اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بحث در مورد power led و مدار درایو

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : بحث در مورد power led و مدار درایو

نوشته اصلی توسط mohammad751
    بعضی مواقع چند تا ال ای دی سری شده رو با هم موازی می کنند حالا اگر درایور منبع جریان باشه با سوختن هر شاخه ، جریان بقیه شاخه ها بایستی بیشتر بشه و اونا هم بسوزند عملا این اتفاق میافته؟
    سلام
    چطوری میخوای چند شاخه سری رو موازی کنی.جریان درایور این اجازه رو بهت نمیده!
    به فرض هم مثلا درایور 3وات گرفتی ودسته 1واتی ها رو موازی کردی.خب اگه اون شاخه سوخته اتصال باز بسوزه.بله جریان توی شاخه های دیگه افزایش پیدا میکنه وبه احتمال خیلی زیاد ال ای دی های دیگه روهم میسوزنه
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azoic
      ممنون از راهنماییتون
      در مورد مارک لایت آن نفرمودین کیفیتش چطوریه ؟
      و سوال دیگه اینکه چطور میتونم یکی از ال ای دی ها رو جدا از بقیه هم بتونم روشن کنم (یعنی هم با بقیه و هم بصورت تکی)
      خواهش میکنم
      در مورد مارک ال ای دی من زیاد اطلاعاتی ندارم درضمن تو ایران هم که دیگه جعل مارک واینا که یه چیز عادی شده
      به نظرم برای ال ای دی تست عملی بهترین کاره.
      وقی داری ال ای دی هارو سری میبندی نمیتونی دیگه بگی من میخوام یکیش رو روشن کنم وبقیه خاموش.البته این برای درایورهای مخصوصش هست وگرنه اگه بخوای با منبع تغذیه دی سی کار کنی میشه یه حرکتایی زد.
      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khoysat
        دوستان
        میشه توضیح بدید اگه من بخوام با لوازم موجود تو همین فروشگاه همین سایت یه چراغ دستی شارژی با یک led power 10 واتی درست کنم ،چی لازم دارم؟

میشه مثلا فقط از یک باطری استفاده کرد بدون led driver ؟
        سلام
        اگه اشتباه نکنم 10وات ها نیاز به 9ولت 1امپر دارن.(من باهاشون کار نکردم اما از بچه های همینجا شنیدم احتمالا!)
        اما اون ای ای دی درایور ها میان با 220 ولت این ولتاژ وجریان رو درست میکنن پس به دردتون نمیخوره.شما باید یه رگولاتور ولتاژ با جریان رو باهم بسازید!
        البته حرارت روهم باید کنترل کنید.به هر حال به قول دوستمون( ms2000 )بهتر نیست از ال ای دی های 5میل جنس خوب(اچ جی مدل dsj) استفاده کنیم که مشکل حارت هم نداشته باشیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
          سلام
          اگه اشتباه نکنم 10وات ها نیاز به 9ولت 1امپر دارن.(من باهاشون کار نکردم اما از بچه های همینجا شنیدم احتمالا!)
          اما اون ای ای دی درایور ها میان با 220 ولت این ولتاژ وجریان رو درست میکنن پس به دردتون نمیخوره.شما باید یه رگولاتور ولتاژ با جریان رو باهم بسازید!
          البته حرارت روهم باید کنترل کنید.به هر حال به قول دوستمون( ms2000 )بهتر نیست از ال ای دی های 5میل جنس خوب(اچ جی مدل dsj) استفاده کنیم که مشکل حارت هم نداشته باشیم!
          ممنون از توضیحاتتون...
          چون میخوام خیلی ساده باشه طراحیش و نور بالایی بده ،میخوام از 10 وات استفاده کنم،در مورد حرارت هم میخوام یه بدنه الومینیومی براش درست کنم تا به عنوان هیتسینک هم کار کنه.
          و در مورد رگولاتور ،ولتاژ ورودیش چجوری باید باشه(مثلا میشه برای باتری 12 ولت رگلاتور 10 یا 9 ولت گذاشت)؟
          برا تثبیت آمپراژ هم فک کنم باید از مقاومت استفاده کرد ؟(اگه بله ،نحوه محاسبه مقاوت ها چه جوریه)؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khoysat
            ممنون از توضیحاتتون...
            چون میخوام خیلی ساده باشه طراحیش و نور بالایی بده ،میخوام از 10 وات استفاده کنم،در مورد حرارت هم میخوام یه بدنه الومینیومی براش درست کنم تا به عنوان هیتسینک هم کار کنه.
            و در مورد رگولاتور ،ولتاژ ورودیش چجوری باید باشه(مثلا میشه برای باتری 12 ولت رگلاتور 10 یا 9 ولت گذاشت)؟
            برا تثبیت آمپراژ هم فک کنم باید از مقاومت استفاده کرد ؟(اگه بله ،نحوه محاسبه مقاوت ها چه جوریه)؟
            خواهش میکنم
            بله یه رگولاتور برای کنترل ولتاژ خوبه.اما چقدر باید ورودی باشه تا خروجی مثلا 9ولت داشته باشی.باید به دیتا شیت ای سی ها مراجعه کنی.ولی معمولا باید 2-3ولت بیشتر باشه.برای مثال ببین رگولاتورlm2576 کارتو راه میندازه.
            برای کنترل جریان هم اگه میخوای ساده باشه.همون مقاومت میمونه.

