اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه متغیر 0-30V با محدود کننده جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه متغیر 0-30V با محدود کننده جریان

با سلام
    نقشه ها و مدارات مختلفی در اینترنت برای ساخت منبع تغذیه وجود داره که هرکدوم مزایا و معایب خودشونو دارن.
    منابع خطی مدارات ساده تری دارن و خروجیشون ریپل کمتری داره و در عوض تلفات بیشتری دارن و در عمل نمیشه از اونها در جریان های بالا استفاده کرد.
    اما منابع سوئیچینگ مدارات خیلی جمع و جور تری هستن و تلفاتشون هم کمه اما مهار ریپل خروجی کار سختیه!.....البته با تمام سختی از بین بردن ریپل خروجی باز هم امروزه منابع سوئیچینگ همه جا بکار میرن تا جاییکه در تمام کامپیوتر ها و کاربردهای مخابراتی که حساس ترین وسایل هم به نظر میان منابع سوئیچینگ ترجیح داده میشن.
    اگر در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ میخواین اطلاعات کسب کنین و یا سایر مدارات مشابه موجود در این سایت رو ببینید اینجا کلیک کنید .

تمامی حقوق معنوی این آموزش برای نویسنده و انجمن ECA محفوظ بوده و فقط در صورت ذکر نام نویسنده : @سیدعلی.م و لینک انجمن ECA : http://www.eca.ir/forums/editpost.php?p=643501&do=editpost قابل کوپی برداری است.

و اما اصل مطلب.......
    شاید خیلی ها مثل من مدت ها دنبال مدار یک منبع تغذیه سوئیچینگ متغیر که محدود کننده جریان هم داشته باشه گشته باشن و چیزی پیدا نکرده باشن
    مدار زیر یک منبع تغذیه متغیر با خروجی صفر الی ولتاژ ورودی مدار است که با دو ولوم مربوط به ولتاژ قابل تنظیم هست .توپولوژیش هم باک غیر ایزوله هست.یعنی ولتاژی که بهش میدین رو میتونه کاهش بده و یک ولتاژ خروجی کمتر بده.
    همچنین مدار محدود کننده جریان هم داره که میتونید جریان خروجی رو کنترل کنید که با توجه به اینکه مدار برای جریان های بالا طراحی شده خیلی کمک میکنه کمتر وسایلتونو باهاش بسوزونید

قطعات و مقادیر در شماتیک مشخصه فقط در مورد چند قطعه کمی نیاز به توضیح هست.....
    تو این مدار تمام تلاشم این بوده که از قطعات خاص و گرون استفاده نکنم تا هر کسی در هر جاییکه ابتدایی ترین وسایل الکترونیکی پیدا میشه بتونه این مدار رو بسازه.در ضمن این مدار در صورتیکه بتونید اپتو هایی مثل 6n137 گیر بیارین و همچنین ماسفت p-channel با ولتاژ و جریان مناسب پیدا کنین میتونه در ولتاژ ها و جریان های بالاتر هم استفاده بشه اما در صورت استفاده از قطعات ذکر شده میتونید به ورودی حداکثر 35 ولت دیسی بدین و در خروجی 0 تا 35 ولت دیسی تا حداکثر جریان 30 آمپر داشته باشین.

قطعات زیر برای 30 ولت و ده آمپر توصیه میشن.....
    برای سلف خروجی معمولا از هسته های گرد زرد رنگ که جنسشون پودر آهنه استفاده میکنن اما با توجه به اینکه این هسته ها در هر جایی پیدا نمیشن من تو این مدار از هسته هایولتاژ تلویزیون استفاده کردم که همه جا گیر میاد کافیه برین یه تعمیرات تلویزیونی و گیر بیارین،با حدود 5 تومن باید بتونید یه هسته سالم بخرین.وسط هسته ها معمولا یک لایه کاغذ مانند وجود داره که اونو باید بکنید تا هسته بدون گپ باشه و بعد حدود یک و نیم متر سیم عادی 4mm^2 بردارین و تا جاییکه سیم تموم شه دور هسته بپیچین......سلف آماده شد
    مقدار سلف خیلی زیاد خواهد شد،در حد چند میلی هانری واین با توجه به جریان بالای مدار بد نیست و حتی خوب هم هست چون اینطوری توی جریان های پایین هم منبع خوب عمل خواهد کرد،در ضمن چون هسته خیلی بزرگه،با این جریان ها اشباع نمیشه،پس نگران این موضوع نباشید

برای ماسفت ها بهترین گزینه IRF4905 هست و برای دیود هم من از دیود فست 200 ولت و 16 آمپر استفاده کردم که خوب بود شما هم هر دیودی که دم دستتون بود استفاده کنید،دیود شاتکی رو خیلی توصیه نمیکنم چون غالب شاتکی های موجود ولتاژشون پایینه و ممکنه بسوزه.
    برای جریان ده آمپر یک ماسفت و یک دیود کافیه اما اگر دوتا بزارین هم مدار خوشگل تر میشه و هم تلفاتتون کمتر میشه.

