اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو ماسفت های لود در هالف بریچ(نیم پل)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو ماسفت های لود در هالف بریچ(نیم پل)

سلام
    در توپولوژی نیم پل (هالف بریچ)واسه درایو کردن ماسفتی که در بالا قرار میگیرد یا های لود به مشکل بر خوردم با خوندن چند تاپیکی (که از سایت eca تشکر فراوان دارم) متوجه شدم چند راه حل وجود دارد
    1_ترانس پالس
    2_اپتو کوپتر
    3_استفاده از ir2110
    در مورد ir2110 که هرچی تغییر دادم به نتیجه نرسیدم یعنی یا ماسفت میسوخت یعنی بهتر بگم ولتاژ گیت-سورس بیشتر از 20 ولت میشد و میسوخت یا خود ir البته بنده با گذاشتن یک منبع تغذیه 15 ولتی جدا برای اینکه ولتاژ گیت رو 15 ولت بالاتر از سورس بیارم نیز تست کردم یعنی پایه 6 یا همون Vb که باید 15 ولت بالاتر از ولتاژ سورس ماسفت های لود باشه متصل کردم که باز هم فرقی نکرد و ir سوخت و فقط کانال های لود ان یعنی مشکل از درایو های ماسفت های لوده.
    در مورد ترانس پالس هم نتونستم راش بندازم یعنی غیر از ضربه های متوالی در خروجی ترانس چیزه دیگه ای دیده نشد ترانس هم به صورت فلای بک بستم یعنی یک سر ان به 12 و سر دیگر به درین و سورس ماسفت نیز به زمین متصل شده بود.
    گزینه 2 هم شنیدم به دلیل وجود خازن بین ورودی و خروجی در فرکانس های بالا قابل اطمینان نیست و کمتر استفاده میشه.
    سوال اینه اساتیدی که هالف بریچ کار کردن و به صورت عملی بسته اند واسه ماسفت های لود راحترین و بهترین کار چه راهی و چه مداریه؟!
    من چند تا مداره که برام هنوز جایه سواله
    مدار 1:

این مدارو میدونم خیلی بحث شده و جواب هم گرفته شده ولی در این مدار Vb که به گیت ولتاژ باید بده رو به 12 ولت متصل کرده در حالی که ولتاژ سورس نا معلوم بوده و معمولا حوالی 160 ولت میباشد در این صورد ولتاژ گیت-سورس به -158 ولت میرسه و ماسفت رو میسوزونه بنده تست کردم و سر این موضوع یه 7 تایی ماسفت سوزوندم میخواستم نظرتون رو بدونم ممنون میشم
    مدار 2:
    در تاپیکی که سایت دیگه دیدم آقایه حافظی که شنیدم دستی نیز در سوچینگ داره و بسیار مهارت داره قسمتی از مدار که هالف بریچ است رو میزارم ایشون نیز از ترانس پالس استفاده نکرده و از ir2110 و 2 تا ماسفت کوچک برای ماسفت های لودش استفاده کرده ولی ولتاژ 12 ولتی که باید به گیت های لود بده که این 12 ولت باید از ولتاژ شناوره سورس بیشتر باشه رو از کجا تامین کرده؟!

ممنون میشم اگر اساتید جواب بدن 2 ماهی میشه درگیر هالف بریچ هستم.تشکر از سایت و اساتید

پاسخ : درایو ماسفت های لود در هالف بریچ(نیم پل)

سلام
    عرضم به حضورتون که بنده تا بحال ترانس پالس نبستم اما یه چیز رو میدونم....اینکه مسلما اپتو بهتر از ترانسه
    ترانس نمیتونه دیوتی های خیلی کم و زیاد رو خوب درست کنه اما اپتو میتونه........اینکه ترانس پالس هم میزارن مال ارزون تر و ساده تر شدنه وگرنه اپتو بهتره
    شما یه hcpl 3120 بگیر....تا صد کیلو هرتز راحت بهت جواب میده....من که راضی بودم ازش
    اونوقت اگر مشکلی در استفاده از اپتو بود در خدمتم
    موفق باشید
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

