اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتقال صدا و تصویر با دیتا توسط AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتقال صدا و تصویر با دیتا توسط AVR

سلام به همه ی مهندسین گرامی
    در یک پروژه نیازمند به این شدیم که صدا و تصویر رو از راه های مختلف ارتباطی مثل شبکه لوکال-وای فای-ارتباط با سیم کارت و... در کنار یک سری دستورات کنترلی مثل نمونه برداری ADC و... بطور دو طرفه تبادل کنیم.
    در واقع یه یک پروسسوری نیازمند هستیم که در عین رفع نیاز انتقال صدا و تصویر و اطلاعات نمونه برداری شده از نظر قیمتی هم به صرفه باشه...
    در ابتدا به سراغ میکروکامپیوترهای مثل RASPBERRY رفتیم... تا جایی هم که متوجه شدیم میتونیم نیازها رو بر طرف کنیم و همچنین انعطاف زیادی هم داشته باشیم اما از نظر قیمتی در تعداد زیاد به صرفه نیست و از طرف دیگر بخاطر حجم زیاد پردازش داده ها در این بردها احتمال بروز خطا و هنگ کردن سیستم هم هست...
    اگر عزیزان در این باره نظر و یا طرحی دارند که قبلا مورد بررسی قرار داده اند ممنون میشیم در اینجا مطرح کنید تا به یک نتیجه گیری مناسب بررسی...

چند کلیدواژه رو هم تیتروار عرض میکنم که به این موارد هم توجه داشته باشید
    - ارتباط مستقیم میکرو AVR با دوربین
    - ارتباط وبکم و AVR
    - ارتباط آردوینو با دوربین - وبکم - صدا
    - ارتباط raspberry با دوربین - صدا - دیتا
    - انتقال صدا و تصویر با شبکه توسط avr
    و...

انشالله این موضوع به نتیجه برسه...
    منتظر پاسخ هایتان هستیم...

پاسخ : انتقال صدا و تصویر با دیتا توسط AVR

سلام
    دوست عزیز حجم اطلاعات و پردازش بسیار بالاست و بعیده AVR از عهده ش بربیاد.پردازش تصویر و ارسال پی در پی اون برای یه سیستم ثانویه حتی توی ARM با یه سری موارد خاصی مثل DMA صورت میگیره تا کمترین فشار روی پردازنده باشه و پردازنده درگیر نباشه.با توجه به مکانیزم AVR خیلی سخته بتونین اینکار رو بکنین.مگر اینکه چند تا پروسسور جانبی هم داشته باشین که دیتای صدا و تصویر و ... رو به صورت آماده به AVR بدن و AVR در این بین فقط واسط برای ارسال باشه.نمونه عملی در این مورد شما دیدین؟منظورم با این تعداد عملکرد در آن واحد هست
    Aristar Group - Always And Forever

دیدگاه

فکر کنم دوستمون تصویر رو پردازش نمیکنن . فقط انتقال میدن و پردازش فقط روی دیتا انجام میشه
      AVR اگه فقط وظیفش انتقال تصویر باشه میتونه تصویر که هیچی فیلم فول اچ دی رو هم انتقال بده -
      یعنی برای میکس کردن این 3 گزینه باهم و انتقال به واحد پردازش میتونی از AVR استفاده کنی البته تو فرکانس بالای 8 مگاهرتز

دیدگاه

سلام مجدد
        ممنون از توجه دوستان
        در مورد پردازش تصویر به نکته ی خیلی خوبی اشاره کردید...
        ببینید قصد این هست که اطلاعات دریافتی از سنسورها حالا چه دوربین - چه میکروفون و چه adc خود avr قرار هست داده های خام رو انتقال بدن... مثلا تصویری که توسط دوربین پردازش شده و سیگنال کامپوننت خروجی شده و یا صدایی که سیگنال صوتش آماده شده... در این بین ما باید این سیگنال های آنالوگ رو تبدیل به دیجیتال حالا با نرخ 8 بیتی یا بالاتر کنیم و توی یک استاندارد مشخص ارسال کنیم... سمت مقصد این دیتا رو گرفته... دوباره DAC کنه و نهایتا به بخشهای مربوطه انتقال بده...
        مشکل اصلی ما الان دقیقا سر همین موضوع ADC و DAC سیگنال های آنالوگ هست...
        البته مشکلاتی کاملا مشخص هم سر راه هستند مثل پهنای باند زیاد نسبت به دیتاهای تولیدی AVR ،مانند صدا... همین صدا که به نظر خیلی ساده میرسه برای داشتن یک کیفیت مناسب (نه خوب!) به حداقل نرخ نمونه برداری 16بیت بر ثانیه نیاز داره...
        مشکل رو اگر بر سر تبدیل آنالوگ به دیجیتال معطوف کنیم میشه نتیجه گیری مناسبی داشت...
        چون نهایتا من از هر نوع سنسوری یک سری مقادیر آنالوگ رو خواهم خواند و بعد از دیجیتال سازی با AVR انتقال میدم...
        حجم نمونه ها...
        نرخ نمونه برداری...
        پهنای باند...
        3 تا عاملی که مشکل ساز هستند...!!