برای مقاومت شنت دوتا مقاومت آجری یک دهم اهم 5 وات مناسبه هرچند ده وات بهتره.اگر قصد استفاده از مدار در جریان های بالاتر از ده آمپر رو دارین حتما ده وات یا بیشتر بزارین.

RV1, RV2 برای تنظیم ولتاژ خروجی هستن که RV1 برای COARSE و RV2 برای FINE در نظر گرفته شده به همین صورت RV3 برای COARSE جریان و RV4 برای FINE جریان در نظر گرفته شده.

خازن های C7,C9 استفاده نشدن.....شما هم بجاش سیم بزارین .

برای هیت سینک هم لازم به هیت سینک خیلی بزرگ نیست....ناسلامتی منبع سوئیچینگه.....برای ده آمپر هیتسینک عکس تقریبا کافیه.

برای اتصال برد کنترل هم میتونید از سوکت ،سیم و یا فلت استفاده کنید.

ریپل خروجی مدار واقعا خیلی کمه......اما کمی اسپایک های کوچولو ممکنه تو خروجی باشه که برای غالب کارها هیچ مشکلی نداره ؛ اما برای کارهایی مثل راه اندازی میکرو و یا سیستم های صوتی خییییلی باکیفیت ممکنه مشکل ساز بشه که خب البته کارهایی هم که همچین جریان بالایی بخوان معمولا به ریپل خیلی حساس نیستن.......در کل ممنون میشم اگر کسی برای کاهش این اسپایک ها پیشنهادی داشت بگه
    کلا کسی پیشنهادی داشت خوشحال میشم بشنوم
    باید هر دوی پی سی بی های زیر رو بزنید و مونتاژ کنید ،حواستون به مثبت و منفی ورودی باشه

اما کالیبراسیون......
    همونطور که میبینید روی برد فرمان 4 عدد مولتی ترن قرار گرفته که برای تنظیم منبع هستند.

P3:این مولتی ترن برای تنظیم ماکسیمم ولتاژ خروجیست.....برای تنظیم آن باید هر دو ولوم مربوط به ولتاژ را تا ته زیاد کنید و با تنظیم این مولتی ترن و دیدن ولتاژ خروجی ماکسیمم ولتاژ خروجی مورد نظر برای خروجی را تنظیم کنید.

P4:این مولتی ترن برای تنظیم کمترین ولتاژ خروجی منبعه که برای تنظیمش باید ولوم های ولتاژ رو تا ته ببندید و تنظیمش کنید.

P1:این مولتی ترن برای تنظیم ماکسیمم جریان خروجی منبعه

P2:این مولتی ترن برای تنظیم حداقل جریان خروجی منبعه،یعنی حداقل جریانی که میتونید تنظیم کنید تا منبع نذاره جریان بیشتر از اون حد از منبع خارج بشه

[HIDE-THANKS]
    شماتیک برد اصلی
    پی سی بی برد اصلی
    شماتیک مدار فرمان
    پی سی بی مدار فرمان[/HIDE-THANKS]

در انتها از تمام دوستانیکه بهم کمک کردن تا کمی از منابع سوئیچینگ سر در بیارم صمیمانه سپاسگزارم
    از دوستی که زحمت طراحی مجدد پی سی بی اصلی رو هم کشیدن واقعا ممنونم
    و باز هم از دوستانی که کمکم کردن ممنونم

Powered By ECA Special Group - Black Edition
    جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۱۷:۴۰ ۱۳۹۶/۰۲/۲۶.
    ................Fx7SAM................

اندکی درباره تحلیل فیدبک مدار

برای خود من یکی از مهمترین چیزهایی که در جریان ساخت این منبع یاد گرفتم نحوه فیدبک برای منبع متغیر بود که ولتاژش رو بشه تا صفر پایین آورد که در این باره صمیمانه از دوست خوبم وحید اسدی سپاسگزارم

برای اینکه بقیه دوستان هم با این روش آشنا بشن در این باره کمی توضیح میدم......بدیهی است کساییکه فقط قصد ساخت این مدار رو دارن نیاز نیست این بخش رو بخونن.