این بهتر و اون بهتر نداره. اولا که قیمت هم کم ملاکی برای بهتر بودن نیست وگرنه میشه یه گیت درازور گذاشت که صد هزار تومن خرج برداره و قطعا از همه بهتر میشه.
      ترانس پالس رو توی 250 کیلو هرتز (به کوری چشم دشمنان ) استفاده کردم عین بلبل کار کرد. برای مدارهای بریدج من خودم تماسلم به استفاده از ترانس پالس بیشتره. نیاز به تغذیه سمت خروجی نداره.. میتونه تبدیل ولتاژ انجام بده. با قطعات کم ولتاژ منفی درست میکنه. و جوایز نقدی و غیر نقدی دیگر.
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط timegame نمایش پست ها
        ...
        در مورد ir2110 که هرچی تغییر دادم به نتیجه نرسیدم یعنی یا ماسفت میسوخت یعنی بهتر بگم ولتاژ گیت-سورس بیشتر از 20 ولت میشد و میسوخت یا خود ir البته بنده با گذاشتن یک منبع تغذیه 15 ولتی جدا برای اینکه ولتاژ گیت رو 15 ولت بالاتر از سورس بیارم نیز تست کردم یعنی پایه 6 یا همون Vb که باید 15 ولت بالاتر از ولتاژ سورس ماسفت های لود باشه متصل کردم که باز هم فرقی نکرد و ir سوخت و فقط کانال های لود ان یعنی مشکل از درایو های ماسفت های لوده.
        ..
        دوست عزیز من پیشنهاد میکنم دیتاشیت آیسی آی ار 2110 رو با دقت بخونید (و مدار داخلی اون رو ببینید) چون این قطعه بهیچ وجه نیاز به تغذیه جداگانه نداره

دیدگاه

سلام برادر 2113 و 2110 تقلبی تو بازار زیاده باید بگردی دنبال اورجینالش
          من اورجینالشو خریدم و کار کردم خیلی هم خوب بوده
          غیر اورجینالشم دیدم که مثل برق و باد میسوزه
          بعدش برای درایو هاف بریج بهتره از 2104 استفاده کنی که اورجینالش بیشتره که خیلی هم خوب کار می کنه و دید تایم داخلی داره و فقط یه PWM می خواد.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri نمایش پست ها
            این بهتر و اون بهتر نداره. اولا که قیمت هم کم ملاکی برای بهتر بودن نیست وگرنه میشه یه گیت درازور گذاشت که صد هزار تومن خرج برداره و قطعا از همه بهتر میشه.
            ترانس پالس رو توی 250 کیلو هرتز (به کوری چشم دشمنان ) استفاده کردم عین بلبل کار کرد. برای مدارهای بریدج من خودم تماسلم به استفاده از ترانس پالس بیشتره. نیاز به تغذیه سمت خروجی نداره.. میتونه تبدیل ولتاژ انجام بده. با قطعات کم ولتاژ منفی درست میکنه. و جوایز نقدی و غیر نقدی دیگر.
            ممنون دقیقا درست میفرمایید. حالا با ترانس پالس رویه بردبه صورت جدا بستم و جواب بسیار عالی بود فک کنم دیگه دنبال ir2110 نرم هر چند با توجه به فرمایشات دوستان مشکل از بنده بود که درست ir2110 رو فکیس نکرده بود مشکل از دیودی بود که گذاشتم دیوده معمولی بود و چون فرکانس 40 کیلو گذاشته بودم مشکل پیدا کرد.مدارو دارم از برد به مدار pcb منتقل میکنم (با ترانس پالس) انشاالله جواب بده.نتیجه رو میزارم تو همین تاپیک.باز هم تشکر از همه دوستان

