اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با bt138 و pc817

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با bt138 و pc817

سلام و خسته نباشید
    من از سه تای این مدار کنار هم استفاده کردم

بعد از مدت یک هفته استفاده و زیر بار بودن یکی از اونا کاملا درست کار میکنه
    یکیشون بعضی وقتا خروجیش 140 ولت میشه
    یکیشونم که کلا خروجی نمیده
    در مورد اونی که کلا خروجی نمیده وقتی ولتاژ پایه های 1 و 2 رو اندازه میگیرم مقدار 1/2 ولت رو نشون میده که فک میکنم درست باشه(با توجه به این که اون دوتای دیگه هم همین مقدارن و درست کار میکنن)
    پایه های 4 که به نول وصل میشه و وقتی با ولت متر با یه فاز امتحان میکنم 220 ولت نشون میده و درسته
    پایه 3 که به مقاومت و بعد به گیت وصل شده وقتی ولتاژ دو سر مقاومت رو اندازه میگیرم صفر رو نشون میده که توی اون دوتای دیگه اینطوری نیست و ولتاژی تقریبا معادل دو ولت رو نشون میدن
    اپتوکوپلر رو عوض کردم باز هم مشکل پا برجا بود
    مشکل از کجاست؟

پاسخ : مشکل با bt138 و pc817

سلام
    از اپتوترایاک استفاده کن

دیدگاه

سلام
      این مدار از لحاظ طراحی خیلی مشکل داره و ضریب اطمینانشم پایین هست ( یه جریان زیاد می تونه دیود زنر رو بسوزنونه و مدار رو برای همیشه غیرفعال کنه ، یا نوسان خیلی کن سبب خاموش شدن مدار می شه و کلی مشکلات دیگه)
      بهتره از moc ها استفاده کنین
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ممنون از پاسخ ها
        من اون مدار رو روی مدار چاپی زدم الان اگه به جای pc817 اپتوترایاک بزارم مشکلی به وجود میاد؟

دیدگاه

چندتا سوال:
          اول) این که همونطور که گفتم مشکلی نداره من با همون مدار راه انداز pc817 اپتوترایاک moc3060 رو را اندازی کنم؟
          دوم) این که اگر نمیشه لطفا راهنمایی کنید بهترین درایور و moc و ترایاک برای 220 ولت و جریانی حدود یک تا 10 امپر چیه؟
          لطفا مداری معرفی کنید که چندین سال بتونه بدون مشکل کار کنه نه مثل pc817 خودم که بعد از یک هفته این مشکل براش پیش اومد و هنوز نتونستم متوجه بشم مشکل از کجاشه( اپتوکوپلر رو عوض کردم باز هم کار نمیکنه تمام قطعات هم جداگانه تست کردم مشکلی نداشتن فقط اپتوکوپلر خروجی نمیده)
          سوم) این مدار چطوره؟ و فرقش با اینی که دوستان پیشنهاد دادن چیه

چهارم)من الان سه خط سیگنال و یه زمین رو فقط دارم میارم توی مدار قدرت(vcc که 3/3 ولت میکرو هست رو نمیارم) باهاش میتونم مدار 3 رو راه اندازی کنم؟(منظور از سه خط سیگنال 3 تا gpio برای قطع و وصل ترایاک

دیدگاه

سلام
            تعداد پایه های moc30 ها بیشتر از تعداد پایه های اپتوکوپلر هست بنابراین دقیقا آی سی روی بردی که مد نظرتون هست نصب نمی شه. شما این مدار رو با مدار خودتون مقایسه کنین ببینین چقدر می تونین برد رو تغییر بدین

mocها توان زیادی ندارند و تنها به صورت یه راه انداز ترایاک اصلی استفاده می شن که توان اکثرشون برای راه اندازی خیلی از ترایاک ها مناسب هست.
            بهتره برای راه اندازی جریان و توان های زیاد از SSR استفاده کنید تا هم پیچدگی مدار رو کاهش بدین هم نیازمند طراحی برد مجزا نباشین

برای وقتی که نیازمند راه اندازی اپتوترایاک نوری با بیشترین توان هستید نیازمند بایاس مطمئن با جریان مد نظرتون هست که برای همین که اگر خروجی میکرو جریان کافی رو نتونه تامین کنه از ترانزیستور استفاده می کنن( که باز هم اکثر میکرو ها بدون یه ترانزیستور مشکلی برای راه اندازی ندارن)
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

قصد خودمم از اول این بود که از ماژول های آماده ssr استفاده کنم که کردم و به مشکل برخوردم
              اگه میشه منو تو این تاپیک راهنمایی کنید
              سلام خسته نباشید یه ماژول ssr چهار کانال دارم باهاش دوتا پمپ و یه روشنایی رو قطع و وصل میکنم برای وصل شدن از GND و برای قطع شدن از 3.3 ,,ولت وقتی هر سه رو با GND قطع میکنم روی یه پریز 0 ولت روی پریز دوم 140 ولت روی پریز سوم 114 ولت میفته و اونی که به روشنایی وصله رو جا به جا میکنم باز هم صفر نمیشه و همون 114 رو داره و لامپ با

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X