اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار ساده تولید موج مربعی!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار ساده تولید موج مربعی!

سلام
    نیاز به یه مدار ساده دارم که یه موج مربعی با فرکانس یک تا ده هرتز و دیوتی سایکل حدود 1% بهم بده(این پارامتر ها قابل تنظیم باشه بهتره)
    میدونم ساده هست ولی دوتا نکته داره:
    اول اینکه خروجی میره به یه ترانس جرقه زن که در لحظه جریان زیادی میکشه
    دوم این که این مدار باید کاملا از مدار فرمان ایزوله باشه و هیچ نویزی تو قسمت تحریک نداشته باشه(حتی برای محکم کاری تغذیه این قسمت از مدار جدا در نظر گرفته شده :biggrin
    ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

پاسخ : مدار ساده تولید موج مربعی!

چون فرکانست کمه توصیه می کنم از تایمر کانتر دیجیتال استفاده کنی.
    آی سی آمادش تو بازار هست ولی می تونی با یک clock و counter و digital comparator و یک سیستم ورودی دیجیتال پارالل بسازی.
    یا این که کلا از یک میکروکنترلر استفاده کنی و از PWM به عنوان کلاک سیستمت استفاده کنی.
    مدارات دیجیتال کمتر به نویز حساسن تا آنالوگ. اگر خیلی نگران نویزی می تونی با اپتوکوپلر مداراتو جدا کنی و یا فیلتر های مطلوب قرار بدی.
    مثلا خازن خوب و مقاومت شنت و دیود زنر و یا شاتکی سریع.
    clock رو می تونی با آی سی 555 بسازی :
    http://en.wikipedia.org/wiki/555_timer_IC
    برای کانتر هم می تونی از هر کانتر باینری با تعداد بیت های بالا استفاده کنی مثلا CMOS 4020
    یک کامپرتور مثلا 8 تا 16 بیتی هم لازم داری که مقایسه کنه ببینه آیا مقدار شمارش شده توسط کانتر از مقدار رفرنس که همون دیوتی سایکل رو تعیین می کنه بیشتر شده یا نه و اگر بیشتره خروجی رو صفر کنه و در آخر تایمر دوباره ریست می شه.
    حالا هم فرکانس رو می تونی با یک مقاومت متغییر در مدار 555 تغییر بدی هم می تونی دیوتی سایکل رو با عدد باینری رفرنس تعیین کنی.
    اگر می خواهی با یک مقاومت متغیر دیوتی رو تعیین کنی از یک ADC کند سرعت پایین با خروجی paralell استفاده کن.
    خروجی کل مدار رو هم با اپتو کوپلر بده به سویچر ترانس.
    کل اینا یک طرف , اگر از میکروکنترلر ارزون مثل atmega8 استفاده کنی هم کارت راحت تر می شه هم ارزون تر هم جمع و جور تر. همه چیز یکجا تو یک آی سی.
    از تایمر بیشتر از 8 بیتی استفاده کنی دقت duty sycle خیلی بیشتر هم می شه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
      چون فرکانست کمه توصیه می کنم از تایمر کانتر دیجیتال استفاده کنی.
      آی سی آمادش تو بازار هست ولی می تونی با یک clock و counter و digital comparator و یک سیستم ورودی دیجیتال پارالل بسازی.
      یا این که کلا از یک میکروکنترلر استفاده کنی و از PWM به عنوان کلاک سیستمت استفاده کنی.
      مدارات دیجیتال کمتر به نویز حساسن تا آنالوگ. اگر خیلی نگران نویزی می تونی با اپتوکوپلر مداراتو جدا کنی و یا فیلتر های مطلوب قرار بدی.
      مثلا خازن خوب و مقاومت شنت و دیود زنر و یا شاتکی سریع.
      clock رو می تونی با آی سی 555 بسازی :
      http://en.wikipedia.org/wiki/555_timer_IC
      برای کانتر هم می تونی از هر کانتر باینری با تعداد بیت های بالا استفاده کنی مثلا CMOS 4020
      یک کامپرتور مثلا 8 تا 16 بیتی هم لازم داری که مقایسه کنه ببینه آیا مقدار شمارش شده توسط کانتر از مقدار رفرنس که همون دیوتی سایکل رو تعیین می کنه بیشتر شده یا نه و اگر بیشتره خروجی رو صفر کنه و در آخر تایمر دوباره ریست می شه.
      حالا هم فرکانس رو می تونی با یک مقاومت متغییر در مدار 555 تغییر بدی هم می تونی دیوتی سایکل رو با عدد باینری رفرنس تعیین کنی.
      اگر می خواهی با یک مقاومت متغیر دیوتی رو تعیین کنی از یک ADC کند سرعت پایین با خروجی paralell استفاده کن.
      خروجی کل مدار رو هم با اپتو کوپلر بده به سویچر ترانس.
      کل اینا یک طرف , اگر از میکروکنترلر ارزون مثل atmega8 استفاده کنی هم کارت راحت تر می شه هم ارزون تر هم جمع و جور تر. همه چیز یکجا تو یک آی سی.
      از تایمر بیشتر از 8 بیتی استفاده کنی دقت duty sycle خیلی بیشتر هم می شه.
      حقیقتش یه کلکی زدم و یه دونه 3 هرتز با دیوتی سایکل 99% درست کردم که خوب در اومد :wow:
      اگه میشه در مورد فیلتر ها یکم برام توضیح بدید
      تو پروژه یه مدار میکروکنترلر دارم که میتونم باهاش شکل موج رو بسازم ولی نمیخوام درگیر بشه مخصوصا که همه تایمرهاش درگیره
      فقط میخوام یه پین رو یک کنم و بقیه رو سخت افزاری انجام بدم
      تصمیم گرفتم مدار 555 رو هم کنار میکرو بذارم ولی طبقه تقویت کننده رو جدا کنم
      مشکلی که دارم اینه که خروجی میافته دوسر یه کویل و دو سر شمع جرقه میزنه
      این ولتاژ بالا موجب میشه یک سری ولتاژهای لحظه ای (مثل تابع ضربه) بر میگرده به سمت مدار فرمان
      این مشکل با اپتوکوپلر رفع میشه؟
      اگه نمیشه باید چیکار کرد؟
      خیلی ممنونم
      آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

