اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جایگزینی LCD با سون سگمنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جایگزینی LCD با سون سگمنت

سلام بر مهندسان عزیز :biggrin:

در یک پروژه من باید نتیجه ای خروجی 2 سنسور را و یک مقدار محاسباتی ( در کل سه عدد سه رقمی ) رو روی LCD نمایش بدم موفق به این کار شده ام اما :
    1.اگر بخواهم از 3 سون سگمنت سه رقمی استفاده کنم پیشنهاد شما دوستان چیه؟ با توجه به اینکه عدم مشغول بودن میکرو من ATMEGA8 خیلی مهمه چون بیشتر وقت در حال سنس کردن 2 کمیت در زیر برنامه میباشد
    2.قیمت و جریان مصرفی سون سگمنت در مقایسه با LCD چگونه است؟یکی از دلایل جایگزینی سون سگمنت به جای LCD کاهش هزینه و توان مصرفی اونه آیا درسته؟
    3.ممنون اگه راهنمایی بفرمایید :read:

پاسخ : جایگزینی LCD با سون سگمنت

سلام
    مسلما نمیتونید 3تا 7سگمنت 3رقمی! رو یه طور همزمان به میکرو وصل کنید چون اینطوری 63تا پین میکرو نیاز هستش!!!
    راه دوم هم مالتی پلکس کردن هست که میتونه گزینه مناسبی باشه...

ولی اگه از شیفت رجیستر یا دیکودر استفاده کنید دیگه نیازی به مالتی پلکس کردن نیست و با تعداد پین خیلی کمتر میتونید 7سگمنت ها رو راه اندازی کنید و دیگه میکرو هم مشغول نمیشه...قیمت هر 7سگمنت 3تایی 800 تومن هست ولی LCd 10000 هستش...ولی از لحاظ توان مصرفی با 3تا 7سگمنت 3تایی قطعا مصرف از یک LCD بیشتر میشه!
    موفق باشین
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

سپاس گزارم مهندس
      1. مگر جهت نمایش رقم نیاز به رفرش نیست پس چگونه وقت میکرو گرفته نمیشه؟ اگه رفرش نیاز باشه چقدر زمان نیاز داره؟
      2.از مبل های BCD یه سون سگمنت استفاده کنم فقط به این آسی نیاز دارم به لچ نیازی نیست؟
      3.در خصوص توان مصرفی مطمئن هستین ؟فکر کنم قیمت LCD 16*2 حدود 15000 هستش.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط honestman
        سلام بر مهندسان عزیز :biggrin:

در یک پروژه من باید نتیجه ای خروجی 2 سنسور را و یک مقدار محاسباتی ( در کل سه عدد سه رقمی ) رو روی LCD نمایش بدم موفق به این کار شده ام اما :
        1.اگر بخواهم از 3 سون سگمنت سه رقمی استفاده کنم پیشنهاد شما دوستان چیه؟ با توجه به اینکه عدم مشغول بودن میکرو من ATMEGA8 خیلی مهمه چون بیشتر وقت در حال سنس کردن 2 کمیت در زیر برنامه میباشد
        2.قیمت و جریان مصرفی سون سگمنت در مقایسه با LCD چگونه است؟یکی از دلایل جایگزینی سون سگمنت به جای LCD کاهش هزینه و توان مصرفی اونه آیا درسته؟
        3.ممنون اگه راهنمایی بفرمایید :read:
        در مورد مصرف شما بهتره lcd یک سطری استفاده کنی چون مصرفش کمتره و کدشم آسونتره و جای کمتری میگیره از حافظه میکرو. بیشترین مصرف lcd نور background اشه ، که اونم میتونی با چند خط اضافه و یه فتوسل و یه ترانزیستو کم و زیاد کنه . که دیگه بهینه شه !
        hi miami

دیدگاه

سپاس گزارم مهندس
          1. مگر جهت نمایش رقم نیاز به رفرش نیست پس چگونه وقت میکرو گرفته نمیشه؟ اگه رفرش نیاز باشه چقدر زمان نیاز داره؟
          2.از مبل های BCD یه سون سگمنت استفاده کنم فقط به این آسی نیاز دارم به لچ نیازی نیست؟
          3.در خصوص توان مصرفی مطمئن هستین ؟فکر کنم قیمت LCD 16*2 حدود 15000 هستش.
          1-نه دیگه...رفرش کردن مال وقتیه که میخوای مالتی پلکس کنی...که واسه هر رقم 5میلی ثانیه باید نگه داری..اینجوری در روند اجرای برنامه هم تاخیر ایجاد میشه...فک کنم این روشو واسه کارایی که فقط قراره با 7سگمنت کار کنه استفاده کنن...مثل تایمر و کانتر و این حرفا
          2-در مورد شیفت رجیستر کار نکردم...ولی با آیسی شماره 7447 یا 4511 میشه...یه سرچی کنید دستتون میاد
          3-تو فروشگاه eca همینجا 10500 هستش...شهر ما که قیمت قطعات نجومیه میده 11 تومن! :biggrin:
          توان مصرفی هم همونطور که دوست دیگه مون گفتن بک لایت مصرفش زیاده ولی از مجموع 9 تا 7سگمنت کمتره...

www.intelart.ir

دیدگاه

ممنون عزیزان

یادم رفت !!! البته میخوام در استفاده از پایه ها ی میکرو صرفه جویی هم بشه ،یعنی این سه سری سگمنت رو می خوام با یک مبدل راه اندازی کنم شدنی هستش؟

دیدگاه

ممنون عزیزان

یادم رفت !!! البته میخوام در استفاده از پایه ها ی میکرو صرفه جویی هم بشه ،یعنی این سه سری سگمنت رو می خوام با یک مبدل راه اندازی کنم شدنی هستش؟
              بفرما:

http://electeronic.blogfa.com/post/6...B1%D9%84%D8%B1

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=30178.0

www.intelart.ir

دیدگاه

خودمم یاد گرفتم...روش باحالیه!

www.intelart.ir

دیدگاه

بسیار ممنون

میرم دنبالش :smile:

دیدگاه

با سلام

خیلی راحت با استفاده از MAX7219 و یا MAX7221.pdf بدون نیاز به رفرش و ..... وتنها با سه پایه میکرو ( Spi ) میتونی 8 تا سون سگمنت را بصورت مولتی پلکسر راه اندازی کنید دیتا شیت بسیار کاملی هم دارد

دیدگاه

سپاس

1.در حال حاظر از spi سخت افزاری میکرو استفاده شده ، ایرادی نداره همزمان از نرم افزاری هم استفاده کنم ؟
                      SMD این آسی ها گیر میاد ؟
                      2. چه قدر از وقت میکرو رو میگیره؟ زمان بر هستش؟

دیدگاه

سپاس

1.در حال حاظر از spi سخت افزاری میکرو استفاده شده ، ایرادی نداره همزمان از نرم افزاری هم استفاده کنم ؟
                        SMD این آسی ها گیر میاد ؟
                        2. چه قدر از وقت میکرو رو میگیره؟ زمان بر هستش؟
                        با سلام

1- احتیاج به SPI دیگری ندارید کافی است پایه Chep Select ) CS ) دیگری انتخاب کنید تا هر موقع که خواستید اطلاعات سون سگمنت را ارسال کنید با Low این پایه اطلاعات را با همان پایه های MOSI ارسال کنید
                        2- سرعت SPI تا 4MHZ میتواند باشد

پیشنهاد میکنم البته ببخشید با توجه به سوالات شما درمورد SPI مطالعه نمایید

دیدگاه

چشم مهندس

ببینم چه کار میکنم :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X