اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شابلون و خمیر قلع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شابلون و خمیر قلع

سلام
    من برای منتاژ SMD تعداد بالا در سایت ها دیدم که با استفاده از شابلون و خمیر قلع و در نهایت با استفاده از کوره اینکار را انجام می دهند.
    از دوستانی که اطلاعاتی در زمینه ابزار های آن مثل تهیه شابلون و یا خمیر قلعی که برای اینکار استفاده می شود و کوره اطلاعاتی دارند خواهش می کنم راهنمایی بفرمایند
    با تشکر

پاسخ : شابلون و خمیر قلع

سلام
    من تا حالا این روش را به صورت عملی کار نکردم اما چیزی که در سرچ های گذشتم متوجه شدم اینه که باید طرح پدها را باید سفارش بدهید روی استیل با لیزر در بیارند بعد شابلون را روی فیبر فیکس کنید وبا چیزی شبیه کاردک کامل روی شابلون را خمیر قلع بزنید (البته باید از این خمیر قلع های شل استفاده شود )بعد قطعات را جا می گذارید و داخل فر برقی خونه که دماش قابل تنظیم و فیکس شدن باشه می گذارید ..............البته من خودم نفهمیدم چه طوری میشه تو خونه فیبر دو طرفه را این شکلی لحیم کرد
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

دیدگاه

بجای اینا میتونی از هیتر هوای گرم استفاده کنی...من خودم همیشه از هیتر استفاده میکنم.
      به فر و کوره ی دست ساز نمیشه اعتماد کرد.اگه بردت خراب بشه دردسرش بیشتر از فایدشه.

دیدگاه

سلام
        یکی از مشکلات من خمیر قلع به قول شما شل هست. جایی ندیدم بفروشند. خمیر های موجود هم به شد سفت هستند.
        در مورد استیل و لیزر لطفا بیشتر توضیح بدید
        دیدگاه

سلام
          دوستان لطفا همکاری کنند

دیدگاه

سلام
            ببخشید دیر شد
            من همین طور که خدمتتون عرض کردم تجربه علی ندارم .................اما برا برش لیزر شما تشریف می برید موسساتی که بتونند روی فلز با لیزر برش بدهند (تو شهرهای بزرگ حداقل یکی دوتا هستند)تو تهران هم زیاد هستند ..................روی ورق استیل با دقت خیلی خوب جای پایه ها را در میارند .............در مورد خمیر قلع شل هم یکی از دوستان همین سایت دیدم تو پست هاش نوشته بود تو پاساژ امجد هست (از همین سرنگی ها که تو یو تو.....ب می بینید افراد باهاش پدها را قلع می زنند ).................

راه حل اول با کاربر کارا پی سی بی تماس داشته باشید ایشون به صورت عملی و صنعتی در کار مونتاژ هستند............

راه دوم:به نظر من بهترین روش مونتاژ دستی smdهم هیتر و حمام قلع زدن برد است
            ولتر

دیدگاه

سلام
              برای استیل گشتم پیدا کردم
              اما خمیر قلع سرنگی خودم گرفتم خیلی سفته .اینقدر که از سرنگ بیرون نمیاد. چطور استفاده میشه نمی دونم
              راه دوم چطوریه؟
              واقعا از راهنمایی شما ممنون

دیدگاه

یک زمانی به نظرم رسید که بیاییم خمیر قلع را خودمون با فلاکس رقیق کنیم ...........اما تا امروز عملی انجام ندادم که ببینم میشه یا نه ...........

برای دیدن فیلم های این روش هم می تونید روش نصب چیپ های bgaرا سرچ کنید
                روش دوم:
                شما برد را با چپ سبز سفارش می دهید ............حالا دوتا راه دارید یا اینکه خودتون برد را با حمام قلع،قلع اندود کنید ............یا اینکه به هموت شرکت pcbزن سفارش بدهید این کار را انجام بدهند ..........با یک دست قطعه را با پنس می گیرید با یک دست دیگه هیتر وقتی قطعه دقیق سر جاش قرار گرفت با هیتر(سشوار) حرارت می دهید قطعه میشینه سر جاش البته گاهی اوقات این مقدار قلع کمه و خودتون هم باید بعضی پایه ها را سیم لحیم تقویت کنید........

ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
                  یک زمانی به نظرم رسید که بیاییم خمیر قلع را خودمون با فلاکس رقیق کنیم ...........اما تا امروز عملی انجام ندادم که ببینم میشه یا نه ...........

برای دیدن فیلم های این روش هم می تونید روش نصب چیپ های bgaرا سرچ کنید
                  روش دوم:
                  شما برد را با چپ سبز سفارش می دهید ............حالا دوتا راه دارید یا اینکه خودتون برد را با حمام قلع،قلع اندود کنید ............یا اینکه به هموت شرکت pcbزن سفارش بدهید این کار را انجام بدهند ..........با یک دست قطعه را با پنس می گیرید با یک دست دیگه هیتر وقتی قطعه دقیق سر جاش قرار گرفت با هیتر(سشوار) حرارت می دهید قطعه میشینه سر جاش البته گاهی اوقات این مقدار قلع کمه و خودتون هم باید بعضی پایه ها را سیم لحیم تقویت کنید........
                  سلام
                  این روش برای منتاژ تعداد اصلا خوب نیست چون تا حالا همینجوری لحیم می کردم

فلاکسی و قلع را امتحان کردم به نظر خوب نیست. دردسر زیاد داره. بعد از چند ساعت خمیر از روغن داخل سرنگ جدا می شه و فاصله می گیره . اگر خمیر شل گیر می آمد روش استیل عالیه
                  دیدگاه

قدیما ک موبایل کار میکردم وقتی خمیر قلعم بعد از مدتی خشک میشد اینکارو میکردم جواب هم میداد
                    اگر خمیر شل گیر می آمد روش استیل عالیه
                    احتمالا جنسی ک گرفتید اشغال بوده وگرنه خمیر قلع باید شل باشه ذاتا.

دیدگاه

سلام
                      برای تهیه استنسیل های چاپ(شابلون) خمیر قلع هم میتوانید از روشهای شیمیائی استفاده کنید و هم از روش لیزری که معمولا از دو نوع جنس برنج و یا استیل برای روشهای فوق استفاده می کنند.ضخامت لایه فلزی هم بسته به نوع قطعات و پیچیدگی مونتاژ میتونه بین 70 تا 250 میکرون باشه(مطابق با استاندارد بین المللی IPC-7525).خمیر قلع هم در بازار جهانی معمولا در قوطی های 100-250-500-1000-4000گرمی و تیوپ های پمپی(شبیه سرنگ) در گرماژ زیر 200 گرم عرضه میشه و هر دوی اینها اگر در شرایط مناسبی نگهداری شده باشند قابلیت داره که از طریق شابلون بر روی پد ها چاپ شوند.اما اینکه تو بازار تهران یا شهری که سکونت دارید چی و با چه کیفیتی بشه پیدا کرد یه مقدار اما داره که هممون در جریان اوضاع بازار هستیم.
                      در کل اگر نیاز واقعی از لحاظ تعداد -نوع برد-امکانات و فضا و تعداد قطعاتتون رو مشخص میکردید شاید بهتر و روشن تر بشه راهنمائی تون کرد
                      زکات علم،نشر و پخش آن است.
                      {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb
                        سلام
                        برای تهیه استنسیل های چاپ(شابلون) خمیر قلع هم میتوانید از روشهای شیمیائی استفاده کنید و هم از روش لیزری که معمولا از دو نوع جنس برنج و یا استیل برای روشهای فوق استفاده می کنند.ضخامت لایه فلزی هم بسته به نوع قطعات و پیچیدگی مونتاژ میتونه بین 70 تا 250 میکرون باشه(مطابق با استاندارد بین المللی IPC-7525).خمیر قلع هم در بازار جهانی معمولا در قوطی های 100-250-500-1000-4000گرمی و تیوپ های پمپی(شبیه سرنگ) در گرماژ زیر 200 گرم عرضه میشه و هر دوی اینها اگر در شرایط مناسبی نگهداری شده باشند قابلیت داره که از طریق شابلون بر روی پد ها چاپ شوند.اما اینکه تو بازار تهران یا شهری که سکونت دارید چی و با چه کیفیتی بشه پیدا کرد یه مقدار اما داره که هممون در جریان اوضاع بازار هستیم.
                        در کل اگر نیاز واقعی از لحاظ تعداد -نوع برد-امکانات و فضا و تعداد قطعاتتون رو مشخص میکردید شاید بهتر و روشن تر بشه راهنمائی تون کرد
                        سلام
                        از اینکه جواب دادید ممنون. من یک هفته ایی ایران نبودم جایی هم که بودم(کربلا) دسترسی به اینترنت نداشتم.
                        در مورد فضا وامکانات : یک کارگاه کوچک با 5 نفر پرسنل . برای این کار هم با راهنمایی دوستان قصد دارم از طریق شابلون تعداد 30 برد در روز را منتاژ کنم.
                        تهران جایی برای تهیه شابلون و فروش قلع مناسب سراغ دارید؟ من شهر خودم یک جا که کار لیزر انجام میده را پیدا کردم.
                        غیر از شابلون خمیر قلع و کوره چیز دیگه ایی برای اینکار مورد نیاز هست؟
                        دیدگاه