سلام
        اپتوکوپلر میتونه ایزوله کننده ی خوبی برای مدارت باشه
        راه اندازی اش هم آسونه
        البته باید از ترانزیستور یا اگه جریانت خیلی بیشتر باشه از ماسفت استفاده کنی :job:
        (=*_^=)

دیدگاه

این که گفتم از میکرو کنترلر استفاده کن برای این بود که از هر مدار دیگری ارزون تر در میاد. شما حساب کن چیا خریدی+مساحت برد همواره چند برابر قیمت یک میکروکنترلر در میاد.
          از استفاده از میکرو کنترلر نترس. 2تا بزاری مشکلی نداره. تو این مورد می تونی tiny13 هم بزاری. کسی فکر نمی کنه که چون بلد نبودی 2 تا میکرو کنترلر گذاشتی. هر کی همچین حرفی زد قیمت قطعات رو بهش بگو ببینه چه تصمیم منطقی گرفتی.

اپتوکوپلر که تقریبا 99% مدارتو ایزوله می کنه فقط خودش نباید بسوزه.
          مدلای مختلف داره.
          ولی بیشتر مدل ترانزیستوریشو دیدم که گیرندش فتو ترانزیستوره و فرستندش فتو دیود.
          پس در نظر بگیر که طرف مقابل یعنی سری که به سیستم سویچ وصل می شه یک ترانزیستور BJT هستش که بیسش با نور کنترل می شه.
          و به عبارتی ساده تر منبع جریان یک طرفه کنترل شده با جریان سر ورودی اپتوکوپلر.
          هر مدلی خواستی استفاده کنی دیتاشیتشو خوب بخون ببین خودش نسوزه.

یک راه حل خوب دیگه استفاده از SSR هستش. solid state relay که در واقع خودش داخلش یک اپتوکوپلر داره و یک المان سویچ 2 طرفه جریان خیلی بالا و معمولا مقاوم در برابر ضربه و ولتاژ های بالا. المان سویچش هم بعضی اوقات 2 تا ماسفت پشت به پشت هستن یا یک تریاک. یعنی کلا سویچتو با SSR انجام بدی خوب و ارزون در میاد. تو این سیستمای PLC ببینی معمولا بیشتر خروجی های قدرتشون SSR هستن.

