اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی ماژول RFM23BP (همکاری)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی ماژول RFM23BP (همکاری)

سلام بچه ها .
    فردا میخوام ماژول RFM23BP 433 رو که 1 وات قدرت داره سفارش بدم که واسه یه پروژه راش بندازم.
    میخوام اطلاعات رو در فضای آزاد تا شعاع حد اکثر 1 کیلو متر ارسال کنم . در کنار این ماژول از sim900 استفاده میکنم.
    میخوام از فروشگاه نگین پارس به قیمت 40 تومن بگیرم .

http://www.negin-pars.com/fa/?genera...oddsfaid=51511

سعی بر اینه که با کمترین هزینه بهترین بازدهی رو بگیرم :rolleyes:
    یه نمونه کد هم سرچ کردم که فک کنم به درد بخوره.وقتی ماژول بیاد بعد از نتیجه میزارم .
    که توی کدش نوشته :

The rfm23 lib (avr-gcc) is a small procedural library for the famous HopeRF radio frequency modules (RFM22B, RFM23B/BP).
    حالا نمیدونم واقعا کد 22B با 23BP یکیه ؟ چون توی انجمن خوندم BP ها 3 پایه اضافه تر دارن .(اگه یکی حضور ذهن داره بگه :redface

قبل از این که این پست رو بزنم از دوستان گلم مشورت گرفتم و واقعا ممنونم که وقت گذاشتن
    پیشنهاد ها :
    1-آنتن های یاگی پیش نهاد شد که واسم گرون در میاد حدود 45 ت دونه ای...
    ولی فک میکنم واسه این رنج همین آنتن معمولی خوب باشه چون یاگی ها واسه رنج خیلی بالاست
    2-فرکانس 868 پیدا نشد ، فرکانس 915 مزیت سرعت بالا تر رو داره ولی نویز ممکنه بیوفته . و 433 سرعت کمتر ولی اطمینان بیشتری داره برد بیشتری میده ...
    (بعد از راه اندازی گفتن اگه تعداد بخوام 868 واسم میارن...حالا کی راه بیوفته :mrgreen: و تعداد بخوام اصلا معلوم نیس :mrgreen: پی فعلا همین 433 میگیریم دیگه) اگه فروشگاهی 868 دارن خبر بدین
    3-مهندس رستمی گفت که میتونم آنتن 433 رو خودم بسازم. فک کنم به طول 17 سانت و باید تفاضلی باشه اگه اشتباه نکنم. اگه بشه بیشتر توضیح بدن ممنون میشم و آیا مهندسی هست اینکار ؟چون قیمت این آنتنه فک کنم 10 12 تومن باشه ولی کانکتورش BNC هس ، SMA نیست ... :cry:

خب حالا هرکی نظر و یا تجریه ای داره لطفا اینجا عرض کنه که تا فردا من یه نتیجه کلی بگیرم و اقدام کنم :agree:
    اول یه هدر بزنم واسش بعد شروع کنم . وقتمم کمه چون 12 تا 22 ام هم نیستم بینش فاصله میوفته ...
    سعی میکنم کامپایلر AVR STUDIO استفاده کنم توی این پروژه اگه خدا بخواد :rolleyes:

مایلم اگه یکی کمک کنه یه برنامه مث این بنویسم واسه استفاده همه :
    http://tools.jeelabs.org/rfm12b.html

حالا واسه هر کدوم از این ماژول ها RFM 70 و 12 و 23 و .... و حتی ماژول های دیگه که بشه کار مردم و راه بندازیم ثواب داره :mrgreen:

از همین rfm23bp هم شروع کنیم :read:

از همه علاقه مندان و دوستان تشکر که وقت میزارن

پاسخ : راه اندازی ماژول RFM23BP (همکاری)

سلام دوست عزیز.

اول از همه باید به دوستان بگم که باند 868 در ایران مجاز نیست (این باند در اروپا مجاز است).

http://elecfan.persianblog.ir/post/3/

در ایران 3 باند 315 و 433 و 915 در حوزه SubGHz جزو باندهای ISM محسوب میشه و ارسال دیتا به صورت آزاد (و البته با پذیرش احتمال تداخل) امکانپذیره.
    (البته من بالشخصه در جدول های سازمان رادیویی فرکانس 315 رو جزو باندهای ISM ایران ندیدم، ولی در عمل اکثر قریب به اتفاق ریموت های ASK از این فرکانس استفاده میکنن).

