اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا این مدارات پروگرامر عملی هستند؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا این مدارات پروگرامر عملی هستند؟

سلام و درود،
    دوستان آیا پروگرامر هایی که میکرو کنترلر ندارند و از پورت سریال و پارالل استفاده میکنند،
    واقعا عملی هستند؟
    مانند مدارات زیر:

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

avr

pic

منابع:
    dmf313
    robofa
    picpars
    electronics.4kia

در ضمن نرم افزار های مورد نیازشون چی هست؟
    با تشکر فراوان.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

پاسخ : آیا این مدارات پروگرامر عملی هستند؟

با درود
    تا جایی که یادم میاد درست کردنشون سخت نبود
    بچه ها هم درست میکردن
    انجمن سرچ کن مطمئنا تاپیک های زیادی هست که دیگران ساختن و مشخص میشه جواب میدن یا نه
    من خودم درست نکردم و اماده اونو داشتم

درود دوستان : ما این پرو گرامر رو ساختیم متاسفانه جواب نمیده . البته بافر رو روی برد اصلی گذاشتم و بعد برد اصلی رو با یک و نیم متر کابل به پورت پرینتر وصل کردم . یعنی بافر بعد از کابل هست و کنار میکرو قرار داره . آیا مشکل همینه ؟ این نقشه ای هست که من ساختم : البته به جای مقاومت 100 کیلو یه 10 کیلو گزاشتم بعد دیدم جواب

نیازی به درایور ندارد ، از طریق پورت پرینتر تبادل دیتا انجام میشود و پورت USB فقط برای تغذیه پروگرامر هست
    جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۸:۰۱ ۱۴۰۰/۰۶/۳۰.

دیدگاه

باسلام.
      بله کاملا عملی هستند ولی نه با کامپیوتر های الان ،اولا مادربرد های جدید پورت پارالل ندارند ثانیا سیستم عامل های جدید از پورت پارالل پشتیبانی نمیکنند.
      ساختار فوق العاده ساده دارند و فقط یه بافر هست که به پورت پارالل وصل میشه و یه برنامه سمت کامپیوتر پروتکل SPI رو روی پورت پارالل شبیه سازی می کنه و به این طریق فایل هگز روی فلش نوشته میشه.
      نمونه های با میکرو کنترلر هم برای کسی که پروگرامر نداره ممکن نیست اصلا به هزینه اش نمیصرفه.خودم به قیمت 85 تومن یدونه پروگرامر AVR از فروشگاه سایت خریدم که الان شده 240 تومن!!!!
      میتونید نمونه های دست دوم رو از ایسام ببینید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
        با درود
        تا جایی که یادم میاد درست کردنشون سخت نبود
        بچه ها هم درست میکردن
        انجمن سرچ کن مطمئنا تاپیک های زیادی هست که دیگران ساختن و مشخص میشه جواب میدن یا نه
        من خودم درست نکردم و اماده اونو داشتم

درود دوستان : ما این پرو گرامر رو ساختیم متاسفانه جواب نمیده . البته بافر رو روی برد اصلی گذاشتم و بعد برد اصلی رو با یک و نیم متر کابل به پورت پرینتر وصل کردم . یعنی بافر بعد از کابل هست و کنار میکرو قرار داره . آیا مشکل همینه ؟ این نقشه ای هست که من ساختم : البته به جای مقاومت 100 کیلو یه 10 کیلو گزاشتم بعد دیدم جواب

نیازی به درایور ندارد ، از طریق پورت پرینتر تبادل دیتا انجام میشود و پورت USB فقط برای تغذیه پروگرامر هست
        با توجه به لینک ها،
        پس کار میکنن .

