساس نور محیط تنظیم کنه. مثلا اگر نور محیط بیرون زیاد باشه لامپ داخل منزل نورش کم و کم کم با تاریک شدن هوای بیرون نور لامپ بیشتر بشه.(بصورت خودکار)
    برای لامپ ترجیح میدم لامپی باشه که با ولتاژ DC کار کنه. ولتاژ کاری لامپ هر چقدر کمتر باشه برای من بهتره.
    تصمیم گرفتم از LDR توی مدارم استفاده کنم. اما LDR کاملا برعکس عمل میکنه. وقتی نور بهش میرسه مقاومتش کمتر میشه که باعث افزایش جریان میشه و در نتیجه لامپ پر نورتر میشه... از چه مداری میتونم مابین لامپ و LDR استفاده کنم؟

از اساتید محترم خواهش میکنم که بنده را راهنمایی بفرمایید.
    متشکرم
    میخوای مدارت آنالوگ باشه یا دیجیتال؟!
    اگر که آنالوگ بخوای من زیاد وارد نیستم ولی میشه این تغییر مقاومتو در جهتی که مطلوب شماست استفاده کرد
    اما اگر بخوای از میکرو استفاده کنی که اصلا کاری نداره با ADC و PWM راحت میشه مدارشو طراحی کرد
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

استفاده از همون LDR بصورت شنت و یا همراه با یک ترانزیستور قدرت

دیدگاه

از راهنمایی همگی سپاسگزارم

* با ADC و PWM چطوری میتونم این کار رو انجام بدم؟ بی زحمت لطف میکنید بیشتر توضیح بدید؟
        * اگر میکرو نخوام استفاده کنم نمیشه؟ مثلاً با کمک گیت ها نمیشه این طراحی رو انجام داد؟ میخوام یه کار ساده ای رو اجرا کنم.

* از LDRچطوری میتونم استفاده کنم؟ متوجه منظورتون نمیشم! بصورت شنت با ترانزیستور یعنی چطوری؟لطف میکنید بیشتر توضیح بدین؟
        متشکرم

دیدگاه

از LDRچطوری میتونم استفاده کنم؟ متوجه منظورتون نمیشم! بصورت شنت با ترانزیستور یعنی چطوری؟لطف میکنید بیشتر توضیح بدین؟
          شنت رو با یه مدار دیگه و کاربد دیگه جابجا گرفتم. اما در مورد ترانزیستور, میشه مداری طراحی کرد که با کم شدن مقدار مقاومت جریان ترانزیستور کاهش پیدا کنه. اما طراحیش رو از من نخواه که اصلا یادم نیست. دوستان کمک میکنن حتما.
          با ADC و PWM چطوری میتونم این کار رو انجام بدم؟ بی زحمت لطف میکنید بیشتر توضیح بدید؟
          * اگر میکرو نخوام استفاده کنم نمیشه؟ مثلاً با کمک گیت ها نمیشه این طراحی رو انجام داد؟ میخوام یه کار ساده ای رو اجرا کنم.
          به نظر من میکرو خیلی از طراحی با گیت ساده تره. با ADC مقدار یک مقاومت حساس به نور میخونی و با توجه به مقدار قرائت شده پهنای باند PWM رو تنظیم میکنی. این کار تو برنامه نویسی میکرو راحته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط robot1
            از راهنمایی همگی سپاسگزارم

* با ADC و PWM چطوری میتونم این کار رو انجام بدم؟ بی زحمت لطف میکنید بیشتر توضیح بدید؟

* از LDRچطوری میتونم استفاده کنم؟ متوجه منظورتون نمیشم! بصورت شنت با ترانزیستور یعنی چطوری؟لطف میکنید بیشتر توضیح بدین؟
            متشکرم
            دوستان زحمت کشیدن و توضیح دادن فقط من بگم که میکرو از گیت های منطقی راحت تره و هزینه و طراحی کمتری هم داره
            برای کیت ها شما به تعداد زیادی IC نیاز دارید ( یک OR نداریم که توی هر IC کمه کم 4 تا OR هست ) و برای هم کاری نیاز به یک IC داری و مدارتو بزرگ میکنه
            و این که طراحی مدارات منطقی هم به آسونی میکرو نیست
            ولی برای میکرو یه IC کوچک مثلا مگا 8 میذاری که SMD اگر بگیری که کلا جایی نمیگیره و با 4تا خط ساده و یه مدار پیش پا اقتاده کارای بیشتری هم برات میکنه
            و میتونی اگر نیاز دیدی توش تغییر ایجاد کنی ( فقط با تغییر برنامه بدون تغییر مدار)
            درایور شبکه و nRF24L01
            کاتالوگ محصولات

دیدگاه

با سپاس از همگی
              شبیه سازی این مدار توی محیط پروتئوس امکان پذیره؟
              من کارهای طراحی و برنامه نویسی رو شروع میکنم، اگر دچار مشکل شدم باز هم مزاحم اساتید میشم.
              و قول میدم پس از اتمام کار ، تمام اطلاعات مربوط به این مدار را در همین تاپیک قرار بدم :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط robot1
                با سپاس از همگی
                شبیه سازی این مدار توی محیط پروتئوس امکان پذیره؟
                من کارهای طراحی و برنامه نویسی رو شروع میکنم، اگر دچار مشکل شدم باز هم مزاحم اساتید میشم.
                و قول میدم پس از اتمام کار ، تمام اطلاعات مربوط به این مدار را در همین تاپیک قرار بدم :nerd:
                بله چرا که نه ، فقط LDR رو باید با یه مقاومت جایگزین کنید که با تغییر مقاومت اثر نور رو بتونید پیاده کنید و خروجی رو هم با اسکوپ ببینید چون پروتئوس کمنور نداره یا روشنه یا خاموش :biggrin:
                یکم راجع به مدارتون بیشتر توضیح بدید تا بتونید بهتر همکاری کنیم و این که برای عملی بودن مدار باید کاری کنید که با همین لامپ های AC جواب بگیرید وبتونید توی مصرف برق صرفه جویی کنید وگرنه توجیه نخواهد داشت
                نظر من اینه که دیمری طراحی کنید با IC مقاومت متغییر ( Digital Potentiometer ) ، که مقاومت آن توسط میکرو قابل کنترل باشه تا بتوانید سر راه چراغ های معمولی قرار دهید یا از مدار مشابه مدار آقای لاچینی ایده بگیری و این که توان کافی برای روشن کردن چندین چراغ را داشته باشد

