اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

sound level indicator

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

sound level indicator

سلام خدمت همه عزیزان
    من رشته دانشگاهیم الکترونیک هست وبنا به یک سری مسائلی که پیش اومد مجبور شدم این پروژه یعنی
    (sound level indicator) رو انتخاب کنم و فرصت کمی هم دارم .
    برای دیدن پروژه به لینک زیر برید
    http://www.electronics-lab.com/projects/motor_light/002/
    مدار رو بستم و به خوبی کار میکنه اما برای گزارش باید راجع به این پروژه مطلب بنویسم و دنبال این هستم بدونم این مدار کجا ها کاربرد داره یا میتونه داشته باشه یا به طور کلی استفاده این مدار چه جور جاهایی هست برا همین از دوستان می خوام هرچی راجع به این پروژه میدونین بهم بگین یا لینک بذارین .
    قلب اصلی این مدار آی سی lm 3915 هست در مورد این آی سی هم هر کاربردی که داره و میتونه داشته باشه مطلب میخوام.
    پیشاپیش از همه عزیزان تشکر میکنم و منتظر همکاری هرچه سریع شما هستم.
    زکات علم نشر دادن آن است

پاسخ : sound level indicator

با سلام
    توی این مدارات از آی سی مقایسه گر مثل این آی سی یا مثلا lm339 استفاده میشه. از این مدار وقتی استفاده میشه که بخوان سطح صدا رو مشخص کنن و بهش بارگراف هم میگن. بسته به بلندی صدا تعدادی از ال ای دی ها روشن و خاموش میشه که میشه همون رقص نور. کاربرد دیگه برای مشخص کردن مقدار شارژ باطری البته بیشتر برای باطری های لید اسید. و دیگه هر جایی که بخوان مقدار کم و زیاد یه کمیتی رو سنس کنن و نشون بدن. امیدوارم مفید باشه

دیدگاه

بسیار ممنون
      از بقیه دوستان هم اگر کسی اطلاعاتی تو این زمینه داره ممنون میشم دراختیارم قرار بده :applause:
      مثلا یه جا تو همین سایت برخی پست ها گفته شده برای تشخیص جهت صدا ورد یابی اون میشه استفاده کرد یا میزان فاصله از شئ رو برحسب همون ال ایدی ها نشون میده یاامثالهم هم کاربرد داره اما نحوه این کاراگه توضیح داده بشه بهتر میتونم متوجه بشم.اگر مدارش رو هم بزارن که دیگه... :nice:
      من همچنان مشتاق پاسخ های دوستان هستم
      زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

یه پی دی اف برات پ می کنم که چند تا مدار رو توضیح داده. اگه سوالی بود بپرس.

امیدوارم مفید باشه.
        http://www.4shared.com/office/1ua2w1Dz/comparator_lm339-ckts.html

دیدگاه

دوست عزیز ممنونم بابت زحماتتون :nice:
          حالا توی تحلیل مدار اصلی که لینکشو تو پست اول گذاشتم گیر کردم!
          خود سایت توضیحات مختصری گذاشته مثلا پ امپ اول برای تقویت با مقدار 101 هست و به همین ترتیب قسمت های بعدی رو اما هرچی فکر میکنم کار اون سه تا ترانزیستور و پ امپ دوم رو کامل متوجه نمیشم :angry:
          واینکه اون خروجی که اسمش RHI هست چه کاری برای آی سی LM3915 انجام میده :redface:
          توی محیط شبیه سازی هم با توجه به این که میکروفون خازنی هست نمیدونم چی جاش بزارم تا بتونم مقدار تقویت کل و پهنای باند رو اندازه بگیرم! :-?
          لطفا کمک کنید دوستان من جواب تمام این سوالاتو میخوام #:S
          زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

دوست گرامی

از Sound Level Indicator یا همان صدا سنج خودمان در موارد گسترده ای استفاده میشود که غالبا به دو دسته تقسیم میگردد
            مواردی که کاهش صدا مورد نظر باشد :
            مثل تست شیشه های دو جداره ، مراکزی که سکوت از اهمیت خاصی بر خوردار است چون استودیو های ضبط صدا ، برخی مراکز بازپروری روانی و ....
            مواردی که شدت صدا مهم میباشد :
            مثل مراکز بسیار پر سر و صدایی چون تعمیرگاههای موتور هواپیما ، مراکز ایجاد کننده آلودگی صوتی ، کنترل مجتمع های مسکونی اطراف فرودگاه و ....