برای فیلتر کردن هم راه های زیادی هست. من راه هایی که بلدم رو می گم.
          یکی این که اگر یک کویل داری که در حین کار فقط به یک چهت جریان ازش عبور می کنه که راحته یک دیود شاتکی جریان بالا که تو بازار هم زیاد هست بزار.
          دیود مثلا 3 آمپری که می تونه تا 200 آمپر لحظه ای عبور بده. دیود هرز گرد که می دونی چیه؟
          همیشه کویل های خطرناک رو با یک خازن عدسی یا پلیمر متناسب با انداکتانس کویل موازی کن. مثلا تو رنج 10 میکرو تا 1000 میکروفاراد. ولتاژ شکست خازن هم مهمه. یک راه ساده برای محاسبه اینه که بیای انرژی ضربه رو حساب کنی و فرض کن تمام انرژی و مثلا 2 برابر بیشترش میریزه تو خازن. حالا این انرژی چه ولتاژی در خازن ایجاد می کنه؟ این ولتاژ باید کمتر از ولتاژ شکست خازن بشه. و در ضمن در نظر بگیر که شما می خواهی با این خازن ولتاژ ضربه رو کاهش بدی که به مدارات سویچ صدمه نزنه پس طوری حساب کن که ولتاژ ضربه پس از کاهش در خازن مثلا از 2-3 برابر ولتاژ تحمل مدارات سویچ بیشتر نباشه. این خازن فقط مال زمانیه که دیود های هرز گرد هنوز روشن نشدن یعنی حدود 0-100 نانو ثانیه.
          اگر ضربه ی کویل خیلی قویتره خوبه با یک مقاومت شنت قسمت های حساس رو از کویل جدا کنی. مثلا خود کویل مقاومتش 1 اهمه می تونی با یک مقاومت شنت 0.1 اهمی سیوچرتو جدا کنی.
          این باعث می شه که وقتی ضربه ایجاد می شه اول بره سراغ خازن و دیود های هرز گرد و سخت تر به مدارات سویچ دسترسی پیدا کنه.
          یک چیز خوب دیگه دیاک هستش که هم می تونی آمادشو بخری هم می تونی با 2 تا دیود بسازی. البته دیاک تو یک قطعه کمی فرق داره.
          این به درد وقتی می خوره که کویل به هر دو جهت جریان می ده. اونوق نمی شه از یک دیود هرزگرد استفاده کرد.
          البته باید با دیود آوالانچ یا همون زنر بسازی که بتونه بایاس معکوس و شکست رو تحمل کنه. دیودای معمولی می سوزن.
          2 تا دیود رو به صورت پشت به پشت سری به هم ببندی چی می شه؟ خوب جریان عبور نمی کنه تا زمانی که ولتاژ دو سر این 2 دیود از ولتاژ بایاس معکوس+ بایاس مستقیم بیشتر بشه.
          دیودای جریان بالا باید استفاده کنی. من خودم تا بحال زنر جریان بالا نخریدم.
          این دیاک رو باید به طور موازی با کویل یا همون ورودی ترانس ببندی.
          سپارک گپ هم دقیقا مثل دیاک عمل می کنند. درباره دیاک تو ویکیپدیا بخون.
          یک راه حل دیگه استفاده از 4 تا دیود شاتکی هرز گرد و خازن هستش.
          مثلا شما کویلت رو با ولتاژ پیک تو پیک 20 ولتی سویچ میکنی. پس یک تغذیه 20 ولتی به این کویل وصله. حالا 4 تا دیود هرزگرد رو بین منفی و مثبت مدار و 2 پایه کویل وصل می کنی و در تغزیه خازن بزرگ می زاری.
          هروقت ولتاژ 2 سر کویل از ولتاژ تغزیه مدار بیشتر بشه ب این دیودای شاتکی تخلیه می شه تو تغذیه مدار که خازن ها جلوشو می گیرن و دقت کن که این خازن های بزرگ باید نزدیک مدار سویچ باشند وگرنه خاصیت زیادی نخواهند داشت.
          تو این شرایط جریان بالا مقاومت مسیر مدار خیلی مهمه.
          این 4 تا دیود هرزگرد که گفتم دقیقا همون آرایش پل دیود رو دارن.
          اینم یک خورده عکس
          اگه اینو بسازی بعید می دونم دیگه هیچ ضربه ای جرئت کنه به مدارت وارد بشه :nice:
          http://www.parsgig.com/f/1fomr

دیدگاه

خیلی ممنونم
            خیلی قشنگ توضیح دادین
            واقعا متشکرم
            شما که این همه اطلاعات مفید دارید اگه سرتون رو درد نیارم و جسارت نباشه از اول بگم مشکلاتمو:
            ببینید تو این پروژه قراره شعله یه گاز توسط جرقه روشن بشه و بعد از اون میکرو شعله رو کنترل کنه(پروژه پایانیمه )
            برای تشخیص شعله(و قطع سیستم جرقه زن) از ترموکوپل بخاری استفاده کردم :cry: و برای تولید جرقه از جرقه زن اجاق گاز! :cry2:(خیلی دنبال المانهای بهتری گشتم ولی چیزی پیدا نکردم)
            با رله تحرکش کردم و واسه رله اسنابر هم گذاشتم
            ولی با جرقه زدن میکرو ریست میشد و بعد از چند بار اپ امپ متصل به ترموکوپل میسوخت
            در واقع دوتا مشکل بود
            اول نویزی که از طریق رله وارد تغذیه میشد(با گذاشتن تغذیه مجزا و رله آمپر بالا تا حدودی رفع شد)
            دوم ولتاژی که از ثانویه جرقه زن تو ترموکوپل و از اون طرف به کل مدار اعمال میشد
            (یه مشکل دیگه هم بود که از مگا8 استفاده کردم و برنامم توش جا نمیگیره )

