اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد کنترل کننده هیتر با PID

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد کنترل کننده هیتر با PID

سلام...
    من میخوام یه کرسی برقی بسازم ...به نظر شما واسه قسمت کنترلر دما از یه کنترل کننده معمولی on/off با رله استفاده کنم یا برم سراغ طرح های پیچیده تر مثل PID؟
    اصلا از میکروکنترلر استفاده کنم یا برم سراغ طراحی آنالوگ؟
    اینو هم بگم که میخوام سفارشی باشه :nice: یعنی هزینه و ایناش مهم نیست...
    لطفا پبشنهاداتتون رو ارائه کنین... :nerd:
    پیشاپیش ممنون
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

پاسخ : سوال در مورد کنترل کننده هیتر با PID

سلام
    به نظر من یک میکرو کنترلر مثلاatmega8 بزار یک سنسور دما دقیق ( به جزء lm35 ) خروجی با یک opto به رله و ایزوله بازی و بقیه چیزهای که لازم است ....
    موفق باشی :nice:
    خداوندا
    از بچگی به من آموختندهمه را دوست بدار حال که بزرگ شده ام و کسی را دوست می*دارم می گویند:
    فراموشش کن
    دکتر علی شریعتی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط avr1083
      سلام
      به نظر من یک میکرو کنترلر مثلاatmega8 بزار یک سنسور دما دقیق ( به جزء lm35 ) خروجی با یک opto به رله و ایزوله بازی و بقیه چیزهای که لازم است ....
      موفق باشی :nice:
      به نظر شما اگه به جای opto با یک ترانزیستور مثلا BC337 یک ترایاک رو راه بندازم بهتر نیست؟...اینطوری مشکل ضریه خوردن از طرف رله هم نیست....

www.intelart.ir

دیدگاه

خوب opto ایزوله می کنه
        برای گرفتن ضربه از رله دیود هرزگرد و خازن جرقه گیر در قسمت بوبین رله استفاده کنیم.

منظور مدار شکل زیر :NO:
        خداوندا
        از بچگی به من آموختندهمه را دوست بدار حال که بزرگ شده ام و کسی را دوست می*دارم می گویند:
        فراموشش کن
        دکتر علی شریعتی

دیدگاه

خیلی ممنون دوست عزیز
          یه مطلب دیگه
          من میگم حالا که میخوایم از mega8 استفاه کنیم اگه یه PID رو باهاش طراحی کنم بهتر نیست؟اینطوری دما همیشه در نقطه تنظیم ثابت میمونه... :nice:
          فقط یه سوال میمونه : واسه راه اندازی المنت اگه از یه ترایاک استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد؟

www.intelart.ir

دیدگاه

چرا خوب .

مشخصات المنت چی هست ؟
            خداوندا
            فراموشش کن
            دکتر علی شریعتی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط punisher.x64
              سلام...
              من میخوام یه کرسی برقی بسازم ...به نظر شما واسه قسمت کنترلر دما از یه کنترل کننده معمولی on/off با رله استفاده کنم یا برم سراغ طرح های پیچیده تر مثل PID؟
              اصلا از میکروکنترلر استفاده کنم یا برم سراغ طراحی آنالوگ؟
              اینو هم بگم که میخوام سفارشی باشه :nice: یعنی هزینه و ایناش مهم نیست...
              لطفا پبشنهاداتتون رو ارائه کنین... :nerd:
              پیشاپیش ممنون
              بهتره آنالوگ کار کنی. ساده تره هم تعمیرش . البته من همیشه از avr استفاده میکنم میخوای برنامه شو بزارم ؟
              hi miami

دیدگاه

با سلام

1-یه مدار دیمر پیدا کن که با نسبت به نور خروجی را تنظیم می کند به جای فتوسل سنسور دما مقاومتی بزار.

2-اگه خواستی با میکرو بسازی به جای رله بهتره که یک تریاک یا همون مدار دیمر قرار بدی.تا با برش فاز بتونی دمای خروجی را تنظیم کنی

دیدگاه

سلام
                  برای کنترل دما و استفاده از pid باید از تریاک استفاده کنی
                  و همجنین برای کنترل بهتر باید از pid استفاده کنی
                  و همچنین با رله نمیشه دما رو کنترل کرد // چون رله ت زود خراب میشه به علت قطع و وصل های مکرر
                  پس باید دنبال pid باشی
                  من خودم این مشکل داشتم اما متوجه توضیحات کوتاه دوستان نمیشدم راجب مقدار های ضرایب اولیه pid
                  که باید بدستشون بیاری برای محیط کنترل دمات
                  بغیه ش دیگه فرمول کاری نداره با میکرو و دیمر دیجیتال راحت میتونی محل مورد نظرتو کنترل کنی
                  کنترل کننده های on // off همیشه خطا ثابت دارن
                  اگه روش بدست اوردن ضرایب ثابت بلدی به ما هم بگید // مدت هاست درموندیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pesare shoja
                    بهتره آنالوگ کار کنی. ساده تره هم تعمیرش . البته من همیشه از avr استفاده میکنم میخوای برنامه شو بزارم ؟
                    سلام دوست عزیز...اگه داریش که لطف کن و بذار....ممنون میشم ازت

www.intelart.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط avr1083
                      چرا خوب .