تفاوت RFM22B و RFM23B در یک مورد جزیی هست و اون اینکه چون خروجی RFM23 پایین تره (13 دبی میلی)، خروجی RF و ورودی RF در این ماژول به هم و به آنتن متصل هستند ولی در مورد 22B چون خروجی بیشتره (20 دبی میلی)، اگر در هنگام ارسال خروجی به ورودی وصل باشه، طبقه گیرنده آسیب میبینه. به همین منظور از یه سوییچ آنالوگ استفاده شده که در هنگام ارسال، آنتن رو به قسمت خروجی فرستنده و درهنگام دریافت، آنتن رو به ورودی گیرنده متصل میکنه. ورودی های این سوییچ رو با RX_ANT و TX_ANT مشخص کرده اند (امیدوارم واضح توضیح داده باشم).
    البته یه تفاوت های جزیی هم در تنظیمات ریجیستر دارند.

در کل باید بگم که ماژول های سری 22 و 23 از RFM خیلی حرفه ای هستند. این ماژول ها برای کاربردهایی که نیاز به اجرای شبکه بیسیم سنسور (Wireless Sensor Network) و یا کاربردهایی که نیاز به مصرف انرژی خیلی کمی دارند (مانند مداراتی که با باتری تغذیه میشوند) کاربرد دارد.

در آخر باید بگم که فکر نکنید این ماژول ها رو دوستان چینی ساختند، بلکه اصلیت این ماژول ها به بلاد کفار آمریکایی میرسد وبس!
    اگه میخواهید اطلاعات کامل و بهتری در خصوص ساختار 22 و 23 پیدا کنید، سرچ کنید: SI4431 یا SI4432.
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

سلام
      همین الان ماژول ها رسید . تا آخر هفته امتحانش میکنم . فک کنم موضوع واسه کسی جذاب نبوده تا الان :NO:
      یه سوال ... این آنتنهای 434 که گرفتم . مشخصاتش با اونایی که واسه hmtr ها هست فرق داره ؟؟ چون اینا امپدانس 50 اهم 10 سانت 434 و فک کنم گین 3 هست ...

اول قرار بود ارسالش رایگان باشه ، بعد دیدم تیپاکسیه میگه حساب نشده...
      حالا میبینم این آنتنا هموناس انگار ... 13 تومان داده هرکدوم رو !! از شانس من این آنتنش تو سایت نبود ولی گفت داره...وگرنه سرم کلا نمیرفت ...
      حالا اون کانکتورهای SMA گفتن نداره چند حساب کرده ... این وسط فک کنم 40 ت ضرر کردم :cry2: اگه eca داشت از همینجا میگرفتم ...
      اگه خدا خواست و راه افتاد و تعداد خواستم سرش جبران میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
        سلام
        همین الان ماژول ها رسید . تا آخر هفته امتحانش میکنم . فک کنم موضوع واسه کسی جذاب نبوده تا الان :NO:
        یه سوال ... این آنتنهای 434 که گرفتم . مشخصاتش با اونایی که واسه hmtr ها هست فرق داره ؟؟ چون اینا امپدانس 50 اهم 10 سانت 434 و فک کنم گین 3 هست ...

اول قرار بود ارسالش رایگان باشه ، بعد دیدم تیپاکسیه میگه حساب نشده...
        حالا میبینم این آنتنا هموناس انگار ... 13 تومان داده هرکدوم رو !! از شانس من این آنتنش تو سایت نبود ولی گفت داره...وگرنه سرم کلا نمیرفت ...
        حالا اون کانکتورهای SMA گفتن نداره چند حساب کرده ... این وسط فک کنم 40 ت ضرر کردم :cry2: اگه eca داشت از همینجا میگرفتم ...
        اگه خدا خواست و راه افتاد و تعداد خواستم سرش جبران میکنم
        اگه یکی از این آنتن ها رو باز کنین، متوجه میشین که چرا بهتون گفتم که خودتون هم میتونید بسازیدش (داخلش یه تیکه سیم راسته و بالاترش هم چند دور پیچوندن و کردنش داخل یه تیکه پلاستیک).

آنتنی که برای 434 باشه فرقی نداره که برای HMTR استفاه بشه یا RFM.

در مورد گین هم مطمئن نیستم که این آنتن ها گین 3 باشن!
        فراموش نکنید که آنتن تقویت کننده نیست (البته آنتن های پسیو). وقتی میگن مثلا فلان آنتن گین 10 داره، یعنی سیگنال رو در یک سمتش (یا چند سمتش) به اندازه 10 دسی بل تقویت میکنه و در سایر جهات شدیدا تضعیف میکنه.

