اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش درایو میکرواستپ با میکروکنترولر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش درایو میکرواستپ با میکروکنترولر

نوشته اصلی توسط hamidmicro
    حرف شما درسته باید قدر وقت را دانست . اما همه چی مربوط به بحث مالی نیست . آیا تا حالا براتون پیش نیامده که سمج بشین و بخواهید بفهمید که فلان دستگاه به چه شکل کار میکنه ؟ وقتی که می فهمی لذت علمش را میبری . و من هم سوال اون عالم بزرگ را انجا مطرح میکنم که بدانم و بمیرم بهتره یا با جهل بمیرم ؟
    قربون آدم چیز فهم خوب عزیزجان شتر سواری دلا دلا نمیشه و هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد
    خوب نمی تونی بدون اینکه اساس کنترل یک استپر رو بدونی براش درایو بسازی تازه اونهم میکرواستپ
    پس باید قدم به قدم جلو بری و یکم راجب مدارات R C L مطالعه کنی و یکم راجب مدارارت الکترونیک صنتی و یکم میکروکنترلر
    خوب مورد در میکروکنترلر که جلوی شما باید کفش جفت کرد
    دو مورد بعدی اختیاری نیست پیش نیازه باید پاس کنی حداقل ناپلونی
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام دوستان
      اگر هدف یک پروژه کسب در آمد باشد حرف جناب aliila کاملا صحیح است ولی در هر صورت کسب دانش خیلی بیشتر می ارزد.
      در مورد درایو های میکرو استپ چیزی که من میدونم( ممکن درست نباشه ) اینه که دو هدف کلی را دنبال می کنند .
      1 : افزایش دقت Stteper Motor
      2: حرکت نرم تر و بدون ضربه موتور ( این مورد اهمیت بیشتری دارد )

به نظر من با میکروکنترلر AVR می تونید این کارو انجام بدید . فرصت نشد که منبع اینترنتی پیدا کنم ولی فکر میکنم اگه روش زیر رو پیاده کنید به نتیجه برسید.

درکل میکرو استپ شبیه حالت راه اندازی استپ موتور به روش نیم پله است با این تفاوت که با استفاده از موج PWM می تونید مکان شفت رو به جای اینکه در وسط دو پله نگه دارید ، در زاویه دلخواه تنظیم کنید ( افزایش دقت )
      حالا این تغییر مقادیر PWM رو اگر بصورت پیوسته و شبیه یک پروفایل سینوسی انجام بدید ( سیم پیچ مخالف میشه کسینوسی) حرکت موتور نرم تر انجام میشه هرچه تعداد STEP های تغییر PWM رو بیشتر کنید دقت بالا تر میره و نرم تر حرکت میکنه .البته حتما مسایل ریز دیگه ای هم وجود داره که تا به عمل در نیان معلوم نمیشه مثلا فرکانس PWM چقدر باشه و ....
      در هر صورت بهترین راه اینه که دست به کار بشید و عملا امتحان کنید.

در کل یک بزرگی گفته:

هر کس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را و اگر نخواهد بهانه اش را پیدا می کند.

موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        قربون آدم چیز فهم خوب عزیزجان شتر سواری دلا دلا نمیشه و هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد
        خوب نمی تونی بدون اینکه اساس کنترل یک استپر رو بدونی براش درایو بسازی تازه اونهم میکرواستپ
        پس باید قدم به قدم جلو بری و یکم راجب مدارات R C L مطالعه کنی و یکم راجب مدارارت الکترونیک صنتی و یکم میکروکنترلر
        خوب مورد در میکروکنترلر که جلوی شما باید کفش جفت کرد
        دو مورد بعدی اختیاری نیست پیش نیازه باید پاس کنی حداقل ناپلونی
        ای خداااااااااااا
        علی جان من که می خواستم پله پله برم جلو شما نگاهی به اولین پاسخت بنداز ؟ یه سوال مطرح کردی و والسلام شما به من بگید اگه بخام مطالعه کنم چقدر باید وقت کار کنم ؟ oo:
        سلام دوستان
        اگر هدف یک پروژه کسب در آمد باشد حرف جناب aliila کاملا صحیح است ولی در هر صورت کسب دانش خیلی بیشتر می ارزد.
        در مورد درایو های میکرو استپ چیزی که من میدونم( ممکن درست نباشه ) اینه که دو هدف کلی را دنبال می کنند .
        1 : افزایش دقت Stteper Motor
        2: حرکت نرم تر و بدون ضربه موتور ( این مورد اهمیت بیشتری دارد )

به نظر من با میکروکنترلر AVR می تونید این کارو انجام بدید . فرصت نشد که منبع اینترنتی پیدا کنم ولی فکر میکنم اگه روش زیر رو پیاده کنید به نتیجه برسید.