اگر کمی در زمینه ساخت و طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ اطلاعات داشته باشین میدونین که در این منابع نمیشه ولتاژ خروجی رو از ولتاژ مرجعی که به یکی از پایه های ارور امپلیفایر میدیم پایین تر آورد و این قضیه برای من هم معضلی شده بود تا اینکه با یک روش جدید فیدبک که در این مدار هم استفاده شده آشنا شدم.

در حالت عادی با یک مقسم ولتاژ طوری از ولتاژ خروجی نمونه برداری میکنیم که ولتاژ حاصل از مقسم ولتاژ در ولتاژ مطلوب خروجی برابر با ولتاژ مرجع بشه و در این حالت جریان از خروجی به زمین مدار میره
    یعنی چیزی مثل شکل زیر:

اما اگر بخواهیم ولتاژ خروجی صفر بشه دیگه جریانی جاری نمیشه تا ولتاژی برابر با ولتاژ مرجع بوجود بیاد !!!
    پس باید چه کنیم؟!!!

باید جریان برعکسی جاری کنیم !
    یعنی چی؟!
    فرض کنیم خروجی منبع صفره!.....باید کاری کنیم که از یک جای دیگه جریانی به سمت خروجی منبع از طریق مدار مقسم ولتاژ مربوط به فیدبک جاری بشه

یعنی مداری مثل شکل زیر:

در شکل بالا وقتی پتانسیومتر در منتها الیه سمت راست قرار بگیره کمترین ولتاژ به ارور امپ خواهد رسید و این یعنی دیوتی سایکل بیشتر و در نتیجه ولتاژ خروجی بیشترین مقدار خواهد بود و در کل در این حالت سیستم شکل بالا مثل مقسم ولتاژ عادی کار میکنه و قطعات اضافه شده کار خاصی نخواهند کرد.
    اما اصل مطلب اینجاست.....وقتی پتانسیومتر در منتها الیه سمت چپ قرار بگیره ولتاژ خروجی منبع در کمترین حالت قرار میگیره که اگر مقاومت R3 درست انتخاب شده باشه ولتاژ خروجی صفر خواهد بود.در این حالت جریان از منبع ولتاژ 5 ولتی به سمت خروجی منبع تغذیه که الان صفر شده جاری میشه و در نتیجه ولتاژ نقطه ای که ازش به ارور امپ وصل کردیم برابر با ولتاژ رفرنس خواهد شد.

در مورد انتخاب مقدار R3 هم دوراه وجود داره...یکی محاسبه که بیخیالش شین....البته کسی که بتونه مقدارشو محاسبه کنه مسلما میتونه خودش فرمول محاسبش رو هم بدست بیاره چون خیلی طولانیه فرمولش
    اما راه دوم اینه که یک مولتی ترن بزارین و مقدارشو پیدا کنین و بزارین همون مقدار بمونه.

میدونم خیلی توضیحاتم پیچیده شده و از این بابت عذر میخام،ولی خب موضوع هم کمی از حالت عادی و ساده پیچیده تره و کسی هم که قصد طراحی داره خب جور هندوستان کشد
    در کل با توجه به توضیحات بالا و مدار میشه همه چیز رو فهمید
    امیدوارم تونسته باشم کمکی به دوستان جویای دانش کرده باشم
    موفق باشید

Powered By ECA Special Group - Black Edition
    جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۱۹:۰۹ ۱۳۹۵/۱۰/۰۸.

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه متغیر 0-30V با محدود کننده جریان

رزرو..................

دیدگاه

خوشحالم که بلاخره نتیجه گرفتید
        این کار جای تقدیر داره چون خیلی روش وقت گذاشتید و زحمت زیادی براش کشیدید

من فایل های pcb رو به آلتیوم تبدیل کردم تا کار دوستان برای چاپ برد راحت باشه
        این فایل هر دوتا برد سیگنال و قدرت هست

دیدگاه

بسیار عالی و خسته نباشید. منم خیلی مایلم منبع سوییچینگی بسازم که از 0 شروع بشه. سر همین قسمت فیدبکش مشکل داشتم.
          این مدار رو تعمیم داد به یک منبع سویچینگ که خودش متغیر بشه بسیار عالیه. میشه یک منبع ازمایشگاهی که جریان و ولتاژ بالایی رو بتونه بده.
          جناب سید علی اگه مایل باشید میتونیم باهم روش کار کنیم.
          این منابع متغیر gropher رو دیدین؟ متغیر از 0 تا 30 و جریان 0 تا 5 و 0 تا 10 امپر داره:

همونطور که میبینید خود منبعش چیز خاصی نداره کنترلر 494 و برای تغذیه مدار کنترل هم اومده یه فلایبک با TNY ساخته. اما کنترل منبع رو با میکرو ARM شرکت ST انجام داده. حالا اگه بشه با کمک هم انالوگ هم مثل همین رگولاتور یه منبع بسازیم و کنترلش کنیم بار خیلی خوبه و خیلی نیاز هارو پوشش میده
          ببخشید بابت عکسها که زیاد بودن. شاید این تاپیک اصلا مناسب این بحث نباشه ولی چون تا حدودی مرتبط بود گفتم نظرتون رو بدونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
            با سلام
            نقشه ها و مدارات مختلفی در اینترنت برای ساخت منبع تغذیه وجود داره که هرکدوم مزایا و معایب خودشونو دارن.
            منابع خطی مدارات ساده تری دارن و خروجیشون ریپل کمتری داره و در عوض تلفات بیشتری دارن و در عمل نمیشه از اونها در جریان های بالا استفاده کرد.
            اما منابع سوئیچینگ مدارات خیلی جمع و جور تری هستن و تلفاتشون هم کمه اما مهار ریپل خروجی کار سختیه!.....البته با تمام سختی از بین بردن ریپل خروجی باز هم امروزه منابع سوئیچینگ همه جا بکار میرن تا جاییکه در تمام کامپیوتر ها و کاربردهای مخابراتی که حساس ترین وسایل هم به نظر میان منابع سوئیچینگ ترجیح داده میشن.
            اگر در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ میخواین اطلاعات کسب کنین و یا سایر مدارات مشابه موجود در این سایت رو ببینید اینجا کلیک کنید .

و اما اصل مطلب.......
            شاید خیلی ها مثل من مدت ها دنبال مدار یک منبع تغذیه سوئیچینگ متغیر که محدود کننده جریان هم داشته باشه گشته باشن و چیزی پیدا نکرده باشن
            مدار زیر یک منبع تغذیه متغیر با خروجی صفر الی ولتاژ ورودی مدار است که با دو ولوم مربوط به ولتاژ قابل تنظیم هست .توپولوژیش هم باک غیر ایزوله هست.یعنی ولتاژی که بهش میدین رو میتونه کاهش بده و یک ولتاژ خروجی کمتر بده.
            همچنین مدار محدود کننده جریان هم داره که میتونید جریان خروجی رو کنترل کنید که با توجه به اینکه مدار برای جریان های بالا طراحی شده خیلی کمک میکنه کمتر وسایلتونو باهاش بسوزونید

تو این مدار تمام تلاشم این بوده که از قطعات خاص و گرون استفاده نکنم تا هر کسی در هر جاییکه ابتدایی ترین وسایل الکترونیکی پیدا میشه بتونه این مدار رو بسازه.در ضمن این مدار در صورتیکه بتونید اپتو هایی مثل 6n137 گیر بیارین و همچنین ماسفت p-channel با ولتاژ و جریان مناسب پیدا کنین میتونه در ولتاژ ها و جریان های بالاتر هم استفاده بشه اما در صورت استفاده از قطعات ذکر شده میتونید به ورودی حداکثر 35 ولت دیسی بدین و در خروجی 0 تا 35 ولت دیسی تا حداکثر جریان 30 آمپر داشته باشین.

برای سلف خروجی معمولا از هسته های گرد زرد رنگ که جنسشون پودر آهنه استفاده میکنن اما با توجه به اینکه این هسته ها در هر جایی پیدا نمیشن من تو این مدار از هسته هایولتاژ تلویزیون استفاده کردم که همه جا گیر میاد کافیه برین یه تعمیرات تلویزیونی و گیر بیارین،با حدود 5 تومن باید بتونید یه هسته سالم بخرین.وسط هسته ها معمولا یک لایه کاغذ مانند وجود داره که اونو باید بکنید تا هسته بدون گپ باشه و بعد حدود یک و نیم متر سیم عادی 4mm^2 بردارین و تا جاییکه سیم تموم شه دور هسته بپیچین......سلف آماده شد

برای ماسفت ها بهترین گزینه IRF4905 هست و برای دیود هم من از دیود فست 200 ولت و 16 آمپر استفاده کردم که خوب بود شما هم هر دیودی که دم دستتون بود استفاده کنید،دیود شاتکی رو خیلی توصیه نمیکنم چون غالب شاتکی های موجود ولتاژشون پایینه و ممکنه بسوزه.
            برای جریان ده آمپر یک ماسفت و یک دیود کافیه اما اگر دوتا بزارین هم مدار خوشگل تر میشه و هم تلفاتتون کمتر میشه.

