اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یکسو سازی سه فاز برای سوییچینگ igbt

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یکسو سازی سه فاز برای سوییچینگ igbt

سلام. :agree: دوستان من برای پروژه دانشگاهی به طراحی یکسو ساز سه فاز برای سوییچینگ igbt نیاز دارم.ولتاژ 380 ولت سه فاز به صورت تمام موج با فیلتر خازنی ماکزیمم جریان هم حدود 150 آمپر،از اساتیدی که در این زمینه اطلاعات دارن خواهش می کنم کمکم کنن. :NO: اینکه برای یکسو سازی چه پل دیودی مناسبه و ظرفیت فیلتر خازنی به چه صورتی باید باشه؟ توی اینتر نت هرچی سرچ کردم چیزی پیدا نشد..
    ممنون :bye

پاسخ : یکسو سازی سه فاز

با تریستور من میدونم این جریان ها رو مستقیم میکنن یا یه همچین چیزی. در ضمن برای شارژ خازن هم مدارات خاصی میزارن .

دیدگاه

تریستورو نمیدونم ولی فکر میکنم با دیود یکسو بشه بهتره..مشکل من محاسبه فیلتر خازنیشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط neda_003
        تریستورو نمیدونم ولی فکر میکنم با دیود یکسو بشه بهتره..مشکل من محاسبه فیلتر خازنیشه
        فرمول محاسبه ولتاژ خازن اینطوری میشه:
        CV=IT

I= جریان مصرفی از خازن به آمپر
        T= زمان به ثانیه
        V= مقدار ریپل ولتاژ که مورد قبول شماست.

دیدگاه

مرسی ولی دوست عزیز مقدار ریپل مورد قبول یعنی چی؟من میخوام اینو برای تغزیه igbt توی فرکانس حدود 16کیلو هرتز یکسو کنم...حدود جریانی هم که کشیده میشه نهایتا 160 امپره..حالا اینکه از چه پل دیودی استفاده کنم و مقدار خازنو دقیقا چجوری محاسبه کنم برام سواله

دیدگاه

فرمول رو اقا اروین لطف کردن گفتن. تنها نکته این سیستم اینه که برای 150 امپر بانک خازنی بزرگی میشه که این حجم زیاد خازن در لحظه قطع یعنی دشارژ کامل وقتی بخواد شارژ بشه جریان زیادی میکشه و باعث سوختن که چه عرض کنم تو این جریان ترکیدن دیودها میشه.
            شما باید یه مقاومت با ورودی کل مدار سری بکنید . بعد از شارژ خازنها دو سر مقاومت را با یک رله اتصال کوتاه بکنید. اینطوری لحظه اول که خازنها خالی هستن با مقاومت شارژ میشن و جریان زیادی نمیکشن. و بعد از اینکه شارژ شدن دو سر مقاومت اتصال کوتاه میشه و مقاومت از مدار خارج میشه.

دیدگاه

سلام دوست عزیز من توی یکی از کارخونه ها یبار این سیستمو دیدم که برای یجور کوره القایی بود که اونا سه فازو مستقیم به پل دیود وصل کرده بودن و خروجی دیود یخ هازن 60 میکرو فاراد 1450 ولت رو موازی کرده بودن با یه چیزی که چند تا سیم پیچ و فریت بود..فکر می کنم حالت فیلتر هارمونیک بود...مشکل من اینه که ابعاد اون خازن خیلی کوچیک بود و من هرجوری محاسبه کردم نفهمیدیم چرا این ظرفیتو استفاده کرده بودن

دیدگاه

اینکه اونا چرا از ظرفیت پایین خازنی استفاده کرده بودن باید بررسی بشه که طراحیشون چطوری بوده. ولی این ظرفیت پایین نیازی به مقاومت شارژ اولیه نداره. ولی جریان 150 امپر خازن زیادی لازم داره. اون سیم پیچ هم بسته به جاش کارهای مختلفی انجام میده. اگه تو ورودی بوده اسمش emi و برای جلگیری از تاثیر گزاری فرکانس کاری سیستم روی شبکه س.

دیدگاه

ماکزیمم جریان ما به ندرت به این امپر میرسه چون میگفتن اون کوره 100 کیلو واته من به این جریان رسیدم شایدم اشتباه حساب کردم :redface: ولی اون فیلتره مطمعنم که بعد از خازن بود :icon_razz:

دیدگاه

خب احتمالا طراحای اون سیستم نیازی ندیدن که ولتاژ ورودی کوره dc کاملا صاف باشه. البته اگه ورودی 3 فاز تمام پل یکسو بشه خروجیش تقریبا صافه و بینیاز از خازنه. اون فیلتر هم احتمالهای زیادی برای کاربردهای مختلف وجود داره. یکیش استفاده از روش z surce برای بالا بردن ولتاژ هستش. ممکنه emi هم باشه. همچنین اگه بعد از سوییچ ها باشه ترانس مچینگه. به هر حال باید نقشه باشه تا دقیقا بفهمیم سلفها چی بودن. به هر صورت هدف از گزاشتن خازنها صاف کردن ولتاژ نبوده. خازنهای x بودن احتمالا. مکمل شبکه emi هستش.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                      خب احتمالا طراحای اون سیستم نیازی ندیدن که ولتاژ ورودی کوره dc کاملا صاف باشه. البته اگه ورودی 3 فاز تمام پل یکسو بشه خروجیش تقریبا صافه و بینیاز از خازنه. اون فیلتر هم احتمالهای زیادی برای کاربردهای مختلف وجود داره. یکیش استفاده از روش z surce برای بالا بردن ولتاژ هستش. ممکنه emi هم باشه. همچنین اگه بعد از سوییچ ها باشه ترانس مچینگه. به هر حال باید نقشه باشه تا دقیقا بفهمیم سلفها چی بودن. به هر صورت هدف از گزاشتن خازنها صاف کردن ولتاژ نبوده. خازنهای x بودن احتمالا. مکمل شبکه emi هستش.
                      [img][/img]
                      احتمالا حق با شماست...خازن دقیقا بعد از پل دیود نصب شده بود مطمعنم که ترانس مچ نبوده...راجع به شبکه emi هم اصلا اطلاعات ندارم :redface:

دیدگاه

..

دیدگاه

لطفا به این نکته توجه کنید که یکسوسازی سه فاز با تکفاز بسیار تفاوت داره
                          خروجی تمام پل در تکفاز یک شکل موج با نوسان 0 تا 100 درصد مقدار ماکزیمم است و خازن بزرگی در نتیجه نیاز دارد
                          ولی در سه فاز اولا هرفاز با بعدیش 120 درجه اختلاف فاز داره و اگر شکل منحنی یکسو شده بعد از پل را در نظر بگیرید(بدون هیچ خازنی)
                          نوسان کمی دارد یعنی بین 90 تا 100 درصد ولتاژ پیک و در بسیاری موارد دیگر خازن نمیگذارند و یا یک خازن بسیار کوچکتر نسبت به جریانهای مشابه نسبت به تکفاز
                          روش محاسبه خازن در حالت کلی به این فرمه که ما یک انرژی ذخیره شده در خازن داریم که میشه نصف ظرفیت ضرب در ولتاژ به توان دو از طرفی انرژی مصرفی میشه ولتاژ در جریان در زمان بعد زمان بین ماکزیمم ولتاژ پل دیود تا مینیمم رو حساب میکنیم در تکفاز میشه یک چهارم پریود یعنی 5 میلی ثانیه ولی در سه فاز میشه یک دوازدهم پریود یعنی 1.6 میلی ثانیه و در صد ریپل مجاز رو که در نظر بگیریم براحتی قابل محاسبه است فکر کنم از مسائل درس مدار بود به دلیل محدودیت در نوشتن روابط متاسفانه نمیتونم کامل بنویسمش
                          بهرحال تجربه من میگه که با یک خازن 1000 میکروفاراد برای جریان مورد نظر یکسوسازی قابل قبولی خواهید داشت
                          در ضمن در جریانهای بالا معمولا از تریستور با هیت سینک مناسب استفاده میکنند. و در مدار راه انداز هم اگر احتمال جریان زیاد استارت اولیه باشد تمهیداتی مانند سافت استارت در نظر میگیرند.
                          مهم نیست چه مدرکى دارید
                          مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط neda_003
                            مرسی ولی دوست عزیز مقدار ریپل مورد قبول یعنی چی؟من میخوام اینو برای تغزیه igbt توی فرکانس حدود 16کیلو هرتز یکسو کنم...حدود جریانی هم که کشیده میشه نهایتا 160 امپره..حالا اینکه از چه پل دیودی استفاده کنم و مقدار خازنو دقیقا چجوری محاسبه کنم برام سواله
                            این موج خروجیه وقتی خازن نداره البته 2 تا از فازهای ورودی رو حذف کردم که دیده بشه چه بلایی سرش اومده:

حدود 150 ولت پیک تا پیک ریپل دارین که اگر بخاین کمش کنید اینطوری حساب میکنین:
                            مثلا ریپل مجاز رو حد اکثر 50V در نظر میگیریم همونی که 150 بود
                            زمان هم میشه 1/300=0.00333
                            جریان هم 150
                            میشه 0.00333*150 و جوابش تقسیم بر 50 = 0.01F خازن

که اون ریپل باید کم به 50 ولت کاهش پیدا کنه ولی من با شبیه سازی نتونستم درشبیارم نمیدونم چرا! :eek: میدونم که فرمول درسته ولی تو عمل شبیه سازی جواب نداد!
                            در ضمن این خازن حدود
                            0.00333*150=0.5 زمان تخلیه در هر ثانیه
                            اگر مقاومت داخلیش 0.05 باشه 150*150*0.05=1125 *0.5=[glow=red,2,300]562W[/glow] باید بتونه دفع حرارت کنه وگرنه داغون میشه.

پس نظر من به نظر مهدی نزدیکتره و اون خازن با اون حجمو ولتاژ قطعا" نمیتونه خازن ریپل گیر باشه و 100% خازن نویزگیره و عملا به صرفه هم نیست.

دیدگاه

اقا اروین اگه تمام موج یکسو شده باشه اختلاف فاز میشه 60 درجه. شما همینو به صورت شیش فاز برو.
                              گفتم که به احتمال بالا اون خازن اصلا صافی تغذیه نبوده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X