اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت مند همراه با عکس و توضیح

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت مند همراه با عکس و توضیح

دوست عزیز سلام
    ا اینکه این تایپیک رو راه انداختید تشکر میکنم
    نمیدونم شما تا چه اندازه در زمینه اینورتر کار کردید
    ولی اگر یک مدار درست و حسابی که خروجی سینوسی با pwm و کنترل سطح ولتاژ خروجی و همچنین نهوه محاسبه و پیچیدن ترانس با هسته فریت رو کار کردید ممنون میشم یه توضیح بدید
    مدار هایی که گذاشتید به دلیل نداشتن فیدبک احتمالا پایداری خوبی نداشته باشند و همینطور به دلیل خروجی مربعی نباید در بار سلفی پنکه و دریل و ... استفاده شود ولی سینوسی فکر کنم این مشکل رو نداشته باشه
    البته قسمت کنترولش تا حدود زیادی حله قسمت سخت افزار؟؟ :agree: :agree: :agree: :agree: :agree: :agree: :agree:
    عجب روزگاریست...! هیچکس به سکوت آدم نمیرسد،همه منتظرند به داد آدم برسند...!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
      سلامممم
      بازم من و یه مدار توپ دیگه :wow: :wow:
      ترانزیستوری مثل 3055 برای سوییچ 10 آمپر به حداقل 2 آمپر تو بیسش نیاز داره کمتر از اون کامل روشن نمیشه خودش میشه مصرف کننده با این مقاومت 220 اهمی و درایور کمتر از 50 میلی آمپر بش میرسه
      بین آی سی و 3055 یه دارلینگتون مثلtip122 اضافه کن
      اون l1 هم باید خذف کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ♥♫ حمید خان ♫♥
        دوست عزیز سلام
        ا اینکه این تایپیک رو راه انداختید تشکر میکنم
        نمیدونم شما تا چه اندازه در زمینه اینورتر کار کردید
        ولی اگر یک مدار درست و حسابی که خروجی سینوسی با pwm و کنترل سطح ولتاژ خروجی و همچنین نهوه محاسبه و پیچیدن ترانس با هسته فریت رو کار کردید ممنون میشم یه توضیح بدید
        مدار هایی که گذاشتید به دلیل نداشتن فیدبک احتمالا پایداری خوبی نداشته باشند و همینطور به دلیل خروجی مربعی نباید در بار سلفی پنکه و دریل و ... استفاده شود ولی سینوسی فکر کنم این مشکل رو نداشته باشه
        البته قسمت کنترولش تا حدود زیادی حله قسمت سخت افزار؟؟ :agree: :agree: :agree: :agree: :agree: :agree: :agree:
        سلام مرسی
        خروجی این مدار هارو میتونم سینوسی کنم ولی با ترانس معمولی افت ولتاژ داره و به زیر 180 ولت میرسه به همین دلیل باید یه ترانس دست ساز بسازید که کار هر کسی نیست. یه راه دیگه هم استفاده از میکرو هست که اگه خواستید یه پیام خصوصی بدید تا راهنماییتون کنم.
        منظورتونو از کنرل سطح ولتاژ نفهمیدم اگه منظورتون کنترل ولتاژه که میشه با ترانسی که خروجی سه سر داشته باشه 110 یا 220 گرفت ولی اگه منظورتون کنترل ولتاژ با پتانسومتر باشه فک نکنم کاری بشه کرد.
        کلا اصول ساخت اینوتر های معمولی این هستن اگه یه چیز حرفه ای میخاد باید رو اینورتر سوئیچینگ فک کنید که به این راحتیا نیست و هزینه بالایی میخاد. در ضمن اینم بگم که خیلی رو موج سینوسی حساس نباشید این تفاوت در شکل موج ها همش در کسری از ثانیست و چیزی نیست که بخواد یک وسیله رو از کار بندازه. تاثیراتش بیشتر روی دستگاه های امپلی فایر قدیمی هست که باعث میشه صدا کمی بی کیفیت بشه. موفق باشد
        http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
          ترانزیستوری مثل 3055 برای سوییچ 10 آمپر به حداقل 2 آمپر تو بیسش نیاز داره کمتر از اون کامل روشن نمیشه خودش میشه مصرف کننده با این مقاومت 220 اهمی و درایور کمتر از 50 میلی آمپر بش میرسه
          بین آی سی و 3055 یه دارلینگتون مثلtip122 اضافه کن
          اون l1 هم باید خذف کنی
          سلام
          مرسی دوست عزیز الان اضافه میکنم ترانزیستورو به هر حال کار از محکم کاری عیب نمیکنه ، فقط یه سوال دوباره برای بیس tip122 مقاومت بزارم؟
          l1 هم توی بعضی از مدار ها دیدم که به ترانس وصل می کنن ، فعلا دست بهش نمی زنم اگه ازمایش کردم و بی تاثیر بود حذفش میکنم.
          موفق باشد.

دیدگاه

پاسخ : آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت &#1605

اینم مدار اپدیت شده:
            تغییرات:
            1_اضافه شدن دو ترازیستور 2n3055 و جمعا 4 ترانزیستور که در این صورت قدرتش میشه 230W
            2- اضافه شدن دو عدد ترانزیستور دارلینگتون TIP122 برای سوئیچ بهتر ترانزیستور (کمک اقای shork)
            3- اضافه شدن مدار محافظ خودکار که کاملا از روی محافظ یخچال کپی شده و عالی کار میکنه
            4- رفع برخی مشکلات
            5-سایز pcb هم اندازه جعبه پاور کامپیوتر هست میتونید این رو داخل جعه پاور جا بدید.