برای مقاومت شنت دوتا مقاومت آجری یک دهم اهم 5 وات مناسبه هرچند ده وات بهتره.اگر قصد استفاده از مدار در جریان های بالاتر از ده آمپر رو دارین حتما ده وات یا بیشتر بزارین.

RV1, RV2 برای تنظیم ولتاژ خروجی هستن که RV1 برای COARSE و RV2 برای FINE در نظر گرفته شده به همین صورت RV3 برای COARSE جریان و RV4 برای FINE جریان در نظر گرفته شده.

برای هیت سینک هم لازم به هیت سینک خیلی بزرگ نیست....ناسلامتی منبع سوئیچینگه.....برای ده آمپر هیتسینک عکس تقریبا کافیه.

ریپل خروجی مدار برای کارهای عادی مشکلی نداره اما برای کارهایی مثل راه اندازی میکرو و یا سیستم های صوتی خیلی باکیفیت ممکنه مشکل ساز بشه که خب البته کارهایی هم که همچین جریان بالایی بخوان معمولا به ریپل خیلی حساس نیستن.....در کل ممنون میشم اگر کسی برای کاهش ریپل پیشنهادی داشت بگه
            باید هر دوی پی سی بی های زیر رو بزنید و مونتاژ کنید ،حواستون به مثبت و منفی ورودی باشه

اما کالیبراسیون......
            همونطور که میبینید روی برد فرمان 4 عدد مولتی ترن قرار گرفته که برای تنظیم منبع هستند.

P3:این مولتی ترن برای تنظیم ماکسیمم ولتاژ خروجیست.....برای تنظیم آن باید هر دو ولوم مربوط به ولتاژ را تا ته زیاد کنید و با تنظیم این مولتی ترن و دیدن ولتاژ خروجی ماکسیمم ولتاژ خروجی مورد نظر برای خروجی را تنظیم کنید.

P4:این مولتی ترن برای تنظیم کمترین ولتاژ خروجی منبعه که برای تنظیمش باید ولوم های ولتاژ رو تا ته ببندید و تنظیمش کنید.

P2:این مولتی ترن برای تنظیم حداقل جریان خروجی منبعه،یعنی حداقل جریانی که میتونید تنظیم کنید تا منبع نذاره جریان بیشتر از اون حد از منبع خارج بشه

شماتیک برد اصلی
            پی سی بی برد اصلی
            شماتیک مدار فرمان
            پی سی بی مدار فرمان

در انتها از تمام دوستانیکه بهم کمک کردن تا کمی از منابع سوئیچینگ سر در بیارم صمیمانه سپاسگزارم
            سید کارت درسته خیلی عالیه
            الانبیرونم عصر ی پیام بده اضافش کنیم ب لیست تاپیکای مهم
            راستی ب نظرم خیلی خوب میشد برکنترولی رو smd کار کنی رو رو برد قدرت باشه
            عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
            مخترع برتر شمال غرب سال 96
            مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi_7 نمایش پست ها
              بسیار عالی و خسته نباشید. منم خیلی مایلم منبع سوییچینگی بسازم که از 0 شروع بشه. سر همین قسمت فیدبکش مشکل داشتم.
              این مدار رو تعمیم داد به یک منبع سویچینگ که خودش متغیر بشه بسیار عالیه. میشه یک منبع ازمایشگاهی که جریان و ولتاژ بالایی رو بتونه بده.
              جناب سید علی اگه مایل باشید میتونیم باهم روش کار کنیم.

اتفاقا من خودم هم خیلی مشتاقم که یک منبع متغیر بسازم که مستقیم به برق متصل بشه اما خب بودجه اش نیست
              چون من یک قیمتی گرفتم دیدم برای یک منبع متغیر 50 ولت و 50 امپر حدود 500000 تومان بودجه نیازه و من این همه پول در حال حاضر برای این کار ندارم
              بگذریم......

