اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترکیدن ترانس سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترکیدن ترانس سوئیچینگ

سلام دوستان امروز ترانسی پیچیدم و وقتی تو مدار تستش کردم ترکید و فیوز پرید :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
    نحوه پیچیدن سیم پیچ اولیه و ثانویه و اگزیلاری رو یکی کردم یعنی همشون رو تو جهت عقربه های ساعت پیچیدم.
    سوالم اینه که ورودی باید با خروجی جهت هاش برعکس باشن؟ چرا؟
    تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

پاسخ : ترکیدن ترانس سوئیچینگ

اگه می شه هر کدوم از اساتیدی که می خوان توضیح بدن به صورت تصویری توضیح بدن
    باتشکر
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

یه عکس بزار ببینم چطوری ترکیده
      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
        یه عکس بزار ببینم چطوری ترکیده
        شرمنده من به جای دوستمون می گم کلا ترکید و یه دود راه انداخت بعد فیوز پرید بعد که باز کردیم کلا سمت اولیه سیاه شده بود اما ایگزالری سالم مونده بود فقط اولیه سوخته بود

TABRIZ

دیدگاه

تو فلایبک جهت سیم پیچ شارژ باید برعکس دشارژ باشه. اینجا شارژ اولیه و دشارژ خروجی و اگزیلاری هستند.
          در توپولوژی های فوروارد یک طرفه ورودی و خروجی باید هم جهت باشند.
          در سیستمهای پل مهم نیست.

معمولا سوختگی داخل ترانس باعث ترکیدن ترانس نمیشه و فیوز سریعتر از این حرفها عمل میکنه. دلیل سیاه شدن میتونه عدم عایقکاری درست شما باشه که باعث جرقه زدن داخل ترانس و در پایان اتصالیش شده. پ
          البته اگر خازنی بین دو بخش ایزوله مدار (ورودی و خروجی اصلی) نباشه ولتاژ شناور بین این دو ممکنه خیلی زیاد بشه که باز هم باعث انفجار میشه.
          حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
          به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
            تو فلایبک جهت سیم پیچ شارژ باید برعکس دشارژ باشه. اینجا شارژ اولیه و دشارژ خروجی و اگزیلاری هستند.
            در توپولوژی های فوروارد یک طرفه ورودی و خروجی باید هم جهت باشند.
            در سیستمهای پل مهم نیست.

معمولا سوختگی داخل ترانس باعث ترکیدن ترانس نمیشه و فیوز سریعتر از این حرفها عمل میکنه. دلیل سیاه شدن میتونه عدم عایقکاری درست شما باشه که باعث جرقه زدن داخل ترانس و در پایان اتصالیش شده. پ
            البته اگر خازنی بین دو بخش ایزوله مدار (ورودی و خروجی اصلی) نباشه ولتاژ شناور بین این دو ممکنه خیلی زیاد بشه که باز هم باعث انفجار میشه.
            پس ما اولیه رو تو هرجهتی پیچیدیم باید ایگزیلاری و ثانویه رو تو جهت عکس بپیچیم !!! درسته دیگه؟؟؟

می شه در باره ی عایق کاری ترانس توضیحات بیشتری بدین که چطوری باید عایق کاری خوبی انجام دهیم؟؟

TABRIZ

دیدگاه

برعکس پیچیدن یک راهه که میتونه کمک بکنه به تشخیص راحتت تر و صحیح تر اتصالات.
              اون نقطه هایی که تو طراحی های فلایبک میزارن رو ترانس احتمالا چکیده جوهر خودکار نیستن هدفی دارن. اون هم نشون دادن جهت سیم پیچی و اتصال قطعاته.

حتما بین ثانویه و اولیه چسب مخصوص ترانس بزنید. یه چسبای زردی هستند که حتما دور ترانس پاور و .... باید دیده باشید. اگه پیدا نکردید میتونید چند دور چسب کاغذی (چند لایه) بپیچید. البته توجه بکنید که چسب کاغذ فقط برای تست جواب میده و ممکنه در اثر جرقه و یا داغ شدن ترانس اتش بگیره.
              اگر اولیه تو یک لایه پیچیدن تموم نشد و نیاز بود سیم ها روی هم پیچیده بشه حتما بین لایه های سیم پیچی هم دو سه لایه چسب کاغذ استفاده بشه. اگه چسب ترانس هست 1 لایه هم کافیه.

K.Show

دیدگاه

ممنون از پاسختون
                اما اگه اون نقطه ها بالای سر ترانس باشن به سمت عقربه های ساعت باید بچرخونیم و اگه پایین ترانس باشن اون نقطه ها جهت عکس چرخش عقربه های ساعت؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

بله این بهترین راهه. ولی اگه کلا برعکس این موضوع هم عمل بکنید مشلی پیش نمیاد. مهم اینه که خلاف هم پیچیده بشن.
                  راه دوم و البته راهی که من خودم ازش استفاده میکنم اینه که همه رو هم جهت میپیچم. ولی سیم پیچیمو همیشه از سر نقطه دار شروع میکنم. یعنی دقیقا شکل چیزی که رو کاغذ در میارم از پایه های قرقره استفاده میکنم. ولی از سر نقطه دار شروع میکنم اینطوری دقیقا پایه های قرقره شبیه پایه های رو کاغذ میشن و راحت میفهمم سوییچ و ماسفت به کدوم پایه ها متصل میشن.

