ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2017/01/08
    4
    1

راه اندازی سون سگمنت بزرگ برای ساعت دیجیتال با avr q

با عرض سلام و خسته نباشید
    در ابتدا معذرت خواهی میکنم بابت موضوع تکراری ولی هنوز به نتیجه ای نریسیدم.
    بنده پروژه ساعت دیجیتال_آنالوگ به همراه ثانیه شمار با led دایره ای رو با حذف قسمت ال ای دی های ثانیه شمار درست کردم . با سون سگمنت های کوچک خیلی خوب جواب میده ولی وقتی برای فقط قسمت های ساعت(ثانیه،دقیقه،ساعت) از سون سگمنت های بزرگتر (برای نمونه ۲۴(mm) x ۳۴(mm) x ۹.۷(mm) )استفاده می کنم ظاهرا ولتاژ و جریان کم میاره. سایت ها و تقویت کننده های مختلفی رو دیدم و امتحان کردم ولی جوابی نگرفتم. البته شاید زیاد الکترونیک بلد نیستم و این اولین کارم هست.
    ممنون میشم اگه کمکم کنید تا این مدار رو کامل کنم. اینکه بتونم با سون سگمنت هایی که ذکر کردم مدار رو درست کنم و البته هر سون سگمنت با هر اندازه ای که باشه.
    البته چون از اصطلاحات الکترونیک زیاد سردر نمیارم ممنون میشم اگه ساده و حتی الامکان با نقشه شماتیک باشه.
    با تشکر از همه عزیزانی که این مطلب رو خوندند.
    این نقشه مداره

این هم سون سگمنت ها:
    ویرایش توسط اشکان غفارزاده : 2018/05/04 در ساعت 21:00
    2008/11/04
    503
    505

پاسخ : راه اندازی سون سگمنت بزرگ برای ساعت دیجیتال با avr q

نقل قول نوشته اصلی توسط amirqom123

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

... ظاهرا ولتاژ و جریان کم میاره. ...
    سلام،
    سون سگمنت آند مشترک (مثبت مشترک) و آی سی ULN2803 استفاده کن!
    با این آی سی، ولتاژ تغذیه مشترک رو تا 30 ، 40 ولت هم میتونی ببری بالا!
    البته بستگی به ولتاژ سگمنتها یا دوره کار داره!

◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید: اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا ◙◙◙◙.
    2017/01/08
    4
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط ubub

سلام،
    سون سگمنت آند مشترک (مثبت مشترک) و آی سی ULN2803 استفاده کن!
    با این آی سی، ولتاژ تغذیه مشترک رو تا 30 ، 40 ولت هم میتونی ببری بالا!
    البته بستگی به ولتاژ سگمنتها یا دوره کار داره!
    ممنون از توجهتون.
    از این آی سی بهمرا BD136 برای بخش آند ها استفاده کردم ولی نتیجه ای نداشت. جایی خوندم که این آی سی ها درون خودشون Not پنهان دارند . آیا باید در برنامه تغییراتی ایجاد بشه. و اینکه در این مدار از آی سی 7447 استفاده شده.
    ULN2803 قبل از 7447 باشه یا بعدش؟
    ممنون.
    2008/11/04
    503
    505

ممنون از توجهتون.
    از این آی سی بهمرا BD136 برای بخش آند ها استفاده کردم ولی نتیجه ای نداشت. جایی خوندم که این آی سی ها درون خودشون Not پنهان دارند . آیا باید در برنامه تغییراتی ایجاد بشه. و اینکه در این مدار از آی سی 7447 استفاده شده.
    ULN2803 قبل از 7447 باشه یا بعدش؟
    ممنون.