بابت این عکس ها هم خیلی ممنون......دیدنش هم خوبه
              دستکاری همین مدار برای اینکه از صفر شروع بشه که کمی سخته و مدارش رو به هم میزنه چون فیدبکش ظاهرا با اپتوی عادیه و تا جاییکه یادمه با اپتوی عادی نمیشه ولتاژ صفر داشت باید از انواع دیگری از اپتو استفاده کرد مگر اینکه این اپتوی توی عکس مربوط به فیدبک منبع فلایبک برای کنترل باشه
              بعدش فکر نکنم برای کنترلش آرم نیاز باشه،احتمالا اون میکرو برای اون دو سه تا کلید روش باشه وگرنه کنترلش با یه 494 حله کمااینکه 494 هم داره
              موفق باشید

نوشته اصلی توسط armin_gera نمایش پست ها
              سید کارت درسته خیلی عالیه
              الانبیرونم عصر ی پیام بده اضافش کنیم ب لیست تاپیکای مهم
              راستی ب نظرم خیلی خوب میشد برکنترولی رو smd کار کنی رو رو برد قدرت باشه
              ممنون آرمین جان لطف داری
              خب آره بهتر بود اگر اس ام دی میشد ولی در این منبع اولین اولویت برام در دسترس بودن همه قطعات بوده؛وگرنه با اضافه کردن یک اپتوی بخصوص میشد ولتاژ مدار رو خیلی بالاتر برد
              کما اینکه در مدار بعدی که یک سینکرنوس باک هست این کار رو کردم،با اضافه کردن دو ترانس دیگه به مدار و چند ایسی بخصوص منبع خوبی از اب در اومده

دیدگاه

ممنون آرمین جان لطف داری
                خب آره بهتر بود اگر اس ام دی میشد ولی در این منبع اولین اولویت برام در دسترس بودن همه قطعات بوده؛وگرنه با اضافه کردن یک اپتوی بخصوص میشد ولتاژ مدار رو خیلی بالاتر برد
                کما اینکه در مدار بعدی که یک سینکرنوس باک هست این کار رو کردم،با اضافه کردن دو ترانس دیگه به مدار و چند ایسی بخصوص منبع خوبی از اب در اومده

عزیزی
                نمیشه 50 ولت کرد اینو؟ جریان چقدر میده؟
                عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

اتفاقا من خودم هم خیلی مشتاقم که یک منبع متغیر بسازم که مستقیم به برق متصل بشه اما خب بودجه اش نیست
                  چون من یک قیمتی گرفتم دیدم برای یک منبع متغیر 50 ولت و 50 امپر حدود 500000 تومان بودجه نیازه و من این همه پول در حال حاضر برای این کار ندارم
                  بگذریم......

بابت این عکس ها هم خیلی ممنون......دیدنش هم خوبه
                  دستکاری همین مدار برای اینکه از صفر شروع بشه که کمی سخته و مدارش رو به هم میزنه چون فیدبکش ظاهرا با اپتوی عادیه و تا جاییکه یادمه با اپتوی عادی نمیشه ولتاژ صفر داشت باید از انواع دیگری از اپتو استفاده کرد مگر اینکه این اپتوی توی عکس مربوط به فیدبک منبع فلایبک برای کنترل باشه
                  بعدش فکر نکنم برای کنترلش آرم نیاز باشه،احتمالا اون میکرو برای اون دو سه تا کلید روش باشه وگرنه کنترلش با یه 494 حله کمااینکه 494 هم داره
                  موفق باشید
                  50 ولت 50 امپر خییییله! 2.5 کیلو وات و ساختش اصلا ساده نیست اینو دقیقا دارم خوذم حس میکنم ک توان از حدی که بره بالاتر کار واقعا مشکل میشه. همین الانش دارم روی منبع بوست 3 کیلوواتی کار میکنم و واقعا مشکله. تاپیکش هم هست توی انجمن.
                  بنظر من اصلا الان برای اولین قدم نیازی به این همه توان نیست. منبعی در حد 1 کیلووات هم باشه بسیار خوبه و جواب خیلی نیاز هارو میده. 1 کیلو و کمترش رو راحت میشه با هاف بریج گرفت بالاترش هم باید فولبریج کار کرد هم بنظرم نیاز به PFC هم ممکنه داشته باشه که خب پیچیده میشه.
                  این منبعی که عکسش رو گذاشتم به این دلیل از ارم استفاده کرده (به احتمال خیلی زیاد) چون تماما سنس ولتاژ و جریان و همچنین تولید کردن ولتاژ برای ارور اپ امپ های 494 رو با میکرو انجام بده. برای همین نیاز به ADC و DAC رزولوشن بالا داره برای همین از ارم استفاده کرده.
                  میگم میشه مثل مدار شما انالوگ کنترل کرد و ولتاژ و جریانش رو با میکرو یا حتی ماژول های ولت متر و امپر متر اماده گذاشت.
                  اون اپتو هم برای منبع فلایبکشه برای خودش نیست.

