اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفا به این سوال پاسخ دهید.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لطفا به این سوال پاسخ دهید.

سلام
    چون خودم AVR کار میکنم این سوالم رو اینجا مطرح کردم

سوال من از اول دسته از دوستان و اساتیدی هست که از مرز ما مبتدی ها گذشتن و برنامه نویسی (برای هر پردازنده ای) و طراحی سخت افزار رو به صورت حرفه ای انجام میدن
    سوال: فرض بر ساخت یک دستگاه هست. ابتدا سخت افزار و تمام امکانات لازم برای دستگاه رو طراحی میکنید و بعد به سراغ برنامه نویسی میرید؟ و یا اول برنامه نویسی میکنید بعد سخت افزار رو طراحی میکنید؟

توضیح اینکه این سوال رو برای دوستی پرسیدم که از من کاری میخواد و بدون داشتن سخت افزار و اطلاع از این که اصلا ورودی ها و خروجی ها دقیقا چی هستن میگه بنویس 4 تا if بیشتر نیست.
    روش خودم اینه که ابتدا سخت افزار رو با تمام امکاناتی که لازم میدونم طراحی میکنم و در نهایت برای اون سخت افزار کد میزنم. حالا ممکنه ویرایش هایی لازم بشه و بار ها شده اما به قول معروف تکلیف خودم رو میدونم
    اما حالا این دوست من میگه نه، تو (یعنی من) داری اشتباه میکنی و اول باید کد نوشته بشه بعد بریم سراغ سخت افزار هی کد تغییر بدیم هی سخت افزار تا درست بشه (برد از برد های آسانسور هم هست و چیز مبهمی هم نیست)
    حالا از شما دوستان این نظرخواهی رو دارم که بفرمایید اول بهتره سخت افزار تعیین بشه بعد نرم افزار نوشته بشه یا برعکس؟

پاسخ : لطفا به این سوال پاسخ دهید.

سلام.
    ساده ترین و بی دردسرترین راه ممکن واسه این مشکل شما اینه که ابتدا سخت افزار را توی پروتیوس بسازین و سپس نرم افزار را لودش کنید و بعد تست و رفع مشکلات احتمالی برید بصورت عملی تستش کنید..

دیدگاه

همه چیز به سناریوی پروزه بستگی داره
      بعضی اوفات برنامه نوشته میشه و خست افزار پیاده سازی میشه
      بعضی اوفات هم سخت افزار پیاده سازی میشه بعد سراع برنامه نویسی میریم.
      در بیشتر مواقع سخت افزار و نرم افزار با هم جلو میرن
      .
      د رغیر این صورت برای شروع برنامه نویسی باید سخت افزار رو فرضی در نظر داشته باشید و برنامه رو بصورت ماژولار بنویسید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_k68 نمایش پست ها
        اول بهتره سخت افزار تعیین بشه بعد نرم افزار نوشته بشه یا برعکس؟
        سلام به همه
        طبق گفته دوستمون، اونهایی که واقعا پروژه انجام میدن، سخت افزار و نرم افزار رو با هم جلو میبرند.
        تازه واسه طرحهای که برا خودشون تازگی داره! و گرنه توی خیلی از کارها، اونی که تجربه بالایی داره ،همون طور که کارفرما داره کار رو توضیح میده، اون توی ذهنش سخت افزار + نرم افزار پروژه رو بسته و دکمه ران رو هم فشار داده!!!
        در ضمن خیلی مواقع (تقریبا همیشه) اول باید ببینی تو بازار چه قطعات موجوده؟!
        ضمن عذر خواهی از دوستمون، پروتئوس و نرم افزارهای مشابه فقط 5 درصد موارد رو پوشش میدهند.
        به نظر من چیزی که شما رو نجات میده، برد برد هست! اگه یه هدر برد و پروگرامر - دیباگر خوب هم بهش اضافه کنی بهتر میشه!
        البته ناگفته نماند توی بعضی کارهای فرکانس بالا مجبوری حتما سخت افزار رو درست کنی و کار رو جلو ببری!
        توی یه جمله بخوام بهت بگم، از اسمشون هم پیداست که تغییر یه جسم نرم از تغییر یه جسم سخت آسون تره، اصلا این فلسفه ایجاد نرم افزار هست!
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