سلام،
    اگه منظورت اینه که:
    1- سون سگمنتها از نوع مثبت مشترک هستند و
    2- ترانزیستور BD136 رو به مثبت مشترک وصل کردی (امیتر به منبع تغذیه مطابق با دیتاشیت سگمنتها و کلکتور به آنود مشترک) و
    3- آیسی ULN2803 رو به پینهای A تا G سون سگمنتها وصل کردی (خروجی آیسی به سگمتها)
    که درسته!
    در این صورت
    چون هم ULN2803 معکوس کننده هست و هم BD136 در اینجا به صورت معکوس کننده استفاده شده! شما باید:
    برای روشن کردن هر سگمنت به بیس ترانزیستور مربوطه صفر اعمال کنی و به ورودی ULN2803 مربوطه یک اعمال کنی!
    ... .
    آیسی ULN2803 دقیقا در آخرین مرحله و درست قبل از سگمنتها وصل میشود!
    ... .
    چندتا نکته:
    1- اگه بخواهیی از ULN2803 استفاده کنی آیسی 7447 مناسب نیست و باید 7448 بذاری (با توجه به Active LOW و یا Active High بودنشون!)
    1- آی سی 7447 خودش کلکتور بازه و میتونه بدون ULN2803 تا 15 ولت و 35 میلی آمپر بکشه یا 7446 که تا 30 ولت و 35 میلی آمپر هم جواب میده، در این صورت (استفاده از 7447 یا 7446 و بدون استفاده از ULN2803) سمت ترانزیستور تغییری نمیکنه و فقط باید عدد BCD رو به صورت معمولی در ورودی این آی سی ها قرار بدی!
    ... .
    و در آخر اگه سگمنت های بزرگ داری (که معمولا به صورت تکی هستند) چرا از ترکیب ULN2803 و 74HC595 استفاده نمیکنی؟!
    بدون نیاز به رفرش و فقط با سه تا پایه میکرو راه میافته!!

◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید: اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا ◙◙◙◙.
    2017/01/08
    4
    1

با تشکر از توضیحاتتون:
    1- سون سگمنت هام آند مشترکه و فکر کنم که 7448 مربوطه به سون سگمنت های کاتد مشترک هست.
    2-یک پروژه دیده بودم که در آن به اینصورت کارکرده بود:
    امیتر BD136 به منبع تغذیه 5 ولت و کلکتور به آنود سون سگمنت ها و بیس با مقاومت 1 کیلو به خروجی میکرو و ورودی ULN2803 مستقیما به خروجی میکرو و خروجی ULN2803 با مقاومت 47 اهم به a تا g سون سگمنت ها و پایه 9 این آیسی به منفی تغذیه و پایه 10 آیسی به مثبت تغذیه(5ولت) وصل شده بود. و خروجی های آیسی با مقاومت های یک کیلو به مثبت تغذیه و خروجی ترانزیستور با مقاومت 1 کیلو به منفی تغذیه وصل شده بود. البته اگه درست متوجه شده باشم.
    این همین مداره که عرض کردم خدمتتون:

همین ترکیب رو استفاده کردم ولی جواب نداد حالا نمیدونم شاید بد متوجه شدم و اشتباه وصل کردم.
    3- اینکه فرمودید "
    برای روشن کردن هر سگمنت به بیس ترانزیستور مربوطه صفر اعمال کنی و به ورودی ULN2803 مربوطه یک اعمال کنی!" : توضیحات بود یا اینکه باید تغییراتی توی برنامه بدم. آخه برنامه آماده بود و من هم زیاد سر در نمیارم.

4- اگر لطف کنید توضیحات کاملی و یا منبعی کاملی در مورد
    ترکیب ULN2803 و 74HC595 بدهید خیلی خیلی سپاسگذار خواهم بود.
    ببخشید که سرتون رو درد آوردم و ممنون از اینکه پیگیر هستید.

2015/02/19
    278
    100

سلام .. من ماژول DS1307 رو خریدم که روش یه آی سی eeprom هست .. چطور میتونم ازش استاده کنم ..؟!!
    2016/06/21
    296
    82

سلام
    شما 18 تا خروجی راه انداز (برای سون سگمنت ) دارید که مرتبا در حال اسکن اون هستید مشکلی من در سخت افزار شما دیدم اینکه هست تعداد پایه اسکن شما خیلی هست باعث میشه نور تابلو کم بشه شما هر داریور خوب استفاده کنید باز هم نور نمی تونید زیاد (با توجه تجربیات در تابلو روان) کنید.
    من خودم اولین تابلو که درست کردم 24 ستون بود که اسکن می کردم نور تابلو بسیار کم می شد و فهمیدم هر چه تعداد پایه اسکن کم باشه نور بیشتر میشه
    (در تابلو روان تجاری حتی از 4 تا پایه اسکن استفاده می کنند) پیشنهاد من به شما استفاده از دو تا آیسی max7219 امکان راه اندازی 8 خروجی داره.

ویرایش توسط MM320 : 2018/05/05 در ساعت 19:25
    2008/11/04
    503
    505

نقل قول نوشته اصلی توسط MM320

... تعداد پایه اسکن شما خیلی هست باعث میشه نور تابلو کم بشه
    سلام جناب مهندس،
    من هم متوجه این مورد شده بودم! ولی توی پست اول داره میگه که با سون سگمنتهای اندازه معمولی خوب جواب میده،
    و این یعنی اینکه محاسبات اسکنش بدک نیست و جواب میده!!