مدار مورد نظر شما از نظر ساختار بسیار ساده بوده و تنها از دو طبقه تقویت کننده و یک چیپ Volume Unit Measurement استفاده میکند که در عمل کاربرد آن را بسیار محدود میسازد ولی با این حال :

تحیلیل مدار :

ابتدا صدا ی منتشر شده در محیط توسط میکروفون خازنی دو سر و خازن C1a به وروردی مثبت IC1a وارد میگردد . بهره IC1a توسط مقاومتهای R6 و R6 در حد 101 برابر تنظیم گردیده است . تثبیت کننده ولتاژ LM2931 به همراه C3 ولتاژ 5 ولت باتباتی را جهت پایداری بیشتر IC1 و همچنین عدم تاثیر سایر طبقات بر آن تهیه مینماید .
            صدای تقویت شده توسط IC1a از طریق خازن کوپلاژ C4 وارد ورودی منفی IC1b میگردد .
            نکته بسیار جالب در طراحی این مدار وجود آینه جریان مرکب از Q1 و Q3 در حلقه فیدبک IC1b میباشد .
            حدف از وجود آینه جریان بوجود آمدن یک ولتاژ مقایسه در اغلب دستگاههای اندازه گیزی میباشد که عملکرد بسیار بهتری از سایر بوجود آوردندهای ولتاژ ریفرنس مانند دیود زینر دارند اطلاعات بیشتر در مورد Current mirrors زا میتوانید از طریق لینکهای زیر به دست آورید

http://en.wikipedia.org/wiki/Wilson_current_mirror

http://en.wikibooks.org/wiki/Analogue_Electronics/Current_Mirrors/Wilson

http://www.allaboutcircuits.com/vol_3/chpt_4/14.html

در حقیقت IC1b در آرایشی مشابه زیر استفاده گردیده است

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Op-Amp_Inverting_Amplifier.svg

که یک تقویت کننده معکوس کننده با بهره 1.8 میباشد و نقش آینه جریان ، مقایسه ولتاژ ورودی با ولتاژ مبنا جهت کالیبراسیون وسیله و ثبات بیشتر در عملکرد IC1b میباشد
            ولتاژ خروجی IC1b توسط ترانزیستور Q2 وارد آی سی Lm3915 میگردد که یک نشان دهنده با حساسیت پله های ورودی لگاریتمی میباشد
            به علت حسااسیت لگاریتمی گوش ما به صدا در غالب سنجشگرهای صوتی از LM3915 استفاده میگردد ولی در صورتی که شدت محض صدا به عنوان یک کمیت فیزیکی مورد نظر باشد لاجرم از به کاربردن ورژن خطی آی سی فوق یعنی LM3914 میباشیم

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نکته بسیار جالب در طراحی این مدار وجود آینه جریان مرکب از Q1 و Q3 در حلقه فیدبک IC1b میباشد .
              حدف از وجود آینه جریان بوجود آمدن یک ولتاژ مقایسه در اغلب دستگاههای اندازه گیزی میباشد که عملکرد بسیار بهتری از سایر بوجود آوردندهای ولتاژ ریفرنس مانند دیود زینر دارند
              ممنون بابت تحلیل زیباتون اما فکرکنم این تیکه اشتباه باشه آخه توی متن اصلی همچین چیزی گفته نشده و فکر میکنم q1 برای تامین جریان لازم گذرنده از مقاومت های r8 و r9 باشه(به دلیل ولتاژ زیاد ورودی این طبقه) و شکل قرار گرفتن این دو ترانزیستور شاید غلط انداز باشه این طور نیست؟ :-?
              و ترانزیستور q3 باعث میشه در صورت شدت بالای صدا سطح ولتاژ خازن c9 بالا بره در نتیجه سطح ولتاژ پایه Rhi بالا رفته که اگه ساختمان داخلی lm3915 رو نگاه کنید موجب میشه اختلاف ولتاژ اپ امپ های راه انداز دیود ها خیلی زیاد نشه ودر واقع یک جور کنترل گین هست طبق گفته خود متن .البته این تحلیل من هست! :nerd:
              تقویت کننده معکوس کننده با بهره 1.8 میباشد و نقش آینه جریان ، مقایسه ولتاژ ورودی با ولتاژ مبنا جهت کالیبراسیون وسیله و ثبات بیشتر در عملکرد IC1b میباشد
              منظورتون از کالیبراسیون وسیله چی هست ؟نحوه کار به چشکله ؟من متوجه نشدم :redface:
              زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X