شامتیکش هم چون مدار یخورده پیچیده شد من فقط برای بورد اول که نوسان ساز هست میکشم ، مدار محافظ هم عملکردش سادست هم مدارش پیچیده :biggrin: نیازی نمیبینم شماتیک بزارم ما که دیدم کار میکنه شما هم بگید درسته.
            توی بورد محافظ همون اول کنار مقاومت 470 کیلو یه خازن بزرگ قرمز هست روش نوشته 474K 400V حالا من نمی دونم منظورش چیه و ضرفیتش چقدره شما اینو به فزوشنده بگید بهتون میگه/.
            هتسینک و فن یادتون نره.
            سلف ها هم مقدار خاصی نداره حتی میتونید اتصال کوتاهش کنید مقدارش هم بین 10 تا 30 دور بین یه هسته فریت تیروئیدی نصبتا کوچیک. با سیم لاکی 1 میلی متر.
            منم امروز عصر اگه خدا بخواد و بابام بهم پول بده :icon_razz: :icon_razz: میرم اینو میسازم ببینیم نتیجش چی میشه.(حمایت میشدیم گریه چش بادومی هارو در میوردیم :mrgreen
            راستی یادم رفت چجوری از مدار محافظ استفاده کنید. خب ورودی سه سر ترانسو که به بورد اول وصل کردید خروجی دو سرشو بدید به قسمت IN محافظ و خروجی نهایی رو از قسمت OUT بگیرید. موفق باشید.

دیدگاه

کار مدار محافطی که از محافظ یخچال کپی کردید در این مدار چیه و اصول کارش چه جوریاست

دیدگاه

کار مدار محافطی که از محافظ یخچال کپی کردید در این مدار چیه و اصول کارش چه جوریاست
                سلام . یاین مدار همونطور که میدونید یه ایسی اپ امپ داره که با تقسیم مقاومتی ولتاژ 220رو به یه ولتاژ ثابت مثل 12 یا 5 ولت تبدیل میکنه حالا اگه این ولتاژ اصلی پایین یا بالا بیاد محافظ رله رو از کار مندازه و مانع اتصال جریان میشه. حتی اگه در خروجی اتصال کوتاه بشه باز محافظ عمل میکنه. موفق باشید.

دیدگاه

:nerd: ای بابا درسته من اشتباه برداشت کردم فکر کردم منطورتون با برد داخلی یخچاله

دیدگاه

:nerd: ای بابا درسته من اشتباه برداشت کردم فکر کردم منطورتون با برد داخلی یخچاله
                    مگه یخچالم برد داره؟

دیدگاه

یه ترموستات دیجیتال داره که برا تغذیشون یه مدار سوئیچینگ داره
                      ذهنم به اون سمت رفت :nerd:

دیدگاه

سلام و تشکر ویژه بابت آموزش بسیار خوبتون.
                        من در زمینه الکترونیک آنالوگ هیچ تخصصی ندارم. می خواستم ببینم میشه با میکرو موج مربعی تولید شده رو برای اینورتر استفاده کرد؟
                        STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi
                          سلام و تشکر ویژه بابت آموزش بسیار خوبتون.
                          من در زمینه الکترونیک آنالوگ هیچ تخصصی ندارم. می خواستم ببینم میشه با میکرو موج مربعی تولید شده رو برای اینورتر استفاده کرد؟
                          چرا نشه
                          ولی هزینه ای الکی هست. وقتی با یه ایسی ساده و ارزان بشه کار رو راه انداخت چرا باید رفت میکرو استفاده کرد که هیچ مزایای خاصی نداره،
                          همه چیز که امادست پی سی بی رو درس کنین و قطعات رو سر هم کنید و لذت ببرید.

دیدگاه

و اما اونایی که موج سینوسی میخان :applause:
                            اول باید یه جنراتور سینوسی بسازیم که من واردش نمیشم و این تایپک رو بهتون پیشنهاد میکنم ببینید و جنراتور سینوسی رو بسازید.
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80278.0
                            خب اینورتری که میسازید دو تا ورودی برق داره و دو تا خروجی موج
                            اول از همه اینکه ایسی 4047 رو نمیخاد بزارید.
                            از پایه 5 ایسی برای تغذیه مدارتون یعنی+12
                            از پایه 7 برای منفی مدار
                            و دو تا تروجی مدارتون رو به پایه های 10 و 11 بدید
                            به همین راحتی :bye

دیدگاه

سلام
                              من می خوام مدار قوی تری بسازم یعنی از آی سی L6203 استفاده کنم
                              رفتم همه وسایل ها و آی سی ها رو خریدم آی سی L6203 رو همخریدم
                              ولی این آی سی 11تا پایه داره اون آیسی که توی شینما تیک هس 15 تا پایه داره
                              می خواستم از توی دیتا شیتاهای دو تا آیسی با هم انطباق بدمشون ولی اسم پایه ها فرق دارن
                              می شه خواهش کنم شینماتیک اینوتر رو با آی سی L6203 توی سایت قرار بدبد :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alireza7694
                                سلام
                                من می خوام مدار قوی تری بسازم یعنی از آی سی L6203 استفاده کنم
                                رفتم همه وسایل ها و آی سی ها رو خریدم آی سی L6203 رو همخریدم
                                ولی این آی سی 11تا پایه داره اون آیسی که توی شینما تیک هس 15 تا پایه داره
                                می خواستم از توی دیتا شیتاهای دو تا آیسی با هم انطباق بدمشون ولی اسم پایه ها فرق دارن
                                می شه خواهش کنم شینماتیک اینوتر رو با آی سی L6203 توی سایت قرار بدبد :nerd:
                                کاش اون مدار حدید که pcb هم داشت میساختید چون قوی تره و تستشم کردم. ولی حالا مشکلی نیست.

ببندید اگه کار نکرد بگید تا مشکلو بر طرف کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X