اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت ولتمتری تا حد 350 ولت DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت ولتمتری تا حد 350 ولت DC

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
    برای ساخت مدار شارژ باطری به یک مدار ولت متر نیاز دارم که بتونه تا 350 ولت DC رو به طور نسبتاً دقیق برام اندازه بگیره.
    من برای این کار از یک روش ساده و شاید پیش پا افتاده (همون روش تقسیم ولتاژ روی پایه ADC) استفاده کردم ولی متاسفانه به خاطر تغییرات دمایی ناشی از ولتاژ بالا، خطای اندازه گیری مدارم خیلی زیاده. (اول درست نشون میده ولی به تدریج خطا خیلی زیاد میشه) :angry:
    حالا از شما اساتید اهل فن کمک میخوام که من رو تو ساخت این ولتمتر کمک کنید.
    مرسی

پاسخ : کمک برای ساخت ولتمتری تا حد 350 ولت DC

سلام
    بنده نیز یه زمان مشکل شما را داشتم
    بنده به جای اون سلفی که به پایه ی avcc برای ساخت ولتاژ رفرنس استفاده می شد برداشتم و با یه سیم اتصال را برقرارکردم و یه خازن الکترولیت هم براش گذاشتم خیلی خوب شدش!!!
    اما ظاهرا اهل فن این کار را زیاد قبول ندارند و می گن این برای حذف نویز هستش البته تو دیتاشیت atmgaنیز هستش.
    اما بهرحال کار من راه افتاد
    اگر شما روش بهتری پیدا کردید به منم یاد بدید
    البته شایدم مشکلت با ولتاژ رفرنس داخلی حل بشود ولی باید ولتاژ رفرنست و اندازه بگیری حدودا 2.5 ولت هستش البته خازن vref یادتون نره
    دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
    وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
    او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidmm
      با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
      برای ساخت مدار شارژ باطری به یک مدار ولت متر نیاز دارم که بتونه تا 350 ولت DC رو به طور نسبتاً دقیق برام اندازه بگیره.
      من برای این کار از یک روش ساده و شاید پیش پا افتاده (همون روش تقسیم ولتاژ روی پایه ADC) استفاده کردم ولی متاسفانه به خاطر تغییرات دمایی ناشی از ولتاژ بالا، خطای اندازه گیری مدارم خیلی زیاده. (اول درست نشون میده ولی به تدریج خطا خیلی زیاد میشه) :angry:
      حالا از شما اساتید اهل فن کمک میخوام که من رو تو ساخت این ولتمتر کمک کنید.
      مرسی
      منظورتون رو از تغییر دمایی متوجه نشدم اگه منظورتون دمای مقاومت ها هست که میشه اونو با انتخاب مقاومت های بزرگ تر حلش کرد تا مشکل توانش بر طرف شه به عنوان مثال برای تقسیم ولتاژ به جای 3 تا 10 کیلو بیاین 3 تا صد کیلو بزارین اینجوری مقاومت ها جریان کمتری میکشن و دیگه مشکل داغ کردن نداری
      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

011عزیز سلام
        به نظر شما مشکل از ولتاژ رفرنسه؟
        آخه من برای رفرنس از یک تغزیه 5 ولت رگوله تثبیت شده استفاده کردم که کلاً مجزا از مدار اندازه گیری ولتاژه
        ولتاژ دقیق داخلی 2.56 ولته ولی من تا حالا با اون کار نکردم. منظور از خازن Vref رو متوجه نشدم. مگر تغذیه داخلی هم نیاز به مدار خارجی برای فیلتر یا تثبیت داره؟ میشه بیشتر توضیح بدید؟

دیدگاه

pencil عزیز سلام
          مرسی از راه حلت
          مشکل من با این مدار در اینه که وقتی مدار رو پیاده کردم و به یه بنده خدایی نشون دادم، اون کلاً این روش رو رد کرد و گفت کلاً کار غلطیه! و باید از مدارات نمونه گیری استفاده بشه. متاسفانه ازش کمک خواستم که .... :twisted:
          از اونجایی که اون بنده خدا گفت کلاً این روش اشتباهه، برای همین هم میخوام تا جایی که بشه یه کار اصولی انجام بدم. البته اگه راهی وجود داشته باشه.
          ولی حتماً پیشنهاد شما رو هم انجام میدم تا شاید یه میان بری برا جواب بدست بیارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidmm
            pencil عزیز سلام
            مرسی از راه حلت
            مشکل من با این مدار در اینه که وقتی مدار رو پیاده کردم و به یه بنده خدایی نشون دادم، اون کلاً این روش رو رد کرد و گفت کلاً کار غلطیه! و باید از مدارات نمونه گیری استفاده بشه. متاسفانه ازش کمک خواستم که .... :twisted:
            از اونجایی که اون بنده خدا گفت کلاً این روش اشتباهه، برای همین هم میخوام تا جایی که بشه یه کار اصولی انجام بدم. البته اگه راهی وجود داشته باشه.
            ولی حتماً پیشنهاد شما رو هم انجام میدم تا شاید یه میان بری برا جواب بدست بیارم
            نمونه برداری برای اتو رنج استفاده میشه به این صورت که از بالاترین رنج شروع میکنه به بررسی و هر موقع 70 درصد ولتاژ افتاد تو اون رنج همونجا رو به عنوان سلکشن انتخاب میکنه؛ فکر کنم منظورتون این بود؟
            رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

بعد از تقسیم مقاومت برای کم کردن ولتاژ بهتر نیست از یه بافر پ امپی استفاده کنیم و خروجی رو بدیم به میکرو؟ اگه نزاریم خطا خیلی زیاد میشه؟ یه مدار بافر مناسب هم لطفا معرفی کنید.
              بخشنده بودن بيشتر از آنکه توانايي مالي بخواهد ، قلبي بزرگ ميخواهد..

دیدگاه

دوست گرامی
                به منظور کاهش تلفات حرارتی بر روی مقاومتهای تقسیم کننده ولتاژ میتوانید مقدار مقاومتها را افزایش دهید به طور مثال اگر برای تقسیم به صد ولتاژ مورد نظرتان از یک تقسیم کننده مقاومتی 100 کیلو اهم به یک کیلو اهم استفاده میکنید میتوانید به جای آنها از یک تقسیم کننده مقاومتی ده مگا اهم به 100 کیلو اهم استفاده کنید که قاعدتا در این حالت تقسیم ولتاژ با جریان خیلی کمتری صورت خواهد گرفت
                البته در این شرایط اگر ورودی تبدیل کننده ما از امپدانس بالایی برخوردار نباشد همانطور که دوست عزیزمان اشاره کردند میتوان از یک op-amp به عنوان بافر برای تطبیق امپدانس استفاده نمود
                پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

مولتی متر ها از چه روشی واسه ی حل مشکل لودینگ استفاده می کنند؟
                  بخشنده بودن بيشتر از آنکه توانايي مالي بخواهد ، قلبي بزرگ ميخواهد..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X