اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت بخاری12 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت بخاری12 ولت

سلام .وقت بخیر دوستان.
    من قصد دارم یه بخاری برقی 12 ولت بسازم(کوچک) و اونو تولید کنمو به بازار عرضه کنم.
    به نظرتون ازچه تکنولوژی استفاده کنم؟ المنت؟هالوژن؟؟؟؟؟ اگه نظرتون با هر کدوم هست توضیحات میفرمایین ک چ نوع المنتی باشه؟؟
    یا از اینورتر استفاده کنم 12 ولتو 220 کنم....

ممنون مشیم راهنمایی بفرمایین

پاسخ : ساخت بخاری12 ولت

شاید المنت بهتر باشه
    حیدر قجا دونیا یالان دونیا دور...

دیدگاه

با سلام
      لطفا ابتدا بفرمایید برای چه 12 ولت ؟ در جایی که برق 220 ولت موجود است چرا باید هیتر 12 ولت ساخت ؟ مثلا فرض کنید برای یک هیتر 1000 واتی باید جریانی حدود 80 آمپر راتامین کنید و این برای یک منبع تغذیه سویچینگ بسیار زیاد و نامتعارف است (برای غیر سویچینگ که عملا غیر ممکن است) و قیمت تمام شده را بسیار بالا میبرد . همچنین المنت های بازار همگی 220 ولت هستند و پیدا کردن 12 ولت آن اگر نگویم غیر ممکن حداقل مشکل است چون اصولا کسی هیتر برقی 12 ولت نمیسازد .برای محیطی که 12 ولت در دسترس هم هست مثل خودرو معمولا از آب گرم رادیاتور برای بخاری استفاده میشود نه برق اتوموبیل .

دیدگاه

مرسی دوست من از پاسختون .پیشنهاد 12 ولت برای این بود که با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما(حدودا) وهزینه ی برق ک این روزها یه مقدار گرون میوفته فکر تولید این بخاری افتادم که بتونم ،بخاری تولید کنم که با مصرف پایین بتونه گرمای خوبی تولید کنه... چون همونجور ک در جریان هستید در خیلی از محیط ها نمیشود بخاری گازی گذاشت وبرقی هم به خاطر هزینه سر ماه کسی زیاد سمتش نمیره... حالا اگه ایده یا پیشنهادی دارید که مصرف برق رو در حد قابل توجهی بشه پایین اورد ومفید باشه لطف میفرمایید مطرح کنید و راهنمایی بفرماییید.ممنون از توجهتون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajad72
          مرسی دوست من از پاسختون .پیشنهاد 12 ولت برای این بود که با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما(حدودا) وهزینه ی برق ک این روزها یه مقدار گرون میوفته فکر تولید این بخاری افتادم که بتونم ،بخاری تولید کنم که با مصرف پایین بتونه گرمای خوبی تولید کنه... چون همونجور ک در جریان هستید در خیلی از محیط ها نمیشود بخاری گازی گذاشت وبرقی هم به خاطر هزینه سر ماه کسی زیاد سمتش نمیره... حالا اگه ایده یا پیشنهادی دارید که مصرف برق رو در حد قابل توجهی بشه پایین اورد ومفید باشه لطف میفرمایید مطرح کنید و راهنمایی بفرماییید.ممنون از توجهتون.
          سلام
          خب الان منظورتون اینه یه بخاری 12 ولت پر قدرت(مثل مدل های 220 ولتی) بسازید یا ضعیف تر؟!!
          اگه منظورتون پر قدرت هست خب چه فایده ای داره این با 12 ولت کار میکنه اون با 220 در واقع ولتاژ یه مشخصه نامی هست مهم وات اون دستگاه هست. مثلا شما میخاید یه بخاری 200 وات بسازی اگه بخای به 220 شهری بزنی تقریبا 1 امپر مصرفشه و اگه بخای واسه 12 ولت بسازی 18 امپر میکشه.. حالا شما فک کن بخای با یه باطری 18 امپر بدید حتی باطری ماشین هم باشه چن دقیقه ای بیشتر روشن نمیزاره. پس اصلا راه خوبی نیست.
          اگه هم بخاید با وات کمتری بسازید نهایتن میتونید تا 100 وات اونو کاهش بدید زیر اون هم گرماش در حدی نیس که بشه بهش گفت بخاریی :mrgreen:
          موفق باشید.
          http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