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
        باسلام.
        بله کاملا عملی هستند ولی نه با کامپیوتر های الان ،اولا مادربرد های جدید پورت پارالل ندارند ثانیا سیستم عامل های جدید از پورت پارالل پشتیبانی نمیکنند.
        ساختار فوق العاده ساده دارند و فقط یه بافر هست که به پورت پارالل وصل میشه و یه برنامه سمت کامپیوتر پروتکل SPI رو روی پورت پارالل شبیه سازی می کنه و به این طریق فایل هگز روی فلش نوشته میشه.
        نمونه های با میکرو کنترلر هم برای کسی که پروگرامر نداره ممکن نیست اصلا به هزینه اش نمیصرفه.خودم به قیمت 85 تومن یدونه پروگرامر AVR از فروشگاه سایت خریدم که الان شده 240 تومن!!!!
        میتونید نمونه های دست دوم رو از ایسام ببینید.
        بله، درست میفرمایین.
        مادربرد هاای امروزی نه پارالل دارن نه سریال.
        ولی بنده یه تبدیل USBبه سریال دارم.
        یه تبدیل پارالل هم داشتم که فعلا پیداش نکردم.
        سیستم عامل مورد استفاده هم ویندوز 7 هست
        که با یکمی جستجو داخل CONTROL panelفهمیدم که
        از پورت های سریال و پارالل پشتیبانی میکنه.

پس برم سراغ ساخت
        با تشکر از پاسخگویی دوستان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
          با توجه به لینک ها،
          پس کار میکنن .

بله، درست میفرمایین.

پس برم سراغ ساخت
          با درود
          من متوجه نشدم دقیق میخواید چیکار کنید
          یه کمی صبر کن و نظر دوستان بپرس
          از تبدیل پارالل شاید بشه استفاده کرد

دیدگاه

با توجه به لینک ها،
            پس کار میکنن .

پس برم سراغ ساخت
            با درود به همه دوستان
            بله مدار پروگرامر پارالل درسته و فقط یه بافر 74HC244 میخواد و تمام.به همین سادگی.
            نکته دوم اینکه همه مادربردها پورت پارالل و سریال دارن و اگه تو نمونه های جدید پورت پارالل نمیبینید بخاطر اینه که کاربردش با گسترش پورت USB کم شده بخاطر همین کمپانی ها از لحاظ سخت افزاری سوکت پورت رو بر میدارن تا هم برد کوچکتر بشه هم هزینه بابت سوکت و این چیزا ندن-ولی اگه درب کیس رو بر دارید روی مادر برد یه پین هدر میبینید که کنارش نوشته پارالل و تنها کار اینه شما یه تبدیل براش بخرید و به مادر برد پیچ کنید و ازش استفاده کنید.
            از قابلیت مهم پروگرامر پارالل اینه که مستقیما از طریق محیط برنامه نویسی پروگرامر دست ساز خودتونو انتخاب کنید و بعد از کامپایل و بیلد یا ساختن فایل هگز اونو با یه کلیک بریزید تو میکرو و راه اندازیش کنید.
            از معایبش اینه که اگه با فیوزبیتها اشنا نباشی و اشتباها تغییرشون بدی دیگه نمیتونی به حالت اولیه برشون گردونی ولی نباید بترسی چون تو حالت عادی و بصورت اموزشی دچار این مشکلات نمیشی.
            اگه PC شما پورت پارالل داره این پروگرامر رو بسازید و با همین پروگرامر میتونی برای خودت پروگرامر USB بسازی و پول واسش ندی ولی اگه از لپ تاپ استفاده میکنی استفاده از مبدل کارو برای شما سخت میکنه و اتصال مبدل به بافر به این سادگی نیست و نیاز به برنامه انتقال دیتا دارید که نمیگم نمیشه ولی بعید میدونم بتونید از پسش بر بیاید مخصوصا الان که تازه دارید شروع به فعالیت تو زمینه میکرو میکنید.
            اگه پورت پارالل دارید همینو بسازید اگه ندارید یدونه USB بخرید و وقت گرانبهای خودتونو بابت مبدل هدر ندید.من با STK200-300 زیاد کار کردم اگه سوالی داشتی در خدمتم البته اساتید هم هستن و با کمکهاشون شمارو سریعتر به هدفتون میرسونن.
            موفق باشی

