اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طرحها و ایده های مکانیک .الکترونیک .مکاترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طرحها و ایده های مکانیک .الکترونیک .مکاترونیک

alialaei110 جان داداش خیلی مطالب خوبی رو گفتی توی این سایت درموردش بحث نشده بود
    میگم حالا که ما قطعه ای رو طراحی کردیم هزینه های ساختش چیجوریه؟
    از کجا بدونیم چه دستگاه CNC نیاز داریم؟ کلا چند نوع CNC داریم؟!
    مواد اولیش هم باید خودمون تامین کنیم بدیم جاهایی که CNC دارن؟
    کلا مثل توضیحات قشنگی که دادی ممنون میشم درباره ماشین های CNC و مراحل عملی ساخت هم توضیح بدی

دیدگاه

من اول به توضیح بدم موتور های توربو شارژ یه موتور جت نیستن یعنی اصلا کار برد اونا رو ندارن مثلا توی موتور های ماشین رانا و فکر کنم و سمند برای ورودی هوا از توبربوشارژ استفاده شد . یعنی هوای داغ احتراق موتور میاد اون کمپروسور دوم رو میچرخونه و هوای تازه که ورودی موتوره رو بهتر وارد موتور میکنه توبرین اولی . این یکی از کاربرداشه و .. این موتور تراست نداره به اون اندازه که مستقیم بشه ازش استفاده کرد کاربردش چیز دیگست . این موتور موتور هواپیمای ابی و ازاده

مگه تو رشتت الکترونیک نیست . ما نفهمیدیم به چی علاقه داری :redface:

تمام کتاب ها خوب بودن . من این کتابا رو نخوندم خیلی قبل یه سری کتاب خوندم که اصلا یادم نیست اسمش و اینا رو اگر انقدر به این چیزا علاقه داری باید میرفتی مکانیک .
      این تعریف ترمو دینامیگ :
      شاخهآ‌ای از فیزیک و شیمی است که پدیدهآ‌های ماکروسکوپیکی که از تغییر دما، فشار و حجم در یک سیستم فیزیکی اتفاق میآ‌افتد بررسی میآ‌کند.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Thermodynamics
      صفحه ویکی پدیاست فارسیش کن بخونش
      بقیه واژه هات رو هم میتونی راجعب بایه سرچ کوچیک توی یاهو بفهمی چجوریه :agree:

دیدگاه

همونطور که توی پست های قبلم گفتم من هنوز دبیرستانی هستم و رشته ندارم
        ولی مطالعه فعلیم درباره الکترونیکه
        ولی گفتم حالا که دیدم یکی پیدا شده سوالام رو جواب می ده از فرصت استفاده کنم
        باز هم بسیار ممنون
        فعلا تا بعد

دیدگاه

پاسخ : طرحها و ایده های مکانیک .الکترونیک .مک&#

در مورد CNC

اول یه چیزی بگم بهتره سوالاتون رو توی اتاق CNC بپرسید اخه من تجریه اون چنانی ندارم در این مورد که یتونم جوابتون رو بدم و قصد ندارم که چیزی رو که بلد نیستم نظر بدم در موردش و شما ها رو گمراه کنم در مورد یه چیز (شرمنده منو ببخشید در مورد این کاستیا ) .

بهتره سوالاتون رو از اقای

طراح

http://www.eca.ir/forum2/index.php?action=profile;u=68034
          و
          aliila

http://www.eca.ir/forum2/index.php?action=profile;u=6470

بپرسید تجربشون از من خیلی بیشتره

حالا من یه توضیح بدم در مورد طراحی و بعدش CNC

ببینید ما ابتدا باید با یه برنامه CAD طرح مورد نظر رو در بیاریم مثلا من میخوام یه همچین چیزی رو که توی اینترنت دیدیم خودم طراحی کنم و بسازمش (ی موتور مینی یا میکرو توربو جت MW54 ) فکر کنم یه مدل 25 کیلویی رو راحت بلند میکنه دقیق نمیدم راجعبش خودتون تحقیق کنید :