...
    2-یک پروژه دیده بودم که در آن به اینصورت کارکرده بود:
    امیتر BD136 به منبع تغذیه 5 ولت و کلکتور به آنود سون سگمنت ها و بیس با مقاومت 1 کیلو به خروجی میکرو و ورودی ULN2803 مستقیما به خروجی میکرو و خروجی ULN2803 با مقاومت 47 اهم به a تا g سون سگمنت ها و پایه 9 این آیسی به منفی تغذیه و پایه 10 آیسی به مثبت تغذیه(5ولت) وصل شده بود. و خروجی های آیسی با مقاومت های یک کیلو به مثبت تغذیه و خروجی ترانزیستور با مقاومت 1 کیلو به منفی تغذیه وصل شده بود. البته اگه درست متوجه شده باشم.

دقیقا همین کارها رو انجام بده (کار به تصویر ندارم، فقط همین ها که نوشتی)! با چندتا تغییر!
    - ابتدا از ولتاژ کاری سون سگمنتهای بزرگ مطمئن شو که چقدر است، ممکنه اصلا 12 ولت یا هر مقدار دیگه ای باشه، که در این صورت باید امیتر ترانزیستورBD رو از 5 ولت جدا کنی و به همون ولتاژ خواسته شده وصل کنی! (اصلا فلسفه اضافه کردن ULN امکان پیاده سازی همین مورد هست!)
    - که اگه ولتاژ کاری سگمنتهای بزرگت از 5 ولت بیشتر باشه و بتونی ولتاژ خواسته شده رو به طور مناسب تأمین کنی، اون موقع میتونی مقاومتهای 47 اهم رو هم به زیر 10 اهم کاهش بدی! مثلا 4.7 اهم یا اصلا نذاری!!
    - بعد خروجی های a تا g که قبلا توی اصل پروژه خودت، مستقیما به a تا g سون سگمنتهای کوچک وصل بودند رو ابتدا Not کن بعد به ورودی ULN2803 وصل کن! (اینطوری سیگنالها، با دو بار منفی شدن به حالت اولیه خودشون برمیگردند!)
    معنی Not رو که میدونی، یعنی 2 تا آیسی 7404 که جمعا 8 تا گیت Not میشه، باید بذاری بین سیگنالهای a تا g و ULN2803 .

2017/01/08
    4
    1

ممنون از توضیحات مهندس MM320 . خیلی جالب و مفید بود.حتما بعد از این پروژه سراغ این موضوع خواهم رفت. اما مشکلی که هست اینکه که من چیزی زیادی از الکترونیک و میکرو نیمیدونم . تازه میخام یاد بگیریم و این اولین پروژه ام بود و چون همه چیز آماده بود فعلا با اطلاعات کمم نمی تونیم تغییرات زیادی بدم.
    همانطور که عرض شد این مدار با سون سگمنت های کوچک مشکلی نداره حتی سایت سازنده هم گفتند که چند سالی هست که داره بدون کوچکترین مشکلی کار می کنه. ولی من یه کم که سون سگمنت ها رو بزرگتر می کنم(سایز یک اینچ برای قسمت ساعت) این مشکلات پیش میاد . و همانطور که مهندس MM320 فرمودند نور سون سگمنت های بزرگتر کم میشه و وقتی در حالت منو برای تغییرات قسمت مثلا ساعت میرم سگمنت های مربوطه خاموش میشه ولی این حالات وقتی که از سگمنت های کوچک استفاده می کنم پیش نمیاد.

ممنونم از شما مهندس ubub بابت پیگیری. ولتاژ کاری سون سگمنت هایی که استفاده کردم و در عکس هم مشخصه: 3.6 الی 4.2 ولت هست و جسارتا فکر میکنم همون 5 ولت با یه مقاومت مناسبش باشه. بابت راهنمایی درباره استفاده از 7404 هم ممنون . پس یعنی a تا g که از میکرو میاد بعد میره داخل آی سی بافر 7447 بعد بره داخل دو عدد آیسی 7404 کنار هم (برای 7 عدد ورودی و خروجی) که Not بشه بعد بره داخل
    ULN2803 و بعد بره سمت کاتد سون سگمنتها(a تا g). و قسمت آندها همانطور که توضیح داده شد بمونه. اگه درسته که یه امتحان بکنم نتیجه رو خدمتتون اعلام کنم؟
    خیلی معذرت میخام از اینکه خیلی توضیح میدم (چون چیزی زیادی نمیدونم) و خیلی تشکر از اینکه با حوصله میخونید و پیگیر هستید.
    2008/11/09
    دزفول
    277
    128

74HC595 + uln2003
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14