ممنون از پاسختون.یعنی به نظرتون دنبال یه المنت حدود 100 یا 200 وات بگردم؟ک با220 کار کنه؟ به نظرتون چ نوع المنتی مصرف کنم؟؟؟ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajad72
              ممنون از پاسختون.یعنی به نظرتون دنبال یه المنت حدود 100 یا 200 وات بگردم؟ک با220 کار کنه؟ به نظرتون چ نوع المنتی مصرف کنم؟؟؟ممنون
              سلام
              دوست عزیز.. لطفاً به مفاهیم پایه ای مثل قوانین ترمودینامیک توجه بیشتری داشته باشید! در تاپیک دیگه ای هم مجبور شدم همین موارد رو متذکر بشم! اگر چنین سیستمی بهینه باشه، سیستم انرژی دنیا رو باید تعطیل کرد!!
              چیزی که مورد نظر شماست، بازده بیش از %100 است که با علم و تکنولوژی روز امکانپذیر نیست!
              هزینه ی برقی که شما میپردازید، نه هزینه ی ولتاژ است و نه هزینه ی جریان. در واقع شما هزینه ی توان مصرفی رو می پردازید! به بیان دیگر اون چه که باعث تحریک و فعالیت وسایل الکتریکی میشه، توان هست. نه ولتاژ و نه جریان به تنهایی قادر به تحریک وسایل الکتریکی نیستند. توان از حاصلضرب ولتاژ در جریان به دست میاد و همواره ثابته. ینی مثلاً برای راه اندازی یک مصرف کننده ی 100W، اگر ولتاژ رو کمی پایین بیارید، باید جریان رو به نحوی زیاد کنید که این حاصلضرب تغییر نکنه. و از اونجایی که قراره پول توان به اداره ی برق پرداخت بشه، عملاً کار مثبتی انجام نشده. حتی با کیفیت ترین منابع تغذیه ی سوییچینگ هم بازدهی در حدود %70 تا %90 دارند که این ینی در همین ابتدای کار توان تلف شده وجود داره و بهینه نیست.
              فرض کنید این کار شدنی بود.. اونوقت میشد با گرمای تولید شده آب رو جوش آورد و بخار تولید کرد و با این بخار توربین های بزرگ متصل به ژنراتور ها رو به حرکت در آورد و برق تولید کرد. ینی از برق 12V برق 220V تولید کنید!! اونوقت مشکلاتی نظیر سوخت های فصیلی و رآکتور های اتمی و آلودگی و ... همگی به یکباره حل و فصل میشد..! این رویا بر طبق علوم و تکنولوژی روز امکان پذیر نیست. (ترمودینامیک، دبیرستان)
              *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajad72
                همون جور که باقیه و خودم میگم که کار الکی هس حالا شما میتونی واسه اوموزش و تجربه یدونه بسازی.
                وات این المنت ها برای ولتاژ 220 هستن و برای 12 ولت یجور دیگه حساب میشه
                مثلا میخای 100 وات بسازی با ولتاژ 12 : باید بدونی از المنت چقدر جریان کشیده میشه که میشه حدود 8 امپر W=I.V
                حالا باید بدونی مقاومت سیم المنت نسبت به 12 ولت 8 امپر چقدر میشه که با استفاده قانون اهم V=I.R که میشه 12=8×R که R در میاد 1.5 اهم
                یعنی شما باید از سیم المنت به مقداری استفاده کنید که مقاومت دو سرش 1.5 اهم باشه تا 100 وات خروجی داشته باشید.
                حالا برید بازار مولتی متر خودتونو بر دارید مقاومت انواع المنت هارو اندازه بگیرید سایز هر کدومش رو دوس داشتید بگیرید.
                موفق باشید.
                http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

داداش اگه 220 میخوای برو یکی بخر خودتو راحت کن!
                  حیدر قجا دونیا یالان دونیا دور...