وبعد میرم ببینم کار کلی هر کدوم از قطعات چیه (مکانیزم تمام موتور های جت تقریبا یک چیزه و اگر نوشته های این پست رو خونده باشید متوجه میشید این تصویر مکانیزم رو داره چجوری بیان میکنه )

حالا میرم دنبالش و میبینم قطعاتش چیه در نگاه اول خیلی پیچیده میاد :

قطعاتش رو پیدا میکنم :

بعد میرم ببینم نقشه دو بعدی میتونم از این موتور مینی جت پیدا کنم ( شاید برای شما این سوال بود که مثلا من بلد شدم طراحی حالا به چه دردم میخوره در حالی که من مکانیک هیچی نمیدونم و هرچی طراحی کنم اون کار برد رو نداره . البته بکم کنار مطالعتون راجعب مکانیک هم بخونید .اسون تر از الکترونیکه بخدا . خب اگر من طراحی های دو بعدی و نقشه های دوبعدی یه چیز رو داشته باشم اونم با اندازه گذاری دقبق و از رسم فنی و اتوکد و نقشه خونی چیزی بلد باشم میتونم اون نقشه ها رو سه بعدی کنم با اندازه هایی که داده یعنی محاصباتش قبلا انجام شده و شما از تجربیات اونا استفاده میکنید یک چیز مکانیکی رو طراحی میکنید وبعد با اون دید الکترونیکیتون میگید چه خوب بود این جا مثلا این سنسور رو میزاشتم عملکردش بهتر میشد چه خوب میشد اگر این کارو میکردم این تغییرات رو میدید مثلا یه جا ممکنه شما بگید من میتونم یه سروو ضعیف تر انخاب کنم طول این بازو ربات رو افزاش بدم که انالیز های خاص خودش رو داره و خودتون باید خود اموز یاد بگیرید مطالعه کنید )

این نقشه دو بعدی طراحی یه موتور مینی جت MW54 با استاندارد های کامله که توصت شرکت سازنده ارایه شده ::
          http://www.generalfiles.org/download/gs55bcdb8fh32i0/pt1_mw54_mk1_plans_turbo_jet.pdf.html

جنس دونه دونه قطعات مشخصه المینیوم اهن الیاژ های مخصوص و..

اینم یه سری توضیحات

http://www.generalfiles.org/download/gs55bcdbb9h32i0/pt2_mw54_mk1_plans_turbo_jet.pdf.html

خب حالا نقشه ها رو بدست اوردید . ببینید به مرور زمان که یک تکنلوژی دست کار برها میوفته کم کم فراگیر میشه مثلا شما میتونید پروسسور AVR رو با FPGA شبیه سازی کنید حالا همین تکنلوژی ساخت این پردازنده های اول کاملا نظامی بود کم کم فراگیر شد الان دیگه کم تر چیزی پیدا میکنید که اطلاعاتش محرمانه محرمانه باشه معمولا نقشه ها و طرحاش حالا بعد از چند سال ارایه میشه یه مثال بزنم
          مثلا موتور جت جنگنده F16 این موتور رو جنرال الکتریک ساخت در زمان خودش هیولایی بود الان شما میتونید نقشه هاش رو حالا نه به صورت ازاد ولی با یه محدودیت هایی گیر بیارید ولی خب نمشه از روش ساخت الیاژ هاش محرمانست و خیلی چیزای دیگه این طرح ها رو ببینید ::::

جنگنده F16:

هواپیمای بدون سر نشین سری RQ:

A160-T

MQ8

FALCO این هواپیمای بدون سرنشین که بیشتر توی شمال افریقا و کشور های عربی استفاده میشه برخلاف سادگی طراحی فوق العاده ای داره شباهتش رو میتوند با هواپیماهای بدون سر نشین دور برد ایران ببینید.

خب بگذریم ....

