اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت روشنایی با led برای چادر مسافرتی(کمک سریع)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت روشنایی با led برای چادر مسافرتی(کمک سریع)

نوشته اصلی توسط کوروش 7000
    وات مقاومتشم همون 1چهارم کفایت میکنه دیگه؟
    در این مواقع ولتاز روی مقاومت بالاست ما یه وات اسمی داریم ویه وات مصرفی.وات اسمی همون واتی هست که روی قطعات میزنن مثلا میریم میگیم اقا یه مقاومت فلان اهم 5 وات بده!!!
    وات مصرفی میشه ولتاز روی مقاومت ضربدر جریانی که از میگذره و اگه از توان اسمی مقاومت بیشتر بشه مقاومت میسوزه.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

خب الان من واسه این کارم چن وات بذارم خوبه؟1وات خوبه؟

راستی اگه بخوام از ال ای پاور استفاده کنم یه دونه بسه یا 3تا بذارم؟و آیا همین باطری که عکسشو گذاشتم جواب میده ؟

دیدگاه

شما توی هر شاخه 3 تا ال ایدی سفید با یه مقاومت 82 اهم نیم وات سری کنید.(جریان عبوری از ال ایدی میشه 15 میلی امپر و توان مصرفی مقاومت 17.5 میلی وات).
        ال ای دی پاور ها فرق میکنن مثلا 1 وات هم داریم 50 وات هم هست!! شما چون از باتری استفاده میکنید همین کم توان ها بهترن (تعدادش رو اگه نور کم بود چند شاخه اضافه میکنید).

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
          شما توی هر شاخه 3 تا ال ایدی سفید با یه مقاومت 82 اهم نیم وات سری کنید.(جریان عبوری از ال ایدی میشه 15 میلی امپر و توان مصرفی مقاومت 17.5 میلی وات).
          ال ای دی پاور ها فرق میکنن مثلا 1 وات هم داریم 50 وات هم هست!! شما چون از باتری استفاده میکنید همین کم توان ها بهترن (تعدادش رو اگه نور کم بود چند شاخه اضافه میکنید).
          اگه 12ولت سرهر شاخه بدم باید تعدادشو بیشتر کنم و مقاومت هم عوض کنم یا اینکه باطری 6ولت بگیرم
          نوع باطری ای که گذاشتم باطری خشک هست کدوم نوعش بهتره با همین مشخصات؟چون باطری ها انواعم مختلف دارن

دیدگاه

اگه 12ولت سرهر شاخه بدم باید تعدادشو بیشتر کنم و مقاومت هم عوض کنم یا اینکه باطری 6ولت بگیرم
            نوع باطری ای که گذاشتم باطری خشک هست کدوم نوعش بهتره با همین مشخصات؟چون باطری ها انواعم مختلف دارن
            نه به همین شاخه سه تا LED و مقاومت 82 ولتاز 12 ولت بدید.حالا هر تعداد شاخه مثل همین میتونید باهاش موازی کنید.
            من تو خط باتری ها نرفتم ولی فکرمیکنم باتری خشک از نظر قیمت مناسب درمیان.

دیدگاه

سلام به دوستان گل. :biggrin:. از اونجایی که استفاده از ال ای دی 5 میلی متری برای رسیدن به توان بالا فضای زیادی اشغال میکنه و جنس خوبشون هم سخت پیدا میشه به نظر من برای راحتی کار بهتره 3 تا پاور 1 وات با هم سری کنی بعد یه مقاومت 10 اهم 1 وات(اگه 2 وات یا 5 وات باشه شدت داغ شدن کم میشه) باهاش سری کنی بزن به باتری حالشو ببر. اگه باتریت نو باشه 4.5 تقسیم بر 0.3 میشه 15 ساعت نور دهی معرکه. تو یه مه شکن سه وات هم دیدم همین کارو کردن فقط برای این که لامپ ها تو فضای بسته بودن هیت سینک کمکی هم بهشون زده بودن.
              شما هم اگه خواستی تو فضای بسته(مثلا جعبه) قرارشون بدی بهتره کمکی هم بزاری :mrgreen:. یه نکته دیگه این که مقاومتو زیاد نزدیک ال ای دی ها قرار نده تا حرارتش به ال ای دی نرسه :mrgreen:
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط General Mohsen Mohammadshahi
                سلام به دوستان گل. :biggrin:. از اونجایی که استفاده از ال ای دی 5 میلی متری برای رسیدن به توان بالا فضای زیادی اشغال میکنه و جنس خوبشون هم سخت پیدا میشه به نظر من برای راحتی کار بهتره 3 تا پاور 1 وات با هم سری کنی بعد یه مقاومت 10 اهم 1 وات(اگه 2 وات یا 5 وات باشه شدت داغ شدن کم میشه) باهاش سری کنی بزن به باتری حالشو ببر. اگه باتریت نو باشه 4.5 تقسیم بر 0.3 میشه 15 ساعت نور دهی معرکه. تو یه مه شکن سه وات هم دیدم همین کارو کردن فقط برای این که لامپ ها تو فضای بسته بودن هیت سینک کمکی هم بهشون زده بودن.
                شما هم اگه خواستی تو فضای بسته(مثلا جعبه) قرارشون بدی بهتره کمکی هم بزاری :mrgreen:. یه نکته دیگه این که مقاومتو زیاد نزدیک ال ای دی ها قرار نده تا حرارتش به ال ای دی نرسه :mrgreen:

داداش این ال ای دی پاورها 1وات اگه 3تاشون باهم سری کنیم چون سری هستند حدود 320 میلی جریان میکشن و افت ولتاژ 3تاشونم چون سفید هستند میشه 9.6 ولت( 3ضربدر 3.2) خب با این حساب منبع ما 12ولتی و 2.4 باید رو مقاومت افت کنه پس مقدار مقاومت ما میشه 2.4 تقسیم بر 0.32 آمپر که میشه حدود 7و خورده ای حالا طبق استاندارد یا باید 8.2 اهم بخرم یا به قول شما که رندش هم کردی 10 اهمی بزنم :biggrin: با این حساب من باید از این باطری خشک ها چند آمپریشو بخرم؟1آمپرساعت بخرم 3ساعت و خورده ای جواب میده درسته؟

دیدگاه

راستی من هیت سینک مخصوص خودشونو دارم همون کفایت میکنه تو فضای باز(البته فضا منظومر اینه داخل قاب خاصی نمیذارم داخل همون چادر) ؟

یا باید آلومینیوم یا چیزی تقویتی بذارم؟آخه من یه بار بدون هیت سینک 1دونه یه واتشو واسه تست زدم بعد 5ثانیه داشت بخار میشد :biggrin:

دیدگاه

داداش این ال ای دی پاورها 1وات اگه 3تاشون باهم سری کنیم چون سری هستند حدود 320 میلی جریان میکشن و افت ولتاژ 3تاشونم چون سفید هستند میشه 9.6 ولت( 3ضربدر 3.2) خب با این حساب منبع ما 12ولتی و 2.4 باید رو مقاومت افت کنه پس مقدار مقاومت ما میشه 2.4 تقسیم بر 0.32 آمپر که میشه حدود 7و خورده ای حالا طبق استاندارد یا باید 8.2 اهم بخرم یا به قول شما که رندش هم کردی 10 اهمی بزنم :biggrin: با این حساب من باید از این باطری خشک ها چند آمپریشو بخرم؟1آمپرساعت بخرم 3ساعت و خورده ای جواب میده درسته؟
                    من این جوری حساب کردم که تو عمل هم درست در میاد. سه تا سری با جریان 300 میلی ولتاژ دو سر هر کدام 3.3 *3 میشه 9.9. ولتاژ باتری رو هم رو ماکزیمم گرفتم یعنی 12.8(فول شارژ) پس اختلافشون 2.9 تقسیم بر 0.3 میشه 9.6 اهم که میتونی 9 اهم یا 10 اهم بذاری. وقتی باتری خالی بشه میرسه به 12.0 ولت(خالی). اگه خواستی ماکزیمم جریان ال ای دی استفاده کنی: ولتاژ دو سر هر ال ای دی میفته رو3.5 ( رو 350 میلی آمپر) مقاومت حدود 7 اهم بزار. بله همین طوره مثلا اگه 0.35 آمپر ساعت گرفتی یه ساعت میره.
                    راستی من هیت سینک مخصوص خودشونو دارم همون کفایت میکنه تو فضای باز(البته فضا منظومر اینه داخل قاب خاصی نمیذارم داخل همون چادر) ؟

یا باید آلومینیوم یا چیزی تقویتی بذارم؟آخه من یه بار بدون هیت سینک 1دونه یه واتشو واسه تست زدم بعد 5ثانیه داشت بخار میشد :biggrin:
                    بله کفایت میکنه منظورم جعبه پلاستیکی مثل کاسه لامپ ماشین که هوا توش جریان نداره بود

