اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیازمند کمک در رابطه با ولوم نگاتیو لگاریتم!!!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیازمند کمک در رابطه با ولوم نگاتیو لگاریتم!!!!!

با سلام خدمت اعضای انجمن :smile:.این اولین پست بنده هست و فکر کردم اینجا محل مناسبی برای مطرح کردن این سوال هست.من در حال کار روی ساخت یک دستگاه اکولایزر بر مبنای اکولایزر میز صدای Calreq هستم.در بین قطعات این اکولایزر یک ولوم دوبل وجود داره که خطی نیست ولگاریتمی هستش اونم از نوع منفی!!!!یعنی نگاتیو لگاریتمیک(تابع این ولوم معکوس ولوم های لگاریتمی هستش).توی لیست قطعات به این شکل عنوان شده: 100*2 negative log

این ولوم برای تعیین فرکانس مورد نظر روی هرباند فرکانسی از اکولایزر هستش ومن تا حالا نتونستم پیداش کنم و انگار کسی نمی شناسش(البته از همه فروشگاه های امجد وتوکل که قطعات صوتی کار می کنند به واسطه بسته بودنشون در ایام عید نتونستم بپرسم ولی اونایی که بودن نمی شناختن)حالا خواستم ببینم شما چنین ولومی رو می شناسید ومی دونید از کجا میشه تهیه کردم؟من لینک سایت gyraf و می ذارم که در مورد این ولوم توضیحاتی داده در قسمت(قطعات مشکل ساز پروژه اونجا هم اشاره به کم یاب بودنش کرده) همچنین روشی رو برای تبدیل ولوم لگاریتمی به لگاریتم منفی با تصویر ونوشته عنوان کرده که من خیلی سر درنیاوردم.اگر دوستان یک نگاهی بندازن ممنون میشم.

این لینک خود صفحه:

http://www.gyraf.dk/index.html

این توضیحات مربوط به این ولوم و ماجرای چجوری منفی کردنش که نفهمیدم اون دوتا کربن رو جا به جا کنیم با هم یا چه کار کنیم؟؟؟ :eek:

The Problematic Parts:

Well, every project seems to have it's own problematic part. In this case, it's the 2x100kC (dual, negative logaritmic) potentiometers for the frequency adjustment. The negative logaritmic scale is needed to get an even distribution of the frequencies when turning the knobs. A dual linear COULD work, but will give unevenly distributed frequencies, making it harder to set the EQ correctly on the lower end of the scale.

The 2x100kc pots are widely used for frequency selection in parametric equalizers, so the easiest way to get hold on them would be to buy them as spare parts for some existing device. E.G. TC electronic uses them in their 1140 parametrics, and they are good at supplying spare parts worldwide.

If you have access to "Monacor", they have a 2x100kc pot as a sparepart for their PMX600 desk (pos. "VR106&quot, at a very good price.

Also http://www.electrovalue.co.uk seems to carry the Neg. Log. Dual Pot. (Thanks Nat!)

And, for US; http://www.smallbearelec.com (Thanks Ed Anderson)

If you're out of luck regarding sourcing the neg. log. pots, they can be made this way:

You take a standard 2x100K log pot, of the type where the two tracks are facing each other - that is, the wiper of the pots are in the center, between the two carbon tracks. It has to be this kind of pots, and it's naturally also imperative that it is a type that can be taken apart and assembled again..

This kind of pots consist of a log section and a neg.log. section..

When you take this apart and change the position of the two tracks, so the back one goes to the front and vice versa, they will now act like a neg.log. potentiometer. We did this in the good old days, before we could afford having pots built to specs..

اینم لینک تصاویر مربوط به نحوه منفی کردن یک پتانسیومتر لگاریتمی:

http://www.gyraf.dk/gy_pd/calreq/magnus_j/rebuilding_pot.htm

ممنون می شم اگر می دونید به من کمک کنید چون بدجوری گیر کردم.با تشکر :sad:

پاسخ : نیازمند کمک در رابطه با ولوم نگاتیو لگاریتم!!!!!