مشخصات المنت چی هست ؟
                      المنت 500 وات هست دوست عزیز

www.intelart.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sahel2013
                        سلام
                        برای کنترل دما و استفاده از pid باید از تریاک استفاده کنی
                        و همجنین برای کنترل بهتر باید از pid استفاده کنی
                        و همچنین با رله نمیشه دما رو کنترل کرد // چون رله ت زود خراب میشه به علت قطع و وصل های مکرر
                        پس باید دنبال pid باشی
                        من خودم این مشکل داشتم اما متوجه توضیحات کوتاه دوستان نمیشدم راجب مقدار های ضرایب اولیه pid
                        که باید بدستشون بیاری برای محیط کنترل دمات
                        بغیه ش دیگه فرمول کاری نداره با میکرو و دیمر دیجیتال راحت میتونی محل مورد نظرتو کنترل کنی
                        کنترل کننده های on // off همیشه خطا ثابت دارن
                        اگه روش بدست اوردن ضرایب ثابت بلدی به ما هم بگید // مدت هاست درموندیم
                        سلام

در مورد بدست آوردن ضرایب PID راه های زیادی هست...
                        1- ساده ترینش روش های Ziegler - nichols هستن ( اینجا :http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%...88%D9%84%D8%B2 )
                        برای استفاده از زیگلر و نیکولز باید یه نمودار پاسخ زمانی از سیستم داشته باشین.البته سیستم باید مرتبه اول باشه و نمودارش حالت S شکل داشته باشه...این روش واسه بعضی سیستم های خاص استفاده میشه.با دست هم میشه ضرایب رو بدست اورد oo:

2-روش بعدی انتگرال گیری از خطا هست...اینو باید با نرم افزاری مثل مطلب کار کنید.اساس کار بر این هست که اول بر حسب حدس و آزمایش یه ضریب واسه Kp , Td , Ti در نظر میگیرین و به سیستم پاسخ پله وارد میکنید و بعد رفتارشو مشاهده میکنید به این صورت که برنامه ای که در متلب هست میاد و از راه های مختلف انتگرال خطا رو حساب میکنه : 1-انتگرال گیری از مربع خطا 2- انتگرال گیری از قدرمطلق خطا 3-انتگرال گیری از قدرمطلق خطا در زمان4-انتگرال گیری از مربع خطا در زمان
                        شما باید بر حسب استفاده تون (پاسخ سریع یا پاسخ دقیق یا اورشوت کم و ...) یکی از معیار ها رو انتخاب کنین...از اون به بعد خود برنامه اینقدر واسه اون ضرایب مقدار در نظر میگیره تا خطا به حداقل برسه.این روش هم تقریبی هستش.

3-روش دیگه ای که خودمم ازش استفاده کردم استفاده از برنامه PICLESE و DIGEST هست...با پیکلس شما سیستم رو تعزیف میکنین و یه سری دیتا از پاسخ پله بر حسب زمان بدست میارین بعد با برنامه دایجست این دیتاها رو برحسب یکی از موارد گفته شده(زیگلر-نیکولز یا انتگرال گیری خطا و یا از روش های پیچیده تر ) به برنامه معرفی میکنین بعد از یکمی محاسبات ضرایب رو بهتون حاضر و آماده تحویل میده! :nice:

تو این حالت خاص (کرسی برقی) میشه بعد از روشن کردن المنت با استفاده از یه میکرو یه سنسور دما از دمای محیط نمونه بگیریم و بعد با دایجست ضرایب دقیق PID رو بدست بیاریم.

4-روش های نوین مثل کنترل فازی و الگوریتم ژنتیک هم هست که ترم بعد داریم :mrgreen:

این لینک هم پروژه آخر ترم خودمه واسع استفاده از زیگلر و نیکولز...حتما بخونش کامل همه چی دستت میاد.
                        http://www.mediafire.com/?201v10pkgvqxytb

www.intelart.ir

دیدگاه

اساتید اهل فن میدونید چطوری تریاک رو تریگر کنم؟....منظورم اینه که باید میکرو با برق شهر سنکرون بشه دیگه....اگه نخوایم از ترانس استفاده کنیم به نظرتون میشه با تقسیم ولتاژ و اتصالش به وقفه خارجی در حالت تریگر با لبه بالا رونده سنکرونش کرد؟؟

www.intelart.ir

دیدگاه

از توضیحاتت ممنون
                            :sad:
                            متاسفانه یا خوشبختانه من اصلا رشته دانشگاهیم برق دیجیتال میکرو ووو نبود
                            کمی با برخی مباحث پایه مشکل دارم

این مدار ترایاک // البته به جای moc3041 باید moc3021 استفاده کنی
                            و به جای مقاومت ال ای دی اپتوکوپلر باید از مقاومت 330 استفاده کنی و اون ال ای دی بعد مقاومت حذف کن
                            به جای لامپ میتونی از هیتر استفاده کنی
                            و بجای اون ترایاک باید از bt 139 استفاده کنی

تمام
                            وبعد با نرم افزار اون پایه ال ای دی اپتو کوپلر کنترل کنی
                            که برنامه خودشو داره و باید از اینتراپ خارجی هم استفاده کنی
                            در کل یه تاپیک هست اون کامل توضیح داده
                            سعی میکنم پیداش کنم
                            ما که موفق نمیشیم pid کار کنیم تو انجام بده

دیدگاه

این لینک ها رو ببین

http://s3.picofile.com/file/7409002254/dimer.pdf.html

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=62077.0

ای کاش منم بلد میشدم ضرایب بدست بیارم :cry:
                              ای خدا من چقدر بدبختم :sad:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X