اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت شمارنده با سون سگمنت بدون میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت شمارنده با سون سگمنت بدون میکرو

سلام دوستان
    میخواستم یک عدد سه رقمی رو با سون سگمنت نمایش بدم و کاربر بتونه با 2 تا کلید اعداد رو کم و زیاد کنه.
    آیا بدون میکروکنترلر همچین کاری امکان پذیر هست؟
    بیزحمت بهترین مدار برای همچین کاری رو پیشنهاد بدید.
    ممنون

پاسخ : ساخت شمارنده با سون سگمنت بدون میکرو

دوست گرامی

این کار به راحتی امکانپذیر میباشد

میتوانید از آی سی های شمارنده UP/DOWN که هم در خانواده TTL و هم در خانواده CMOS موجود میباشد استفاده فرمایید

مناسبترین آی سی بنا به تجربه شخصی 74192 یا نوع سی ماس آن 40192 برای شمارس دهدهی و 74193 یا 40193 برای شمارش در پایه 16 HEX میباشد

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

یه آی سی هست که BCD می شماره از 0 تا 999 و خوراکِ همین کاریه که شما می خواید سه رقم داره و یه دونه 7Segment سه تایی رو مالتی پلکس می کنه و خودش رفرش می کنه. خیلی هلو بپر تو گلو. قبلاً باهاش کار کردم. اینم یه نمونه ش:
      http://alternatezone.com/electronics/freq.htm
      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
        یه آی سی هست که BCD می شماره از 0 تا 999 و خوراکِ همین کاریه که شما می خواید سه رقم داره و یه دونه 7Segment سه تایی رو مالتی پلکس می کنه و خودش رفرش می کنه. خیلی هلو بپر تو گلو. قبلاً باهاش کار کردم. اینم یه نمونه ش:
        http://alternatezone.com/electronics/freq.htm
        نوشته اصلی توسط emitor
        دوست گرامی

میتوانید از آی سی های شمارنده UP/DOWN که هم در خانواده TTL و هم در خانواده CMOS موجود میباشد استفاده فرمایید

مناسبترین آی سی بنا به تجربه شخصی 74192 یا نوع سی ماس آن 40192 برای شمارس دهدهی و 74193 یا 40193 برای شمارش در پایه 16 HEX میباشد

ممنون از راهنمابی دوستان،خیلی خیلی سپاسگذار از دو دوست عزیز
        حالا اگر بخوایم مثلا عدد 800 رو تنظیم کنیم خیلی باید دکمه up رو فشار بدیم، به نظر بهتره هر سون سگمنت رو با یک کلید مجزا درایو کرد که کار کردن باهاس راحت تر باشه درسته؟
        هزینه ساخت با ای سی TTL و CMOS کار در میاد یا با میکرو atmega 8?

دیدگاه

اگه 7Segment عددش ثابت باشه که دیگه آی سی لازم نداره که. با مقاومت بهش جریان بده و اون LEDهایی رو که لازم داری روشن کن. راحــــت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
            اگه 7Segment عددش ثابت باشه که دیگه آی سی لازم نداره که. با مقاومت بهش جریان بده و اون LEDهایی رو که لازم داری روشن کن. راحــــت.
            نه اعداد تغییر میکنه، منظور من این بود اگر این شمارنده ها از یک شروع میکنند و یکی یکی با دکمه up/DOWN کم و زیاد میشن، اومدیم و کاربر خواست عدد 798 رو نشون بده و باز دوباره بخواد عدد یک رو نشون بده اگر بخواد یکی یکی کم و زیاد بشه زیاد کاربر پسند نمیشه. منظورم این بود.
            حالا بهترین حالت کدومه؟ هزینه هم مهمه که کمینه باشه.

