اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص فرکانس 2 موج که روی هم سوارن.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص فرکانس 2 موج که روی هم سوارن.

چطوری میشه 2 موج که روی هم سوارن رو تشخیص داد؟

مثلا این که یه موج 1209Hz روی 697Hz سواره و درواقع یه دکمه یک تلفن هستش:

پاسخ : تشخیص فرکانس 2 موج که روی هم سوارن.

اگر هدفتون سیگنالهای تون مربوط به تلفنه چرا از آی سیها مخصوص این کار مانند MT8870 استفاده نمیکنید.
    البته اگر بصورت کلی به قضیه نگاه کنیم یک راه حل شما میتواند استفاده از فیلترهای میانگذر باند باریک باشد
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
      اگر هدفتون سیگنالهای تون مربوط به تلفنه چرا از آی سیها مخصوص این کار مانند MT8870 استفاده نمیکنید.
      البته اگر بصورت کلی به قضیه نگاه کنیم یک راه حل شما میتواند استفاده از فیلترهای میانگذر باند باریک باشد
      اصلش 5 تومنه تازه یه کریستال خیلی ( بنظر من ) کمیاب هم داره در صورتی که اگر با میکرو بشه راش انداخت خیلی جالبتر و کم هزینه تر میشه ولی بیشتر برای یادگیری میخام با این موضوع در گیر بشم.

دیدگاه

ok
        یک روش سرراست همون طراحی narrow band pass filter هست که چون شما هشت عدد فرکانس مختلف دارید حجم مدار زیاد میشه و مشکلاتی مانند هزینه هم باقی هست.
        پس بنابراین بدنبال روشهای نرم افزاری باشید. بهتر است چند وقت پیش یک پیاده سازی نرم افزاری با میکرو pic توی اینترنت دیدم که متاسفانه لینکشو ندارم الان
        ولی کار شما بگونه پردازش سیگنال خواهد بود. و برای اینکار قدم اول نمونه برداری از سیگنال است. و بعد پردازش اون
        ولی من خودم یک روش به ذهنم رسید شاید پیاده سازیش ساده تر باشه به این شرح که
        شما 8 تا فرکانس مختلف از محدوده تقریب 700 تا 1500 هرتز دارید. حالا با یک مدار Sample and hold خارجی( مال میکرو بدرد نمیخوره)
        در لحظه t نمونه برداری کنید بعد با مبدل adc میکرو اون رو بخونید بعد برای فرکانس اول که حدودای 700 هرتزه زمان یک سیکل رو حساب کنید و به کمک تایمر در زمان t+T نمونه برداری دومتون رو انجام بدید و توسط مبدل اون رو بخونید در صورتی که دو قرائت یکسان بود یعنی ما یک سیگنال در این فرکانس داریم برای اطمینان بیشتر میتونیم تعداد نقاط رو مثلا چهار تا در نظر بگیرید.
        برای فرکانسهای دیگر DTMF هم به این صورت عمل کنید. به این ترتیب دو فرکانسی که مورد نظر است پیدا میشود.
        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

FFT اسیلسکپ هم همینطوری کار میکنه؟ اونم باید خوب نتیجه بده ، در موردایده شما هم دارم تحقیق میکنم این سمپل اند هولد دیگه چیه! :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
            این سمپل اند هولد دیگه چیه! :eek:
            سمپل اند هولد از اسمش معلومه : نمونه برداری و نگهداری نمونه!
            یک قسمت از عملیات تبدیل آنالوگ به دیجیتال این قسمته . نمونه برداری و تثبیت نمونه تا زمان تبدیل . که در زمان تبدیل سیگنال با تغییر نمونه قرائتمون بی اعتبار نشه.
            طرح ساده اش (غیر کاربردی ) یک خازنه که با یک کلید به صورت موازی به زمین وصله ! سیگنال رو که به خازن میدید خازن به اندازه اون شارژ میشه و دیگه تغییر نمیکنه.بعد از نمونه برداری ADC ، خازن توسط کلید دشارژ میشه و آماده برای نمونه بعدی میشه .
            فکر میکنم خود آی سی های ADC همچین واحدی رو بصورت داخلی داشته باشند .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
              سمپل اند هولد از اسمش معلومه : نمونه برداری و نگهداری نمونه!
              یک قسمت از عملیات تبدیل آنالوگ به دیجیتال این قسمته . نمونه برداری و تثبیت نمونه تا زمان تبدیل . که در زمان تبدیل سیگنال با تغییر نمونه قرائتمون بی اعتبار نشه.
              طرح ساده اش (غیر کاربردی ) یک خازنه که با یک کلید به صورت موازی به زمین وصله ! سیگنال رو که به خازن میدید خازن به اندازه اون شارژ میشه و دیگه تغییر نمیکنه.بعد از نمونه برداری ADC ، خازن توسط کلید دشارژ میشه و آماده برای نمونه بعدی میشه .
              فکر میکنم خود آی سی های ADC همچین واحدی رو بصورت داخلی داشته باشند .
              آهاااان آره فهمیدم چیه... ولی خوب چرا! مبدل آنالوگ به دیجیتال مشکلش چیه؟

دیدگاه

یه برنامه اکولایزر صوتی گرافیکی با avr یکی از بچه های همین سایت انجام داده بود. البته قسمتی از برنامه ش از برنامه اقای چان بود که فوریه رو میگرفت. چون فرکانس شما هم تو محدوده صوت هستش میتونید از اون استفاده کنید.