K.Show

دیدگاه

بله این بهترین راهه. ولی اگه کلا برعکس این موضوع هم عمل بکنید مشلی پیش نمیاد. مهم اینه که خلاف هم پیچیده بشن.
                    راه دوم و البته راهی که من خودم ازش استفاده میکنم اینه که همه رو هم جهت میپیچم. ولی سیم پیچیمو همیشه از سر نقطه دار شروع میکنم. یعنی دقیقا شکل چیزی که رو کاغذ در میارم از پایه های قرقره استفاده میکنم. ولی از سر نقطه دار شروع میکنم اینطوری دقیقا پایه های قرقره شبیه پایه های رو کاغذ میشن و راحت میفهمم سوییچ و ماسفت به کدوم پایه ها متصل میشن.
                    واقعا ممنون از پاسختون
                    یه سوال دیگه اگه برای عایق کاری از چسب کاغذی استفاده کنم باید چند دور بپیچم و اگه از چسب ترانس استفاده کنم یه دور کافیه دیگه درسته؟؟

TABRIZ

دیدگاه

بله محمد حسین جان درسته.
                      فقط آقای وزیری ما داریم روی برد بورد تست میکنیم از لحاظ سیم های ارتباطی و مسیر های اتصال اشکالی بوجود نمیاد؟
                      تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

به هر حال اصلا یک دور چسب که شل میشه و باز میشه. اگر چسب ترانس پیدا کردید یک دور کافیه ولی چسب کاغذ رو دو سه دور بپیچید. بازم تاکید میکنم چسب کاغذ فقط جنبه یادگیری داره و بس. نزارید تو کار اتیش بگیره.

برد بورد اصلا بریا مدارهای سوییچینگ مناسب نیست. یک لحظه یه مسیر قطع بشه ترانزیستورا میسوزن. یه سری یه منبع تغذیه متغیر رو شوهر دادم با این کار.

K.Show

دیدگاه

به هر حال اصلا یک دور چسب که شل میشه و باز میشه. اگر چسب ترانس پیدا کردید یک دور کافیه ولی چسب کاغذ رو دو سه دور بپیچید. بازم تاکید میکنم چسب کاغذ فقط جنبه یادگیری داره و بس. نزارید تو کار اتیش بگیره.

برد بورد اصلا بریا مدارهای سوییچینگ مناسب نیست. یک لحظه یه مسیر قطع بشه ترانزیستورا میسوزن. یه سری یه منبع تغذیه متغیر رو شوهر دادم با این کار.
                          ما رو برد بورد فقط واسه امتحان می زاریم و جنبه ی تست دارن و اتصالاتو دو بار چک می کنیم تا مشکلی پیش نیاد

TABRIZ

دیدگاه

به هر حال پیشنهاد من استفاده از فیبر سوراخداره.

K.Show

دیدگاه

سلام.حرفهای استاد وزیری کاملا تایید میشه. در کل به خاطر اینکه گیچ نشید شاید بشه گفت که سره نقطه دار اولیه (شروع پیچش) رو بذارین رو درین ماسفت و در بایاس و ثانویه سره شروع پیچش رو بذارین رو آند دیود و همه رو در یک جهت بپیچید.
                              حتما بین ثانویه و اولیه چسب مخصوص ترانس بزنید. یه چسبای زردی هستند که حتما دور ترانس پاور و .... باید دیده باشید. اگه پیدا نکردید میتونید چند دور چسب کاغذی (چند لایه) بپیچید. البته توجه بکنید که چسب کاغذ فقط برای تست جواب میده و ممکنه در اثر جرقه و یا داغ شدن ترانس اتش بگیره.
                              ا
                              این حرف هم تایید میشه میدونیدمن خیلی با چسبه کاغذی که اسمه اصلیش چسب حساسیته که لوازم پزشکی دارن با اونها خیلی ترانس پیچیدم ولی متاسفانه کیفیتشون برای این کار خوب نیست چون اصلا برایه این کار ساخته نشدن وقتی ترانس کار میکنه اگه بعد از چند روز ترانس رو باز کنیم میبنیم اون زیر مثله این میمونه که عرق کرده.حتما از چسبه مخصوص که زرد رنگ و تاکید میکنم نازک هم هست استفاده کنید. ولی متاسفانه این چسبها در هر عرضی تو بازار نیست و متاسفانه من دیدم تو بازار تهران چسبهای کلفت زرد رنگ که فکر کنم (اگه اشتباه نکنم) ماله حروف تبلیغاتیه پشته شیشه است رو به جایه چسب ترانس میفروشن و بسیار تو پیچیدن بدقلق و بد هستن.
                              نکته دیگه اینکه همونطور که دوستمون گفتن رویه برد برد سوئیچینگ تست نکنید که جواب نمیگیرید بعد فکر میکنید که مشکل از جایه دیگست....
                              ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X