اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با مدار های آنالوگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با مدار های آنالوگ

سلام دوستان
    راستش من هر وقت یه مدار آنالوگ رو تو کتابی یا جای دیگه ای میبینم همش با خودم فکر میکنم کسی که این مدار رو
    طراحی کرده چجوری با چند تا عنصر ساده تونسته اون جوابی رو که میخواسته از اون مدار بگیره؟ oo: راستش متوجه نمیشم
    چجوری مدار مورد نظرم رو تحلیل کنم؟ مثلا اینکه چرا این خازن اینجای مدار کار گذاشته شده یا علت اینکه از سلف تو مدار
    استفاده کرده چیه؟ البته با اصول کار این عنصر ها آشنام اما خوب وقتی تو یه مدار پیچیده ازشون استفاده میشه من تو تحلیل
    کارشون به مشکل میخورم. :cry: در کل میخوام بدونم این طراحی و تجزیه و تحلیل مدار های آنالوگ روش خاصی داره؟ مثلا باید کار
    عملی انجام بدم یا تئوری رو باید قویترش کنم یا اینکه روش خاصی برای این کار هستش؟ از کجا و چه منابعی باید شروع کنم؟
    ممنون میشم از دوستان اگه کمکم کنن تا بتونم با آنالوگ کنار بیام. :nerd:
    Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
    Albert Einstein

پاسخ : مشکل با مدار های آنالوگ

سلام
    تحلیل مدارات آنالوگ از نوع شلوغ و پیچیده یه کم (ازیه کم بیشتر!!) وقت گیره و در بعضی مواقع...... :angry: :angry:
    چیزی که می تونم یگم اینه که باید تحلیل مدارات پایه رو فول باشی.و بتونی یه مدار شلوغ رو به بخش هایی که تحلیلشون رو بلدی تقسیم کنی اینجوری تحلیلش ساده تر می شه. :smile:
    که خود اینم(تقسیم بندی یه مدار شلوغ) نیاز به کار کردن داره. ولی اگه علاقه داشته باشی جالبه. :nice:

یه برنامه تحلیل گرافیکی مدارهای الکترونیکی دیدم که خیلی به خود من کمک کرد.و پیشنهاد می کنم حتما دانلود کنی.مدارهاش آماده است فقط می خواد run کنی! و بصورت گرافیکی ببینی جریان تو مدار از کجا ها عبور می کنه.خیلی جالبه.اکثر مداراتی رو که تو الکترونیک 1 و 2 و تکنیک پالس و مدار مخابراتی دیدیم رو داره.مدار های شلوغ مثل مدار داخلی 741 رو هم داره.
    اینم لینکش:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,12189.0.html

موفق باشید

دیدگاه

همه این مشکلات برمی گرده به فهم مدار
      اصلا مدار یعنی چه؟
      عناصر مداری یعنی چی؟
      عناصر ایده آل یعنی چی؟؟
      تحلیل یعنی چی؟؟
      تحلیل مهندسی یعنی چی؟
      تحلیل مهندسی مدار یعنی چی؟؟

و مهم تر از همه اینکه چطور میشه با مطالعه و آزمایش عناصر فیزیکی برای اونا اقدام به مدل سازی کرد و یا اینکه چطوری فرمول هائی رو که بدست میاریم با توجه به نوع دل خلاصه کرد یا نه تغییرشون داد

یعنی نسبت به نیاز جهت حرکت رو تعیین کرد

خدائی می گم هیچی نمی تونه آدم رو کمک بکنه به غیر
      علاقه به فیزیک ( از هر نوعی)
      مطالعه وافر ریاضیات
      و صد البته بررسی حوزه ریاضیات کاربردی و بسط مفاهیم اون به حوزه عملی یا همون فیزیکی و برعکس تنها راهی که بعد از چند بار شکستی که خوردم حس می کنم درستره و دارم اونو ادامه می دم

موفق باشی

دیدگاه

کلا مدارات توی
        توان
        فرکانس

تفاوت دارند
        بعضی از مفاهیم تحلیل مدار توی این قسمت های باهم ممکنه تفاوت داشته باشه