کسی اطلاع نداره رفقا؟؟؟ :cry:

دیدگاه

سلام
      ولوم لگاریتمی اینطوریه که وقتی ولوم رو میچرخونید یکدفعه صدا زیاد میشه و وقتی به اخر میرسه صدا تا اخر زیاد میشه و ولوم خطی اینطور نیست یعنی همینطور که ولوم رو می چرخونید اروم اروم صدا زیاد میشه
      در مورد ولوم لگاریتمی من تا اونجایی که چند جا دیدم فک کنم همشون منفی هستن
      شما برو یه ولوم لگاریتمی بگیر مشکلی نداره بزاری جواب میده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
        سلام
        ولوم لگاریتمی اینطوریه که وقتی ولوم رو میچرخونید یکدفعه صدا زیاد میشه و وقتی به اخر میرسه صدا تا اخر زیاد میشه و ولوم خطی اینطور نیست یعنی همینطور که ولوم رو می چرخونید اروم اروم صدا زیاد میشه
        در مورد ولوم لگاریتمی من تا اونجایی که چند جا دیدم فک کنم همشون منفی هستن
        شما برو یه ولوم لگاریتمی بگیر مشکلی نداره بزاری جواب میده
        مرسی از پاسختون.حالا از اون تصویر ها و توضیحات سر در آوردی شما؟؟اون دو قسمت رو با هم عوض کرده؟؟؟

دیدگاه

این ولوم در این مدار جهت کم وزیاد کردن صدا به کار نمی ره که بشه باهاش حدودی برخورد کرد بلکه برای تعیین بازه فرکانسی هست که با چرخش اون از 450 هرتز تا 5000 هرتز رو پوشش میده وبا استفاده از یک ولوم خطی مقدار گین این بازه رو تغییر می ده بنابر این باید دقیق ساخته بشه وگرنه طی کار آدم رو دچار اشتباه می کنه چون 1k تا 3K هرتز کلی تفاوت داره از لحاظ صوتی.

دیدگاه

پاسخ : نیازمند کمک در رابطه با ولوم نگاتیو لگ

سلام

برای اینکار به ولوم دوبل نیازه

من یکم فکر کردم و این به نظرم رسید که از نظر ریاضی هم به نظر درسته که تو عمل هم درست خواهد بود.

جای دو تا صفحه های کربنی باید با هم عوض بشه ، جلویی بره عقب و عقبی بیاد جلو ...

در ضمن این ولوم های ارزون قیمت لگاریتمی هیچکدوم واقعآ لگاریتمی نیستن ، ام از نصف ماکزیمم مقاومتشو رفتار تقریبآ لگاریتمی پیدا میکنن که دلیلش تنظیم غیر متناسب ماده نیمه رسانا روی محیط دایره کربنی هستش.

امیدوارم بتونه کمک کنه ...

teron.tk/up/470dce917e7c.jpg
            دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نیازمند کمک در رابطه با ولوم نگاتیو لگ

نوشته اصلی توسط nn20
              سلام

برای اینکار به ولوم دوبل نیازه

من یکم فکر کردم و این به نظرم رسید که از نظر ریاضی هم به نظر درسته که تو عمل هم درست خواهد بود.

جای دو تا صفحه های کربنی باید با هم عوض بشه ، جلویی بره عقب و عقبی بیاد جلو ...

در ضمن این ولوم های ارزون قیمت لگاریتمی هیچکدوم واقعآ لگاریتمی نیستن ، ام از نصف ماکزیمم مقاومتشو رفتار تقریبآ لگاریتمی پیدا میکنن که دلیلش تنظیم غیر متناسب ماده نیمه رسانا روی محیط دایره کربنی هستش.

امیدوارم بتونه کمک کنه ...

teron.tk/up/470dce917e7c.jpg
              خیلی خیلی لطف کردی رفیق بابت جوابت و اون نمودار که برام رسم کردی فکر می کنم همین باشه با توجه به تصاویر و توضیحات سایت هم همینو گفته انگار :agree:.حالا ولوم لگاریتمی توی امجد پیدا میشه؟؟

دیدگاه

حالا یه چیزی،اگر اینکارو کنم بعد بخوام با مولتی متر اندازه گیری کنم وببینم رفتار این ولوم درست تغییر می کنه یا نه چطور باید اینکارو بکنم؟؟ :question:

دیدگاه

خوب حالا اگه جای دو صفحه کربنی رو با هم عوض کنی چه فرقی میکنه؟
                  میشه لگاریتمی نگاتیو ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
                    خوب حالا اگه جای دو صفحه کربنی رو با هم عوض کنی چه فرقی میکنه؟
                    میشه لگاریتمی نگاتیو ؟
                    منظقا باید بشه با توجه به توضیحاتی که جناب nn20 هم دادن روی نمودارها.

دیدگاه

دوستان من طی تحقیقاتم Big Grinمطالب جالبی پیدا کردم برای تبدیل پتانسیومتر خطی به لگاریتمی،آنتی لگاریتمی و لگاریتم-آنتی لگاریتمیIdea

لینک مطلب رو اینجا قرار می دم وبعد از اینکه خودم هم تست کردم نتیجش رو اینجا عنوان می کنم.کسی هم اگر امتحان کرد نتیجه رو به بقیه هم بگه.ممنون.Smile

http://music-electronics-forum.com/attachments/737d1181440399-pot_taper_amz.pdf

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X