قطعاتی که میخوایم طراحی کنیم دونه دونه مشخص شدن . از اسون به سخت طراحی رو شروع میکنیم اول قطعات طراحی رو از روی نقشه میخونیم و بعد طراحی سه بعدی میکنیم با هر نرم افزاری .

این کمپرسور سانتری فیوژی که من از روی این نقشه ئ دو بعدی که در اختیارتون گذاشتم طراحی کردم (solid work ):

اونو میتونید با اون عکس حقیقیش مقایته کنید میبینید که هیچ فرقی ندارن دقیق دقیق مثل خودش چون از روی نقشه استاندارد طراحی شده .
          حالا دونه دونه قطعات موتور رو طراحی کردم
          هر قطعه رو جدا جدا میدمش به یه نرم افزار CAM . نرم افزار های زیادی در این مورد هستن کهsolidcam نرم افزار پیشنهادی سالید وورکه ...حالا نرم افزار کام چی کار میکنه کارش اینه که شبیه سازی میکنه عمل ماشین کاری رو روی قطعتون . مثلا شما قطعا رو انتخاب میکنید یه سری چیز ها رو مثل نوع سی ان سی ابزاری که میخواین باهاش کار کنید و .. رو انخاب میکنید و حتی مثلا میتونید بگید قطعه رو برام از سمت چپ شروع کن به در اوردن یا هر جور دیگه ای که فکرش رو کنید .بعد که کارتون تموم شد شبیه سازی رو نگاه میکنید که همچی درست باشه :

سایت سالید کام ::

http://www.solidcam.com/

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

خب حالا کارمون تموم شد خروجی نرم افزار CAM ...یه کد به اسم GCOD هست که دست گاه های cnc این کد رو میفهمن یعنی زبان دستگاه CnC جی کده حالا این کد رو اگر بدید به یه دستگاه سی ان سی (نوع سی ان سی باید با نرم افزار یکی باشه ) اون دستگاه سی ان سی شروع میکنه به تراش همون قطعه طراحی دقیقا مثل شبیه سازی نرم افزار SOLIDCAM .... ببینید نرم افزار هایی که گفتم و تصاویر مربوط به محیط نرم افزاری سالید کام بود
          پس یه بار دیگه میگم اول باید بایه نرم افزار CAD طراحی بشه بعد با نرم افزار CAM شبیه سازی بشه و بعد بره برای هر دستگاه ترشکاری مثل سی ان سی
          .
          این نکته هم بگم نرم افزار های زیادی در این مورد وجود داره خودتون یه تحقیق کنید ببینید کدوم براتون مناسب تره.

سوالات تخصصی در مورد سی ان سی رو من نمیتونم جواب بدم دوستان شرمنده . اطلاعات من در همین حده .میتونید اطلاعات بیشتر رو از سایت SOLIDCAM بگیرید که گذاشتم
          دوستان دیگه اگر میدونن نرم افزار های دیگه رو معرفی کنن و توضیح بدن همگی با هم هر چی میدونیم بگیم در این مورد
          (بابت غلط املایی ها معذرت میخوام)

اضافه شده در تاریخ :
          نوشته اصلی توسط rezabagheri
          همونطور که توی پست های قبلم گفتم من هنوز دبیرستانی هستم و رشته ندارم
          ولی مطالعه فعلیم درباره الکترونیکه
          ولی گفتم حالا که دیدم یکی پیدا شده سوالام رو جواب می ده از فرصت استفاده کنم
          باز هم بسیار ممنون
          فعلا تا بعد
          ااااااااااااا من فکر کردم گفتی هنرستانی . گفتم الکترونیک میخونی .. ولی اطلاعات خوبه ها من قد تو بودم اندازه تو نمیدونستم :biggrin:

دیدگاه

نه بابا ظاهرم اینجوریه :redface:
            تا اینجا که هر پروژه ایی رو گفتی خودت تا حالا عملیش نکردی!!!
            یکم از اون پروژه هایی که عملی کردی هم بگو