http://www.maximintegrated.com/datas...ex.mvp/id/7604

http://www.hlachini.com/Projects/Dim...al-Atmega8.htm

http://www.mashhadkit.com/html/090.htm
                درایور شبکه و nRF24L01
                کاتالوگ محصولات

دیدگاه

بله چرا که نه ، فقط LDR رو باید با یه مقاومت جایگزین کنید که با تغییر مقاومت اثر نور رو بتونید پیاده کنید و خروجی رو هم با اسکوپ ببینید چون پروتئوس کمنور نداره یا روشنه یا خاموش :biggrin:
                  proteus دارای شبیه ساز برای ldr هست - به نام torch-ldr(ورژن 7.6 به بالا) .
                  اینم عکسش :

دیدگاه

یکم راجع به مدارتون بیشتر توضیح بدید تا بتونید بهتر همکاری کنیم و این که برای عملی بودن مدار باید کاری کنید که با همین لامپ های AC جواب بگیرید وبتونید توی مصرف برق صرفه جویی کنید وگرنه توجیه نخواهد داشت
                    نظر من اینه که دیمری طراحی کنید با IC مقاومت متغییر ( Digital Potentiometer ) ، که مقاومت آن توسط میکرو قابل کنترل باشه تا بتوانید سر راه چراغ های معمولی قرار دهید یا از مدار مشابه مدار آقای لاچینی ایده بگیری و این که توان کافی برای روشن کردن چندین چراغ را داشته باشد
                    با سپاس از پاسخ اساتید محترم

* چون با ولتاژ AC خطر برق گرفتگی وجود داره و همچنین فکر میکردم کارکردن با DC راحت تره(تا بحال مداری که مستقیم به 220ولت وصل بشه نساختم!)، به همین دلیل تصمیم گرفتم با DC کار کنم. مطمئناً اگر بخوام به عملی بودن کار فکر کنم باید از AC استفاده کنم.ممنون از حسن توجهتون.
                    * IC مقاومت متغیر ؟! من برای اولین بار هست که اسمش رو میشنوم.بی زحمت لطف میکند در رابطه با اون کمی توضیح بدید؟
                    * بله مداری شبیه به مدار دیمر می خواهم طراحی کنم که نیاز نباشه نور لامپ را با دست کم و زیاد کنم.

دیدگاه

با سلام .

این از قسمت تنظیم نورش. از دوست عزیز mmh1 :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60185.msg335284#msg335284
                      تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
                      دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
                      مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
                      حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

نوشته اصلی توسط robot1
                        با سپاس از پاسخ اساتید محترم

* چون با ولتاژ AC خطر برق گرفتگی وجود داره و همچنین فکر میکردم کارکردن با DC راحت تره(تا بحال مداری که مستقیم به 220ولت وصل بشه نساختم!)، به همین دلیل تصمیم گرفتم با DC کار کنم. مطمئناً اگر بخوام به عملی بودن کار فکر کنم باید از AC استفاده کنم.ممنون از حسن توجهتون.
                        * IC مقاومت متغیر ؟! من برای اولین بار هست که اسمش رو میشنوم.بی زحمت لطف میکند در رابطه با اون کمی توضیح بدید؟
                        * بله مداری شبیه به مدار دیمر می خواهم طراحی کنم که نیاز نباشه نور لامپ را با دست کم و زیاد کنم.
                        اولین لینکی که توی پست قبل گذاشتم مربوط به همین نوع IC هست
                        درایور شبکه و nRF24L01
                        کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
                          با سلام .

این از قسمت تنظیم نورش. از دوست عزیز mmh1 :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60185.msg335284#msg335284
                          عالی بود
                          فکر کنم اصلا توی فکر همچین مداری نبودی :rolleyes:
                          اینو پیاده کن از مگا 8 هم میتونی استفاده کنی
                          باید خیلی خوب باشه و کاربردشم بیشتره
                          درایور شبکه و nRF24L01
                          کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Bastam (بسطام)
                            عالی بود
                            اینو برای یکی از دوستام بردم و پیاده کرد و به خوبی هم جواب می داد . مطمئن باش بسطام جان .... .

اگه یکم دیگه روش کار کنی میشه اون رو به فتوسل هم ربط بدی . فقط کافیه یکم ایده بذاری روش .
                            تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
                            دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
                            مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
                            حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

بله من اصلا به همچین مداری فکر نمیکردم.از آقای "محمد م " صمیمانه به خاطر توجهشون سپاسگزارم.

اولین لینکی که توی پست قبل گذاشتم مربوط به همین نوع IC هست

http://www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/7604
                              من از اونجایی که تجربه ی چندانی در خواندن دیتاشیت ندارم به همین دلیل متوجه این مطلب نشدم!!! :sad:

از شما به دلیل سعه ی صدری که در پاسخگویی به سوالات من دارید سپاسگزارم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X