ضمنا از پروگرامری که روبوفا و PIC PARS معرفی کردن استفاده نکنین چون برنامش پیدا نمیشه و اگه بشه مچ کردنش تجربه میخواد و مهمتر اینکه محافظت شده نیستن.اخری هم مربوط به میکروی PIC هست و ربطی به AVR نداره.
            همون اولی بهترین گزینست .من خودم سالها ازش استفاده کردم پس از بابت اولی مطمئن هستم(STK200/300)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
              با درود
              من متوجه نشدم دقیق میخواید چیکار کنید
              یه کمی صبر کن و نظر دوستان بپرس
              از تبدیل پارالل شاید بشه استفاده کرد
              دوستان گفتن که مادربرد کیس های امروزی پورت
              سریال و پارالل نداره، و کیس بنده هم پورت سریال
              و پارالل نداره.
              ولی چون تبدیل هر دو پورت رو دارم،میتونم از این
              پروگرامر ها استفاده کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeiddiod نمایش پست ها
                با درود به همه دوستان
                بله مدار پروگرامر پارالل درسته و فقط یه بافر 74HC244 میخواد و تمام.به همین سادگی.
                نکته دوم اینکه همه مادربردها پورت پارالل و سریال دارن و اگه تو نمونه های جدید پورت پارالل نمیبینید بخاطر اینه که کاربردش با گسترش پورت USB کم شده بخاطر همین کمپانی ها از لحاظ سخت افزاری سوکت پورت رو بر میدارن تا هم برد کوچکتر بشه هم هزینه بابت سوکت و این چیزا ندن-ولی اگه درب کیس رو بر دارید روی مادر برد یه پین هدر میبینید که کنارش نوشته پارالل و تنها کار اینه شما یه تبدیل براش بخرید و به مادر برد پیچ کنید و ازش استفاده کنید.
                از قابلیت مهم پروگرامر پارالل اینه که مستقیما از طریق محیط برنامه نویسی پروگرامر دست ساز خودتونو انتخاب کنید و بعد از کامپایل و بیلد یا ساختن فایل هگز اونو با یه کلیک بریزید تو میکرو و راه اندازیش کنید.
                از معایبش اینه که اگه با فیوزبیتها اشنا نباشی و اشتباها تغییرشون بدی دیگه نمیتونی به حالت اولیه برشون گردونی ولی نباید بترسی چون تو حالت عادی و بصورت اموزشی دچار این مشکلات نمیشی.
                اگه PC شما پورت پارالل داره این پروگرامر رو بسازید و با همین پروگرامر میتونی برای خودت پروگرامر USB بسازی و پول واسش ندی ولی اگه از لپ تاپ استفاده میکنی استفاده از مبدل کارو برای شما سخت میکنه و اتصال مبدل به بافر به این سادگی نیست و نیاز به برنامه انتقال دیتا دارید که نمیگم نمیشه ولی بعید میدونم بتونید از پسش بر بیاید مخصوصا الان که تازه دارید شروع به فعالیت تو زمینه میکرو میکنید.
                اگه پورت پارالل دارید همینو بسازید اگه ندارید یدونه USB بخرید و وقت گرانبهای خودتونو بابت مبدل هدر ندید.من با STK200-300 زیاد کار کردم اگه سوالی داشتی در خدمتم البته اساتید هم هستن و با کمکهاشون شمارو سریعتر به هدفتون میرسونن.
                موفق باشی

ضمنا از پروگرامری که روبوفا و PIC PARS معرفی کردن استفاده نکنین چون برنامش پیدا نمیشه و اگه بشه مچ کردنش تجربه میخواد و مهمتر اینکه محافظت شده نیستن.اخری هم مربوط به میکروی PIC هست و ربطی به AVR نداره.
                همون اولی بهترین گزینست .من خودم سالها ازش استفاده کردم پس از بابت اولی مطمئن هستم(STK200/300)
                با تشکر ،
                بله، روی مادر برد پین هدر های سریال رو دیدم ولی
                یادم نیست پین هدر پورت پارالل رو داشت-چون
                مدت زیادی از آخرین باری میگذره که در کیس رو باز کردم-
                حداقل بهانه خوبی شد تا داخل کیس رو هم سرویس کنم.
                اخری هم مربوط به میکروی PIC هست و ربطی به AVR نداره.
                بله،دو مدار اولی مخصوصAVRو دو مدار آخری برای PIC هستن.
                ضمنا از پروگرامری که روبوفا و PIC PARS معرفی کردن استفاده نکنین چون برنامش پیدا نمیشه و اگه بشه مچ کردنش تجربه میخواد و مهمتر اینکه محافظت شده نیستن.
                یعنی مقاومت ها و زنر ها هیچ محافظتی انجام نمیدن؟

دیدگاه

بله، روی مادر برد پین هدر های سریال رو دیدم ولی
                  یادم نیست پین هدر پورت پارالل رو داشت