دیدگاه

پاسخ : طرحها و ایده های مکانیک .الکترونیک .مک&#1575

نه بابا ظاهرم اینجوریه :redface:
              تا اینجا که هر پروژه ایی رو گفتی خودت تا حالا عملیش نکردی!!!
              یکم از اون پروژه هایی که عملی کردی هم بگو

oo:
              الان از اون همه گفته من این نتیجه ای که گرفتی
              oo:
              این همه حرف زدم که بگم خیر سرم بین ساخت یک چیز تا یه طراحی فقط چند ساعت فاصلست
              این همه حرف زدم اهمیت طراحی رو بگم
              اصل طراحیه نه ساخت . همیشه طراح ها اصل کارو میکنن بقیش اتوماتیک با دستگاه قراره انجام شه ..
              یه مدار رو یکی طراحی میکنه برنامه نویسی میکروش هم میکنه طراحی پی سی ویش هم میکنه بعد به یکی میگه برو پی سی ویش رو بزن و لهیم کن..
              اصل کارو کی میکنه ؟؟؟؟؟
              بعدشم بعضی طراحیا هستن که وقتی میفروشیش و عملیش میکنی دیگه برای خود طراح هم نیستن حقش رو دادی رفت حتی تمام فایلات رو باید بدی بهشون
              در سانی پول میخواداااااااااااااا پول باشه اگر من رباتای ترمیناتور رو عملی نساختم علی نیستم :biggrin:

من که میدونم دلت پیش موتور جته گیره تو موتور جته رو طراحی کن عملی کن من که همچیش رو گذاشتم و توضیح دادم :agree:

برم شرکت اگر اجازه دادن من از کارا عکس بگیرم براتون میارم چند تا شون رو میزارم اینجا اخه طراحی و ساختی که ما انجام میدیم کار گروهیه نه منه تکی این طرحا رو نمیشه همین جوری گذاشت توی نت .

خیلی دوست دارم شما ها همه طراحی یاد بگیرین بعد با هم یه موتور جت بسازیم باهم طراحی کنیم. هر کسی یه قطعه طراحی کنه . مدار کنترول دورش رو خودمون بسازیم همچیش طراحی خودمون باشه ..خیلی مزه میده ...

رو به موتم برام دعاکنید

دیدگاه

http://www.mekanizmalar.com/
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

اتفاقا من همیشه دوست داشتم که خودم مدار طراحی کنم :agree:
                  دوست داشتم بدونم مدار چجوری کار می کنه و خودم بتونم مدار طراحی کنم
                  اینم اثباتش:
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=66340.0
                  شما کدوم شهر زندگی می کنی؟

دیدگاه

بازم کارت بیسته alialaei110 :applause:
                    من نمیدونم چطوری این همه عکس مرتبط به موضوع رو سریع پیدا میکنی در موردش توضیح میدی!

اخ الان این عکس های پروانه کمپرسوری سانتریفیوژی رو نشون دادی یاد هاورکرافتی که خیلی دنبال ساختش بودم افتادم :sad:
                    برای قسمت دمیدن هوا توی بالشتک پایینش به فن سانتریفیوژی نیاز داریم که هوا رو با فشار بالا توی بالشتک پمپ کنه (توی هاورکرافت های بزرگ و واقعی از این فن استفاده شده) ولی پیدا نکردم از ملخ معمولی هم میشه استفاده کرد اما راندمان اون پروانه هارو نداره چون برای ایجاد فشار ساخته نشده فقط هوارو با سرعت جابجا میکنه موتورش هم براشلس اینرانر میشه گذاشت.
                    خلاصه خیلی تو کف این پروانه بودم اخرشم بخاطر این دیگه دنبال هاورکرافت نرفتم :cry2:
                    این پروانه ها گیر میاد یا باید طراحی بشه و با cnc ساخته شه؟