درباره خمیر قلع حداکثر 6 ماه پس از تولید قابل استفاده هستش و بعد از اون کیفیتش رو از دست میده در همین مدت هم حتما باید در یخچال نگهداری بشه.واسه کوره هم در صورتی که اندازه بردت خیلی بزرگ نیست می تونی از توستر استفاده کنی منتها باید یه مداری هم جداگانه براش درست کنی که منحنی دمایی لازم رو ایجاد کنه در این مورد تو نت مطالب خیلی زیادی وجود داره که می تونه راهنمای خوبی برات باشه اینو سرچ کن:
                          Hack a toaster oven for reflow soldering
                          موفق باشی.

دیدگاه

درباره خمیر قلع باید بگم که مدت زمان مصرفی روی جلد باید مطالعه بشه . چون ترکیب بسیار پیچیده شیمیایی توش به کار گرفته شده . که بنا به سایز و نوع توپ ها و مواد محرک زمان نگه داری متفاوتی داره .
                            من خودم چند سال پیش 5 بسته 2000 گرمی خریدم . که برای کارها فعلاً دارم استفاده می کنم . که هنوز هم کیفیت عالی برای کار رو داره .
                            البته برای نگهداریش باز هم باید روی جلد رو مطالعه کرد .

درباره شابلون هم اکثر پی سی بی ساز ها شابلون رو میتونن بسازن . کافیه سفارش بدین .

شل کردن خمیر راحته . کافیه مقدار خمیر مورد نیازتون رو توی قاب استوانه ای شکلی بریزین و با پیچگوشتی هم بزنین . بعد از 3 الی 4 دقیقه . شل میشه .
                            به یاد داشته باشین که این خمیر تا زمان ذوب شدن . نقش چسب رو بازی می کنه که قطعه اس ام دی رو سر جاش نگه داره . پس باید در حدی شلش کرد که چسبندگی کافی رو داشته باشه .

میکس خمیر قلع و مایع فلکس کار اشتباهیه . چون معمولاً مایع فلکسی که تو بازار هست ویژه ریورک ( دوباره کاری ) و یا سولدرینگ دی آی پی هست . و دمای دود بسیار پایینی داره . در حالی که تمامی خمیر قلع ها بدون سرب هستن . و فاکتور سرب باعث میشه دمای ذوب 60 ال 130 درجه بیشتر بشه . که در چنین شرایطی مایع فلکس زود تر به دود میفته . و میسوزه . این ری اکشن خاصیت جذب ملکولی خمیر قلع رو پائین میاره . و نتیجه کار خراب بشه .

(در رابطه با مونتاژ اس ام دی ماشینی با تیراژ بالای 1000 تا می تونم در خدمت باشم .)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط l3ai3ak
                              من خودم چند سال پیش 5 بسته 2000 گرمی خریدم .
                              لطفا راهنمایی کنید از کجا گرفتید
                              شما از چه روشی برای منتاژ استفاده می کنید
                              دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X