دیدگاه

سلام سید جان.ممنون از جوابت ولی چند تا سوال برام پیش اومده:
          تو تقسیم یک مدار به چند بخش کار ما ساده تر میشه ،درست،ولی همین طوری که نمیشه مدار رو هر طوری که دلمون خواست تقسیم بندی کنیم،بالاخره یه قواعدی باید داشته باشه مثلا اگه به ما یه مدار گیرنده ی رادیو رو بدن اگه قبلا در موردش مطالعه کرده باشیم و قسمتای مختلفش رو بشناسیم کارمون خیلی راحته ولی اگه قبلا همچین مداری رو ندیده باشیم oo: اون وقت چی کار باید بکنیم؟
          در مورد انتخاب مسیر جریان که فکر کنم یکی از پارامترهای اصلی تو تحلیل مدار باشه،معیار و ملاک ما چیه؟ باید به کاربرد مدارمون توجه کنیم یا با توجه به مسیر جریان هر طبقه(فرض کنیم مدار رو درست تقسیم بندی کردیم و هر بخش رو قبلا جداگانه باهاش برخورد داشتیم و میدونیم مسیر جریانش چیه) باید مسیر رو انتخاب کرد؟

اما در مورد جواب آقا رضا:
          اول سلام.
          آقا رضا من تو مفاهیم پایه مشکلی ندارم.(البته تا اونجایی که میدونم)اینکه مدار چیه و عناصر مداری چی هستن همه به کنار.مشکل اینه که وقتی میخوام یه مدار شلوغ رو تحلیل کنم میمونم که از کدوم روش استفاده کنم بهتره؟ بعضی اوقات اونقدر روش فکر میکنم که اصلا همون ایده ی اولیه هم از یادم میره و ممکنه روشی رو انتخاب کنم که برای اون شرایط درست نباشه و به جواب درست نرسم.مخصوصا اگه سر جلسه امتحان باشم که دیگه کارم تمومه،اضطراب و دلهره و ... :angry:خودتون که بهتر از من میدونید.راستش نمیدونم مشکل اصلی از کجاس،مفاهیم اولیه رو درست نخوندم یا کم تمرین کردم؟ :cry:
          اینکه گفتین فرمول ها رو با توجه به مدل انتخابی خلاصه کنیم با تغییرش بدیم،مگه چقدر فرق بین مدل ایده ال و واقعی هست که ما اینکار رو انجام بدیم؟اگه فرقشون کمه،خوب از همون اول از مدل واقعی استفاده میکنیم.
          اصلا کاربرد مدل واقعی و ایده ال بستگی به چی داره؟ به دقت جواب بستگی داره یا تو نوع جوابی که میگیریم تاثیر میزاره?

خدائی می گم هیچی نمی تونه آدم رو کمک بکنه به غیر
          علاقه به فیزیک ( از هر نوعی)
          مطالعه وافر ریاضیات
          منظورتون از فیزیک چیه؟تمامی مباحث فیزیکه یا فقط بخش های مربوط به الکترونیکش؟ در مورد ریاضی هم به نظر شما کدوم بخشاش برای یه دانشجوی برق ضروری تره؟ مثلا فکر نمیکنم بخشی مثل احتمال به درد ما بخوره.
          کلا مدارات توی
          توان
          فرکانس

تفاوت دارند
          بعضی از مفاهیم تحلیل مدار توی این قسمت های باهم ممکنه تفاوت داشته باشه
          این تفاوتی که گفتین چقدره؟ کمه یا اونقدر زیاده که باید رو هر کدوم مطالعه ی جداگانه داشت؟ میشه یک کمی بیشتر توضیح بدید.
          البته شرمنده که این قدر سوال میپرسم.میدونم سرتون رو درد آوردم. :redface:
          Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
          Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا طیبی پاک
            [color=purple]
            تو تقسیم یک مدار به چند بخش کار ما ساده تر میشه ،درست،ولی همین طوری که نمیشه مدار رو هر طوری که دلمون خواست تقسیم بندی کنیم،بالاخره یه قواعدی باید داشته باشه مثلا اگه به ما یه مدار گیرنده ی رادیو رو بدن اگه قبلا در موردش مطالعه کرده باشیم و قسمتای مختلفش رو بشناسیم کارمون خیلی راحته ولی اگه قبلا همچین مداری رو ندیده باشیم oo: اون وقت چی کار باید بکنیم؟
            اگه هیچ اطلاعی راجع به مدارت نداشته باشی،اصلا ندونی کاربردش چیه و کجا ازش استفاده می شه. به نظر من به ندرت همچین چیزی پیش میاد.(اگه سر جلسه ی امتحان باشه که بلاخره با توجه به سر فصل های اون درس میشه یه کاریش کرد و پیش رفت)
            اگه مثلا تو اینتدرنت به یه مداری برخوردی خوب به هر حال یه توضیحاتی راجه به کاربردش هست که تو تحلیل مدار کمک می کنه چون میدونی آخرش باید به چی برسی،طبقه ی خروجی مدار چه وظیفه ای داره این چیزا یه دیدی واسه تحلیل بهت میده.
            اگه هیچ کدوم از اینا نبود و یه مدار خشک و خالی گذشتن جلوت (بدون هیچ اطلاعاتی) به نظر من اینجوری خیلی سخت و وقت گیره. :angry: :angry:

نوشته اصلی توسط رضا طیبی پاک
            [color=purple]
            در مورد انتخاب مسیر جریان که فکر کنم یکی از پارامترهای اصلی تو تحلیل مدار باشه،معیار و ملاک ما چیه؟ باید به کاربرد مدارمون توجه کنیم یا با توجه به مسیر جریان هر طبقه(فرض کنیم مدار رو درست تقسیم بندی کردیم و هر بخش رو قبلا جداگانه باهاش برخورد داشتیم و میدونیم مسیر جریانش چیه) باید مسیر رو انتخاب کرد؟
            اگه تو یه مدار شلوغ دنبال مسیر جریان عناصرباشی به نظر من خیلی خیلی سخت میشه و بی فایده.
            ببین مدارات شلوغ اکثرا بلوک بلوک تحلیل میشن.چون با یه حساب و کتابی مدار طراحی شده .با چیدن این بلوک ها کنار هم، که هر کدوم یه وظیفه ای دارند و اکثر این بلوک ها آشنا هستند و اگه کمی دقت کنیم قبلا دیدیمشون.
            و راجع به جریانی که پرسیدی :به نظر من هر دویه اینایی که گفتی هست(یعنی هر چی به طبقات خروجی نزدیک تر می شی کاربرد مدار بیشتر باید مد نظر باشه)

حرف آخر این که من اینارو با توجه به اطلاعات ناچیز خودم گفتم.امید وارم بیشتر گیجت نکرده باشم!!! :redface:

یه چیزه دیگه که به خود من خیلی کمک کرد: واسه تحلیل مدار سعی کن چند مدار خاص رو در کنار کسی که تو این زمینه خبره است و با کمک اون تحلیل کنی.این دید خوبی بهت میده و خیلی خیلی می تونه مفید باشه.
            سرتم درد آوردم .

موفق باشید

دیدگاه

سلام

منم با شما موافقم. طراحی مدارات آنالوگ کار دشواریه. به خصوص این که نیازمند شناخت رفتار المان های مختلف در شرایط فیزیکی گوناگون مثل دما ، نویز و ... اثر بارگذاری طبقات مختلف روی هم ، چگونگی استفاده از فید بک و ... است.

ولی چیزی که هست اینه که هر چیزی راه و روش داره و بی حساب و کتاب نیست. من خودم قدیم ها فکر می کردم که این مدارها بیشتر به روش آزمون و خطا طراحی می شوند یعنی مثلا فلان خازن را توی فلان قسمت مدار قرار می دند و آزمایشش می کنند، ولی یک کم که بیشتر درس خوندم مطمئن شدم که این قدر ها هم بی حساب و کتاب نیست.

ضمن این که با بالا رفتن تجربه و سطح علمی ، رفتار المان های مختلف توی دستت می آد که این خودش در طراحی خیلی می تونه کمکت کنه. یعنی یه جورایی ملکه ذهنت می شه...

کتاب طراحی مدارات CMOS آنالوگ نوشته بهزاد رضوی و طراحی فرکانس بالا که هر دو توی فوق لیسانس تدریس میشنه ، شاید بتونه بهت کمک کنه.

