اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا لامپهای کم مصرف وقتی خاموشند چشمک می زنند ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چرا لامپهای کم مصرف وقتی خاموشند چشمک می زنند ؟

نوشته اصلی توسط m.s.m
    سلام
    همانطور که دوستان گفتن این اتفاق حتما با کلیدهای چراغ دار رخ نمی ده !!! :sad:
    وقتی این اتفاق می افته که جای فاز و نول عکس باشه . یعنی به جاز فاز ، نول از تو کلید رد شده باشه !!!
    کاملا درسته نمونش لامپ مهتابی هست وقتی جای فاز و نول عکس باشه تو اتاق تاریک چشمک میزنه

دیدگاه

جواب ساده--ببینید وقتی که جای فاز و نول عوض میشه؛ یعنی فاز مستقیم به مصرف کننده رفته حالا یه نول لازم داره که مسیر جریان برقرار بشه, این نول رو از بدنه که به دیوار نصب شده میگیره البته خیلی ضعیف----برای اثبات هم میتونید با یه فاز متر ابتدا فاز رو از پریز چک کنید زمانی که فاز متر روشن شد حالا اون یکی دستتون رو به دیوار بزنید نور فاز متر قویتر میشه- پس مسیر بهتر و بزرگتری برای بازگشت جریان ایجاد میشه----همانطور که گفتم مخصوصا روی دیوار های نم دار مهتابی چشمک میزنه. :nice:
      Ayhan

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ayhan
        جواب ساده--ببینید وقتی که جای فاز و نول عوض میشه؛ یعنی فاز مستقیم به مصرف کننده رفته حالا یه نول لازم داره که مسیر جریان برقرار بشه, این نول رو از بدنه که به دیوار نصب شده میگیره البته خیلی ضعیف----برای اثبات هم میتونید با یه فاز متر ابتدا فاز رو از پریز چک کنید زمانی که فاز متر روشن شد حالا اون یکی دستتون رو به دیوار بزنید نور فاز متر قویتر میشه- پس مسیر بهتر و بزرگتری برای بازگشت جریان ایجاد میشه----همانطور که گفتم مخصوصا روی دیوار های نم دار مهتابی چشمک میزنه. :nice:
        جهت اطلاع من جای فاز و نول رو هم عوض کردم ............اما تفاوتی نداره و همونطوریه

تازه کلید و پریز های خونه ی ما از نوع معمولی و هیچ لامپی نداره داخلش......

من فکر کنم مربوط به نشتی خازن های داخلیه لامپ کم مصرف باشه

چون من اتفاقا یک لامپ کم مصرف قدیمی دارم از اون با کیفیت ها ، زدم به پاترومی که لامپ قبلی داشت با اون پاتروم چشمک میزد .....
        اتفاقی که افتاد این بود که اصلا چشمک نزد ولی وقتی لامپ کم مصرفه جدید رو وصل کردم .....
        مثل سابق چشمک زد >>>>>>>>>>>&gt ;

نظرتون چیه؟
        ((( تا زماني که به قدرت نرسيده اي فرمانبردار باش و چون به آن رسيدي، فروتن. )))

((( سکه ها هميشه سر و صدا مي کنند ، اما پول هاي کاغذي همواره ساکت اند. پس وقتي ارزش شما زياد مي شود، ساکت و فروتن باقي بمانيد.)))

دیدگاه

سلام
          یه سوال :

اینکه فرمودید جای فاز و نول را عوض کردید یعنی از توی کلید عوض کردید ؟؟؟
          فاز رو دادید به کلید و نول را دادید به لامپ دیگه ؟؟؟

اگر سیم فاز مستقیم به لامپ وصل شده باشه و سیم نول هم تو مسیر تا قبل از کلید نشت داشته باشه این اتفاق می افته .

