اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محدوده مجاز ولتاژ اعمالی به مقایسه گر انالوگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محدوده مجاز ولتاژ اعمالی به مقایسه گر انالوگ

سلام خدمت همه
    ورودی های مقایسه گر آنالوگ حداکثر تا چه ولتاژی (مثبت و منفی) رو میتونن قبول کنند؟
    اصلا ولتاژ منفی میشه بهش اعمال کرد؟
    مثلا دو سیم خروجی یک ترانس 3 ولت رو میشه به AIN0 و AIN1 متصل کرد؟
    با تشکر
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

پاسخ : محدوده مجاز ولتاژ اعمالی به مقایسه گر انالوگ

سلام
    تو دیتاشیت نوشته
    ADC Input Voltage Range: 0-Vcc
    یعنی 0 تا Vcc
    از سختی نترس! این سختی هاست که جایگاه و مقام انسان را بالا میبرد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahin2222
      سلام
      تو دیتاشیت نوشتهیعنی 0 تا Vcc
      خیلی ممنونم ازتون
      من قصد دارم عبور از صفر برق شهر رو پیدا کنم...چون واسه تغذیه مدارم میخوام از ترانس استفاده کنم با خودم گفتم از همین مقایسه گر استفاده کنم...الان باید دیود بزارم سر راهش و بعد توی تغییر لبه صفرها رو پیدا کنم؟
      به نظرتون اینطوری جواب میده؟...میتونه دقیقا روی صفر اینتراپت بده؟
      متشکرم

www.intelart.ir

دیدگاه

والا من تا حالا با میکرو همچین کاری نکردم، بزارید دوستان دیگه که کار کردن راهنمایی کنن
        از سختی نترس! این سختی هاست که جایگاه و مقام انسان را بالا میبرد...

دیدگاه

هیچکس نیست یه راه حل بده؟
          چطور با مقایسه گر آنالوگ صفرهای برق شهر که از خروجی یه ترانس میگیرم رو پیدا کنم؟
          ازقبل سپاسگزارم...

www.intelart.ir

دیدگاه

اگه منظورت اینه که مواقعی که ولتاژ سینوسی صفر میشه (0-180-360 درجه) را پیدا کنی باید یک یکسو ساز نیم موج قرار بدی و به یک ایسی اشمیت تریگر بدی و نهایتاً بدی به میکرو
            اولین فرصت شماتیک را میذارم

موفق باشید
            امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Abbas Sarami
              اگه منظورت اینه که مواقعی که ولتاژ سینوسی صفر میشه (0-180-360 درجه) را پیدا کنی باید یک یکسو ساز نیم موج قرار بدی و به یک ایسی اشمیت تریگر بدی و نهایتاً بدی به میکرو
              اولین فرصت شماتیک را میذارم

موفق باشید
              خیلی متشکرم دوست عزیز...اینو خودم بلدم...با یه یکسوساز و یه اوپتوکوپلر میشه این کارو کرد...هدفم اینه که از تمام ظرفیت های میکرو استفاده کنم...
              تو فکر اینم که با مقایسه گر آنالوگ راه اندازیش کنم...اینجوری سخت افزار مصرفی میاد پایین

www.intelart.ir

دیدگاه

نحوه پیاده سازی Zero crossing detector با AVR و 2 مقاومت، در سایت Atmel توضیح داده شده است:

http://www.atmel.com/Images/doc2508.pdf
                اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : محدوده مجاز ولتاژ اعمالی به مقایسه گر انالوگ

نوشته اصلی توسط طراح
                  نحوه پیاده سازی Zero crossing detector با AVR و 2 مقاومت، در سایت Atmel توضیح داده شده است:

http://www.atmel.com/Images/doc2508.pdf
                  با تشکر فراوان از استاد گرانقدر...
                  فقط یه مسئله ای هست اونم ورود نویز به خاطر مرتبط بودن گراند به یکی از خطوط برق شهری هستش...که در اون پی دی اف هم صریحا ذکر شده :

It should be noted that this solution will not give any
                  galvanic isolation for the microcontroller against the AC mains. The zero cross sense
                  resistor can be a way for electronic noise to get into the system.

البته اگه از خروجی ترانس که 12 ولت هست بخوام استفاده کنم فکر کنم دیگه این مسئله نویز بی اهمیت بشه...ولی هدف من استفاده از اپ امپ داخلی میکرو هستش...نمیدونم دقیقا باید چکار کنم.
                  مثلا هر دوخروجی ترانس رو به ورودی مثبت و منفی اپ امپ بدم یا مثلا ورودی منفی رو زمین کنم و یکی از خروجی های ترانس رو بده به پایه مثبت اپ امپ...
                  ممنون میشم در این مورد راهنمایی بفرمایید...

www.intelart.ir

دیدگاه

اتصال مستقیم به برق شهر به طریق فوق بیشتر مشکل عدم ایزولاسیون را ایجاد می کند و برای خنثی کردن تاثیر نویزها و اسپایک های احتمالی می توان از مدارات مناسب مانند VDR و فیلترینگ پائین گذر و همچنین تکنیک های نرم افزاری استفاده کرد. برای استفاده از ترانس هم با توجه به کافی بودن دامنه آن، به غیر از بحث تفاضلی بودن ورودی چه مزیتی در استفاده از opamp داخلی وجود دارد؟ ضمنا یکی از اشکالات استفاده از ترانس، ایجاد شیفت فاز در خروجی آن است که می تواند باعث ایجاد تفاوت در فاز برق شهر و خروجی ترانس شود.
                    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : محدوده مجاز ولتاژ اعمالی به مقایسه گر انالوگ

نوشته اصلی توسط طراح
                      اتصال مستقیم به برق شهر به طریق فوق بیشتر مشکل عدم ایزولاسیون را ایجاد می کند و برای خنثی کردن تاثیر نویزها و اسپایک های احتمالی می توان از مدارات مناسب مانند VDR و فیلترینگ پائین گذر و همچنین تکنیک های نرم افزاری استفاده کرد. برای استفاده از ترانس هم با توجه به کافی بودن دامنه آن، به غیر از بحث تفاضلی بودن ورودی چه مزیتی در استفاده از opamp داخلی وجود دارد؟ ضمنا یکی از اشکالات استفاده از ترانس، ایجاد شیفت فاز در خروجی آن است که می تواند باعث ایجاد تفاوت در فاز برق شهر و خروجی ترانس شود.
                      سپاس فراوان...
                      من نمیدونستم که ترانس ها ممکنه شیفت فاز داشته باشند!جالبه تو دانشگاه هم چیزی در این مورد به ما نگفتند.پس با این حساب استفاده از ترانس منتفی میشه...اگه از فیلتر و VDR هم بخوام استفاده کنم که باز سخت افزار جانبی میخواد ، در نتیجه فکر کنم استفاده از اوپتو کوپلر مناسب تر باشه...حداقل ایزولاسیون رو تامین میکنه.
                      فقط یه سوال دیگه :

میشه در مورد اینکه آیا میشه اصلا شیفت فاز رو حساب کرد یا نه؟و اصلا دلیل شیفت فاز چیه؟ توضیح بفرمایید؟
                      در این مورد سرچ کردم ولی نتیجه ای نداشت...

ببخشید اگه سوالام زیاد شد

www.intelart.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X