در ضمن ، یک جمله هم از یکی از اساتید: این مدارهایی که شاید فقط توی یک کتاب می بینی حاصل چندین دهه تلاش و تحقیق محققینه ، پس لازم نیست از خودت انتظار داشته باشی که چرا من نمی تونم...
              از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
              گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

با سلام
                دوست عزیز اقای رضا طیبی پاک
                ما دو نوع کلی مدار داریم
                1- خطی
                2- غیرخطی
                براساس کاربرد ممکنه ما با مسله توان و فرکانس مواجه بشیم که این مسائل بیشتر رو روش های تحلیل و قانون های که استفاده می کنیم تاثیر می گذاره
                ما دو جور با مدارات برخورد داریم
                1- یا داریم تحلیل می کنیم
                2- یا داریم طراحی می کنم
                این دوتا یه جاهائی با هم فرق دارند هر کدوم سختی های خاص خودشون رو دارند
                حالا برای اینکه بتونیم راحت کار بکنیم باید یادبگیریم که چه طوری مسائل واقعی رو مدل سازی بکنیم یعنی رفتار اون رو با روابط ریاضی بیان بکنیم
                دوست عزیز همه این کارها قبلا شده و ماباید یادبگیریم

حالا مسله اساسی اینه که ما توی مدارهای الکتریکی با حالت خطی و ایده آل عناصر کارداریم
                بعدا یاد می گیریم که با همین عناصر مدارها رو تحلیل بکنیم

اون موقع است که اثراتی که در مدارات واقعی وجود دارندرو با توجه به نوع مدار و مشخصه هائی که دلخواه ماست توی تحلیل مون با استفاده از همون عناصر ایده آل اعمال می کنیم

واقعیتش سخته توضیح دادنش :redface:

ضمنا اگه قرار بود با همه چی واقعی برخورد بکنیم مطمئن باش تا حالا خیلی وقت پیش خود کشی کرده بودیم چون این دفعه خیلی از مفاهیم توی شکم هم دیگه رفته بودن البته رفتند :mrgreen:

در مورد فیزیک
                به نظرتون بین مباحث فیزیک مثل
                فیزیک مکانیک
                فیزیک نور
                فیزیک مغناطیس
                فیزیک الکتریسته
                فیزیک نیمه هادی
                فیزیک حرارت
                و..............

کدوم یکی به مباحث برق ربطی ندارن
                مطالعه اینا مفیده ولی نسبت به نیاز
                چون کسائی هستند که این کار رو برای ما انجام می دند( فیزیکدان ها :biggrin: الهی قربونشون برم )

در مورد ریاضیات
                اقیانوسی که انتها نداره
                ریاضیات مادرش فیزیکه ولی بعضی جاها مسائلی رو میشه مطرح کرد که الانش مفهوم فیزیکی و کاربردی نداره

به نظر من یکی اگه پایه قوی توی مباحث اولیه ریاضیات داشته باشه و اونا رو بتونه همراه با مسائل فیزیکی مطرحه توی رشته مورد علاقه اش بررسی بکنه
                موفقه

برای برق
                پایه جبر قوی
                فهم کامل حساب دیفرانسیل
                حساب انتگرال
                شناخت خوب معادلات دیفرانسیل تا وقتی که به یه معادله می رسه بتونه نوع اون رو تشخیص بده و بره دنبال روش های حل اون
                بعد اینکه که معلومه
                مباحث ریاضی رو از حوزه زمان وارد حوزه فرکانس می کننه و بعد از تحلیل برمیگردند به حوزه زمان
                توی تبدیلات هم
                برای وقایع پیوسته تبدیل لاپلاس و تبدیل فوریه

و برای وقایع گسسته تبدیل z

در کل وقتی که نیاز پیدا می کنید با توجه به مسله باید خوب روش از نظر فیزیکی بحث بکنی و ببینی که کدوم مباحث ریاضی که روی اون مسله بحث می کنند

موفق باشید

دیدگاه

سلام سید جان.
                  ممنون از جوابت.کمکم کرد تا بعضی از مسائل برام روشن و واضح بشه. :job:

اما در مورد آقا ایمان:
                  سلام دوست عزیز.منم در مورد حرفایی که زدی موافقم به جز یک قسمتش.

