اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا لامپهای کم مصرف وقتی خاموشند چشمک می زنند ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چرا لامپهای کم مصرف وقتی خاموشند چشمک می زنند ؟

با درود.....
    به طور کلی چشمک زدن لامپ های کم مصرف یا مهتابی براثر وجود یکی از عوامل زیره:

1-کلید سرراه لامپ از نوع لامپ دار هست
    2-سیم فاز به جای اتصال به کلید به لامپ وصل شده

که در حالت دوم چون فاز به لامپ رسیده درنتیجه نول میتونه یه حالت القایی پیدا کنه و باعث شارژ خازن بشه .این قضیه رو توی فازمتر هم هممون دیدیم که حتی باکفش (نوع معمولی)یا روی فرش هم جواب میده.. :job:

دیدگاه

چرا فاز آدمو میگیره؟ ولی نول نه؟! کی می دونه؟

دیدگاه

سلام
        نول به زمین وصله و فاز نسبت به نول منفی و مثبت میشه
        ببین اگر دست به لوله آب بزنی برق تو رو میگیره؟
        حالا یک لامپ 100 وات بین فاز و لوله آب بزار لامپ روشن میشه

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
          سلام
          نول به زمین وصله و فاز نسبت به نول منفی و مثبت میشه
          ببین اگر دست به لوله آب بزنی برق تو رو میگیره؟
          حالا یک لامپ 100 وات بین فاز و لوله آب بزار لامپ روشن میشه
          ببینم اونوقت اینطوری کنتور میفهمه که برق داره مصرف میشه؟ لامپ 100W رو میگم

دیدگاه

پاسخ : چرا لامپهای کم مصرف وقتی خاموشند چشمک

بستگی به کنتور داره اگه از این قدیمیا باشه انازه نمیگیره اما اگه این دیجیتال ها رو نمیدونم!
            البته باید این لوله ابتون توی زمین رفته باشه و دورش مرطوب باشه(لوله pvc هم نباشه!) در واقع این جوری شما یه چاه ارت انگار درست کردید

دیدگاه

دا دا دام . . .
              بحث داره میره سمت هک کنتور و ... :twisted:
              پیشنهاد میکنم توی تاپیک خودش ادامه بدیم.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=45244.60

من الان میرم امتحان کنم.
              خبرتون میکنم.
              درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
              بدرود . . .

دیدگاه

متاسفانه هیچ فرقی براش نداره...

دیدگاه

تایید میشه

همچنان میچرخه
                  البته من با بار 1000 وات امتحان کردم.
                  درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                  بدرود . . .

دیدگاه

سلام
                    همتون به تعویض فاز و نول اشاره کردین ولی دلیل علمی اون رو نگفتین ....!
                    دلیلشم اینه...
                    وقتی فاز میره تو لامپ مهتابی یه نول نه چندان خوب از بدنه مهتابی به دیوارها بعد به زمین میبنده که موجب شارژ استارت مهتابی و یه چشمک تو مهتابی میشه .
                    و یه موضوع دیگه اگه با کمک درس الکترو مغناطیس ببینیمش ... برا هر سیکل مثبت و منفی باید یه سری الکترون تا سر سیم فاز بیان و برن . البته این خیلی خیلی کمه . ولی شاید یه شکی تو خازنهای مدار ایجاد کنن

دیدگاه

ربطی به فاز و نول نداره دلیل اصلی اینه که وقتی کلید قطع میشه سیمهای معلق در هوا و یا دیوار که از یک سمت به لامپ وصلند و از سمت دیگر معلق هستند مانند ثانویه ترانس برق القایی شهر را تولید می کنند این برق القایی پس از عبور از پل دیود یکسو کننده داخل لامپ روی خازن مدار یکسو کننده به تدریج ذخیره میشه وقتی ولتاژخازن از حدی بالاتر بره در مدار تخلیه میشه و باعث راه افتادن کوتاه مدت مدار میشه .ولتاژ القایی مانند یک منبع تغذیه با امپدانس داخلی بالا است برای تضعیف این ولتاژ کافیه با یک مقاومت کم اونقدر که نسوزه مثلا حدود 200 کیلو الی 300 کیلو رو سرپیچ بزارین تا با لامپ موازی بشه. البته کلیدهای چراغ دار این مشکل را تشدید می کنند ولی راه حل همینه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtnfs
                        ربطی به فاز و نول نداره دلیل اصلی اینه که وقتی کلید قطع میشه سیمهای معلق در هوا و یا دیوار که از یک سمت به لامپ وصلند و از سمت دیگر معلق هستند مانند ثانویه ترانس برق القایی شهر را تولید می کنند این برق القایی پس از عبور از پل دیود یکسو کننده داخل لامپ روی خازن مدار یکسو کننده به تدریج ذخیره میشه وقتی ولتاژخازن از حدی بالاتر بره در مدار تخلیه میشه و باعث راه افتادن کوتاه مدت مدار میشه .ولتاژ القایی مانند یک منبع تغذیه با امپدانس داخلی بالا است برای تضعیف این ولتاژ کافیه با یک مقاومت کم اونقدر که نسوزه مثلا حدود 200 کیلو الی 300 کیلو رو سرپیچ بزارین تا با لامپ موازی بشه. البته کلیدهای چراغ دار این مشکل را تشدید می کنند ولی راه حل همینه
                        بنده نیز با تعویض فاز و نول به نتیجه ای نرسیدم، راه کار شما رو پی می گیریم.