درکل میکرو استپ شبیه حالت راه اندازی استپ موتور به روش نیم پله است با این تفاوت که با استفاده از موج PWM می تونید مکان شفت رو به جای اینکه در وسط دو پله نگه دارید ، در زاویه دلخواه تنظیم کنید ( افزایش دقت )
        حالا این تغییر مقادیر PWM رو اگر بصورت پیوسته و شبیه یک پروفایل سینوسی انجام بدید ( سیم پیچ مخالف میشه کسینوسی) حرکت موتور نرم تر انجام میشه هرچه تعداد STEP های تغییر PWM رو بیشتر کنید دقت بالا تر میره و نرم تر حرکت میکنه .البته حتما مسایل ریز دیگه ای هم وجود داره که تا به عمل در نیان معلوم نمیشه مثلا فرکانس PWM چقدر باشه و ....
        در هر صورت بهترین راه اینه که دست به کار بشید و عملا امتحان کنید
        آفرین جلال حرف دل ما گفتی . بابا جان این سی ان سی که من ساختم صدای موتور گازی میده . موتوراش 3 آمپر و کوچیکش 1.5 آمپره . باور کنید یک شب که داشتم باش تست میکردم صاحب خونه از طبقه پائین اومد بالا و بعد از اینکه روی پشت بام و لوله های آب و ... را چک کرده بودند در خونمونو زد و گفت این صدا از خونه شماست ؟ :eek:
        جلال خوب توضیح داد اگه بیشتر توظیح بده ممنونشیم . من میدونم که باید یک موج pwm ایجاد بشه و بعد این موج بصورت سینوسی در بیاد . چطوریییییییییییی :cry2:

دیدگاه

شما اصلا نگفتی که چیکار کردی ؟ اطلاعات در این زمینه چیه ؟ از کجا شروع کنیم
          اون استپ رو که موتور گازی شده رو با چه تکنیکی درایو کردی و ....

این ها رو مشخص کن تا بهتر بشه بهت کمک کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
            شما اصلا نگفتی که چیکار کردی ؟ اطلاعات در این زمینه چیه ؟ از کجا شروع کنیم
            اون استپ رو که موتور گازی شده رو با چه تکنیکی درایو کردی و ....

این ها رو مشخص کن تا بهتر بشه بهت کمک کرد
            من موتورهارا بصورت full , half با درایوی که خودم ساختم راه اندازی کردم و طبقات قدرتش هم از tip41,42 تشکیل شده
            موتورها 5 سیمه هستند وقتی فقط چهار سیم رو با مثبت سوئیچ میکنم نرم تر از حالتی که سیم پنجم را به مثبت وصل میکنم ولی بازم صدا میده بصورت 2 بیتی هم درایو میکنم . با میکرو هم کنترول میشه اینم کدهای کنترل : البته این توضیح را بدم که x موقعیت فعلی محوره و xx موقعیتی که باید بره همینطور y
            [

دیدگاه

این روش متاسب درایو یک استپ موتور نیست . برمیگردم به سوال اول البته شما هم جواب رو خیلی خوب اومدی با افزایش ولتاز سیم پیچ افزایش جریان سیم پیچ هم خیلی سریع تر صورت میگیره ولی این افزایش جریان در نقطه ماکزیمم که دیگه جریان افزایش نمیبینه به شدت به سیم پیچ آسیب میزنه و یکی از تکنیک ها اینه که میان مقاومت رو با یک سیم پیچ سری میکنن که خوب بازدهش خیلی کمه

سرتو درد نیارم میان از تکنیک چاپپر استفاده میکنن یعنی ولتاز اعمالی به سیم پیچ رو میان هرچی دلشون بخواد بالا میگیرن من خودم در یک آزمایش 220 ولت گرفتم ( برق شهر رو یکسو و کمی صاف کردم )
              در حالت عادی اگه این ولتاز رو به سیم پیچ بدم در نقطه ماکزیمم ( اشباع ) شاید از سیم پیچ 50 آمپر عبور میکرد ( اهمش فکر کنم 5 بود ) در حالی که جریان مجاز استپ من 8 آمپر بود