حالا مجبور شدم مدار رو کلا از اول طراحی کنم
            به جای جرقه زن اجاق گاز از کویل موتور سیکلت با کابل و شمع مخصوص استفاده میکنم
            و برای تشخیص شعله از میله یون(البته هموز تصمیم قطعی نگرفتم که ترموکوپل بذارم یا میله یون!)

کویل موتور رو هم با یه تابع ضربه میخوام تحریک کنم(تغذیه جدا براش میذارم)

اون 555ی هم گه گفتم با دیوتی سایکل 99% ساختم واسه اینه که با اون اپتوکوپلر رو تحریک کنم
            و با اپتوکوپلر هم یه ماسفت(هر چی گشتم تو شهر خودمون ماسفت P پیدا نکردم ، چون زمین شمع و کویل یکیه واسه همین نمیتونم تست کنم ببینم چجوریه!)

حقیقتش بیشتر از این میترسم که قسمتی از ولتاژ سر شمع توی میله یون یا ترموکوپل تخلیه بشه و باز همون مشکل پیش بیاد
            نمیدونم این مشعلهای صنعتی چجوری میله یون و جرقه زنشون رو کنار هم میذارن؟ :-??

شما المانهایی سراغ دارید که با اونا این مشکلات حل بشه؟
            کلا پیشنهادتون برای قسمتهای مختلف چیه؟
            شرمنده من پررو شدم(آخه از مدارات آنالوک هیچی سردر نمیارم)

اضافه شده در تاریخ :
            یه چیزی یادم رفت
            من مجبورم قطعاتم رو اینترنتی بخرم
            اگه ممکنه کمک کنید مقدار این المانهایی که تو پست قبل فرمودین رو محاسبه کنم و هر چیزی دیگه لازمه تا یک جا خرید کنم
            خیلی ممنونم
            ^^

دیدگاه

سیستمی که در نظر داری یکم پیچیدست.
              من تا بحال به همچین مورد هایی نخورده بودم باید یکم فکر کنم. البته امتحانام هم هستن باید درس بخونم.
              توصیه می کنم قطعات کم یاب رو از جوان الکترونیک بخر+ همین سایت ECA.
              درباره سنسور هایی که گفتی چیزی نمی دونم.
              ولی یک چیزی به نظرم می رسه این که شعله در واقع یک پلاسمای دمای پایین هستش. پس رساناست. پس اگر مقاومتش اندازه گیری بشه می شه وجود یا عدم وجودشو تشخیص داد.
              اول از همه باید بگی سیستم جرقه زنت چجوریه؟
              می تونی شکل مدارتو بزاری؟
              این سیستمای جلوگیری از ضربه ولتاژ که گفتم ممکنه باعث جلوگیری از جرقه زدن بشه و یا حتی خود این فیلتر هایی که گفتم بسوزن.
              جرقه قوسش چند میلی متره؟
              برای محافطت پ امپ خروجی سنسور می دونم چیکار می شه کرد.
              یک راه حل استفاده از پ امپ ایزوله هستش. تو بازار خیلی کم یابه.
              راه حل دیگه استفاده از مقاومت های بزرگ ورودی + 2 تا دیود زنر پشت به پشت هستش + خازن جهت فیلترینگ.
              این مدارو ببین یه چیزی تو این مایه ها:
              http://www.parsgig.com/f/bSHYD
              سر هر المان یک خازن مثلا 10-100 میکرو بزار و می تونی تغذیه مدارات اندازگیری مثل پ امپ رو با یک مقاومت جدا کنی.
              یعنی مثلا یک مقاومت 100 اهمی سر تغزیه پ امپ بزار. هرچند مصرف مدار رو زیاد می کنه ولی ایمنی بیشتر می شه.
              در تغذیه مدار چند تا دیود زنر به طور پخش در مدار بزار. مثلا تغزیه مدارت 5 ولته دیود زنر 5.3-6 ولت بزار.
              خازن های بزرگ الکترولیت تو تغذیه مدار و نزدیک میکروکنترلر بزار. قبل و بعد رگولاتور.
              حتما دیود زنر نزدیک میکروکنترلر بزار+ خازن عدسی 100 نانوفاراد.
              این میشه محافطت بخش الکترونیکی مدار.
              ولی بخش سویچینگ و خود سیستم تولید ضربه رو برام بیشتر باید توضیح بدی که ببینم چه طور کار می کنه.
              اصل کار همین سیستم تولید ضربست.
              درباره سنسور میله یون هم برام توضیح بده ببینم چیه و چه طور کار می کنه.