حالا اگه برای کنترل جریان میخوای از مقاومت استفاده کنی دیگه رگولاتور ولتاز لازم نداری دیگه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
              سلام
              چطوری میخوای چند شاخه سری رو موازی کنی.جریان درایور این اجازه رو بهت نمیده!
              به فرض هم مثلا درایور 3وات گرفتی ودسته 1واتی ها رو موازی کردی.خب اگه اون شاخه سوخته اتصال باز بسوزه.بله جریان توی شاخه های دیگه افزایش پیدا میکنه وبه احتمال خیلی زیاد ال ای دی های دیگه روهم میسوزنه
              سلام
              عملا در نورافکنها همین کارو میکنند شاید درایور اینا منبع ولتاژ هست یعنی حساب می کنند هر شاخه چقدر ولتاژ لازم داره و به همون اندازه طراحی میکنند شاید هم منبع جریانه و نهایتا سوختن یک شاخه بقیه رو هم میسوزونه

دیدگاه

سلام
                عملا در نورافکنها همین کارو میکنند شاید درایور اینا منبع ولتاژ هست یعنی حساب می کنند هر شاخه چقدر ولتاژ لازم داره و به همون اندازه طراحی میکنند شاید هم منبع جریانه و نهایتا سوختن یک شاخه بقیه رو هم میسوزونه
                سلام دادا
                نور افکت کدومه؟منظورت این تابلو ال ای دی ثابتاس؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
                  سلام دادا
                  نور افکت کدومه؟منظورت این تابلو ال ای دی ثابتاس؟
                  نورافکن پاور ال ای دی ،شاید هم پروزکتور بگن در این نورافکنها سی چهل تا ال ای دی هست . کسی اینهمه رو سری نمیکنه بنا بر این چند تا سری شده رو با هم موازی میکنند

دیدگاه

نورافکن پاور ال ای دی ،شاید هم پروزکتور بگن در این نورافکنها سی چهل تا ال ای دی هست . کسی اینهمه رو سری نمیکنه بنا بر این چند تا سری شده رو با هم موازی میکنند
                    اهان نور افکن نمییدونم چرا فک کردم نوشتی نور افکت :redface:
                    من داخلشون رو باز نکردم اما من الان محصولات همین فروشگاه رو دیدم
                    http://eshop.eca.ir/power-led-%D9%88%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7/1594-LED-Driver-25-36x1W.html
                    نگاه کنی میبینی تا36 تا رو سری میشه کرد البته با این مدل! پس به نظرم کسی هست که 30-40 تاروهم سری کنه!که برادر عزیزمون تو چین ساختن :biggrin:
                    درضمن شاید بیشتر ازاین هم درایورش باشه اما ECAنداشته باشه.

دیدگاه

عملا در نورافکنها از ترکیب سری موازی استفاده میشه معمولا ال ای دی 3 و 5 وات مورد استفاده قرار میگیره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
                        خواهش میکنم
                        بله یه رگولاتور برای کنترل ولتاژ خوبه.اما چقدر باید ورودی باشه تا خروجی مثلا 9ولت داشته باشی.باید به دیتا شیت ای سی ها مراجعه کنی.ولی معمولا باید 2-3ولت بیشتر باشه.برای مثال ببین رگولاتورlm2576 کارتو راه میندازه.
                        برای کنترل جریان هم اگه میخوای ساده باشه.همون مقاومت میمونه.