دوست گرامی
          قبل از اجرای پروژه باید مشخص بشه چه مقدار از کار را سحت افزار انجام میدهد و چه مقدار را نرم افزار و تشخیص این موضوع یکی از تخصصی ترین مباحث مربوط میباشد که تشخیص آن نیاز به تجربه و دانش زیادی دارد ..... دقت کنید که برای پروژه های ساده اصلا چنین مبحثی وجود نداره ولی تعیین مرز سخت افزار و نرم افزار در پروژ های جدی و یا تجاری نکته بسیار مهمی میباشد .
          پس از مشخص شدن هر بخش بقیه کار روتین و نسبتا آسان است .... اول مشخص شدن چهار چوب نرم افزار و نسخه آلفا و در صورت امکان شبیه سازی و سپس ساخت سخت افزار آزمایشی جهت تست
          لطفا دقت داشته باشید قسمت اول یا تعیین مرز نرم افزار و سخت افزار حتی میتواند توجیه اقتصادی برای ساخت پروژه ای را مشخص نمیاد مثلا ممکن است اگر بخش بزرگی از کار به صورت نرم افزاری صورت نگیرد اجرای پرژه مقرون به صرفه نباشد
          پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
            همه چیز به سناریوی پروزه بستگی داره
            ممنون از پاسخ همگی
            سناریوی پروژه طراحی مجدد برد نجات آسانسور و کارفرما میخواد برد نجات پرهزینه شو که شامل یه درایور قدرت و بعد ترانس و ... اینا رو حذف کنه و فقط قسمت کنترل رو داشته باشه. البته سورس اون برد ها رو هم ظاهرا در اختیار نداره
            پس سخت افزار برای من مشخصه اما در اختیارم گذاشته نمیشه که طبق اون 4 تا if ش رو براش بنویسم که کاری هم نداره (به قول خودش)

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
            طبق گفته دوستمون، اونهایی که واقعا پروژه انجام میدن، سخت افزار و نرم افزار رو با هم جلو میبرند.
            برای کسی که چند باری برنامه نویسی کرده باشه و سخت افزاری هم برای اون برنامه ها بسته باشه قطعا وقتی پروژه ای طرح میشه به قول شما اون برنامه رو تو ذهنش نوشته و دکمه ران رو زده ولی شاید من بد سوالم رو طرح کردم و خیلی کلی شده
            همون طور که گفتم هدف اصلاح برد نجات آسانسور هست. پس با یک سخت افزار با ورودی خروجی های معین و یک کار روتین سر و کار داریم. برای من برنامه نویس ممکنه که بدون در اختیار داشتن این اطلاعات برنامه اصلاحی بنویسم؟ اصلا کارفرما هدفش اصلاح سخت افزاره اما اصرار به نوشتن نرم افزار داره و شبیه سازی تو پروتئوس که به قول شما 5 درصد کار هم نیست.

در آخر هم هم باید بگم که به درخواست کارفرما قسمت کنترل برد نجات عینا همون باید باشه، اما وقتی شماتیک این مدار رو میخوام که روش کار کنم میشه یه جر و بحث بین من و این دوستم (کارفرما که واقعا یکی از دوستانم هست)

دیدگاه

کارفرما میخواد برد نجات پرهزینه شو که شامل یه درایور قدرت و بعد ترانس و ... اینا رو حذف کنه و فقط قسمت کنترل رو داشته باشه.
              ببخشید بی ربط جواب میدم
              احتمالا کارفرما میخواد به هر قیمتی که شده پول بیشتری به جیب بزنه!! (قریب به اتفاقشون یا بهتر بگم مون این طوریند!)
              شما توی جنایتش شریک نشو و به فکر جون آدم ها باش!
              یا کلا کار رو بدید به یه آدم باتجربه و یا حداقل یه آدم با تجربه رو به کمک بگیرید!
              بنده به شخصه تجربه مستقیمی در این زمینه ندارم،
              به این نام کاربری یه پیام بفرست فکر کنم در این زمینه بیشتر راهنماییت کنه!
              hosseinam
              ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