دیدگاه

دوست گرامی

ینا به تجربه شخصی باید عرض کنم حتی با ریزولیشن 4 بیت اگر نرخ نمونه برداری مناسب باشه صدا کاملا مفهوم خواهد بود در سیستمهای مخابراتی تجاری نیز برای سالیان دراز برای صحبت تلفنی برای پهنا باند 300 تا 3000 هرتز و نرخ نمونه برداری 6 کیلوسمپل در ثانیه در نظر گرفته میگردید البته اگر بخواهید موسیقی با کیفیت های فیدلیتی را انتقال دهید دقت 300 بیت با نرخ بالا 44000 نیز در بسیاری موارد عادی میباشد ... اگر به خاطر داشته باشید با اینترنت دیال پ نیز که سرعت انتقال هرگز از مودم های 56 کیلوبیت آن روزگار فراتر نمیرفت ارتباط تصویری با وب کم همراه با صدا برقرار میگردید
          پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

ممنون از emitor و بقیه دوستان
            بله... شما درست میفرمایید... در خود امر نمونه برداری حتی با بیت ریت کمتر هم میشه به آنچیزی که میخواهیم دست پیدا کنیم...
            مسئله ی اصلی در همین مورد نمونه برداری و تبدیل ADC هست...
            راستیتش من از تبدیل ADC خود AVR برای صوت نتیجه مناسبی نگرفتم (در حقیقت اصلا نتیجه نگرفتم!) البته سرعت نمونه برداری و نویز بی تاثیر نبوده اما من به شخصه هنوز نتونستم روش مناسبی برای ADC اون هم برای سیگنال های متفاوتی مثل صدا و تصویر بکار ببرم... شما و سایر دوستانی که در این مورد کار کردن راهنمایی کنید که چه کنیم؟
            ببینید... این مورد رو هم در نظر داشته باشید که هر ADC یک معادل DAC هم لازم خواهد داشت... (گفتم که در امر راهنمایی چیزی از قلم نیفتاده باشه :biggrin

دیدگاه

برای تبدیل سیگنال انالوگ صدا یا تصویر حتما از ای سی adc استفاده کن سپس خروجی رو با avr انتقال بده

دیدگاه

ممنون میشم از مثالهای عملی استفاده کنید... :rolleyes: راستیتش من تا بحال با adc اکسترنال کار نکردم...
                به بسکام مسلط هستم و مورد دیگه هم اینکه معکوسش رو هم حتما ذکر کنید (چون در آزمایش هایی که باخود adc میکرو نمونه برداری انجام میدادم در موقع معکوس کردن این مقادیر مشکل داشتم و نتیجه مطلوبی نگرفتم!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alimn2012
                  ممنون میشم از مثالهای عملی استفاده کنید... :rolleyes: راستیتش من تا بحال با adc اکسترنال کار نکردم...
                  به بسکام مسلط هستم و مورد دیگه هم اینکه معکوسش رو هم حتما ذکر کنید (چون در آزمایش هایی که باخود adc میکرو نمونه برداری انجام میدادم در موقع معکوس کردن این مقادیر مشکل داشتم و نتیجه مطلوبی نگرفتم!)
                  عزیزم اگه می خوای کارت خوب دربیاد برو یک armبخر باهاش انجام بده تازه این طور که شما خواب دیدی ممکن اونم کم بیاره
                  Ali Reza Tarkesh Esfahani

Yahoo: amt_1390@yahoo.com

دیدگاه

من با ARM کار نکردم... و زمان زیادی هم ندارم!
                    دوستانی که در مورد ADC خارجی تخصص دارند راهنمایی کنند...
                    من اطمینانم در این مورد بیشتر شده و مطمئن هستم بر همین اساس مشکل انتقال داده ی من حل میشه... سیگنال صدا و سیگنال تصویر در مد آنالوگ هرجور هم که باشند یک موج هستند... با نمونه برداری از این موج و تبدیل به دیجیتال کردنش و بعد انتقال و بعد هم مجدد بازگردانی به سیگنال آنالوگ، میشه صدا و تصویر رو انتقال داد.
                    مشکل من در کار کردن با ADC ها هست، ADC داخلی میکروها جواب درستی نمیده و از طرفی در مرحله DAC هم مشکل دارم... لطفا راهنمایی کنید دوستان...کار گیره! :cry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X