دیدگاه

جناب alialaei110 واقعا دمتون گرم :surprised:

توضیحاتتون واقعا عالی و مفید بودن

با دیدن این طرح ها منم علاقمند شدم که کار با این برنامه رو یاد بگیرم

از اینکه اطلاعاتتون رو در اختیار دیگران هم قرار میدید خیلی ممنونم

دیدگاه

پاسخ : طرحها و ایده های مکانیک .الکترونیک .مک&#1575

کسایی که میخوان توربین سانتریفیوژی بدست بیارن .
                        چهار راه پیشنهاد میکنم

راه اول یه توربو شارژ موتور ماشین سنگین یا رانا یا سمند یا پژو 26 بخرید .(در این صورت اول باید تحقیق کنید که ببینید چقدر توان داره و روش یه تغییراتی ایجاد کنید )

راه دوم
                        وقتی همسایتون خابه برید سواغ ماشینش و کاری که نباید بکنید رو بکنید .تقریبا توربو شارژ این جای موتور قرار داره : (تصویر هیچ کدوم ازم موتور های ماشین های نام برده نیست)

راه سوم
                        این پمپ های قصر بادی رو دیدن یا پمپ اب . اکسرا از همین روش یا روش وکیوم استفاده میکنن که برای گردودن کمپروسور یه موتور AC استفاده شده از اونا گیر بیارین

راه چهارم ..

خودتون مثل یه مرد با همون امکانتی که میخواید طراحیش کنید و بعد بسازیدش
                        این کمپروسور ها در فارسی به اسم کمپرسور گریز از مرکز شناخته میشن

. راجعب تصاویر همیشه توی گوگل یا هر موتور جستجوی دیگه ای میخواید راجعب یه چیز سرچ کنید انگلیسیش رو بنویسید بعد که دستو پا شکسته یه چیزی رو متوجه شدید حالا از تصویر یا متن بعد فارسی سرچ کنید .

من قبلا در مورد این چیزا جستو گریخته تحقیق کردم برای همون میرم دنبال منابعم و به شما معرفی میکنم

دیدگاه

گفتی هاورکرافت یاد این افتادم

هاورکرافت زرشک
                          کار دو تا دختر توی مدرسه تیز هوشان بود فکر کنم 1 دبیرستان بودن چند تا مسابقه رو هم برده بود

دیدگاه

جنس لاستیکش از چیه؟

دیدگاه

چند تا راه اول که هیچی توجیه عملی ندارن :mrgreen:
                              توجیه نداره کلی پول بدیم یه توربوشارژر بخریم دل رودشو بریزیم بیرون فقط پره سانتریفیوژیشو برداریم!!
                              باید بگردم ببینم خود پره خالیشو جایی میفروشن یا نه
                              مورد اخر هم خوبه اما من علم طراحی پرشو ندارم بابا من رشتم الکترونیکه نه مکانیک اونم تازه فکر کنم این ماله مکانیک سیالات باشه!
                              جنس لاستیکش از چیه؟
                              هاورکرافت هایی که اکثرا برای مسابقات و رادیو کنترل میسازن از پارچه شمعی (پارچه چتر بارونی که هوا و اب ازش رد نمیشه) استفاده میکنن همین هاورکرافتی که عکسش رو گذاشتن هم از پارچه شمعی استفاده کرده اما محکم نیست و پاره میشه دنبال یه چیز جدیدم...

alialaei110 جان عکس های دیگه ای از این نداری ببینم چه سیستمی براش پیاده کرده؟
                              پ.ن:
                              دوستان راستی معاونت سایت (جناب فرشاد اکرمی) هم در ایام قدیم یه هاورکرافت با موتور الکلی ساخته بودن خاطرشو توی یه تاپیک ها نوشته بودن عاقبتش خیلی باحال بود

دیدگاه

داداش مهدی موتور الکلی چیه ؟ یه کم راجع بهش توضیح میدی ؟ ممنون :redface:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X