دیدگاه

یه مشکل:
              مدار رو بستم با ترانس پالس و همه چی عالی و جایه ترانس یه لامپ 100 وات گذاتشم و راحت روشن شد بدون مشکل بعد لامپ برداشتم و ترانس جاش گذاتشم و اونم بدون مشکل کار یکرد فقط صدا میداد (فرکانسم رو 40 کیلو)بعد که خروجی ترانسو پل دیودی کردم و خازن هم گذاشتم بعدیه مقاومت 40 اهم به پل وصل کردم (لامپ 100 وات).مدارو که روشن میکنم ماسفتا میسوزه (نمیترکه فقط گیت به سورس وصل میشه)همون لحظه اول اینجوری میشه.موندم مشکل از ترانسه از ماسفته از چیه ممکنه از ترانس باشه؟چون ترانس همینجوری برای تست پیچیدم و فرمول خاصی استفاده نکردم
              ممنون میشم کمک کنین
              عکساش:

دیدگاه

سلام با مولتی متر تست کن ببین درین به سورس اتصال کوتاه شده یا نه ؟
                اگر درین به سورس اتصال کوتاه شده سوئیچ سوخته و مدارت مشکل داره و اگر فقط گیت سورس اتصال کوتاه میشه احتمالا درایور ماسفت مشکل داره
                برای هر ماسفت یه دیود زنر 18 ولت بزار و اگر می تونی دیود سوپرسور بزاری که چه بهتر مثلا P6KE15A بزار تا نویز و بالازدگی گیت ماسفت ها تو نسوزونن

sigpic

دیدگاه

گیت سورسش به هم وصله.اره یه p1.5ke 18 ولت گذاشتم

دیدگاه

دوست عزیز شما احتمال 90 درصد محاسبات ترانس پالس رو اشتباه انجام دادی .
                    من خودم همیشه از ترانس پالس استفاده میکنم و مشکلی هم برام پیش نیومده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ENG POWER نمایش پست ها
                      دوست عزیز شما احتمال 90 درصد محاسبات ترانس پالس رو اشتباه انجام دادی
                      وقتی برق شهر وصل نیست درست کار میکنه و ماسفتا نمیسوزن حتی به جایه ترانس یه لامپ 100 گذاشتم قشنگ روشن شد بودن مشکل ولی وقتی ترانس اصلی رو به جایه لامپ میزارم میسوزه ماسفتا
                      خوب اگر مشکل از ترانس پالس باشه نباید حتی لامپ 100 هم روشن بشه!!!!نمیدونم واقعا گیر کردم.ممکنه از ترانس اصلی باشه؟

دیدگاه

شماتیک رو بفرست که بهتر بتونیم بررسی کنیم

دیدگاه

شماتیک حدودی مدار خدمت شما.ممنون

دیدگاه

سلام
                            شما چندتا عیب اساسی تو مدارت هست
                            1- خازن کوپلاژ ظرفیتش کمه
                            2- دیود زنر اینجا جاش درست نیست
                            3- دیود موازی با مقاومت باید فست باشه نه 1N
                            4- یه سر دیگه به ثانویه اضافه کن و مثل شکل ببند

مثل این نمونه ببند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ENG POWER نمایش پست ها
                              خازن کوپلاژ ظرفیتش کمه
                              ممنون از پاسختون
                              من چند چیز رو اصلاح کنم اونم در مورد دیودزنر هاست.دیود موازی با ماسفت رو p6ke 15 ولت و دیود موازی با مقاومت هم mur440 گذاشتم.
                              در مورد نحوه گذاشتن دیودزنر الان که نگاه میکنم دقیقا درست میفرمایید.
                              بعد چند تا سوال دیگه داشتم
                              1_واسه خازن کوپلاژ باید ظرفیت شو چه جوری بدست بیارم؟
                              2_دیودزنر فست p6ke 15 ولت خوبه واسه فرکانس 40 کیلو؟واسه بعد از ترانس پالس؟
                              3_خازنی که سر ثانویه ترانس پالس گذاشتم مشکلی ایجاد نمیکنه؟
                              با این حساب باید یه مدار دیگه بزنم یکم طول میکشه نتیجشو میزارم رو سایت ممنون.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X