البته بازهم دوستان مخابراتی بهتره نظر بدن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد سازگاران
          اگه یکی از این آنتن ها رو باز کنین، متوجه میشین که چرا بهتون گفتم که خودتون هم میتونید بسازیدش (داخلش یه تیکه سیم راسته و بالاترش هم چند دور پیچوندن و کردنش داخل یه تیکه پلاستیک).

آنتنی که برای 434 باشه فرقی نداره که برای HMTR استفاه بشه یا RFM.

در مورد گین هم مطمئن نیستم که این آنتن ها گین 3 باشن!
          فراموش نکنید که آنتن تقویت کننده نیست (البته آنتن های پسیو). وقتی میگن مثلا فلان آنتن گین 10 داره، یعنی سیگنال رو در یک سمتش (یا چند سمتش) به اندازه 10 دسی بل تقویت میکنه و در سایر جهات شدیدا تضعیف میکنه.

البته بازهم دوستان مخابراتی بهتره نظر بدن.
          عب نداره بعد از اینکه راش انداختیم با همین آنتن ها ، بعد یکی درس میکنم امتحان میکنیم :rolleyes:
          یه سوال...
          PDF : http://1211.static.securearea.eu/Files/3/1000/1211/Attachments/Product/5ap79TF3Rf9S6867IiZ71puZWHP1duu4.pdf

این اتصالات درسته ؟ از 10 تا 14 باید بدم به میکرو دیگه ؟ میخوام یه دفعه روبردش یه اتمگا8 بزنم . یا نزنم رو برد برد کار کنم؟
          کانکتور SMA سیم داری که گرفتم ، فقط مغزیشو باید بدم به آنتن ؟ پس زمینش چی ؟ چطور بدنشو به زمین بزنم ؟

دیدگاه

سلام
            اووووووه اشتباه بزرگی کردی
            من حدود 20 تا از این ماژوول خریدم
            به شدت به درد نخور و آشعاله
            دقیقا متغییر با زمانه عملکردش
            بعد تازه ما از 20 تایی که خریدیم 8 تاش کلا از روز اول کار نمیکرد ( فکن!!!! )
            منم تو فایلای قبلیم یه سری کد دارم البته برای PIC هست شاید به دردت بخورن
            اما در کل ماژولی نیست که بتونی تو پروژه های تجاری یا صنعتی ازش استفاده کنی
            و این که کلا برای کار کردن باش کلی کد باید بزنی همش ریجیستر داره و متغییرایی که باید براش تنظیم کنی
            در کل ما به این نتیجه رسیدید Xbee S2B Pro خیلی بهتره و ختی به قسمت 200ت به زحمت این می ارزه
            ولی در کل من در خدمتم
            درایور شبکه و nRF24L01
            کاتالوگ محصولات
            کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
            شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
            فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
              سلام
              اووووووه اشتباه بزرگی کردی
              من حدود 20 تا از این ماژوول خریدم
              به شدت به درد نخور و آشعاله
              دقیقا متغییر با زمانه عملکردش
              بعد تازه ما از 20 تایی که خریدیم 8 تاش کلا از روز اول کار نمیکرد ( فکن!!!! )
              منم تو فایلای قبلیم یه سری کد دارم البته برای PIC هست شاید به دردت بخورن
              اما در کل ماژولی نیست که بتونی تو پروژه های تجاری یا صنعتی ازش استفاده کنی
              و این که کلا برای کار کردن باش کلی کد باید بزنی همش ریجیستر داره و متغییرایی که باید براش تنظیم کنی
              در کل ما به این نتیجه رسیدید Xbee S2B Pro خیلی بهتره و ختی به قسمت 200ت به زحمت این می ارزه
              ولی در کل من در خدمتم
              سلام مهندس
              بابا بیخیال :cry2: :cry2: :cry:
              در این حد ؟!! خب حالا چیکار کنم ؟ یعنی مدل های 12 ، 22 هم همین جورین ؟؟! ماژول nrf24l01 هم همینه ؟ با آنتن بردش به 1 کیلومتر میرسه ؟
              خب حالا من رو بردم میکرو بزنم ؟ پس اگه میشه شماتیک واسم بزاری لااقل از شماتیک خیالم راحت باشه .
              اگه کد ها به c هست تبدیلش میکنم.
              اول کار نابود شدم :biggrin:
              ممنون

