اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار حفاظتی برای ورودی میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار حفاظتی برای ورودی میکرو

سلام
    میخوام یه ورودی رو هم زمان به یکی از پایه های میکرو و ورودی کانتر و ورودی آنالوگ بدم
    هیچ مقاوتی نمیتونم سر راه ورودی قرار بدم حالا میخوام یه مدار حفاظتی طراحی کنم که اگه ولتاژ بالا رفت میکرو آسیب نبینه
    خودم اومدم یه زنر 5.1 گذاشتم تو ورودی یه فیوز 100mA هم سر راه ورودی به نظرتون خوبه؟
    خودتون چه پیشنهادی دارید؟
    نــــ_ـــمـــ_ــــیــــ_ـــدونـــــ_ــم.....

پاسخ : مدار حفاظتی برای ورودی میکرو

ولتاژ چقدر قراره بالا بره . اگه خیلی بالا بره ممکنه دیود زنرو بسوزونه . اگه تغییرات ولتاژ خیلی آنی باشه یعنی فرکانسش زیاد باشه ، دیود زنر جواب نمیده . باید خازن عدسی بذارین . ولی اصولا برای حفاظت در برابر ولتاژ از واریستور استفاده می کنن .
    واریستور به صورت موازی با مدار قرار می گیره و هر وقت ولتاژ از یه حد بالا رفت اتصال کوتاه میشه و باید اونو عوض کرد .
    البته نمونه های برگشت پذیرشم وجود داره .

دیدگاه

فقط برای حفاظت میخوام پس معلوم نمیشه تا چه اندازه قراره بالا بره ، خازن نمیتونم بذارم چون سیگنال رو فیلتر میکنه ، واریستور مگه در حد 5 ولت وجود داره؟ سرعت عملکردش چقدره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی جباری
        فقط برای حفاظت میخوام پس معلوم نمیشه تا چه اندازه قراره بالا بره ، خازن نمیتونم بذارم چون سیگنال رو فیلتر میکنه ، واریستور مگه در حد 5 ولت وجود داره؟ سرعت عملکردش چقدره؟
        وریستور 5 ولت ندیدم جایی باشه...شما بهتره با مقاومت های در حد مگا اهم یک تقسیم مقاومتی ایجاد کنید و با گذاشتن یه مدار آنالوگ جانبی میتونید ورودی سیگنال به میکرو رو با یه ترانزیستور کنترل کنید...طوری که اگه ولتاژ از حدی بالاتر رفت ترانزیستور مسیر سیگنال به میکرو رو قطع کنه...
        تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی جباری
          سلام
          میخوام یه ورودی رو هم زمان به یکی از پایه های میکرو و ورودی کانتر و ورودی آنالوگ بدم
          هیچ مقاوتی نمیتونم سر راه ورودی قرار بدم حالا میخوام یه مدار حفاظتی طراحی کنم که اگه ولتاژ بالا رفت میکرو آسیب نبینه
          خودم اومدم یه زنر 5.1 گذاشتم تو ورودی یه فیوز 100mA هم سر راه ورودی به نظرتون خوبه؟
          خودتون چه پیشنهادی دارید؟
          چرا نمیتونی مقاومت بذاری؟
          اون مدار زنری که گفتی خوبه و برای حفاظت توی چنین جاهایی یک مقاومت مثلاً 1 کیلویی(یا بیشتر) قرار بده (چون جریان کشی تقریباً صفره افت نداره) و درصورتی که جریانی از اون به هر دلیلی کشیده بشه افت ولتاژ مقاومت بالا میره

موفق باشید
          امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

نیازی به دیود زنر نیست. ورودی میکرو خودش دیود محاف اضافه ولتاژ داره شما فقط با ورودی میکرو یک مقاومت سری کن. مقدار مقاومت بستگی به حداکثر ولتاژ ورودی داره که باید توی محاسباتت وارد کنی که به ازائ اون مقاومت نسوزه .
            به همین سادگی :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MAKHORSANDI
              نیازی به دیود زنر نیست. ورودی میکرو خودش دیود محاف اضافه ولتاژ داره شما فقط با ورودی میکرو یک مقاومت سری کن. مقدار مقاومت بستگی به حداکثر ولتاژ ورودی داره که باید توی محاسباتت وارد کنی که به ازائ اون مقاومت نسوزه .
              به همین سادگی :eek:
              اگه منظورتون تصویر زیره که باید عرض کنم این دیودها واسه اضافه ولتاژ خیلی کوچیک مناسبه...ولی اینجا معلوم نیست ولتاژ تا چه حد میخواد بالا بره...اون دیود ها اگه 5 ولت بیشتر بهشون برسه کارشون تمومه

یه جا حواسم نبود به ورودی میکرو 10 ولت وصل شد کلا آی سی کتلت شد...

www.intelart.ir

دیدگاه

گفتم با توجه به مداری که دارم نمیتونم تو ورودی مقاومت بذارم. خودم دارم سعی میکنم کل پروژه رو طوری تغییر بدم که بشه مقاومت گذاشت.
                فک کنم تنها راهم سری کردن یه مقاومت و بعد هم زنر باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط punisher.x64
                  اگه منظورتون تصویر زیره که باید عرض کنم این دیودها واسه اضافه ولتاژ خیلی کوچیک مناسبه...ولی اینجا معلوم نیست ولتاژ تا چه حد میخواد بالا بره...اون دیود ها اگه 5 ولت بیشتر بهشون برسه کارشون تمومه

یه جا حواسم نبود به ورودی میکرو 10 ولت وصل شد کلا آی سی کتلت شد...
                  داداش (یا به قول ما اصفهانی ها "دادا&quot من که گفتم یه مقاومت باید با ورودی میکرو سری کنید. تا این دیود ها بتونند حفاظت انجام بدن. من خودم برای یه نمونه برداری یک مقاومت 270 کیلو با میکرو سری کردم و به برق شهر وصلش کردم و جواب داد. چون مقاومت ورودی میکرو خیلی زیاده این مقاومت سری تاثیری توی عملکرد مدار نداره. اما اگه ولتاژ بخواد از 5.7 بالاتر یا -0.7 پائین تر بیاد این دیود ها ازش جلوگیر میکنن. و چون جریان به خاطر مقاومت سری محدود شده هیچ مشکلی بوجود نمیاد

رفیق همین کاری که گفتم بکن اگه اتفاقی افتاد بامن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MAKHORSANDI
                    داداش (یا به قول ما اصفهانی ها "دادا&quot من که گفتم یه مقاومت باید با ورودی میکرو سری کنید. تا این دیود ها بتونند حفاظت انجام بدن. من خودم برای یه نمونه برداری یک مقاومت 270 کیلو با میکرو سری کردم و به برق شهر وصلش کردم و جواب داد. چون مقاومت ورودی میکرو خیلی زیاده این مقاومت سری تاثیری توی عملکرد مدار نداره. اما اگه ولتاژ بخواد از 5.7 بالاتر یا -0.7 پائین تر بیاد این دیود ها ازش جلوگیر میکنن. و چون جریان به خاطر مقاومت سری محدود شده هیچ مشکلی بوجود نمیاد

رفیق همین کاری که گفتم بکن اگه اتفاقی افتاد بامن.
                    آهان بله درسته... :mrgreen:من اشتباه متوجه شده بودم...مرسی روش خوبی بود...

www.intelart.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X