دیدگاه

بهترین گزینه استفاده از درایور مخصوص برای 3 تا ال ای دیه 1 وات با ورودی 12 ولت مثل این. البته من از اینا تا حالا استفاده نکردم ولی مخصوص همین کاره. تلفات کمتری نسبت به مقاومت گذاشتن داره و عمر ال ای دی ها رو هم بالا میبره.
                      http://iran-micro.com/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%B1-power-%D8%B9%D8%AF%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D9%88%D9%84%D8%AA-p-2040.html

دیدگاه

بهترین گزینه استفاده از درایور مخصوص برای 3 تا ال ای دیه 1 وات با ورودی 12 ولت مثل این. البته من از اینا تا حالا استفاده نکردم ولی مخصوص همین کاره. تلفات کمتری نسبت به مقاومت گذاشتن داره و عمر ال ای دی ها رو هم بالا میبره.
                        http://iran-micro.com/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%B1-power-%D8%B9%D8%AF%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D9%88%D9%84%D8%AA-p-2040.html
                        داداش لینکت کار نمیکنه :| من میخوام از باطری استفاده کنم داخل چادر برق ندارم که از درایور استفاده کنم :biggrin:

دیدگاه

من این جوری حساب کردم که تو عمل هم درست در میاد. سه تا سری با جریان 300 میلی ولتاژ دو سر هر کدام 3.3 *3 میشه 9.9. ولتاژ باتری رو هم رو ماکزیمم گرفتم یعنی 12.8(فول شارژ) پس اختلافشون 2.9 تقسیم بر 0.3 میشه 9.6 اهم که میتونی 9 اهم یا 10 اهم بذاری. وقتی باتری خالی بشه میرسه به 12.0 ولت(خالی). اگه خواستی ماکزیمم جریان ال ای دی استفاده کنی: ولتاژ دو سر هر ال ای دی میفته رو3.5 ( رو 350 میلی آمپر) مقاومت حدود 7 اهم بزار. بله همین طوره مثلا اگه 0.35 آمپر ساعت گرفتی یه ساعت میره.بله کفایت میکنه منظورم جعبه پلاستیکی مثل کاسه لامپ ماشین که هوا توش جریان نداره بود
                          خب مشکل باطری و مدارش حل شد........میشه یه تیکه آلومینیوم بذارم زیر 3تاش تا حرارتشو انتقال بده؟اصلا الومینیوم بدرد میخوره واسه کارم؟یا زیر هرکدوم از ال ای دی ها هیت سینک مخصوص خودشو نصب کنم کافیه؟

دیدگاه

داداش لینکت کار نمیکنه :| من میخوام از باطری استفاده کنم داخل چادر برق ندارم که از درایور استفاده کنم :biggrin:
                            داداش گلم این درایور 12 ولته نه 220 :biggrin:. بهتر از مقاومت گذاشتنه.حتما اگه تونستی از اینا بگیر.
                            بله به درد میخوره ولی نیازی نیست هیت سینک مخصوص خودشو بذار بهتره. الومینیوم هم اگه بخوای استفاده کنی(که نیازی نیست) باید با چسب سیلیکون ال ای دی هارو بچسبونی بهش. میتونی هیت سینک مخصوصش رو هم دوباره به آلومینیوم بزرگتر چسب کنی(که بازم نیازی نیست) :nerd:

دیدگاه

داداش گلم این درایور 12 ولته نه 220 :biggrin:. بهتر از مقاومت گذاشتنه.حتما اگه تونستی از اینا بگیر.
                              بله به درد میخوره ولی نیازی نیست هیت سینک مخصوص خودشو بذار بهتره. الومینیوم هم اگه بخوای استفاده کنی(که نیازی نیست) باید با چسب سیلیکون ال ای دی هارو بچسبونی بهش. میتونی هیت سینک مخصوصش رو هم دوباره به آلومینیوم بزرگتر چسب کنی(که بازم نیازی نیست) :nerd:
                              داداش من که ندیدم عکسشو گفتم که لینکت کار نمیکنه اگه میشه لینکشو بذار ببینم درایور 12ولت نشنیده بودم اگه هس خیلی خوبه :biggrin:

باشه پس نتیجه میگیریم نیازی نیس :biggrin:

دیدگاه

برو تو سایت iran-micro درایور ال ای دی درایور 12 ولت 3 عدد 1 وات هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X