اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ربات تعقیب کننده صدا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت ربات تعقیب کننده صدا

سلام
    میخواهم یه ربات بسازم که دنبال یه صدا خاص برود
    ایا میشود؟
    دنبال چی باید باشم
    چه سنسوری نیاز دارم
    ممنون
    موفق باشید

پاسخ : ساخت ربات تعقیب کننده صدا

منظورتون از صدای خاص چیه؟آیا فرکانس خاصی مدنظرتونه؟اگر منظورتون منبع صوتیه که براحتی با قرار دادن میکروفونهایی در جهات مختلف میتونید منبع صوت رو با دنبال کردن مسیر میکروفونی که بیشترین سطح صوت رو دریافت میکنه پیدا کنید که به مدارات تقویت و مقایسه کننده و میکرو نیاز داره.برای فرکانس خاص هم میشه از فیلترهایی در رنج فرکانس صوتی و همون آرایه میکروفونها استفاده کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrouz_t
      منظورتون از صدای خاص چیه؟آیا فرکانس خاصی مدنظرتونه؟اگر منظورتون منبع صوتیه که براحتی با قرار دادن میکروفونهایی در جهات مختلف میتونید منبع صوت رو با دنبال کردن مسیر میکروفونی که بیشترین سطح صوت رو دریافت میکنه پیدا کنید که به مدارات تقویت و مقایسه کننده و میکرو نیاز داره.برای فرکانس خاص هم میشه از فیلترهایی در رنج فرکانس صوتی و همون آرایه میکروفونها استفاده کرد.
      سلام
      منظورم منبع صوتی میباشد
      مثلا یه بیزر
      امکان دارد بیشتر راهنمایی کنید من رشته ام حسابداری هست میخام اینو بسازم
      ممنون

دیدگاه

یعنی هیچ آشنایی با الکترونیک ندارید؟اگر اینطور باشه سراغ مدار مناسبی نرفتید.چون این مدارات دارای یک مغز پردازنده اطلاعات هستند که بدون اون هیچ کاری انجام نمیشه و حتی اگر بتونید مدار رو ببندید و توی این قسمت که به برنامه نویسی و تبهر خاصی نیاز داره بمونید،خرج و وقت الکی گذاشتید.متاسفانه بقدری پیچیده هست که نمیشه با راهنمایی بهش رسید.

دیدگاه

اینقدرم پیچیده نکنید
          اگه می خواین در یک محیط ساکت ربات به سمت تنها منبع صوتی حرکت کنه با چند تا opamp میشه این کار کرد. نیازی هم به میکر نداره.
          اگه هم فقط دنبال تعقیب صوت با فرکانس خاصی هستید باید اول یه فیلتر مناسب طراحی کنین که فقط به صوت در اون فرکانس خاص اجازه عبور بده بعدش هم همون مدار قبلی کافیه.
          [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

خوب پس شما یک مدار ساده با پ امپ به ایشون معرفی کنید که بتونه علاوه بر تشخیص جهت صدا کنترل حرکت چرخها و حالتهای استپ و حرکت معکوس و ... که در رباتهای تعقیب خط ساده هم بدون میکرو سخت تر میشه رو انجام بده.دوست عزیز اولا بنده منظورم این بود که همون مدارات پ امپ و فیلتر و... بجز میکرو هم برای یک شخص ناآشنا به مسایل طراحی الکترونیک نامقدوره و ضمنا در بعضی موارد مثل همین روبات نبود میکرو کار رو آسونتر که نمیکنه هیچ بلکه بسیار پیچیده تر هم میشه چون دستوری که با دو خط برنامه براحتی توسط میکرو انجام میشه باید با یک مدار جداگانه و با ضریب خطای بیشتر جایگزین بشه.

دیدگاه

بفرمایید اینم یه مدار خیلی ساده. ربات ابتدا دور خودش می چرخه و به محض اینکه منبع صوتی پیدا کنه به طرف اون حرکت میکنه.
              مدار کاملا عملی هست ولی برای ساخت باید بجای میکروفن یه آمپلی فایر کوچیک هم برای تقویت سیگنال صوتی قرار بدین که میشه از کیت های آماده استفاده کرد.

خدمت behrouz_t گرامی.
              من با این جمله شما مخالف بودم که گفتید
              متاسفانه بقدری پیچیده هست که نمیشه با راهنمایی بهش رسید.

