اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تشخیص شعله بدون گیرنده IR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تشخیص شعله بدون گیرنده IR

سلام مداری طراحی کردم برای تشخیص شعله که کار نمی کنه البته اولین تجربه و آزمایش بود

میله هایی که برای تشخیص قرار هست استفاده بشه دو دایره هستند که قطر یکی 40 میل و دیگری 50 میل هست و شعله زمانی که از بین این دو عبور کنه باید تشخیص داده بشه
    لطفا دوستان راهنمایی بفرمایند
    این مدار فقط لحظه جرقه زدن رو باید تشخیص بده
    بعضی ها می گن باید از میله یون استفاده کرد آیا جنس این میله ها خاص هست ؟
    R1 و R3 فعلا در مدار مونتاژ نشده اند
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : مدار تشخیص شعله بدون گیرنده IR

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
    سلام مداری طراحی کردم برای تشخیص شعله که کار نمی کنه البته اولین تجربه و آزمایش بود

میله هایی که برای تشخیص قرار هست استفاده بشه دو دایره هستند که قطر یکی 40 میل و دیگری 50 میل هست و شعله زمانی که از بین این دو عبور کنه باید تشخیص داده بشه
    لطفا دوستان راهنمایی بفرمایند
    این مدار فقط لحظه جرقه زدن رو باید تشخیص بده
    بعضی ها می گن باید از میله یون استفاده کرد آیا جنس این میله ها خاص هست ؟
    R1 و R3 فعلا در مدار مونتاژ نشده اند
    دوست عزیز
    مدار اگر بر پایه رسانایی شعله و عبور یون از آن طراحی شده باشه OP_amp موجود دز شماتیک اصلا مناسب نیست و باید از یک تقویت کننده عملیاتی با امپدتنس ورودی خیلی زیاد استفاده گردد ....CA3130 با توانایی کار در ولتلژ 5 ولت میتواند گزینه مناسبی باشد ....
    در ضمن برای تشخیص صرف جرقه روشهای بهتری نیز موجود میباشد ...

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
      دوست عزیز
      مدار اگر بر پایه رسانایی شعله و عبور یون از آن طراحی شده باشه OP_amp موجود دز شماتیک اصلا مناسب نیست و باید از یک تقویت کننده عملیاتی با امپدتنس ورودی خیلی زیاد استفاده گردد ....CA3130 با توانایی کار در ولتلژ 5 ولت میتواند گزینه مناسبی باشد ....

در حال حاظر اگر فندک در نزدیک حداکثر 15 سانتی متریش باشه و جرقه بزنه تشخیص میده
      ولی شعله ای که بین دو الکترود باشه رو تشخیص نمیده دیروز یه تستی انجام دادم اگر امروز فرصت کنم کامل تر انجام میدم احتمال میدم که مشکل حل بشه
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
        دوست عزیز

سلام
        یک سری تست امروز انجام دادم و تونستم جرقه از روی مدار به واسطه اسیلوسکوپ تشخیص بدم ولی به درد مدار نهایی نمی خوره
        دلیلش هم اینه که نویز برق شهر بیسار روش زیاده و غالب هست
        یعنی الان یه 50 هرتز داریم که موقع جرقه زدن کمی تغییر می کنه البته تغییرش قابل توجه هست ولی خروجی اپ امپ در حد اشباع هست
        R4 و R1 به همراه خازن C3 حذف شده
        و گین اپ امپ هم بسیار کم کردم تقریبا سه برابر کردم گین به جای 100 کیلو 3.3 کیلو گذاشتم
        قبلا اون خازن رو برای حذف همین نویز برق شهر کرده بودم ولی عملا کارآیی مدار رو از بین برده به همین علت در تست اتصال کوتاه شده

دیدگاه

اصلاحاتی انجام دادم سیستم بهینه شد
          اولا با خود میله هام یه خازن 22 نانو موازی کردم که این باعث شد سیگنال 50 هرتز بسیار تضعیف بشه و مقدار مقاومت سری با میله ها رو هم 1 مگا اهم گذاشتم
          که خروجی بعد از اپ امپ بسیار عالی کار می کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X