دیدگاه

یک ایده هم اینه که از رله استفاده کنید به جای ترانزیستور
                برای طول عمر کنتاک های رله هم میشه کارایی را انجام داد
                --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
                  سیستمی که در نظر داری یکم پیچیدست.
                  من تا بحال به همچین مورد هایی نخورده بودم باید یکم فکر کنم. البته امتحانام هم هستن باید درس بخونم.
                  توصیه می کنم قطعات کم یاب رو از جوان الکترونیک بخر+ همین سایت ECA.
                  بین 10-15 تا موضوع استاد همینو تایید کردن منم باید بسازمش :icon_razz:
                  شما راحت باشید(جدی میگم) خودمم امتحان دارم
                  به شرط اینکه بعدش کمک کنید
                  نوشته اصلی توسط Aryan_M
                  درباره سنسور هایی که گفتی چیزی نمی دونم.
                  ولی یک چیزی به نظرم می رسه این که شعله در واقع یک پلاسمای دمای پایین هستش. پس رساناست. پس اگر مقاومتش اندازه گیری بشه می شه وجود یا عدم وجودشو تشخیص داد.
                  ترموکوپل که یه اتصال بین دوتا فلز هست که وقتی اون نقطه اتصال گرم میشه شروع میکنه به تولید جریان
                  ترموکوپلی که من دارم نهایتا 10-15 میلی ولت ولتاژ میده که همینم خودش معضلی شده(البته با LM393 تونستم راهش بندازم)
                  و میله یون هم دقیقا همون چیزی که فرمودین
                  شعله میتونه با خودش یونهایی رو حمل کنه که اگه یه میله داخل شعله بذاریم با بدنه اجاق گاز یه مقاومت خیلی بزرگ رو میسازه
                  نوشته اصلی توسط Aryan_M
                  اول از همه باید بگی سیستم جرقه زنت چجوریه؟
                  می تونی شکل مدارتو بزاری؟
                  شماتیکش رو میکشم میذارم
                  نوشته اصلی توسط Aryan_M
                  این سیستمای جلوگیری از ضربه ولتاژ که گفتم ممکنه باعث جلوگیری از جرقه زدن بشه و یا حتی خود این فیلتر هایی که گفتم بسوزن.
                  جرقه قوسش چند میلی متره؟
                  حدود 1 تا 2 میلیمتر(ولی هر چی بشه بیشترش کرد برای من بهتره)
                  نوشته اصلی توسط Aryan_M
                  برای محافطت پ امپ خروجی سنسور می دونم چیکار می شه کرد.
                  یک راه حل استفاده از پ امپ ایزوله هستش. تو بازار خیلی کم یابه.
                  راه حل دیگه استفاده از مقاومت های بزرگ ورودی + 2 تا دیود زنر پشت به پشت هستش + خازن جهت فیلترینگ.
                  این مدارو ببین یه چیزی تو این مایه ها:
                  http://www.parsgig.com/f/bSHYD
                  سر هر المان یک خازن مثلا 10-100 میکرو بزار و می تونی تغذیه مدارات اندازگیری مثل پ امپ رو با یک مقاومت جدا کنی.
                  یعنی مثلا یک مقاومت 100 اهمی سر تغزیه پ امپ بزار. هرچند مصرف مدار رو زیاد می کنه ولی ایمنی بیشتر می شه.
                  در تغذیه مدار چند تا دیود زنر به طور پخش در مدار بزار. مثلا تغزیه مدارت 5 ولته دیود زنر 5.3-6 ولت بزار.
                  خازن های بزرگ الکترولیت تو تغذیه مدار و نزدیک میکروکنترلر بزار. قبل و بعد رگولاتور.
                  حتما دیود زنر نزدیک میکروکنترلر بزار+ خازن عدسی 100 نانوفاراد.
                  این میشه محافطت بخش الکترونیکی مدار.
                  ممنونم
                  نوشته اصلی توسط Aryan_M
                  ولی بخش سویچینگ و خود سیستم تولید ضربه رو برام بیشتر باید توضیح بدی که ببینم چه طور کار می کنه.
                  اصل کار همین سیستم تولید ضربست.
                  درباره سنسور میله یون هم برام توضیح بده ببینم چیه و چه طور کار می کنه.
                  برای من نوع جرقه زن مهم نیست
                  فقط یه مداری میخوام که هر تقریبا نیم ثانیه به مدت یک میلی ثانیه یه ولتاژ 12 ولت بهم بده که اینو بندازم سر کویل
                  حالا شماتیک 555 رو میذارم ببینید
                  میله یون رو هم همونطور که گفتم یه میبه مسی قرار میدم تو شعله
                  فقط مشکل اینه که هم بدنه اجاق هم میله یون تا جرقه حداکثر 1 سانتی متر فاصله دارن

