اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش استپر موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اموزش استپر موتور

نوشته اصلی توسط mahdifaheca
    فکر میکنم آقای aliila یه ذره که نه خییییییییییییییییییییییییییلی تند رفتن.چون راه اندازی استپ موتور هیچ کاری نداره. شما چطوری برنامه یه چشمک زن 4 تایی که یکی روشن شه و بعد خاموش و بعدی روشن شه. واسه استپ هم همین برنامر باید بنویسین.فقط باید یا با ترانزیستور وصلش کنین به میکرو یا l298.سخت بود/؟!!!!!

نوشته اصلی توسط محمد حسینی
    برای راه اندازی استپ موتور از آی سی های سری ULN مثل ULN2803 استفاده کنی خیلی ارزونتر از L298 میشه ! حتی راه اندازیش هم راحتر و کم دردسرتر
    مدارش هم سرچ کنی پیدا میشه...
    با روش چشمک زن و با استفاده از ULN2803 و در این حدود سطح سیستم کنترل دور استپر موتور از 40 دور در دقیقه بیشتر نمیشه و تازه گشتاور موثر استپپر به یک دهم گشتاور نامی اون نمی رسه
    اگه یکم پیشرفته تر کار کنی می رسی به l297 , l298 با این آی سی های پیشرفته اگه کل دیتا شیت هاش کلمه به کلمه رو مطالعه کنی اگه خوب درایور بسازی ( که نسبتا مشکل است) میتونی به گشتاور نامی موتور برسی ولی سرعت از 700 دور در دقیقه بیشتر نمیشه
    بیشتر از اون اعداد بخوایی همون دولادولا نمی شه و گاور نر می خواد
    حالا تو بگو گشتاور چقدر می خواهی و دور چقدر لازم داری
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

تاپیک های زیر را مطالعه کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=38967.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=36665.0
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

فکر میکنم l298 خیلی توانش بالاتر از uln2803 هست هر کانال 2 آمپر 40 ولت.در ضمن فقط استپ 1.8 و 1.4 نداریم .45 درجه هست 90 درجه هست. و خیییلیای دیگه. اگر از ترانزیستور استفاده کردین از tip120 که 2 یا 4 آمپر خروجی داره استفاده کنین البته اگر توان موتورتون کمتر هست ترانزیستور کم توانترم میتونین بزارین. و درباره راه اندازیش. شما استپت وردار پایه منفیش بزن به منفی یه منبع تغذیه و پایه مثبت بزن به پایه های دیگه و قطع کن.باید یه جوری به ترتیب سیمار بچینی که وقتی میزنی موتور بچرخه پشت هم.تو یه طرف.هی چپ نشه بعد راست شه.برای راه اندازیشم به انجمن زیر برو
        http://www.ir-micro.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5 410
        طب اسلامی

دیدگاه

تو استپ موتورا اصلا سرعت مهم نیست آقای aliia عزیز. مهمترین بحث میزان درجس. جایی که استپ میزارن اصلا واسشون مهم نیس که سرعتش زیاد باشه یا کم.من که با l298 ساختم. هم سرعتش خیلی زیاد بود و هم گشتاورش.با انبر دست نمیشد بگیریش.
          طب اسلامی

دیدگاه

برای راه اندازی استپ موتور از آی سی های سری ULN مثل ULN2803 استفاده کنی خیلی ارزونتر از L298 میشه ! حتی راه اندازیش هم راحتر و کم دردسرتر
            مدارش هم سرچ کنی پیدا میشه...
            دوست من،من اگر این ic ها رو میشناختم که مشکلی نداشتم اسم ای سی کار من را راه نمیندازه اگه لطف کنی نحوه کاره این ای سی رو توضیح بدی ممنون میشم و اصلا برای چی این ای سی استفاده میشه....ممنون

دیدگاه

دوست عزیز اگر توان راه اندازیت کم بود از uln2803 استفاده میکنی و اگر زیاد بود از l298. راستی یادم رف بگم اگر استپتون 6 تا سیم داره 2 تاش منفی هست و اگر کمتر 1کیش منفی. واسه تستش هم اگر تمامه سیماش به هم وصل کنی و شفتش بچرخونی میبینی که به سختی میچرخه.
              طب اسلامی