در تکنیک چاپپر میان جریان سیم پیچ رو تحت نظر میگیرن و یک ولتاز مرجع را انتخاب میکنن ( عموما ولتاز مجاز استپپر ) وقتی از جریان مجاز بوبین بالاتر رفت با یک تایمر با تایم از پیش تعیین شده یک لحضه ولتاز رو قطع میکنن در نتیجه جلوی افزایش جریان گرفته میشه و جریان در بوبین کاهش پیدا میکنه ( حالت قطع ولتاز ) بعد دوره تایمر تموم میشه و دوباره ولتاز رو وصل میکنه و دوباره جریان سریع شروع به افزایش پیدا میکنه

امان از دست اینترنت نتونستم حتی یک عکس آماده راحت حلقوم پیدا کنم انگار باید خودم پ کنم

تکنیک میکرو استپ هم دقیقا شبیه اینه با این تفاوت که اون ولتاز مرجع که مثلا برای من 8 آمپر بود با یک تکنیک ساده d2a میان متفاوت در نظر میگیرن که همون موج سینوسی است

این تئوری مساله بود
              پیشنهاد میکنم با اسمبلی بنویسید اگه تو برنامه نویسی کمک از دستم بیاد درختمتیم

دیدگاه

واقعا از اینکه وقت گذاشتی ممنونم
                در حالت چایپر پالسهایی که به موتور ارسال میشه حالت دندونه اره ای هست درسته ؟
                خوب حالا این سیگنال را l297 ایجاد میکنه ؟

دیدگاه

نه دنودن اره ای نیستن گفتم که حاصل کار تایمر هستند یک و صفر که فقط ولتاز اعمالی از چاپپر به سیم پیچ قطع میشه ولی در روی سیم پیچ شکل جریان دندون اره ای میشه

درمورد سوال دوم آره اگه دقت کنی در هر چاپر دوتا مقاومت کم اهم پروات است که کارشون شانت برای سنس جریان است البته l297 میکرو استپ نیست
                  ولی نمیدونم چرا دنبال میکرو استپ هستی ؟ میکرو استپ در میکروسکوپ و ... بدرد میخوره برای کار شما همون هاف کافیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                    ولی نمیدونم چرا دنبال میکرو استپ هستی ؟ میکرو استپ در میکروسکوپ و ... بدرد میخوره برای کار شما همون هاف کافیه
                    من با روش گیربکس یک به شش حرکت موتور را به محور x , y انتقال میدم . با توجه به دقت 1.8 موتور میخوام هم سرعت را افزایش بدم و هم دقت را و بعد بدون استفاده از گیربکس محور را مستقیم با موتور حرکت بدم

دیدگاه

مگه از پیچ استفاده نکردی ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                        مگه از پیچ استفاده نکردی ؟
                        نه از تسمه تایم و پولی استفاده شده
                        وقت کردم یک عکس و فیلم ازش میگیرم بهتون نشون میدم
                        لامسب مثل موتور ایژ کار میکنه

دیدگاه

در سایت میکروچیپ نمونه های از پیاده سازی این روش توسط PIC وجود دارد. به عنوان نمونه:

ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00906B.pdf

ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00822a.pdf

(لازم به ذکر است که از IP ایران مشکل دسترسی به این سایت وجود دارد)
                          اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                          دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                          برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                          قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                          ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                            در سایت میکروچیپ نمونه های از پیاده سازی این روش توسط PIC وجود دارد. به عنوان نمونه:

ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00906B.pdf

ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00822a.pdf

(لازم به ذکر است که از IP ایران مشکل دسترسی به این سایت وجود دارد)
                            خیلی عالی بود . حیف که مدت زیادیه با pic کار نکردم
                            خیلی لطف کردین

دیدگاه

این سی ان سی های صنعتی بیشتر از چه روشی برای درایو موتور استپشون استفاده می کنند ؟

دیدگاه

بستگی به دقت مورد نظر برای چرخش دارد و بر حسب سیستم انتقال قدرت و گام پیچ و غیره، ممکن است از هریک از روش های Full/Half و یا میکرواستپ استفاده کنند. مسئله بعدی این است که در CNC های صنعتی بیشتر از سروموتورهای صنعتی (با توجه به مزایای آن) استفاده می شود و استفاده از استپر موتور بصورت حلقه باز محدود به انواع خاصی از CNC است و در شرایطی صورت می پذیرد که سرعت پیشروی بالایی مد نظر نباشد.
                                اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                                دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                                برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                                قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                                ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X