یعنی مقاومت ها و زنر ها هیچ محافظتی انجام نمیدن؟
                  با درود
                  اگه امکان داره یه عکس از مادربرد کامپیوتر بذارید تا حد زیادی مطمئنم پارالل داره.
                  مقاومتها و زنرها و ترانزیستورها از مدارتون محافظت میکنن ولی استفاده از زنر و مقاومت برای تطبیق سیگنال تو سیستمهای کامپیوتری یه جورایی قدیمی شده و امروزه از بافر یا تطبیق دهنده استفاده میکنن مثلا برای پورت سریال شما میتونی بجای MAX232 از دو عدد ترانزیستور استفاده کنی ولی روش مطمئن تر استفاده از 232 هست که امنیت کار رو بالا میبره.
                  شما از همون پروگرامر اولی که با بافر 74HC244 طراحی شده استفاده کنید و خیالتون راحت باشه-هم هزینه پایین میاد هم مدار کوچک و جمع جور میشه که اینکار خطای احتمالی تو طراحی رو از بین میبره و هم مستقیم میتونید تو محیط برنامه نویسی شناساییش کنید و کارتون خیلی راحت میشه.
                  اگه میخوایید از سریال استفاده کنید نرم افزارشو دانلود کنید و بعد از اتصال میکرو کارتون رو انجام بدید ولی تا جایی که یادم میاد برای ISP میکروهای زیادی رو پشتیبانی نمیکرد(ATMEGA8-48-16-32-8515)
                  جدیدترین ویرایش توسط saeiddiod; ۲۳:۰۱ ۱۴۰۰/۰۷/۰۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeiddiod نمایش پست ها
                    با درود
                    اگه امکان داره یه عکس از مادربرد کامپیوتر بذارید تا حد زیادی مطمئنم پارالل داره.
                    مقاومتها و زنرها و ترانزیستورها از مدارتون محافظت میکنن ولی استفاده از زنر و مقاومت برای تطبیق سیگنال تو سیستمهای کامپیوتری یه جورایی قدیمی شده و امروزه از بافر یا تطبیق دهنده استفاده میکنن مثلا برای پورت سریال شما میتونی بجای MAX232 از دو عدد ترانزیستور استفاده کنی ولی روش مطمئن تر استفاده از 232 هست که امنیت کار رو بالا میبره.
                    شما از همون پروگرامر اولی که با بافر 74HC244 طراحی شده استفاده کنید و خیالتون راحت باشه-هم هزینه پایین میاد هم مدار کوچک و جمع جور میشه که اینکار خطای احتمالی تو طراحی رو از بین میبره و هم مستقیم میتونید تو محیط برنامه نویسی شناساییش کنید و کارتون خیلی راحت میشه.
                    اگه میخوایید از سریال استفاده کنید نرم افزارشو دانلود کنید و بعد از اتصال میکرو کارتون رو انجام بدید ولی تا جایی که یادم میاد برای ISP میکروهای زیادی رو پشتیبانی نمیکرد(ATMEGA8-48-16-32-8515)
                    دیروز مادربرد رو یه نگاهی انداختم،
                    هر دو تا پین هدر وجود داشتن با
                    عنوان LPT و COM1 .
                    یعنی لازم نیست نگران باشم.
                    آهان، فهمیدم.
                    چشم، به محض خریدن آی سی بافر و سوکت پارالل،
                    مدار رو مونتاژ میکنم.
                    همون ها هم غنیمته،ولی با توجه به توضیحاتتون،STK200/300بهتره.
                    || به عنوان سوال آخر:
                    بهترین و ساده ترین نرم افزار برای این مدارات(مخصوصا AVR )
                    چه نرم افزار هایی هستن؟
                    با تشکر.

دیدگاه

|| به عنوان سوال آخر:
                      بهترین و ساده ترین نرم افزار برای این مدارات(مخصوصا AVR )
                      چه نرم افزار هایی هستن؟
                      با تشکر.
                      سلام خدمت دوستان
                      من از این نرم افزارا استفاده می کنم که برای شروع کار راه انداز بودند
                      bascom avr
                      codvision
                      arduino
                      اما بهترین نرم افزار همون اتمل استودیو هستش که رنج وسیعی رو ساپورت می کنه
                      و به دو زبان سی و سی پلاس پلاس میشه توش برنامه نویسی کرد
                      در ضمن زبان برنامه نویسی مورد استفاده توی اتمل استودیو زبان سی استاندارده
                      و همچنین خاصیت autocompelet رو داره که عالیه. چون از ویژوال استودیو مشتق شده
                      اما برای کتابخانه های مورد نیازتون (برنامه های کمکی برای راه اندازی قطعاتی مثل LCD ها یا خواندن مقدار از سنسور ها و غیره) به جستجو نیاز دارین که سایت گیت هاب از این موارد پره