پس لازم نیست از خودت انتظار داشته باشی که چرا من نمی تونم...
                  اینجوری که شما میگی اگه ما از خودمون انتظار همچین کاری رو نداشته باشیم به نظر من فکر غلطیه.چون اگه همش به خودمون بگیم هنوز این کارا برای من زوده و وقت برای انجامش زیاده و فعلا باید رو تئوری کار کنم،بعد برم سراغ طراحی،در واقع داریم خودمونو گول میزنیم.به قول معروف خیلی زود دیر میشه.نظر من اینه که بیایم کنار یادگیری اصول تحلیل مدار،یه مدار رو هر چند ساده با توجه به دانسته هامون،هر چند اندکم باشن،برای خودمون طراحی کنیم.با این روش به نظر من اگه مداری هم که طراحی کردیم جواب نده حداقلش میفهمیم این روشی رو که برای طراحی این مدار به کار بردیم،مشکل داره.این کار باعث میشه تو آینده از این تجربه هامون برای طراحی های بعدی بهترین استفاده رو بکنیم و بعدشم نشینیم همش حرص بخوریم که این همه درسی که خوندیم هیچ جایی به دردمون نخورد.(یکی بیاد منو از بالای منبر بیاره پایین :mrgreen امیدوارم که تونسته با شم منظورمو درست برسونم راستی این دو تا کتابی که معرفی کردید برای مبتدیاست یا برای از ما بهترونه؟

نوبتی هم که باشه نوبت آقا رضاست:
                  سلام رضا جان.امیدوارم که حالت خوب باشه.

براساس کاربرد ممکنه ما با مسله توان و فرکانس مواجه بشیم که این مسائل بیشتر رو روش های تحلیل و قانون های که استفاده می کنیم تاثیر می گذاره
                  آقا رضا میخوام بدونم روشهایی که ما واسه این دو تا موضوع به کار میبریم با هم فرق دارن یا برای هر دو تاشون از همون روشهای معمول تو تحلیل استفاده میکنیم بعد برای هر کدوم متناسب با اون موضوع بستش میدیم؟
                  حالا مسله اساسی اینه که ما توی مدارهای الکتریکی با حالت خطی و ایده آل عناصر کارداریم
                  یعنی ما اصلا با حالت غیر خطی و ایده ال تو تحلیل سر و کار نداریم؟ حتی وقتی که دقت جواب برامون مهم باشه؟
                  آقا رضا یه لطف میکنی چند تا منبع برای طراحی معرفی کنی که از صفر شروع کرده باشن؟ در مورد ریاضی و فیزیک هم همین طور.
                  البته برای ریاضی من خودم کتاب ایزاک مارون رو دارم ولی ترجمش بعضی جاها بدون تخفیف واقعا افتضاحه.
                  Albert Einstein

دیدگاه

با سلام
                    بابا بزرگ های علم برق برای اینکه بقیه از این موضوع نترسند اومدن نظریه مدار رو اساسی و درست حساب مثل میخ کوبیدند روی زمین بشرئیت
                    در واقع ما توی مدارها همون اولا با این مورد برخورد می کنم که قواعد تحلیل مدار برای مدارهائی که بعنوان مدار گسترده مطرح هستند قابل اعماله یعنی قوانین اصلی کیرشهف به مداراتی که توی اونها ابعاد فیزیکی نقشی توی مدل عناصر ندارن کاربرد داره

انتخاب این راه هم ساده است و هم باعث میشه که به فهم اولیه و خوبی از موضوع رسید

در کل بله روش های مورد نیاز برای تحلیل نسبت به مسائل ممکنه رنگ عوض بکنه یعنی مجبور بشیم از راه های دیگه ای استفاده بکنیم ولی چطوری میشه این موضوع رو تشخیص داد
                    موقعی که بتونم دید فیزیکی خوبی داشته باشیم و گاهی از این مسله داشته باشیم که مدل ما نیاز ما رو در قبال بعد فیزیکی برآورده نمی کنه و مجبور به اصلاح مدل بشیم

پس وقتی که فرکانس کمه و عناصر خطی نیستند مشکلی نداریم ولی وقتی عناصر غیر خطی میشه باز میشه با چند تا تغییر کوچیک توی روش هامون باز تحلیل بکنیم ولی وقتی فرکانس بیش از حد بالا می ره می بینیم که دیگه قضایای مدار بدرد نمی خوره و باید از مطالب و مفاهیم الکترومغناطیس استفاده بکنیم