سناریوی پروژه طراحی مجدد برد نجات آسانسور و کارفرما میخواد برد نجات پرهزینه شو که شامل یه درایور قدرت و بعد ترانس و ... اینا رو حذف کنه و فقط قسمت کنترل رو داشته باشه. البته سورس اون برد ها رو هم ظاهرا در اختیار نداره
                پس سخت افزار برای من مشخصه اما در اختیارم گذاشته نمیشه که طبق اون 4 تا if ش رو براش بنویسم که کاری هم نداره (به قول خودش)
                دوسته عزیز ما برای کنترل موتور باید از مدار قدرت استفاده کنیم و مدار قدرت هم نیازمند درایور قدرت.
                و برد نجات هم دو جور داستان داره.
                اول اینکه شما باید برق تکفاز با ولتاژ 220 بسازید برای ترمز و لامپ و بقیه تغذیه هایی که نیاز به ولتاژ 220 دارن. خوب شما باید با باتری حداکثر 5 عدد این ولتاژ رو بسازید . خوب مطمعنن شما به ترانس نیاز خواهید داشت. حالا تازه باید بیاید سوپیچینگ خوب بسازید و از ترانس با قطر سیم بیشتر برای جریان دهی حداقل 4 آمپر استفاده کنید. که خوب ترانسش اندازش کوچک نخواهد بود. و بعد اینکه اومدین ولتاژ رو ساختین حالا باز باید بیاید تبدیل به dc کنید و دوباره اونو به فرکانس 50 تبدیل کنید.
                کلا الگوریتم آرمان فراز برد نجاتشون اینه. میتونید ببینید.

دوم اینکه باید خوب pwm رو بشناسید و بتونید ولتاژ 3 فاز با اختلاف فاز 120 درجه با میکرو بسازید.که خوب من فکر میکنم 4 تا دستور if یکم شوخیه باید خیلی بیشتر if بنویسید. (البته تو نت کد سه فاز ساز هم هست. جناب طراح تو انجمن هم گذاشتنش)
                در ضمن ما ولتاژ همون 5 باتری (یا 4 باتری)رو با آمپر بالا میدیم به موتور تا کابین رو به نزدیکترین طبقه برسونه.ولتاژ 45 ولت با جریان دوروبره 20 آمپر. خوب این باید درایور قدرت داشته باشه دیگه.

همین برد باید بتونه باتری ها رو هم شارژ کنه. و چون فرکانس بالاست EMI هم فراموش نشه.

برای کسی که چند باری برنامه نویسی کرده باشه و سخت افزاری هم برای اون برنامه ها بسته باشه قطعا وقتی پروژه ای طرح میشه به قول شما اون برنامه رو تو ذهنش نوشته و دکمه ران رو زده ولی شاید من بد سوالم رو طرح کردم و خیلی کلی شده
                برای برنامه نویسی هم که دوستان فرمودن و نظر من هم اینه که اول باید روش کار و قطعات مورد نیاز رو بشناسی و بدونی از چه روش های برنامه نویسی و الگوریتم نویسی باید استفاده کنی.
                من معمولا از هر پینی که میخام استفاده کنم با define در اول برنامه مینویسم و شروع میکنم و طبق همون لیست بدست اومده تو پرتیوس از پین هاش استفاده میکنم و بعد اینکه برنامه نویسیم تموم شد تو پروتل مثل کارهای خازن گذاری و بقیه کارا رو انجام میدم/.
                شما هم کم کم تحربتون زیاد میشه و به راحتی یه پروژه رو به سرانجام میرسونید.
                به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

سناریوی پروژه طراحی مجدد برد نجات آسانسور و کارفرما میخواد برد نجات پرهزینه شو که شامل یه درایور قدرت و بعد ترانس و ... اینا رو حذف کنه و فقط قسمت کنترل رو داشته باشه. البته سورس اون برد ها رو هم ظاهرا در اختیار ندار
                  برای سیستم نجاتی که تابع برنامه بر روی پردازنده باشد باید یک سیستم نجات دیگه طراحی کرد که سیستم نجات را نجات بده
                  شما چند تا if بی ارزش را بده دست خودش بگو هر جا که دوست داری بزار

دیدگاه

ممنون از پاسخ همگی

همون طور که گفتم هدف اصلاح برد نجات آسانسور هست. پس با یک سخت افزار با ورودی خروجی های معین و یک کار روتین سر و کار داریم. برای من برنامه نویس ممکنه که بدون در اختیار داشتن این اطلاعات برنامه اصلاحی بنویسم؟ اصلا کارفرما هدفش اصلاح سخت افزاره اما اصرار به نوشتن نرم افزار داره و شبیه سازی تو پروتئوس که به قول شما 5 درصد کار هم نیست.