دیدگاه

مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو هم همین s & h رو داره ولی خیلی از لحاظ زمانی دقیق نیست یعنی نمیتونی مثلا با یک ثابت زمانی خاص نمونه برداری کنی
                  در مورد روشهای نمونه برداری هم آی سی های خاصی برای این کار وجود داره به عنوان نمونه LF398
                  میتونی با یک سوئیچ دیجیتال و پ امپ (TL072) هم خودت بسازی به این ترتیب که ورودی سیگنال رو با یک کلید میدید به پایه مثبت پ امپ و یک خازن با نشتی کم هم میزنید به همون پایه و بعد از چند لحظه کلید رو قطع میکنید و پایه منفی پ امپ رو مستقیم به خروجی میدید( بصورت بافر) و هر زمان که خواستید بوسیله میکرو سیگنال رو از خروجی پ امپ میخوانید.
                  مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

جناب آروین در صورتی که بخواهید بصورت اصولی کار کنید
                    و نوع فرکانس و تعداد انها هم مشخص نباشه بایستی از مباحث مربوط به تجزیه و تحلیل سیستمها استفاده کنید و بنظر من روشهای که صحبت شده تو پستهای قبل راهکار خوبی نیستند
                    باید از روابط ریاضی استفاده کرد و شکل موج رو بسط داد و ... خودم الان حضور ذهن ندارم راجع بهش مال 12و13 سال پیش بود که خوندم
                    موفق باشی
                    هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DDR3
                      جناب آروین در صورتی که بخواهید بصورت اصولی کار کنید
                      و نوع فرکانس و تعداد انها هم مشخص نباشه بایستی از مباحث مربوط به تجزیه و تحلیل سیستمها استفاده کنید و بنظر من روشهای که صحبت شده تو پستهای قبل راهکار خوبی نیستند
                      باید از روابط ریاضی استفاده کرد و شکل موج رو بسط داد و ... خودم الان حضور ذهن ندارم راجع بهش مال 12و13 سال پیش بود که خوندم
                      موفق باشی
                      منم اون روش هارو متوجه نشدم . میشه مرجع بدی برم دنبالش؟

دیدگاه

کتاب تجزیه تحلیل سیستمها رو یه نگاهی بهش بنداز
                        اما اگر قبلا نخونده باشی اون رو یه حال اساسی بهت میده
                        چون کتاب پر محتوایی هست
                        موفق باشی
                        البته می تونی یه کاری دیگه هم انجام بدی
                        به یه نفر که داره درس میخونه و بقول معروف ONLINE هست بگی برات محاسباتش رو بنویسه و حالش رو ببری
                        هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          اصلش 5 تومنه تازه یه کریستال خیلی ( بنظر من ) کمیاب هم داره در صورتی که اگر با میکرو بشه راش انداخت خیلی جالبتر و کم هزینه تر میشه ولی بیشتر برای یادگیری میخام با این موضوع در گیر بشم.
                          درود.
                          جوان قیمتش رو 1000 و eca هم 1400 زده.
                          اگه کاربردت دقیقا برای تلفن هست بهتره از همین ای سی استفاده کنی.
                          اگه می خوای خودت بسازی دیتاشیت همین ای سی رو نگاه کن. دو تا فیلتر داره برای فرکانس های بالا و پایین. بعدش پردازش برای تشخیص فرکانس. در ضمن فیلترش فرکانس 440 و 350 هم حذف میکنه.
                          راه دیجیتال دیگه اینه که fft بگیری و دو تا پیک فرکانس رو در بیاری که شاید برای avr خیلی شدنی و معقول نباشه.
                          یه راه دیگه اینکه چون فرکانس ها رو می دونی چیا هستن، بیای و یه جورایی سرچ انجام بدی. اگه انالوگ بخوای باید طول زمانی دوتا فرکانست زیاد باشه. اگه دیجیتال بخوای یک زمان خاص نمونه میگیری و ذخیره میکنی.
                          کاری که انجام می دی اینه که 8 تا فرکانس اصلی رو یکی یکی در سیگنال ورودی ضرب می کنی و بعد یه فیلتر پایین گذر تشخیصش میدی.
                          ضرب کردن هم احتمالا ای سی گرون می خواد، می تونی به جای اون، با یه انالوگ سوئیچ قطع و وصل کنی.
                          برای دیجیتال هم نمونه برداری رو با 8 تا فرکانس انجام میدی و داخل میکرو به جای فیلتر پایین گذر، مثلا میانگین میگیری.

هر کدوم از این روشها نیاز داره که 8 فرکانس رو دقیق تولید کنی و احتمالا نیاز به همون کریستالی که خودت گفتی داری.

ممکنه راه میانبر دیگه ای هم باشه که نیاز به بررسی و فکر خلاقانه داره. مثلا از تعداد عبور از صفر ها در یک بازه مشخص شاید بشه فرکانسها رو تشخیص داد. (حتی به صورت اماری)
                          مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                          از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                          جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                          اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

یه فیلتر پایین گذر و بالا گذر ساختم که روی فرکانس 1Khz تنظیم شده و 3dB- که نمیدونم این آخری چیه. اگه میشه یکم در موردش توضیح بدید چون فکر کنم اشکال همینجاس.
                            خیلی توی طرح اسیلسکپش معلوم نیست ولی توی FFT کاملا مشخصه که داره جدا میشه از هم...

دیدگاه

مرتبه فیلترت رو باید بالا ببری. توی 8870 مرتبه فیلتر 6 هست.
                              مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                              از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                              جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                              اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X