دیدگاه

یعنی روبات شما تا زمانی که منبع صدا وجود نداشته باشه دور خودش میچرخه؟؟ مشخصات آیسی چیه ؟
                من رشته ام حسابداری هست میخام اینو بسازم
                ضمنا مبحث میکرو برای کسی که به الکترونیک آشنایی نداره پیچیده نیست؟شما میتونید با راهنمایی از طریق انجمن یک فرد آماتور رو میکرو کار کنید؟

دیدگاه

یعنی روبات شما تا زمانی که منبع صدا وجود نداشته باشه دور خودش میچرخه؟؟ مشخصات آیسی چیه ؟ ضمنا مبحث میکرو برای کسی که به الکترونیک آشنایی نداره پیچیده نیست؟شما میتونید با راهنمایی از طریق انجمن یک فرد آماتور رو میکرو کار کنید؟
                  opamp میشه از LM324 استفاده کرد و درایور هم L293 هست
                  اگه دقت کنی طوری بسته شده که موتور دوم همیشه روشنه و اولی تنها زمانی روشن میشه که صدایی تشخیص داده بشه
                  ربات بطور مداوم دور خودش میچرخه تا یه منبع صوتی پیدا کنه
                  اونوقت موتور دوم هم روشن شده و به سمت منبع صدا حرکت میکنه

دیدگاه

چرا هردو ورودی enable به جایی متصل نشده ؟بدون فرمان این پایه ها خروجی نداریم

دیدگاه

چرا هردو ورودی enable به جایی متصل نشده ؟بدون فرمان این پایه ها خروجی نداریم
                      شوخی میکنی؟
                      خب شناوره دیگه. ورودی ها TTL هستن لازم نیست حتما به جایی وصل باشن.
                      اگه بخوای غیر فعال کنی حتما باید به زمین وصل کنی ولی برای فعال کردن لازم نیست.
                      حالا میشه برای اطمینان بیشتر به VCC متصل کنی.

دیدگاه

نه عزیز شوخی نمیکنم این آیسی برای من یکم غریبه چون من همیشه با l298 همراه با میکرو کار کردم و توی این آیسی حالت آزاد برای en البته طبق دیتاشیتش تعریف نشده.شما این مدار رو ساختی؟آزمایش کردی؟ورودی مقایسه کننده که مستقیم از میکروفون میاد نیاز به تقویت نداره؟موتور ها نیازی به دیود هرزگرد نداره؟بنظر من مدار خیلی خلاصه شده و نمیتونه پایدار باشه.البته باید این آیسی درایور رو سفارش بدم و مدار رو ببندم

دیدگاه

نه عزیز شوخی نمیکنم این آیسی برای من یکم غریبه چون من همیشه با l298 همراه با میکرو کار کردم و توی این آیسی حالت آزاد برای en البته طبق دیتاشیتش تعریف نشده.شما این مدار رو ساختی؟آزمایش کردی؟ورودی مقایسه کننده که مستقیم از میکروفون میاد نیاز به تقویت نداره؟موتور ها نیازی به دیود هرزگرد نداره؟بنظر من مدار خیلی خلاصه شده و نمیتونه پایدار باشه.البته باید این آیسی درایور رو سفارش بدم و مدار رو ببندم
                          اگه با L298 کار کردی اینم باید برات خیلی آشنا باشه.
                          L293D دیود هرزگرد داخلی داره و بسته بندی DIL16 کار با اون خیلی راحت میکنه.
                          در آی سی های CMOS وقتی ورودی مقداری نداره و شناور باشه صفر در نظر گرفته میشه و در TTL یک. ربطی هم به آی سی خاصی نداره و کلا مربوط به طراحی منطق اون خانواده میشه. شما ورودی فعال ساز L298 آزاد بزار ببین حرکت میکنه یا نه.
                          تو همون پست هم اشاره شده که حتما باید یه پیش تقویت کننده برای میکروفن در نظر گرفت تا نتیجه بهتری داشته باشه. مدار هم خیلی ساده طراحی شده تا برای هر کسی قابل فهم باشه ولی منظورتون از پایداری متوجه نمیشم. این ربات به عنوان ربات نوریاب ساخته شده و 100% هم جواب داده. هر چند به دلیل سادگی زیاد نباید ازش انتظار کار خاصی داشته باشیم.

دیدگاه

یعنی هیچ آشنایی با الکترونیک ندارید؟اگر اینطور باشه سراغ مدار مناسبی نرفتید.چون این مدارات دارای یک مغز پردازنده اطلاعات هستند که بدون اون هیچ کاری انجام نمیشه و حتی اگر بتونید مدار رو ببندید و توی این قسمت که به برنامه نویسی و تبهر خاصی نیاز داره بمونید،خرج و وقت الکی گذاشتید.متاسفانه بقدری پیچیده هست که نمیشه با راهنمایی بهش رسید.
                            اشنایی زیاد دارم ولی با اصلاح خاص اشنا نیستم
                            برنامه نویسی بسکام تا حدود زیاد بلدم

.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ADMlN
                              اینقدرم پیچیده نکنید
                              اگه می خواین در یک محیط ساکت ربات به سمت تنها منبع صوتی حرکت کنه با چند تا opamp میشه این کار کرد. نیازی هم به میکر نداره.
                              اگه هم فقط دنبال تعقیب صوت با فرکانس خاصی هستید باید اول یه فیلتر مناسب طراحی کنین که فقط به صوت در اون فرکانس خاص اجازه عبور بده بعدش هم همون مدار قبلی کافیه.
                              اگه بشود با میکرو نوشت بهتر میباشد چون ممکنه اونجای ما صدا هم باشه
                              منظورتون از صوت فرکانس خاص چی میباشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X