در آخر هم هم باید بگم که به درخواست کارفرما قسمت کنترل برد نجات عینا همون باید باشه، اما وقتی شماتیک این مدار رو میخوام که روش کار کنم میشه یه جر و بحث بین من و این دوستم (کارفرما که واقعا یکی از دوستانم هست)
                    هیچ موقع همچین پروزژه رو قبول نکردم.
                    تا حتی یک بار با یکی از رفیق فابریکهام که همکارم حساب میشه به خاطر همین تیپ پروژه قطع رابطه کردم.
                    نمیدونم تا کی قراره به خاطر نداشتن صنف و سندیکا حقوق طراح ها و برنامه نویس ها ضایع بشه!!!
                    هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ اخلاقی نمیشه کاری مثل این پروژه شما رو انجام داد. قوانوا برای انجام کاری مثل این قرارداد امضا بشه چون به صورت مستقیم با جون افراد سروکار دارید.

دیدگاه

سلام
                      آقا از کجا ب کجا رسیدیم
                      چه غوغایی شده
                      طرف میخواد اون درایو قدرت رو حذف کنه بجاش از ups استفاده کنه
                      خودمم از اول راغب به هیچ پروژه هول هولکی و پروژه ای که دانسته هام ازش کم هستن نیستم اینم جز هموناست

من اگر اینجا این سوال رو مطرح کردم نه اینکه میخواستم در مورد برد های آسانسور و عواید و عواقبش صحبت بشه و انقدر ریز بشیم روی آسانسور، نه. فقط میخواستم این صفحه رو به اون آقا نشون بدم که بدونه یه طراح بدون داشتن اطلاعات نمیتونه کار کنه.
                      من روشم تو این چند سالی که با AVR کد میزنم اینه که وقتی میخوام چیزی بسازم اول مدار و سخت افزارم رو با توجه به ورودی خروجی ها سنسور ها کلید ها و .... و همچنین محدودیت های برنامه نویسی که تو ذهنم دارم، طراحی میکنم و میسازم و بعد کد میزنم. تو این همه کاری که انجام دادم شاید اندازه انگشت های یک دست نشه برد هایی که اشتباه غیر قابل اصلاح داشتن و از نو طراحی کردم ولی ویرایش های جزیی بعد از مونتاژ داشتم اما عمده کار ها درست و صحیح کار کردن.
                      پس من روشم اول سخت افزار بعد کدنویسی هست که البته این جمله در ظاهر جدا از هم هست ولی موقع طراحی سخت افزار، کد تو ذهن هر طراحی خود ب خود نقش میبنده

من خواستم با وجود استاد های بزرگی از علم الکترونیک تو این انجمن اول خودم و روشم رو محکی بزنم بعد نتیجه رو نشون کسی بدم که کنار خیابون من و نگه میداره میگه بیا این کار رو بکن کاری نداره و 4 تا if و اگر خودم وقت داشتم ، خودم انجام میدادم (همون بحث احترام که من رو این حرف خیلی اذیت میکنه)

ممنون بابت این همه وقتی که پای این تاپیک گذاشتید

دیدگاه

سلام
                        آقا از کجا ب کجا رسیدیم
                        چه غوغایی شده
                        طرف میخواد اون درایو قدرت رو حذف کنه بجاش از ups استفاده کنه
                        خودمم از اول راغب به هیچ پروژه هول هولکی و پروژه ای که دانسته هام ازش کم هستن نیستم اینم جز هموناست
                        .......................
                        ................
                        ممنون بابت این همه وقتی که پای این تاپیک گذاشتید
                        یک طراح بدون داشتن سناریوی کامل و نداشتن آگاهی لازم نمیتونه مقدار یک مقاومت رو برای یک صروت مسئله فرضی تعیین کنه چه برسه به برنامه ای که با جون افراد سر و کار داره

دیدگاه

ه. فقط میخواستم این صفحه رو به اون آقا نشون بدم که بدونه یه طراح بدون داشتن اطلاعات نمیتونه کار کنه.
                          ما فکر کردیم با خودت طرف هستیم اگر میدونستیم اون اقا هم این صفحه رو میبینه به هر دو نفرتون گیر میدادیم . چون به نظر میرسه هر دونفرتون دارید موارد امرجنسی در اسانسور را زیر پا میزارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X