دیدگاه

البته دوستان توجه دارند که علیرغم به صرفه نبودن وسایل حرارتی با ولتاژ پایین ، ایده این دوستمان برای محیطهایی که خطر برق گرفتگی وجود دارد ( نظیر حمام ) میتواند بسیار سودمند واقع گردد
                    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

من بیشتر مد نظرم یه بخاری کوچک رو میزی هست... یه چیزی اندازه سشوار....
                      البته با مصرف برق پایین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajad72
                        من بیشتر مد نظرم یه بخاری کوچک رو میزی هست... یه چیزی اندازه سشوار....
                        البته با مصرف برق پایین
                        یکی از دوستان با چند تا مقاومت10کیلو 5وات ویه جعبه پاور ویه فن درست کرده بود این بخاری رو عالی بودحیف نگفت ساختارش چجوریه فک کنم مقاومت هارو مستقیم می داد220مطمئن نیستم هااا
                        Proudly @real_ahmadi
                        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                          البته دوستان توجه دارند که علیرغم به صرفه نبودن وسایل حرارتی با ولتاژ پایین ، ایده این دوستمان برای محیطهایی که خطر برق گرفتگی وجود دارد ( نظیر حمام ) میتواند بسیار سودمند واقع گردد
                          موافق نیستم دوست عزیز..
                          طبق استاندارد های مهندسی برق، جریان بیش از 30mA موثر میتونه کشنده باشه. حالا اگر این جریان به صورت مستقیم DC باشه، میتونه خطر بیشتری هم ایجاد کنه. در این مورد که جریان بسیار بالا تر از حد استاندارد هست، این تصور درست نیست که بگیم خطر نداره! اتفاقاً خطر بیشتر هم هست!

اضافه شده در تاریخ :
                          نوشته اصلی توسط Ali-Ahmadi
                          یکی از دوستان با چند تا مقاومت10کیلو 5وات ویه جعبه پاور ویه فن درست کرده بود این بخاری رو عالی بودحیف نگفت ساختارش چجوریه فک کنم مقاومت هارو مستقیم می داد220مطمئن نیستم هااا
                          این ایده بسیار جالب و قابل قبول هست. سپاسگزارم دوسته عزیز..
                          با کمی محاسبه، منبع DC مناسب، چند مقاومت وات بالا و یک فن کامپیوتر میتونید یک بخاری ساده بسازید.
                          *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                            این ایده بسیار جالب و قابل قبول هست. سپاسگزارم دوسته عزیز..
                            با کمی محاسبه، منبع DC مناسب، چند مقاومت وات بالا و یک فن کامپیوتر میتونید یک بخاری ساده بسازید.
                            خوب حالا چگونه؟؟؟اگه میشه شما زحمتشو بکش محاسباتش رو انجام بده ماهم یکی بسازیم...
                            Proudly @real_ahmadi
                            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                              موافق نیستم دوست عزیز..
                              طبق استاندارد های مهندسی برق، جریان بیش از 30mA موثر میتونه کشنده باشه. حالا اگر این جریان به صورت مستقیم DC باشه، میتونه خطر بیشتری هم ایجاد کنه. در این مورد که جریان بسیار بالا تر از حد استاندارد هست، این تصور درست نیست که بگیم خطر نداره! اتفاقاً خطر بیشتر هم هست!
                              فرمایش شما کاملا متینه دوست عزیز.به شرط اینکه ولتاژdc زیاد باشه. ولی وقتی ولتاژ 12 ولت باشه نمیشه که 30 میلی جریان از بدن بگذره. الان تو محیط هایی مثل استخر و سونا از ولتاژ 12 ولت برای لامپ و یا هیتر استفاده میشه.
                              یه چیزی بگم:آقا با پست اولت خیلی حال کردم. حرف دلمو زدی. ایول. دمت گرم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X