شرمنده وقتتون رو میگیرم

اضافه شده در تاریخ :
                  نوشته اصلی توسط aswhu600
                  یک ایده هم اینه که از رله استفاده کنید به جای ترانزیستور
                  برای طول عمر کنتاک های رله هم میشه کارایی را انجام داد
                  سلام
                  ممنون
                  رله نمیشه چون 1% دیوتی سایکل تو 3 هرتز با رله فکر نمیکنم درست سوئیچ بشه

دیدگاه

ببینید من یه همچین چیزی میخوام بسازم
                    http://www.daghighmashal.ir/gas_rele.html
                    ولی اینا فقط شیر گاز رو باز و بسته میکنن
                    من میخوام کنترلش کنم(که این قسمتش رو ساختم کار میکنه؛ اگه این جرقه بذاره )

دیدگاه

دوباره سلام
                      این شماتیکی هست که مد نظر منه(زمین قسمت ترانس از زمین 555 جداست)
                      با این میتونم دیوتی سایکل رو بین 80 تا 100 درصد کنترل کنم که برای کار من خوبه

ولی الان قسمت ماسفت و ترانس رو تو پروتئوس چک کردم اوضاع خیلی خرابه و حتما باید از فیلتر هایی که Aryan_M فرمودن استفاده کنم :agree:

دیدگاه

چند نکته.
                        یکی این که اگر خواستی با رله بسازی فقط کافیه دیوتی سایکل رو زیاد تر کنی.
                        اگر درست متوجه شده باشم شما مدار تولید ضربه با back emf می خواهی بسازی.
                        خوب دیوتی سایکل خیلی مهم نیست. فقط تو میزان مصرف انرژی تاثیر داره.
                        شما فقط یک المان لازم داری که در برابر ولتاژ مقاوم باشه و با سرعت خیلی زیاد سویچ کنه که ولتاژ ضربه از ولتاژ شکست هوای بین spark gap بیشتر بشه تا جریان برقرار بشه.
                        اولا برای این مورد ماسفت معمولی مناسب نیست مگر ولتاژ بالاش.
                        خوب بهتره از ترانزیستور های bjt ولتاژ بالا یا مثلا دارلیگتون استفاده کنی. یک مدلش هست می دونم تا 1000 ولت تحمل می کنه.
                        این ترانزیستور ها هم به اندازه کافی سریع هستن و هم خیلی سرسخت هستن.
                        در ضمن لزومی نداره زمین دو طرف ترانس رو یکی کنی.
                        از ماسفت نوع N یا bjt نوع NPN هم می تونی استفاده کنی. ماسفت ولتاژ بالا هم هست مثلا irf640 که 600 ولته.
                        شما ترانس رو pull down کنی بهتره.
                        اپتوکوپلر که گذاشتی خیلی خوبه.
                        نسبت تبدیل ترانس چه قدره؟
                        من خیلی دانش تخصصی درباره ترانس ندارم ولی اگر ترانس اشباع نشه می تونیم ولتاژ ضربه برگشتی به سمت ماسفت رو حساب کنیم.
                        spark gap بیشتر از 10000 ولت نداره. پس اگر مثلا نسبت تبدیل ترانس 30 باشه اونوقت باید 33 ولت روی ماسفت داشته باشیم که خیلی زیاد نیست.
                        پس رو حساب این که تا قبل از شکست هوا ولتاژ تا حدودی بیشتر خواهد شد می تونیم یک ضربه گیر مثلا 50 ولتی برای ماسفت بزاریم و اجازه ندیم ولتاژ از 50 ولت بیشتر بشه. مثلا یک زنر 50 ولت جریان بالا می تونه خوب باشه.
                        یعنی اگر نسبت تبدیل ترانس و تحمل ولتاژش بالا باشه خیلی emf بزرگی به ماسفت نمی خوره.
                        یک مقدار تو حرفام شک دارم.