دیدگاه

دوست گرامی

سری ای سی های 74192/3 و 40192/3 دارای امکان Preset میباشند ... یعنی شما میتوانید یک عدد را در داخل آنها قرار داده و شمارش به بالا و یا به پایین را از آن عدد شروع نمایید .
              بنا به تجربه شخصی که در سالهای دور گذشته ( که به میکروها دسترسی وجود نداشت ) و برای یک تایمر عکاسی صورت گرفت نسخه TTL به دلیل مصرف بالا و حساسیت به نویز اصلا مناسب نبودند و در هر حال نسخه سی ماس دارای ارجحیت کامل میباشد ... نحوه عمل تایمر عکاسی به این صورت بود که ابتدا عددی بر پایه ثانیه بر روی تایمر قرار میگرفت و سپس با زدن دگمه استارت چراغ گراندیسمان روشن شده و شمارش معکوس آغاز میگردید و سپس با رسیدن به صفر چراغ گراندیسمان خاموش میگردید

در این شرایط به علت نبود کیبورد قرار دادن اعداد بر روی شمارشگر با مشکلات فراوان همراه بود و باید با کلیدهای فشار و به صورت باینری صورت میگرفت

قیمت تک فروشی 40192 در حدود 600 تومان میباشد ولی تردید نداشته باشید به علت سهلوت استفاده از میکرو استفده از آن برای مصارف عمومی بسیار به صرفه تر خواهد بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاید
                نه اعداد تغییر میکنه، منظور من این بود اگر این شمارنده ها از یک شروع میکنند و یکی یکی با دکمه up/DOWN کم و زیاد میشن، اومدیم و کاربر خواست عدد 798 رو نشون بده و باز دوباره بخواد عدد یک رو نشون بده اگر بخواد یکی یکی کم و زیاد بشه زیاد کاربر پسند نمیشه. منظورم این بود.
                حالا بهترین حالت کدومه؟ هزینه هم مهمه که کمینه باشه.
                ببینم آقای <<شاید>>، شما ما رو گذاشتی سرِ کار؟!! اول می گی که یه راه ساده بگید که شمارنده درست کنم. شمارنده پپیشنهاد دادیم می گی که عدد بپره بالا پایین؟ لابد الآنم بهت بگم این شمارنده ریست داره، میره به صفر بازم می پرسی خوب حالا چه جوری از 1 بپره روی 589؟!! کاربر پسند نیست!!
                ولِمون کن بابا.
                شما برو سراغ میکروکنترلر خیلی هم شیک و مجلسی و کاربرپسند!

دیدگاه

شاید من تو انتقال مفهوم مشگل داشت واقعا عذر خواهم.
                  یک نمایشگر 3 رقمی میخوام که کاربر امروز رو 500 تنظیم کنه و 500 رو نمایش بده و ثابت باشه بعد فردا بیاد عدد 520 رو تنظیم کنه و....
                  یک نشانگر عدد میخوام و اشتباه از من بود و کلمه شمارشگر صحیح نیست.
                  خوشحال میشم عزیزان راهنمایی بفرمایند صرفا نوع ای سی رو بگید و یک سر نخ بدید کافیه بفیش رو خودم از تو دیتاشیت در میارم.

دیدگاه

از دوستان عزیز کسی راهنمایی دیگه آی نداره؟
                    میخوام با کمترین هزینه یک نمایشگر3 رقمی درست کنم که کاربر توسط کلید مقدارشو تغییر بده

دیدگاه

آی سی 74947 یک شمارنده چهار رقمی با قابلیت شمارش Up و Down میباشد.
                      این آی سی برای هر چهار رقم خروجی 7 سگمنت جداگانه دارد
                      این آی سی اگر گیر بیاد فکر نکنم قیمتش از یه میکرو کمتر باشه
                      اگر با برنامه نویسی مشکلی ندارید میکرو بهترین گزینه هست.

دیدگاه

دوست عزیز

پروژه کامل شمارنده چهارتایی با LED و میکرو

http://picprojects.org.uk/projects/counter/counter.htm#Download

پروزه شمارنده دوتایی

http://www.talkingelectronics.com/projects/2DigitUpDwnCounter/2DigitUpDwnCounter-1.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                          دوست گرامی

سلام مهندس خسته نباشی میشه بگی که 74193 بخوام یه شمارنده از 0تا 15 را درست کنم چجوری درست کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X