دیدگاه

عزیزی
                    نمیشه 50 ولت کرد اینو؟ جریان چقدر میده؟

.
                    چرا آرمین جان،شدن که میشه به شروطها
                    اولیش اینه که اپتوی مناسب گیرت بیاد که برای شما بعید میدونم مشکلی باشه،حتما تبریز گیر میاد
                    شرط دوم اینه که یه ماسفت p-channel با ولتاژ بالای 50 ولت و جریان کافی پیدا کنی
                    من فکر کنم یکی دو مدل ماسفت پیدا کرده بودم ولی ننوشتم یادم رفته،البته ماسفت پی با جریان بالا سخت پیدا میشه،اگر پیدا کردی بگو،طرح توسعه دادشو هم میزارم که بشه تو ولتاژ بالاتر استفادش کرد
                    برای جریان تا حدود 30 یا 40 امپر مشکلی نیست،حالا یا باید ماسفت و دیود جریان بالا بیابی یا تعدادشونو زیاد کنی

50 ولت 50 امپر خییییله! 2.5 کیلو وات و ساختش اصلا ساده نیست اینو دقیقا دارم خوذم حس میکنم ک توان از حدی که بره بالاتر کار واقعا مشکل میشه. همین الانش دارم روی منبع بوست 3 کیلوواتی کار میکنم و واقعا مشکله. تاپیکش هم هست توی انجمن.
                    بنظر من اصلا الان برای اولین قدم نیازی به این همه توان نیست. منبعی در حد 1 کیلووات هم باشه بسیار خوبه و جواب خیلی نیاز هارو میده. 1 کیلو و کمترش رو راحت میشه با هاف بریج گرفت بالاترش هم باید فولبریج کار کرد هم بنظرم نیاز به PFC هم ممکنه داشته باشه که خب پیچیده میشه.
                    این منبعی که عکسش رو گذاشتم به این دلیل از ارم استفاده کرده (به احتمال خیلی زیاد) چون تماما سنس ولتاژ و جریان و همچنین تولید کردن ولتاژ برای ارور اپ امپ های 494 رو با میکرو انجام بده. برای همین نیاز به ADC و DAC رزولوشن بالا داره برای همین از ارم استفاده کرده.
                    میگم میشه مثل مدار شما انالوگ کنترل کرد و ولتاژ و جریانش رو با میکرو یا حتی ماژول های ولت متر و امپر متر اماده گذاشت.
                    اون اپتو هم برای منبع فلایبکشه برای خودش نیست.
                    .
                    خب اره،توان زیادیه
                    اما خب بدون pfc و با همون هافبریج هم شدنیه
                    اما خواستن توانستنه من اگر پول و وقتشو داشتم که البته وقتشو جور میکردم با همون 50 ولت و 50 امپر شروع میکردم و انشاالله نتیجه هم میگرفتم اما الان شاید با همون توان پایین که بیشتر وسایلشو هم دارم شروع کنم تا ببینم چی میشه
                    فعلا که ایام امتحاناته،ت ببینم چی میشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ببین آرمین،من الان کل ماسفت های فروشگاه سایت رو نگاه کردم ماسفت های زیر پی بودن که میشه ازشون استفاده کرد،البته غیر از 4905 که الان استفاده کردم
                    100v-12A.......IRF9530
                    200v-6.5A.......IRF9630
                    60v-11A.......IR9Z24
                    200v-11A.......IRF9240
                    100v-19A.......IRF 9540
                    که ظاهرا آخری بهترین گزینه است،اینطوری با همون دیود ها و با دو تا از این ماسفت ها میتونی تا حدود 70 ولت و 20 آمپر راحت روش حساب کنی
                    اگر مناسبه بگو استارتشو بزنم،هرچند وسط امتحاناتیم