دیدگاه

سلام مهندس
                بابا بیخیال :cry2: :cry2: :cry:
                در این حد ؟!! خب حالا چیکار کنم ؟ یعنی مدل های 12 ، 22 هم همین جورین ؟؟! ماژول nrf24l01 هم همینه ؟ با آنتن بردش به 1 کیلومتر میرسه ؟
                خب حالا من رو بردم میکرو بزنم ؟ پس اگه میشه شماتیک واسم بزاری لااقل از شماتیک خیالم راحت باشه .
                اگه کد ها به c هست تبدیلش میکنم.
                اول کار نابود شدم :biggrin:
                ممنون
                نه نه ورژنای قبلی بهترن
                12 خیلی خوبه ولی باش کار نکردم
                این ورژن جدیدی آمده و هنوز تو مرحله دیباگه ( میدن ما ایرانیا بدبخت تست کنیم )
                من با مهندس چینی شرکت hoperf هم صحبت کردم باگ ها رو بشون گفتم
                حتی باورت میشه 2تا برد مونتاژ شدشونم مثل هم نبودن ( قطعه کمو زیاد داشتن )
                از ورژنای قبل که مطمعا تر هستن استفاده کنی بهتره
                حتی RFM69HW هم تست کردم به درد نمیخوره
                فعلا AN440 رو بخون
                باید بگردم ببینم شماتیکا رو دارم یا نه
                آخه از اون شرکتی که توش بودیم و با اینا کار میکردیم آمدم بیرون و خیلی از فایلام رو سیستم شرکت بوده
                پیدا کنم برات میذارمشون
                درایور شبکه و nRF24L01
                کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نه نه ورژنای قبلی بهترن
                  فعلا AN440 رو بخون
                  آخه از اون شرکتی که توش بودیم و با اینا کار میکردیم آمدم بیرون و خیلی از فایلام رو سیستم شرکت بوده
                  پیدا کنم برات میذارمشون
                  چه کاری شد...پس من فقط واسش هدر میزنم با این شرایطی که گفتین...اگه نشد باید از 12BP استفاده کنم که 0.5 وات هس :sad:

دیدگاه

نه نه ورژنای قبلی بهترن
                    فعلا AN440 رو بخون
                    پیدا کنم برات میذارمشون
                    اتفاقا من با RFM22B خیلی کار کردم. به نظرم فوق العادس. چطور به نتیجه رسیدید که RFM22 به درد نخوره؟
                    من چندتا پروژه زدم باهاش و حتی یه بار هم مشکل نداشتم باهاش (البته بماند که چند ماه بود که باهاش ور میرفتم و کد مینوشتم براش).
                    در ضمن RFM22 و RFM23 از سری EzRadio PRO هستند و خانواده RFM12 از سری EzRadio و کاملا با هم متفاوتند. یه سر به سایت SiLab بزنین. این ماژول ها قلب اصلیش از اونجاس و چینی ها فقط با یه نام دیگه میزنن رو PCB و میفروشن.
                    البته قبول دارم که کیفیت پایینه ولی مدل های وات پایین که براش تقویت کننده نذاشتن، خیلی قشنگ کار میکنه.

چه کاری شد...پس من فقط واسش هدر میزنم با این شرایطی که گفتین...اگه نشد باید از 12BP استفاده کنم که 0.5 وات هس :sad:
                    اول تلاشتون رو بکنین بعد بیخیال بشین.
                    اگه یادتوتن باشه گفتم که راه اندازی این ماژول ها خیلی قلق داره. هنوز باید کار کنید!

دیدگاه

اتفاقا من با RFM22B خیلی کار کردم. به نظرم فوق العادس. چطور به نتیجه رسیدید که RFM22 به درد نخوره؟
                      من چندتا پروژه زدم باهاش و حتی یه بار هم مشکل نداشتم باهاش (البته بماند که چند ماه بود که باهاش ور میرفتم و کد مینوشتم براش).
                      در ضمن RFM22 و RFM23 از سری EzRadio PRO هستند و خانواده RFM12 از سری EzRadio و کاملا با هم متفاوتند. یه سر به سایت SiLab بزنین. این ماژول ها قلب اصلیش از اونجاس و چینی ها فقط با یه نام دیگه میزنن رو PCB و میفروشن.
                      البته قبول دارم که کیفیت پایینه ولی مدل های وات پایین که براش تقویت کننده نذاشتن، خیلی قشنگ کار میکنه.