بسیار خب پس برای رفع چشمک زدن لامپ های کم مصرف باید یک مقاومت(200 تا 400 کیلو) روی ورودی برق شهر لامپ قرار داد.(روی سرپیچ یا پاتروم)

آیا این روش برای مهتابی ها نیز جواب می دهد؟(اتصال یک مقاومت 200 تا 400 کیلو روی ورودی مهتابی)

آیا کسی تست کرده جواب گرفته؟
                        همواره يادمان باشد:
                        1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                        2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                        3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

بهترین دلیل میتونه همون وجود کلیدهای لامپدار و همچنین مشکلات فاز و نول باشه که دوست عزیز گفت کلیدمون معمولیه و جای فاز و نول هم عوض کردم اما تغییری نکرد جای تعجب دارد ؟

خب پس باید از بعد رشته ی فیزیک نگاه کنیم و من فکر کنم که یک دلیل دیگه ای که مهتابی ها و کلا لامپهای فلورسنتی چشمک می زنند. حرارت باشد. چون بالای اتاق ها

معمولا هوا گرم تر است. هنگامی که هوای خانه سرد باشد، چشمک نمی زنند. دیگه دلیل دیگه ای به ذهنم نمیرسه دوستان کمک کنید

دیدگاه

سلام در رابطه با سوال دوست مون که گفت چرا فاز ادمو میگره ولی نول نه فکر کنم دلیش این باشه که حرکت برق یا اگه اشتباه کنم الکترون ها از سمت نول به فاز هست از انجا که ما دست به سیم فاز میزنم الکترون ها از بدن ما شرو ع به که حرکت میکنن به سمت فاز :rolleyes: :rolleyes: اگه اشتباست بهم بگید تا خودم هم یاد بگیرم

اضافه شده در تاریخ :
                            ببخشید یادم رفت در مورد لامپ کم مصرف اگه جای فاز و نول رو عوض کردید باید درست شده باشه اون چشمکی هم که میزنه واسه شارژ خازن هستی و دشارژ شد خازن دیگه نمیزنه اگه هم میزنه مشکل از جای دیگست باید خودت بچرخی پیدا کنی
                            !!!!!اگر به دست من افتد فراق را بکشم!!!!!!
                            نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

[move]-----------خداوند لعنتشان كند...-------------[/move]

دیدگاه

چون با موازی کردن لامپ های کم مصرف ، خازن های اون ها با هم جمع میشن و در نتیجه خازن بزرگتری رو تشکیل میدن که ولتاژ نامطلوب قبلی دیگه قادر به شارژ کردن اون نیست.ولتاژ نامطلوب می تونه در اثر اتصال اشتباه فاز و نول و یا کلیدهای چراغ دار باشه.من خودم با هر دو مورد مواجه شدم . البته اون خونه ای که لامپ های کم مصرفش چشمک میزدن کل فاز و نول توی خونه ، توی جعبه فیوز برعکس اومده بود.. میخواستیم کولر نصب کنیم هرچی فیوز میزدیم برق کلید کولر قطع نمیشد البته فرصت نشد فاز و نول رو درست کنم ببینم لامپ ها درست میشه یا نه. در مورد کلید های چراغ دار هم ، چراغ اون ها رو در آوردم مشکل حل شد.

بحث دیگه این بود که لامپ کم مصرف 40w با کلید چراغ دار چشمک نمیزد اما وقتی همون لامپ دو تا کلید چراغ دار داشت (کلید تبدیل)چشمک میزد. لامپ یکی از اون ها رو که در آوردم درست شد. این یعنی هر چی توان لامپ بیشتر باشه مقدار خازن بزرگتری هم داره .چون جریان عبوری از کلید تبدیل چراغ دار2 برابر میشه ، لامپ وات بالا هم چشمک میزنه :bye

دیدگاه

تو یه کتاب فیزیک خوندم که بعضی تشعشات کیهانی موجب چشمک زندن لامپ های گازی میشود
                                راه در جهان یکی است و ان راه راستی است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X