فکر کنم این مثال بالا روشن کردکه چرا................................... بیان ضعیف من امیدوارم به دردسرتون نندازه

در مورد
                    کتاب

قبل همه اینا یه پایه خوب برای ریاضیات
                    کتاب : یه دوره 10 جلدی هست که اسمش مهارت در ریاضیه اونا خیلی خوبند ساده خوب قابل فهم
                    و کتاب دیگه کتابای کوچک ریاضی

بقیه رو نمیشه گفت هر کتابی واسه خود من یه بخشش خوب بود
                    مثلا توی مفاهیم اولیه کتاب نظریه اساسی مدارها و شبکه های خیلی کمکم کرد البته توی تقسیم بندی بیشتر

واسه مفاهیم تحلیلی مثل تحلیل مدارات مقاومتی کتاب نیلسون خوب بود
                    واسه تحلیل مدارات مرتبه اول و دوم کتاب هیت خوب بود
                    و...................

باید هر کتابی رو امتحان بکنی هر کدوم یه مطلب خوبی ممکنه داشته باشند

ولی مهمترین مسله :
                    بایدهمیشه بین مسائل تئوری و عملی باید پلی باشه تا راه رو گم نکنیم

موفق باشی

دیدگاه

دستت درد نکنه آقا رضا.یک کم روشناییم بیشتر شد ولی خوب حالا مونده تا به لامپ 100 برسیم.
                      یه دوره 10 جلدی هست که اسمش مهارت در ریاضیه اونا خیلی خوبند ساده خوب قابل فهم

رضا جان نگفتی نویسنده و ناشر این کتابا کیه؟ oo:

کتاب دیگه کتابای کوچک ریاضی
                      :eek:
                      Albert Einstein

دیدگاه

والله این کتابهای کوچک ریاضی بیشتر نویسنده هاشون آقای پرویز شهریاری و اقای احمد قندهاریه فکر کنم یه بیست جلدی هست البته کوچیکند

دیدگاه

ببینید اگر واقعا دنبال جواب سوالتون هستید سوال هارو یکی یکی و ریز بپرسین چون اینجور کلی گویی ها آخر عاقبت نداره

ولی سوال اول شما این بود که از کجا میشه تحلیل کرد و چظور و ........
                          من گرایش تخصصی ام مدار مجتمع هست . تنها چیزی که میتونم بگم اینکه اصلا دنبال ریاضی نباشین تو این درس و بیشتر تمرین کنید ! کسی که اولین بار یک مدار رو طراحی کرده نیاز به ریاضی داشته ولی ما نداریم !
                          تنها چیزی که نیاز دارین حوصله و اعتماد به نفس هست !! :rolleyes:
                          هر مداری قابل تفکیک هست ولی با اصول خودش که این اصول فقط با تمرین به دست میان .... برا مثال ما تو 1 ترم فقط روی 2 ساختار کلی پ امپ کار کردیم ...پس انتظار کار خاص از خودتون نداشته باشید اول تمرین و بعد جستجو و بعد میتونید یک طراح خوب در یک زمینه خاص بشین.

بحث های دیگه رو نتونستم خوب دنبال کنم چون خیلی پراکنده بودند

دیدگاه

من گرایش تخصصی ام مدار مجتمع هست . تنها چیزی که میتونم بگم اینکه اصلا دنبال ریاضی نباشین تو این درس و بیشتر تمرین کنید ! کسی که اولین بار یک مدار رو طراحی کرده نیاز به ریاضی داشته ولی ما نداریم !
                            منم کاملا موافقم
                            بابا ریاضی چیه ؟؟!!
                            ولش کن بابا چرا خودتو اذیت می کنی :nerd:
                            توصیه خوبیه حتما بهش عمل بکن :mrgreen:
                            موفق باشی

دیدگاه

به هر حال از ما گفتند
                              برای مباحث تئوری باید فیزیک و ریاضیات رو دوست داشته باشی و از کارهای عملی هم دور نباشی چون همراه کارهای عملی که با مشکلات واقعا واقعی برخورد داری

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X