طبق بررسی های من بهترین زبان برای avr همون زبان سی هستش چون سطحی متوسطه و هم به سخت افزار نزدیکه و می تونین تا حد زیادی بفهمین توی سخت افزارتون چه اتفاقاتی می افته و هم به زبان انسان نزدیکه که باعث میشه فهم کلماتش سخت نباشه
                      همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
                      لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
                      تایپیک های من:
                      حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
                      آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
                        سلام خدمت دوستان
                        من از این نرم افزارا استفاده می کنم که برای شروع کار راه انداز بودند
                        bascom avr
                        codvision
                        arduino
                        اما بهترین نرم افزار همون اتمل استودیو هستش که رنج وسیعی رو ساپورت می کنه
                        و به دو زبان سی و سی پلاس پلاس میشه توش برنامه نویسی کرد
                        در ضمن زبان برنامه نویسی مورد استفاده توی اتمل استودیو زبان سی استاندارده
                        و همچنین خاصیت autocompelet رو داره که عالیه. چون از ویژوال استودیو مشتق شده
                        اما برای کتابخانه های مورد نیازتون (برنامه های کمکی برای راه اندازی قطعاتی مثل LCD ها یا خواندن مقدار از سنسور ها و غیره) به جستجو نیاز دارین که سایت گیت هاب از این موارد پره

طبق بررسی های من بهترین زبان برای avr همون زبان سی هستش چون سطحی متوسطه و هم به سخت افزار نزدیکه و می تونین تا حد زیادی بفهمین توی سخت افزارتون چه اتفاقاتی می افته و هم به زبان انسان نزدیکه که باعث میشه فهم کلماتش سخت نباشه
                        با تشکر،
                        Arduino رو دیروز دانلود و نصب کردم.
                        کد ویژن رو هم همین الان دانلود و نصب کردم.
                        بسکام رو هم همین الان دانلود کردم ولی
                        وقتی نصبش در حال تموم شدن بود،کامپیوتر یهو shut downشد
                        و نصب ناموفق موند!
                        از ترس نمیتونم دوباره نصبش کنم

دیدگاه

با تشکر،
                          Arduino رو دیروز دانلود و نصب کردم.
                          کد ویژن رو هم همین الان دانلود و نصب کردم.
                          بسکام رو هم همین الان دانلود کردم ولی
                          وقتی نصبش در حال تموم شدن بود،کامپیوتر یهو shut downشد
                          و نصب ناموفق موند!
                          از ترس نمیتونم دوباره نصبش کنم
                          سلام خدمت دوستان
                          مشکلی نیست. یبار دیگه نصب کنین تو همون مسیری که داشتین نصب می کردین
                          خودش فایل مشابه رو پاک می کنه
                          بسکام که فکر نکنم چیز بدی داشته باشه . شاید مشکل کرک بوده
                          از کجا دانلود کردین؟
                          همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
                          لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
                          تایپیک های من:
                          حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
                          آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

باسلام.
                            شدیدا توصیه میکنم سمت کدویژن یا بسکام نرو!آخرش پشیمون میشی(نمیدونم این تاپیک تبدیل عدد اعشاری بود چی بود رو یادتونه یا نه؟بخاطر یه مسئله ساده که سر مسخره بازی های کدویژن بود حدودا ۱۰ صفحه شد!!!پس از اول باید کار رو درست و اصولی پیش ببرید.)
                            اتمل استودیو اسم IDE هست و در اصل شما به یک ادیتور و کامپایلر AVR-GCC نیاز دارید ولی برای راحتی کار میتونید از IDE هایی مثل code blocks یا vscode استفاده کنید و کامپایلرتون رو روی اونها ست کنید.

دیدگاه

در این مقاله می‌خواهیم که در رابطه با بهترین کامپایلر AVR صحبت کنیم. کدام کامپایلر عملکرد بهتری دارد کدویژن یا GCC؟
                              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X