اول تلاشتون رو بکنین بعد بیخیال بشین.
                      اگه یادتوتن باشه گفتم که راه اندازی این ماژول ها خیلی قلق داره. هنوز باید کار کنید!
                      سلام
                      مهندس .
                      به نظرت هدر خالی بزنم یا یه میکرو هم بزنم رو برد ؟ شماتیکی که گذاشتم درس بود تو دوتا پست قبل؟
                      اگه نکته ای هس بگین که من بکشم برم سر کار عملیش

دیدگاه

سلام
                        مهندس .
                        به نظرت هدر خالی بزنم یا یه میکرو هم بزنم رو برد ؟ شماتیکی که گذاشتم درس بود تو دوتا پست قبل؟
                        اگه نکته ای هس بگین که من بکشم برم سر کار عملیش
                        چه دلیلی برای هدر زدن دارین؟ اینکه فقط بشه ماژول رو روی برد برد گذاشت؟ اگه اینطوره که به نظر من جالب نیست. چون این ماژول ها با اون نوع آنتن ها، نیاز به یک Ground Plane بزرگ داره (اندازه تقریبی مورد نیاز رو یادم نیست).
                        نکاتی که به ذهنم میرسه:
                        برای مدارتون حتما PCB بزنید. حتما دورو باشه و لایه زیر زمین و تا حد امکان مسیرهای دیگه کمتر ازش عبور کنه (یعنی زمین هر چه بیشتر یکپارچه باشه).
                        تا حد امکان سوکت آنتن رو به ماژول نزدیک بذارین.
                        خروجی RF که به آنتن وصل میشه، باید حتما در لایه زیرش زمین باشه (به عبارتی هر قسمت از مسیر RF که لایه زیرش زمین نباشه، مثل یه آنتن میمونه و باعث کاهش سیگنال میشه).

البته باز هم میگم اینا اطلاعاتی هست که به تجربه و خوندن یه سری پی دی اف بدست آوردم. بهتره دوستان دیگه که معلومات کامل تری دارن، صحت یا عدم صحت اونا رو تایید کنن.

دیدگاه

چه دلیلی برای هدر زدن دارین؟ اینکه فقط بشه ماژول رو روی برد برد گذاشت؟ اگه اینطوره که به نظر من جالب نیست. چون این ماژول ها با اون نوع آنتن ها، نیاز به یک Ground Plane بزرگ داره (اندازه تقریبی مورد نیاز رو یادم نیست).
                          نکاتی که به ذهنم میرسه:
                          برای مدارتون حتما PCB بزنید. حتما دورو باشه و لایه زیر زمین و تا حد امکان مسیرهای دیگه کمتر ازش عبور کنه (یعنی زمین هر چه بیشتر یکپارچه باشه).
                          تا حد امکان سوکت آنتن رو به ماژول نزدیک بذارین.
                          خروجی RF که به آنتن وصل میشه، باید حتما در لایه زیرش زمین باشه (به عبارتی هر قسمت از مسیر RF که لایه زیرش زمین نباشه، مثل یه آنتن میمونه و باعث کاهش سیگنال میشه).

البته باز هم میگم اینا اطلاعاتی هست که به تجربه و خوندن یه سری پی دی اف بدست آوردم. بهتره دوستان دیگه که معلومات کامل تری دارن، صحت یا عدم صحت اونا رو تایید کنن.
                          فعلا هدف راه اندازی ماژول هس. و من برد تک لایه موجود دارم... یه مگا 8 میزنم باهاش و یه پرت سریال از میکرو میگیرم که اطلاعاتو بدم به کامپیوتر واسه مانیتورینگ.
                          فقط سوکت SMA که خریدم با سیم هس . اینو چطور وصل کنم ؟ این سیم که اومده بیرون باید وصل بشه به ANT و بدنه کانکتور SMA که پیچ داره و با سیم به GND وصل کنم ؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه اندازی ماژول RFM23BP (همکاری)

آقا از این استفاده نکن
                            اگه عجله نداری من یه شماتیک خوب برات میذارم
                            فقط یکم صبر کن
                            درایور شبکه و nRF24L01
                            کاتالوگ محصولات

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه اندازی ماژول RFM23BP (همکاری)

آقا از این استفاده نکن
                              اگه عجله نداری من یه شماتیک خوب برات میذارم
                              فقط یکم صبر کن
                              چشم منتظرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X