دیدگاه

دوستان من یه چهار سیمشو دارم
                چطور وصل کنم
                هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

ببخشید من فکر کردم شما می خواهید یک درایور میکرو استپ برای یک استپپر موتور به وزن 18 کیلوگرم با گشتاور 24 نیوتن در متر برای یک cnc با یک میز یک و نیم متری بسازی که ولتاز مدار درایور 180 ولت و جریان 8 آمپر
                  اگه شما میگفتید که فقط اصول کار ور می خوای یا می خوای یک استپ پرینتر رو دو دور در جهت ساعت و 3 دور در خلاف جهت ساعت بچرخونی هیچوقت ناامیدت نمی کردم

دیدگاه

آقای aliila بازم فکر نکنم خیلی سخت باشه راه اندازیشا. با اپتکوپلر میشه راهش انداخت خیلی راحت.کافیه اراده کنین تا راهش بندازین.بعد میندازین
                    طب اسلامی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                      ببخشید من فکر کردم شما می خواهید یک درایور میکرو استپ برای یک استپپر موتور به وزن 18 کیلوگرم با گشتاور 24 نیوتن در متر برای یک cnc با یک میز یک و نیم متری بسازی که ولتاز مدار درایور 180 ولت و جریان 8 آمپر
                      اگه شما میگفتید که فقط اصول کار ور می خوای یا می خوای یک استپ پرینتر رو دو دور در جهت ساعت و 3 دور در خلاف جهت ساعت بچرخونی هیچوقت ناامیدت نمی کردم
                      نه دوست من من اصول کلی کار را میخواستم واقعا اطلاعاتم بالا رفت با کمکشما و دوستان.......شما خیلی حرفه ای ظاهرا کار میکنی من در حد ماشین اسباب بازی!! هم که بهم جواب بده 100 تا کلاه هوا میندازم :eek: :biggrin:

دیدگاه

این آی سی درایور ULN2803
                        پایه های غیر مشترک موتور رو از 18 تا 11 وصل کن (معمولا 4 تا)
                        به 10 ولتاژ تغذیه موتور رو وصل کن (همون که به پایه یا پایه های مشترک موتور وصل کردی)
                        پایه 9 که زمین.
                        پایه های 1 تا 8 هم که باید متناظر با 18 تا 11 باشن به میکرو وصل میکنی و پالس میدی...
                        خوبیش اینه که دیود داره و احتیاج نیست برای محافظت از جریان برگشتی موتور خودت دیود بذاری.
                        حالا اگه بخوای یه موتور با جریان و ولتاژ بالا راه بنداری بحثش جداس...
                        https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

این کاروت راه میندازه

http://ce.kashanu.ac.ir/sabaghian/micro/Micro_Fall2004_prj/StepMotors.ppt

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                            واقعا ممنون کاش بیشتر میتونستم کلید تشکر بزنم متاسفانه یکبار بیشتر نمیشه :sad:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اموزش استپر موتور

این آی سی درایور ULN2803
                              پایه های غیر مشترک موتور رو از 18 تا 11 وصل کن (معمولا 4 تا)
                              به 10 ولتاژ تغذیه موتور رو وصل کن (همون که به پایه یا پایه های مشترک موتور وصل کردی)
                              پایه 9 که زمین.

ایوووووووووللللل ترکوندی :biggrin:ممنون حالا تونستم درکش کنم :smile:
                              فقط یه سوال برای چی مستقیم پایه های میکرو را به موتور وصل نکنیم؟
                              این کارش تقویت جریانه یا کاره دیگه ای انجام میده؟
                              ممنون از توضیحه کاملتون
                              پایه های 1 تا 8 هم که باید متناظر با 18 تا 11 باشن به میکرو وصل میکنی و پالس میدی...
                              خوبیش اینه که دیود داره و احتیاج نیست برای محافظت از جریان برگشتی موتور خودت دیود بذاری.
                              حالا اگه بخوای یه موتور با جریان و ولتاژ بالا راه بنداری بحثش جداس...

دیدگاه

وسط نقل قول از من سوالتو نوشتی!؟!

نمی تونی موتور رو مستقیم به میکرو وصل کنی چون پایه های میکرو نمیتونه جریان زیاد بده.
                                کار میکرو فقط فرمان دادن
                                اون آی سی هم یه بافر تقویت جریانه
                                https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X