اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فیلتر کردن صدای اظافی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فیلتر کردن صدای اظافی

سلام
    من دارم یه پروژه روشروع میکنم که باید صدای اظافی تو کابین هواپیما فیلتر بشه توسط هدفون خلبان تا به گوش خلبان نرسه لطفا من رو راهنمایی کنید که از چه ابزاری استفاده کنم

پاسخ : فیلتر کردن صدای اظافی

سلام
    .
    .
    .
    یک روز بعد ...حقیقتش دوستان وارد تر هستن و بنده هم تازه کارم ولی مشتاق :nerd:

ولی تا جایی ک میدونم راهنماییت میکنم...

این پروژه ک گفتی ، پروژه نیست .... پـــــــــــــ...ــــــروژه است...

تا جایی ک من میدونم این پروژه بیشتر ی پروژه پردازشی و شما باید این سوال رو تو بخش پردازش سیگنال مطرح

و از بچه های اون محل بپرسی و البته در بخش fpga و یا حتی arm!

بنابراین تا اینجای کار اینجوری شد ک ، این پروژه رو باید با سیستمی پیاده کنی ک برای پردازش سیگنال بهینه باشه...

کلمه های کلیدی ک تویه نت باید دنباش بگردی

Noise Cancellation

Noise reduction

noise cancelling

Adaptive Noise Cancellation

adaptive filter
    .
    .
    .

نمیدونم پردازش سیگنال چقدر کار کردی

اما برای این پروژه باید شروع کنی سیگنال و matlab و فیلتر ها رو کارکنی

تا جایی ک من میدونم

از فیلترهای تطبیقی یا

Adaptive Noise Cancellation

(anc)

اما اگر با مباحث پردازش سیگنال و متلب خیلی آشنا نیستی و میخوای از avr

شروع کنی ی پروژه کنسل کردن نویز برق شهر ک معمولا برای دستگاه ها و سیستمهای مهندسی پزشکی

ازش استفاده میشه شاید شروع خوبی باشه....

ک لینکش رو برات میذارم...

https://courses.cit.cornell.edu/ee476/FinalProjects/s2008/rmo25_kdw24/rmo25_kdw24/

اگر هم بخوای پروژه رو ادامه بدی ... پیاده سازی روی

arm fpga , dsp هم میتونه هدف نهاییت باشه...

من ی لینک از ی پروژه با fpga رو برات میذارم

https://people.ece.cornell.edu/land/courses/ece5760/FinalProjects/f2011/jy554_jc2636/jy554_jc2636/_fpgaimplementation.htm

اما در مورد شروع پردازش سیگنال

منابع زیادی در نت هست برای پردازش سیگنال

اما اگر بخوای خیلی سریع ، حساب دستت بیاد ک 0 تا 100 پردازش صوت چجوریاس

بهت کتاب

مبانی پردازش سیگنال گفتار پیام نور رو بهت معرفی میکنم

http://dl.noavarangermi.ir/dl/Book-Learn/computer/speech-signal-processing-ayat_11581.zip

اینم جزوه کلاسیش

http://s2.picofile.com/file/7934235806/kholase_Goftar_Dr_Ayat_book.rar.html

اما یادت باشه

پروژه ای ک درموردش گفتی حذف نویزه و در مورد نویز معمولا منبع نویز مشخصه

و کنسل کردن یا کاهش نویز با حذف صدای انسان و گفتار متفاوت

خلاصه کلام اینکه

این پروژه ای ک گفتی ی مبحثی برا خودش ،جای بحث داره و شرمنده ک اطلاعات ما ناکافی بود

بازم از دوستانی ک پردازش سیگنال کار کردن راهنمایی بگیری ب نتایج بهتری میرسی...

ان شا ا...

موفق باشی

براي روشنايي است
    كه مي نويسم
    اگر هميشه
    و
    همه جا تاريك بود
    هرگز نمي نوشتم...

دیدگاه

پاسخ : فیلتر کردن صدای اظافی

دوست گرامی

شما دو راه در پیش رو دارید
      روش اول مطابق گفته دوستمان امیر افضلان روش پردازش سیگنال میباشد که البته مسیر طولانی و احتمالا پرهزینه ای محسوب میشود
      روش دوم استفاده از یک مدار ساده آنالوگ که اساس آن را در شماتیک فوق مشاهده میفرمایید

به این نوع مدارات اصطلاحا Full Duplex گفته میشود .... در این مدار صدار ی گوینده ( خلبان ) و سایر صداهای محیطی به دو قسمت به 180 درجه اختلاف فاز تقسیم میشود و صدای خارجی ( یا رادیو ) به یکی از این قسمتها اضافه میگردد .... وقتی دو قسمت مجددا با هم ترکیب شود آن موالفه هایی که دارای اختلاف فاز 180 درجه ای میباشند حذف و صدای رادیو باقی میماند ...به این معنی که صدای خود گوینده و کلیه صداهای محیطی در هدفون گوینده شنیده نمیشود و فقط صداای رادیو باقی میماند
      برای استفاده از این دستگاه مطابق شکل باید دو عدد ساخته شود ...یکی به گوشی و میکروفون خلبان متصل میگردد و دیگری به ورودی های بلندگو و میکروفون رادیو متصل میشود
      در ضمن اگر واقعا قصد استفاده از این مدار در پروژه های هوانوردی را داشته باشید باید از بالاترین کیفیت در قطعات و بالاترین استاندارد در ساخت استفاده فرمایید
      پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X