یک مسئله کلی تر.
                        آقا شما به اسیلوسکوپ خوب دیجیتال دسترسی داری؟
                        من هر پیش نهادی می کنم سر اینه که ایمن ترین حالت ممکن ایجاد بشه یعنی robust باشه.
                        من جای شما بودم می رفتم دنبال یک اسکوپ خوب تو آزمایشگاهی چیزی و یک مدار محافظ و کاهنده می زاشتم و شکل ضربه های موود در نقاط مختلف مدار رو بررسی می کردم و بر اساس این آزمایشات تصمیم می گرفتم کجاها نیاز به مدار محافظ داره و مثلا اگر کار با ترانزیستور 100 ولتی حل می شه سراغ ترانزیستور 1000 ولتی نمی رفتم.
                        اگر می خواهی فقط کارت راه بیفته robust کار کنی خوبه ولی اگر می خواهی یک کار صنعتی خوب در بیاد من توصیه می کنم آزمایش انجام بده.

بازم مسئله ای هست من در خدمتم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
                          چند نکته.
                          یکی این که اگر خواستی با رله بسازی فقط کافیه دیوتی سایکل رو زیاد تر کنی.
                          اگر درست متوجه شده باشم شما مدار تولید ضربه با back emf می خواهی بسازی.
                          خوب دیوتی سایکل خیلی مهم نیست. فقط تو میزان مصرف انرژی تاثیر داره.
                          شما فقط یک المان لازم داری که در برابر ولتاژ مقاوم باشه و با سرعت خیلی زیاد سویچ کنه که ولتاژ ضربه از ولتاژ شکست هوای بین spark gap بیشتر بشه تا جریان برقرار بشه.
                          اولا برای این مورد ماسفت معمولی مناسب نیست مگر ولتاژ بالاش.
                          خوب بهتره از ترانزیستور های bjt ولتاژ بالا یا مثلا دارلیگتون استفاده کنی. یک مدلش هست می دونم تا 1000 ولت تحمل می کنه.
                          این ترانزیستور ها هم به اندازه کافی سریع هستن و هم خیلی سرسخت هستن.
                          در ضمن لزومی نداره زمین دو طرف ترانس رو یکی کنی.
                          از ماسفت نوع N یا bjt نوع NPN هم می تونی استفاده کنی. ماسفت ولتاژ بالا هم هست مثلا irf640 که 600 ولته.
                          شما ترانس رو pull down کنی بهتره.
                          اپتوکوپلر که گذاشتی خیلی خوبه.
                          نسبت تبدیل ترانس چه قدره؟
                          من خیلی دانش تخصصی درباره ترانس ندارم ولی اگر ترانس اشباع نشه می تونیم ولتاژ ضربه برگشتی به سمت ماسفت رو حساب کنیم.
                          spark gap بیشتر از 10000 ولت نداره. پس اگر مثلا نسبت تبدیل ترانس 30 باشه اونوقت باید 33 ولت روی ماسفت داشته باشیم که خیلی زیاد نیست.
                          پس رو حساب این که تا قبل از شکست هوا ولتاژ تا حدودی بیشتر خواهد شد می تونیم یک ضربه گیر مثلا 50 ولتی برای ماسفت بزاریم و اجازه ندیم ولتاژ از 50 ولت بیشتر بشه. مثلا یک زنر 50 ولت جریان بالا می تونه خوب باشه.
                          یعنی اگر نسبت تبدیل ترانس و تحمل ولتاژش بالا باشه خیلی emf بزرگی به ماسفت نمی خوره.
                          یک مقدار تو حرفام شک دارم.

یک مسئله کلی تر.
                          آقا شما به اسیلوسکوپ خوب دیجیتال دسترسی داری؟
                          من هر پیش نهادی می کنم سر اینه که ایمن ترین حالت ممکن ایجاد بشه یعنی robust باشه.
                          من جای شما بودم می رفتم دنبال یک اسکوپ خوب تو آزمایشگاهی چیزی و یک مدار محافظ و کاهنده می زاشتم و شکل ضربه های موود در نقاط مختلف مدار رو بررسی می کردم و بر اساس این آزمایشات تصمیم می گرفتم کجاها نیاز به مدار محافظ داره و مثلا اگر کار با ترانزیستور 100 ولتی حل می شه سراغ ترانزیستور 1000 ولتی نمی رفتم.
                          اگر می خواهی فقط کارت راه بیفته robust کار کنی خوبه ولی اگر می خواهی یک کار صنعتی خوب در بیاد من توصیه می کنم آزمایش انجام بده.