موفق باشید :smile:
          [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
          ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

من هم با نظر آقای حیاتی موافقم با این نکته که اگه اشتباه نکنم برا مدت طولانی لامپ روشن نشه چشمک نمیزنه
            ز قبرستان گذر کردم کم وبیش
            بدیدم قبر دولتمند و درویش
            نه درویش بی کفن رفت نه دولتمند برد از کفن بیش

دیدگاه

در تمام لامپ های کم مصرف معتبر مثل NOVEL LIGHT یا بالاست ها برای جلوگیری از چشمک زدن یک عدد خازن پلی استر (100NF-400V) با ورودی برق 220موازی میکنند این خازن در برق متناوب باعث خنثی شدن اثر فاز میشود :smile:
              جهان سوم جايي است که هر کس بخواهد مملکتش را آباد کند، خانه اش خراب مي شود و هر کس که بخواهد خانه اش آباد باشد، بايد در تخريب مملکتش بکوشد
              دکتر محمود حسابی

دیدگاه

سلام
                ممنون از سوال و جوابتون اما یه ابهام دیگه پیش میاد اونم اینکه چرا با موازی کردن یه لامپ رشته ای لامپای کم مصرف تیک نمیزنند.(البته لامپ های کم مصرف ما کوچیکند ولی فکرنمیکنم ربطی به اندازه داشته باشه) :rolleyes:

دیدگاه

تا اونجایی که من میدونم مدار بالاست برای لامپ کم مصرف با برق مستقیم کار میکنه و به خاطر استفاده دیاک که ولتاژ اتسال کوتاهش 32 ولت هست این اتفاق می افته البته اینطوریه که باید یه جریان کوچیک وجود داشته باشه. (توی این کلید هایی که یه لامپ کوچیک داره برای پیدا کردن محل دقیق کلید در تاریکی مطلق . )

در این مدارات برای یکسو سازی بعد از پل دیود یه خازن 10-50 میکرو میزارن که اگر جریان کم باشه طول میکشه تا 32 ولت شارژ بشه و مدار روشن بشه و به محض اینکه مقدار ولتاژ 2 سر خازن به 32 برسه (که یه زمانی طول میکشه ) مدار بالاست شروع به کار میکنه ولی چون جریانی چندانی وجود نداره زودی مدار خاموش میشه ( خازنه خالی میشه)

حالا لامپ رشته ای که میزاری مقاومت کمی داره و اون جریان کمی که از لامپ توی کلید میگزره رو از خودش ابود میده و اجازه نمیده که خازن مدار بالاست به حد لازم شارژ بشه

دیدگاه

بابا چرا گیر دادین به سیم های فاز و نول : :angry: :cry2: الان دیگه ضایع ترین سیم کش ها تو مناطق کپر نشینم هم می دونن فرق فاز و نول چیه :agree:
                    یه نکته دیگه هم اینکه اگه چند تا از این لامپ هارو باهم موازی کنین باز هم چشمک نمی زنه
                    هرکی جواب سوال رو داد :applause: داره

دیدگاه

من با اقا اروین موافقم
                      لامپ های کم مصرف منم چشمک میزد لامپ نئون داخل کلید ها رو در اوردم حل شد

دیدگاه

مقاومت 100 کیلو الی حداکثر 500 کیلو ( بسته به نوع لامپت باید تست کنی ببینی کدومش جواب میده ) با دو ورودی برق لامپ موازی کن ، مشکل چشمک زدنت حل میشه.
                        آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
                        تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
                        آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
                        هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

خوب اگه قراره مقاومت ببنده بهتره ptcببنده که نور لامپ هم کم نشه هم به پری هیت اضافه بشه
                          در موردش هم تو انجمن بحث شده

دیدگاه

دوستان به فاز و نول هیچ ارتباطی نداره!

دیدگاه

سلام
                              دلیل چشمک زدن حتی مهتابی همونه که دوستان گفتن
                              فاز به مهتابی وصله و نول اومده تو کلید
                              در حالتی هم که کلید قطعه از طریق دیوار مسیر بسته به صورت ضعیف ایجاد میشه
                              و در تاریکی مطلق روشنایی ضعیفی در مهتابی میبینیم

دیدگاه

نخیر هیچ ربطی به فاز نداره! :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X