دیدگاه

.
                      چرا آرمین جان،شدن که میشه به شروطها
                      اولیش اینه که اپتوی مناسب گیرت بیاد که برای شما بعید میدونم مشکلی باشه،حتما تبریز گیر میاد
                      شرط دوم اینه که یه ماسفت p-channel با ولتاژ بالای 50 ولت و جریان کافی پیدا کنی
                      من فکر کنم یکی دو مدل ماسفت پیدا کرده بودم ولی ننوشتم یادم رفته،البته ماسفت پی با جریان بالا سخت پیدا میشه،اگر پیدا کردی بگو،طرح توسعه دادشو هم میزارم که بشه تو ولتاژ بالاتر استفادش کرد
                      برای جریان تا حدود 30 یا 40 امپر مشکلی نیست،حالا یا باید ماسفت و دیود جریان بالا بیابی یا تعدادشونو زیاد کنی

.
                      خب اره،توان زیادیه
                      اما خواستن توانستنه من اگر پول و وقتشو داشتم که البته وقتشو جور میکردم با همون 50 ولت و 50 امپر شروع میکردم و انشاالله نتیجه هم میگرفتم اما الان شاید با همون توان پایین که بیشتر وسایلشو هم دارم شروع کنم تا ببینم چی میشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ببین آرمین،من الان کل ماسفت های فروشگاه سایت رو نگاه کردم ماسفت های زیر پی بودن که میشه ازشون استفاده کرد،البته غیر از 4905 که الان استفاده کردم
                      100v-12A.......IRF9530
                      200v-6.5A.......IRF9630
                      60v-11A.......IR9Z24
                      200v-11A.......IRF9240
                      100v-19A.......IRF 9540
                      که ظاهرا آخری بهترین گزینه است،اینطوری با همون دیود ها و با دو تا از این ماسفت ها میتونی تا حدود 70 ولت و 20 آمپر راحت روش حساب کنی
                      اگر مناسبه بگو استارتشو بزنم،هرچند وسط امتحاناتیم
                      تغذیه ایسی رو با چی تامین کنیم؟ 50 ولت رو ک نمیشه مستقیم بدیم ب رگلاتور
                      این ماسفتا چرا اینقدر جریانشون پایینه؟ چرا 4905 نمیشه؟ 4905 حیلی بچه خوبیه

دیدگاه

تغذیه ایسی رو با چی تامین کنیم؟ 50 ولت رو ک نمیشه مستقیم بدیم ب رگلاتور
                        این ماسفتا چرا اینقدر جریانشون پایینه؟ چرا 4905 نمیشه؟ 4905 حیلی بچه خوبیه
                        .
                        خب دیگه،مدار عوض میشه،همینجوری که نمیمونه
                        تغذیه ایسی یه جور دیگه تامین میشه،مدار گیت درایور هم یه جور دیگه تحریک میشه
                        آره،ماسفت پی خیلی کم پیدا میشه،اونایی هم که هستن این مشکلاتو دارن
                        4905 فکر کنم 55 ولته،خب برای ورودی 50 ولت ،ماسفت 55 ولتی خیلی کمه!

دیدگاه

خب اره،توان زیادیه
                          بله منم فعلا درگیر امتحاناتم. اما بعد امتحانا میرم سراغش حتما
                          شمام خواستین شروع کنین بگین باهم کار بکنیم بهتر نتیجه میگیریم

دیدگاه

با سلام

تمامی حقوق معنوی این آموزش برای نویسنده و انجمن ECA محفوظ بوده و فقط در صورت ذکر نام نویسنده : @سیدعلی.م و لینک انجمن ECA : http://www.eca.ir/forums/editpost.php?p=643501&do=editpost قابل کوپی برداری است.

و اما اصل مطلب.......

مقدار سلف خیلی زیاد خواهد شد،در حد چند میلی هانری واین با توجه به جریان بالای مدار بد نیست و حتی خوب هم هست چون اینطوری توی جریان های پایین هم منبع خوب عمل خواهد کرد،در ضمن چون هسته خیلی بزرگه،با این جریان ها اشباع نمیشه،پس نگران این موضوع نباشید

ریپل خروجی مدار واقعا خیلی کمه......اما کمی اسپایک های کوچولو ممکنه تو خروجی باشه که برای غالب کارها هیچ مشکلی نداره ؛ اما برای کارهایی مثل راه اندازی میکرو و یا سیستم های صوتی خییییلی باکیفیت ممکنه مشکل ساز بشه که خب البته کارهایی هم که همچین جریان بالایی بخوان معمولا به ریپل خیلی حساس نیستن.......در کل ممنون میشم اگر کسی برای کاهش این اسپایک ها پیشنهادی داشت بگه

اما کالیبراسیون......

شماتیک برد اصلی
                            پی سی بی برد اصلی
                            شماتیک مدار فرمان
                            پی سی بی مدار فرمان