بازم مسئله ای هست من در خدمتم.
                          تشکر از لطفتون
                          حقیقتش من خیلی از این واژه ها سر در نمیارم
                          Back EMF دقیقا یعنی چی؟

اتفاقا IRF640 دارم

نسبت ترانس رو چطور باید حساب کنم؟
                          من از ترانس فقط اینو میدونم که از 12 ولت بیشتر تو اولیه نباید داشته باشه
                          در ضمن زمین دو سمت ترانس از داخل خودش یکی هست

[img]http://thumbs1.ebaystatic.com/d/l225/m/m****6xSxS6pEHcyd8WswMw.jpg[/img]

من فقط یه دونه کارت اسکوپ دارم
                          اینجا به اسکوپ اصلا دسترسی ندارم
                          با همین کارت اسکوپ نمیشه کاریش کرد؟
                          چون چند روز پیش که داشتم ترموکوپل رو تست میکردم؛ وقتی یه فندک معمولی رو روشن میکردم نویزش روی اسکوپ دیده میشد

راستی من یه چیزی رو یادم رفت بگم
                          دلیل استفاده از کویل موتورسیکلت اینه که تا حد ممکن عایق بندی شده هست و خودش تا حد ممکن نویز رو میگیره
                          ظاهرا خودش داخلش یه دونه خازن هم داره
                          فقط بتونم راهش بندازم تستش میکنم
                          چطور میتونم IRF640 رو جای ماسفتی که تو شماتیک کشیدم قرار بدم؟

دیدگاه

اینو تست کنم ببینم چی میشه

دیدگاه

back emf همون ضربه ولتاژیه که اون جرقه رو ایجاد می کنه. تو ویکیپدیا سرچ کنی چیزای خوبی دربارش نوشته.
                              این مدار چینی رو نساز.
                              می زنه همه چیزو می سوزونه. اگر دقت کنی حلقه مدار ضربه می زنه تو تغذیه 12 ولت و همه چیزو نابود می کنه.
                              اگر دقت کرده باشی تو این مدار هم زنر 5.1 ولتی برای محافظت گذاشته. یک مقاومت 150 اهمی هم برای تغزیه مدار 555 گذاشته.
                              اون دیودی که در تغزیه مدار گذاشته شده هم فکر خیلی خوبیه به دلیل این که EMF می خواد که جریان معکوس ایجاد کنه که این دیود جلوشو می گیره. پس اگر یک دیود ولتاژ بالا مثل 1n4007 اینجا بزاری خیلی خوبه. در ضمن دیر هم سویچ می کنه که بهتره.
                              اسیلوسکوپ رو هم بدون محافظ به مدار وسل نکن وگرنه می سوزه.
                              برای محافظت اسیلوسکوپ در برابر ضربه من تجربه ای ندارم.
                              ممکنه یک اشتباه کنی اسیلوسکوپ بسوزه.
                              توصیه می کنم قبل از تست مدار با اسیلوسکوپ یک مطالعه ای دربراره آشکارسازی ضربات چند کیلو ولتی با اسیلوسکوپ انجام بده.
                              اسیلوسکوپت باید سمپل ریتش خیلی بالا باشه و ترجیها از حالت نمی دونم چی که با یک تریگر سمپل ریت چندین برابر می شه استفاده کن.
                              اسمشو یادم رفته. فکر کنم equivalent sample rate که یکی از مئلفه هاش بود.
                              بعضی اسیلوسکوپ های دیجیتال این خاصیت رو دارن و این طور کار می کنه که بعد از تریگ شدن با سرعت مثلا 25 برابر نمونه برداری می کنه و نمونه هارو ذخیره می کنه و در طول زمان اونارو به دیجیتال ترجمه و تبدیل می کنه. یعنی مثلا در هر 1 میلی ثانیه 40 میکروثانیه نمونه برداری می کنه و بقیه زمانشو به تبدیل این ولتاژ ها می پردازه.
                              برای گرفتن spick یا همون ضربه خوبه.
                              برای محافظت اسیلوسکوپ هم خیلی نظری ندارم. به نظرم یک تقسیم مقاومت چند مگا اهمی + دیود زنر خیلی سریع شاید خوب باشه. خیلی تو این زمینه دانش و تجربه ندارم.

من 3 راه در نظر دارم. یکی این که ترانس رو برعکس ببند یعنی سری که به هم وصله رو بزار روی تغذیه مدار و سری که آزاده رو بده به ماسفت.
                              راه دوم اینه که همین طوری ببندی و یک تغزیه 20 ولتی ایجاد کنی و با 20 ولت گیت ماسفت رو کنترل کنی.
                              از لحاظ تئوری در این ترانس در اون پایه که دو سر ورودی و خروجی ترانس به هم وصلا هیچ جریانی نباید عبور کنه.
                              پس راه حل سوم اینه که اصلا برعکس وصل نکنی و با ماسفت pull down کنی یعنی common source یعنی کلید وصل کننده به زمین.

تغزیه ترانس و مدار رو می تونی با یک مقاومت و خازن جدا کنی. یک RC ساده.
                              تو تغزیه مدارات حتما یک دیود 1n4007 بزار.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X