حالا اگه برای کنترل جریان میخوای از مقاومت استفاده کنی دیگه رگولاتور ولتاز لازم نداری دیگه!
                        میشه در مورد استفاده از ریگولاتور یا مقاوت بیشتر توضیح بدین...
                        واینکه برای کنترل شدت نور (که تو مصرف باتری صرفه جویی بشه)چیکار کنم بهتره؟
                        کلید های 2 یا 3 حالته رو باید با مقاومت کنترل کرد؟
                        باتری های لیتیوم یونی که تو فروشگاه همین سایت هست ،اگه 3 تاشو سری کنم چقدر جواب میده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khoysat
                          میشه در مورد استفاده از ریگولاتور یا مقاوت بیشتر توضیح بدین...
                          واینکه برای کنترل شدت نور (که تو مصرف باتری صرفه جویی بشه)چیکار کنم بهتره؟
                          کلید های 2 یا 3 حالته رو باید با مقاومت کنترل کرد؟
                          باتری های لیتیوم یونی که تو فروشگاه همین سایت هست ،اگه 3 تاشو سری کنم چقدر جواب میده؟
                          سلام
                          من با باتری کار نکردم ونمیتونم دقیق جوابت روبدم
                          اما برای طراحی مقاومت
                          فرض کنیم ال ای دی شما 9 ولت 1امپر باشه وورودی 12 ولت(اینارو مثال زدم شما براساس اطلاعات ودیتا شیت المانات میتونی تغییر بدی)
                          از 12 ولت 9ولت روی ال ای دی پس 3 ولت باید روی مقاومت افت کنه.
                          حالا قانون اهم برای مقاومت:مقاومتی که ولتاژ دوسرش 3ولته وجریانش 1امپره چند اهم میشه؟میشه3اهم
                          حالا یه چیز مهم که بهش بعضی ها توجه نمیکنن.توان مقاومت هستش.اینم میشه 3وات
                          پس باید یه مقاومت 3اهم 3وات بزاری!همینجا هم بگم 3وات رو داری رو مقاومت تلف میکنی!وحدود9یا 10 وات هم برای ال ای دی.پس باید منبعت 12 وات باشه.یعنی 12 ولت 1امپر
                          این یه مثال ساده زدم.حالا خودت میتونی با اطلاعات خودت تکمیل ترش کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
                            سلام
                            من با باتری کار نکردم ونمیتونم دقیق جوابت روبدم
                            اما برای طراحی مقاومت
                            فرض کنیم ال ای دی شما 9 ولت 1امپر باشه وورودی 12 ولت(اینارو مثال زدم شما براساس اطلاعات ودیتا شیت المانات میتونی تغییر بدی)
                            از 12 ولت 9ولت روی ال ای دی پس 3 ولت باید روی مقاومت افت کنه.
                            حالا قانون اهم برای مقاومت:مقاومتی که ولتاژ دوسرش 3ولته وجریانش 1امپره چند اهم میشه؟میشه3اهم
                            حالا یه چیز مهم که بهش بعضی ها توجه نمیکنن.توان مقاومت هستش.اینم میشه 3وات
                            پس باید یه مقاومت 3اهم 3وات بزاری!همینجا هم بگم 3وات رو داری رو مقاومت تلف میکنی!وحدود9یا 10 وات هم برای ال ای دی.پس باید منبعت 12 وات باشه.یعنی 12 ولت 1امپر
                            این یه مثال ساده زدم.حالا خودت میتونی با اطلاعات خودت تکمیل ترش کنی
                            led با 9-11 ولت کار میکنه،آمپرش فک کنم 900 میل باشه.
                            یه جاهایی تو انجمن خوندم که منبع باید منبع جریان باشه نه ولتاژ،باتری فک کنم منبع ولتاژ باشه،3تا باتری 11.1 ولت برق میده هر کدوم هم 3500 میلی آمپر ظرفیتشونه!

راهی نیست که این 3 واته تلف نشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khoysat
                              led با 9-11 ولت کار میکنه،آمپرش فک کنم 900 میل باشه.
                              یه جاهایی تو انجمن خوندم که منبع باید منبع جریان باشه نه ولتاژ،باتری فک کنم منبع ولتاژ باشه،3تا باتری 11.1 ولت برق میده هر کدوم هم 3500 میلی آمپر ظرفیتشونه!

راهی نیست که این 3 واته تلف نشه؟
                              بله باید منبع جریان باشه.شما گفتی ساده منم سادشو گفتم.در واقع ماهم با مقاومت میایم جریانو یه جور محدود میکنیم.
                              اگه میخوای تلفات کمتر داشته باشی.باید بری سراغ منابع جریان حالا یا خطی یا سوییچینگ
                              هرکدومشو سرچ کنی احتمالا مداراتی باشه.

دیدگاه

دوستان این LED ها یه پارامتر دارن به اسم Chip Size اون چیه و چی رو تائین میکنه؟

دنبال led 5W هستم و متوجه شدم ولتاژ و جریان های مختلف هست . خودم یه چینی با کیفیتشو گرفتم 12.1V و 0.350A مشخصاتشه یه مدل هم دیدم 6 ولت ولی 0.800ma فرقی دارن اینا با هم؟ جفتشون 5 واتن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X